Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spoření jako hybridní produkt – Má takové pojetí smysl?

Spoření jako hybridní produkt – Má takové pojetí smysl?
Zdroj: Depositphotos.com

Hybridní spořicí účty jsou v nabídce bank už nějakou dobu. Jejich výhodou má být vyšší úroková sazba než u běžných spořicích účtů za podmínky, že s bankou zároveň investujete. Úroková sazba se u takových účtů pohybuje kolem 1 až 3 % (v závislosti na konkrétní bance), kterými se úročí ta část prostředků, která je vložená na spořicím účtu. Nikoli tedy investice – ta totiž putuje do některého z fondů. Zhodnocení investované částky je tedy závislé na vývoji podkladového aktiva – podstupujete investiční riziko.

V následujícím článku se blíže podíváme na hybridní účty, které jsou nyní v nabídce, a zkusíme odpovědět na otázku, zda se takový produkt vůbec vyplatí.

Aktuální nabídka hybridních spořicích účtů

Aktuálně si můžete vybrat ze tří spořicích účtů a dvou variant hybridního termínovaného vkladu. Jednou z bank, která hybridní účet nabízí, je ČSOB. Její produkt s názvem Duo Profit poskytuje úrokovou sazbou 3 % s garancí na jeden rok. Minimální výše vkladu je stanovena na částce 30 000 korun. Podmínkou je, abyste investovali stejnou nebo vyšší částku, kterou máte na tomto spořicím účtu. Vložíte-li tedy uvedených 30 000 na spořicí účet, musíte minimálně dalších třicet tisíc také investovat.

Vaše investice pak putuje do podílových fondů skupiny KBC. Vstupní poplatek činí minimálně 1 %. ČSOB ale také nabízí možnosti, jak vstupní poplatek snížit na 0,5 %.

Hybridní účet můžete mít i u Komerční banky, a to konkrétně spořicí konto Invest. Komerční banka nyní nabízí úrok 1 % p.a. do 200 000 korun. Do konce června přitom banka měla o dost lákavější nabídku, a to sice úrokovou sazbu 3 % p.a. do 200 000 korun.

Minimální výše vkladu u tohoto účtu není stanovena, podmínkou je (stejně jako u ČSOB), že investice bude stejná nebo vyšší než vklad na spořicím účtu. A kam vaše investice putují? S Komerční bankou investujete do podílových fondů skupiny Amundi a mezi investice se počítají i vklady na investiční životní pojištění Komerční pojišťovny. Poplatky začínají na 1 %.

J&T Banka pak nabízí dvě verze hybridního termínovaného vkladu, a to J&T COMBI (30 %) nebo J&T COMBI (50 %). Procenta v závorce označují výši vkladu vůči investici. V prvním případě tedy jde o 30% vklad na spoření a 70% investici, ve druhém případě je to půl na půl.

První varianta vkladu má úrokovou sazbu 2,80 % p.a., druhá, padesátiprocentní varianta pak 2,50 % p.a. Termínovaný vklad má tříletou fixaci a úrok se připisuje jednou ročně k jistině.

Minimální výše vkladu je půl milionu korun, maximálně můžete vložit dva miliony. Součet vkladu a investice zároveň nesmí přesáhnout čtyři miliony korun. Nevýhodou tohoto účtu tedy určitě je vysoký požadavek na minimální vklad.

S J&T Bankou investujete do jednoho ze třech podílových fondů: J&T MONEY CZK (riziko 2 ze 7), J&T BOND CZK (riziko 3 ze 7) a J&T RENTIER CZK (riziko 5 ze 7). Investiční poplatky pak činí pro první dva zmíněné podílové fondy 3 % a u vkladu s nejvyšším rizikem pak 0,75 % p.a. prvních 12 měsíců, 1 % p.a. následujících 12 měsíců a 1,5 % po uplynutí 24 měsíců od založení

Čtveřici nabízených hybridních účtů uzavírá Sberbank se svým produktem FÉR spoření, který nabízí teprve od listopadu. Produkt je určen klientům, kteří u banky mají spořicí účet, ale chtěli by také investovat. Pokud tedy budete investovat do jí prodávaných podílových fondů, kterými jsou fondy skupin NN a Generali, dostanete na spořicím účtu FÉR spoření bonusovou úrokovou sazbu 2,75 % po dobu jednoho roku. Poplatek za investice do fondů je v rozmezí od 0,35 % do 3,75 %.

Vyplatí se mít hybridní účet?

Při výběru takového účtu se určitě zaměřte na to, jak vysoké jsou vstupní a pravidelné poplatky v daném fondu. Je totiž možné, že nabízená úroková sazba už vlastně zas tak výhodná nebude, dokonce by mohla být i záporná. V praxi má tedy úrok na spořicím účtu částečně nebo zcela pokrýt investiční poplatky, kterým se nelze vyhnout.

Zároveň také mějte na paměti, že pouze část vkladu se úročí a druhá část je investicí. Mohlo by se totiž stát, že vám pracovník banky či broker finanční produkt prodává jako jeden celý bezpečný spořicí balíček. Těžká je také odpověď na otázku, do jakého spřáteleného podílového fondu investované prostředky vložit, aby se vám zhodnotily a nezničili je inflace nebo propad trhu.

Shrnutí

V zásadě tedy můžeme říct, že hybridní účty představují takový kompromis mezi spořením a investováním.

Tento produkt cílí na ty z nás, kteří se bojí vložit všechny své volné peníze pouze do investic. Jistý předpoklad růstu investice takové účty mají a případný zisk by měl výrazně převyšovat výnosy ze spoření. Je ale potřeba si přiznat, že ani úroky na těchto spořicích účtech neporáží inflaci, a to i přestože nabízí o dost vyšší úrokovou sazbu.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.