Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Vítejte u dalšího souhrnu nejzajímavějších událostí z kryptoměnového světa za poslední týden. Minulý týden byl opět plný novinek, ze kterých pro vás vybíráme následující.
Začátek roku 2023 nezačal pro Luke Dashjra, jednoho z hlavních vývojářů Bitcoinu, příliš optimisticky. Hackeři podle jeho slov napadli jeho PGP klíč, což vedlo k tomu, že mu byly ukradeny prakticky všechny BTC.
PSA: My PGP key is compromised, and at least many of my bitcoins stolen. I have no idea how. Help please. #Bitcoin
— Luke Dashjr (@LukeDashjr) January 1, 2023
Luke Dashjr o sobě tvrdí, že je “nejdéle přispívajícím vývojářem Bitcoin Core” a jeho příspěvek na Twitteru o tom, že mu byly odcizeny všechny BTC, šokoval celou kryptoměnovou komunitu. Celkový počet ukradených bitcoinů není znám, ale podle diskuze na Twitteru Dashjr vystopoval adresu peněženky, která obdržela něco okolo 217 bitcoinů, což je při dnešní ceně asi 3,6 milionu dolarů.
Podle Dashjra mu byl kompromitován klíč PGP (Pretty Good Privacy) a později v diskuzi na Redditu uvedl, že IP adresa útočníka pocházela ze serveru ColoCrossing. Dashjr netuší, jak mohla být jeho cold wallet, k níž přistupoval naposledy v září, kompromitována.
Poznámka: PGP (Pretty Good Privacy) je běžná bezpečnostní metoda, která používá dva klíče k získání přístupu k zašifrovaným informacím.
V následném tweetu Dashjr nepřímo obvinil společnost ColoCrossing za nedostatečné vyřešení jeho napadení a vyjádřil se, že změní poskytovatele serverových služeb. V následné diskuzi na Twitteru Dashjr uvedl, že ohroženo může být vše, včetně jeho twitterového účtu a žádal o pomoc. Pomoc nabídl například generální ředitel burzy Binance, Changpeng “CZ” Zhao, který údajně o případu informoval svůj bezpečnostní tým.
“Jakmile se na Binance objeví nějaké mince spojené s tímto případem, zmrazíme je,” uvedl CZ.
Sorry to see you lose so much. Informed our security team to monitor. If it comes our way, we will freeze it. If there is anything else we can help with, please let us know. We deal with these often, and have Law Enforcement (LE) relationships worldwide.
— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) January 1, 2023
CZ nedávno na Twitteru napsal, že držení kryptoměn v self-custody peněženkách přináší uživatelům určitá rizika. Tím měl na mysli ztrátu a nebo kompromitování privátních klíčů. Jelikož privátní klíče a seedy drží pouze samotní uživatelé, jsou také plně zodpovědní za jejich bezpečné uchování.
Máte-li vazby na vaše privátní klíče uložené kdekoliv jinde než ve vašich hardwarových peněženkách, můžete se vystavovat zbytečnému riziku.
Proto hardwarové peněženky, např. Trezor nebo Ledger, striktně doporučujeme. Jejich seedy mějte uschované ve fyzické podobě na bezpečném místě.
Začal nový rok a v médiích se začínají objevovat zajímavé statistiky ohledně výkonnosti kryptoměn v roce 2022. Například druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, Ethereum, překonala Bitcoin v počtu transakcí čtyřnásobně. Počet transakcí v síti Ethereum loni vzrostl o 338 %, Bitcoin však stále zůstává nejoblíbenější.
Podle údajů společností Nasdaq a Ycharts, které byly 2. ledna sdíleny na Redditu, je zřejmé, že síť Etherea jasně překonala síť Bitcoinu v počtu transakcí. Hodnoty uvedené v grafu jsou v milionech transakcí, přičemž průměrný denní počet transakcí se pohybuje kolem 1,1 milionu u ETH a 255 000 u BTC.
Objemy transakcí v síti Bitcoinu však byly více stabilní a periodické než v síti Etherea, v níž byl průběh transakcí mnohem volatilnější. To bylo způsobeno prudkými nárůsty poptávky v určitých obdobích, například při spuštění NFT kolekcí a dalších událostech zpoplatněných standardními poplatky sítě.
Větší objemy transakcí na Ethereu pokračovaly i v novém roce. Podle analytické platformy Bitinfocharts dosáhl počet transakcí na Ethereu 2. ledna 924 614, což je o 300 % víc oproti 229 191 transakcím na Bitcoinu ve stejný den.
V tomto případě došlo k takzvanému flippeningu v rámci metriky objemu transakcí. K flippeningu dochází, když jeden řetězec překoná u stejné metriky ten druhý s vyšším postavením; kryptoměnová komunita má v rámci flippeningu na mysli zejména Ethereum a Bitcoin.
Plného flippeningu bude dosaženo v případě, že Ethereum překoná Bitcoin co do tržní kapitalizace. V tomto případě má nyní BTC stále navrch. Podle údajů Coingecko má BTC v současné době tržní kapitalizaci 324 miliard dolarů oproti 150 miliardám u ETH.
V newsletteru společnosti “In Bitcoin We Trust” z 1. ledna se objevila zpráva, že BTC přitahoval ve vyhledávači Google v roce 2022 největší pozornost, a to s 28,4 miliony měsíčních vyhledávání po celém světě. Ethereum se nedostalo na druhou, ani dokonce na třetí pozici. Předstihly ho meme coiny Shiba Inu a Dogecoin. Ethereum bylo až na čtvrtém místě s 3,8 miliony měsíčních vyhledávání v celosvětovém měřítku.
Minulý týden proběhlo v New Yorku druhé soudní slyšení s bývalým generálním ředitelem a zakladatelem zkrachovalé burzy FTX, Sam Bankman-Fried.
SBF arriving at the US District Court in NYC. He's expected to plead not guilty. pic.twitter.com/qmGq1Uz0IM
— Blockworks (@Blockworks_) January 3, 2023
SBF u soudu tvrdil, že je nevinný a odmítl všechna obvinění z trestných činů, kterým čelí v souvislosti s krachem kryptoměnové burzy FTX. Jedná se konkrétně o podvody s odposlechy, podvody s cennými papíry a porušení zákonů o financování volebních kampaní.
Pozorovatelé, kteří soudní proces okresního soudu na jihu New Yorku sledují, uvedli, že advokáti SBF svému klientovi při jeho prvním soudním jednání v prosinci doporučili, aby učinil prohlášení o tom, že se cítí nevinný. Bankman-Fried čelí osmi obviněním, za něž mu v případě odsouzení hrozí až 115 let vězení.
Asistentka amerického státního zástupce, Danielle Sassoon, jedna z žalobců v případu zakladatele FTX, údajně uvedla, že její tým hodlá právníkům SBF poskytnout důkazní dokumenty během příštích dvou týdnů. Agentura Reuters uvedla, že Sassoon očekává čtyřtýdenní soudní proces, který je podle soudních záznamů naplánován na 2. října 2023.
Bývalý generální ředitel FTX byl od 22. prosince v domácím vězení v domě svých rodičů v Kalifornii. Soudce Lewis Kaplan, který SBF propustil na kauci 250 milionů dolarů, mimo jiné stanovil, že obžalovaný nesmí mít přístup k žádné kryptoměně, ani k žádným aktivům FTX nebo společnosti Alameda. Opatření bylo stanoveno pravděpodobně v reakci na zprávy, že zatímco byl SBF doma, přesouval finanční prostředky z peněženek Alamedy.
Obžaloba proti SBF se opírá o obvinění, že on a další vedoucí pracovníci FTX používali aktiva z krypto burzy k financování investic prostřednictvím společnosti Alameda Research bez souhlasu nebo vědomí uživatelů či investorů. Burza vyhlásila bankrot 11. listopadu.
Spoluzakladatel FTX, Gary Wang, a bývalá generální ředitelka společnosti Alameda Research, Caroline Ellison, se k souvisejícím obviněním již přiznali. Ellison dokonce u soudu uvedla, že FTX byla pro společnost Alameda v letech 2019 až 2022 “úvěrovou linkou”.
Kryptoměnové fondy společnosti Grayscale se dostávají do problémů. Například Grayscale Ethereum Trust (ETHE) se minulý týden obchodoval s téměř 60% slevou vůči hodnotě podkladového aktiva. Akcie společnosti klesly ze svého historického maxima (ATH) v červnu 2019 o 93 %.
Every Grayscale trust and their respective premium % pic.twitter.com/TYQf5FmeXt
— db (@tier10k) January 3, 2023
Krypto influencer db zveřejnil 4. ledna na Twitteru obrázek zobrazující celou kolekci Grayscale krypto fondů se statistikou ukazující jejich aktuální prémie.
Z tweetu je zřejmé, že se většina fondů obchoduje s výraznou slevou. Nejhůře je na tom Ethereum Classic Trust, který má aktuálně 77% slevu, následuje Litecoin Trust se slevou 65 % a Bitcoin Cash Trust se slevou 57 %. Pouze dva fondy se v současné době obchodují s prémií. Jsou to Filecoin Trust s prémií 108 % a Chainlink Trust s prémií 24 %. Bitcoinový fond Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) se obchoduje se slevou 45 %.
Za pokračujícím poklesem je mnoho důvodů, ale v posledních týdnech se stále více hovoří o tom, že na Grayscale dopadají obavy ohledně dluhu mateřské společnosti Digital Currency Group ve výši přibližně 1,675 miliardy dolarů vůči společnosti Genesis, která je v problémech.
Mateřská společnost Grayscale, DCG, se minulý týden dostala opět pod palbu kritiky.
Spoluzakladatel kryptoměnové burzy Gemini, Cameron Winklevoss, uvedl, že DCG dluží Gemini 900 milionů dolarů z prostředků, které jí byly půjčeny v rámci produktu Gemini Earn, na kterém obě společnosti spolupracovaly.
Analytická společnost Arcane Research ve své zprávě z 3. ledna uvedla, že dluh, který má DCG a Genesis vůči Gemini, by mohl vést k tomu, že DCG zahájí distribuci skrze regulaci M, což by držitelům pozic GBTC a ETHE umožnilo vyměnit je za jejich podkladová aktiva v poměru 1:1. To tedy znamená, že by např. za GBTC v hodnotě 55 centů při jeho momentální 45% slevě držitel dostal bitcoin v hodnotě celého 1 dolaru. Tato ohromná příležitost pro arbitrážní obchody by mohla velmi ohrozit cenu podkladových aktiv, tedy samotných kryptoměn.
Jedna z největších kryptoměnových burz, Huobi, oznámila výrazné propouštění svých zaměstnanců a zároveň čelí poplašným zprávám ohledně solventnosti.
Před několika měsíci převzali společnost Huobi Global noví akcionáři a z čela populární kryptoměnové burzy měli údajně odejít klíčoví manažeři, včetně finanční ředitelky Lily Zheng. Burza potvrdila, že má v plánu propustit až 20 % zaměstnanců v rámci probíhající restrukturalizace po akvizici společnosti navázané na miliardáře a zakladatele kryptoměny Tron (TRX), Justina Suna.
BREAKING: #Huobi confirms 20% layoffs, denies insolvency rumors
— WhaleFUD (@WhaleFUD) January 6, 2023
Mluvčí společnosti Huobi potvrdil plánované propouštění 20 % zaměstnanců a zároveň vyvrátil fámy o tom, že by se mělo jednat až o 40 % a dodal, že propouštění není okamžité. Společnost po převzetí novými akcionáři vytvořila novou organizační strukturu a nové obchodní oddělení.
“Vzhledem k aktuálnímu stavu na kryptoměnových trzích plánuje společnost držet velmi štíhlý tým. Cílem personální optimalizace je realizovat strategii značky, optimalizovat strukturu, zvýšit efektivitu a vrátit se mezi tři nejlepší,” uvedla společnost Huobi.
Huobi se navíc stává, stejně jako nedávno FTX a Binance, terčem poplašných zpráv ohledně solventnosti. Analytická společnost Nansen v pátek 6. ledna upozornila, že v průběhu posledních 24 hodin byly z burzy vybrány kryptoměny v hodnotě 61 milionů dolarů. Jedná se o velký nárůst oproti průměrným týdenním výběrům, které činí zhruba 94 milionů dolarů.
In the past 24 hours, Huobi has seen a significant increase in net outflows
$60.9M* of the $94.2M* net outflow in the past week occurred in the past day alone
*Contains Ethereum, Avalanche, BNB Chain, Fantom, & Polygon flows pic.twitter.com/JV1Tg13QMY
— Nansen 🧭 (@nansen_ai) January 6, 2023
Nejistota ohledně solventnosti Huobi začala v době, kdy Justin Sun vybral 100 milionů dolarů ve stablecoinech z Binance a přesunul je na Huobi. To podle komunity naznačuje, že může mít burza problémy s likviditou v době, kdy uživatelé ve velkém stahují své mince do svých peněženek.
Společnost blízká Justinu Sunovi se stala většinovým vlastníkem Huobi v říjnu 2022, kdy získala většinový podíl od jejího zakladatele Leona Li, který následně společnost spolu s vedením okamžitě opustil. Tyto zprávy měly negativní vliv i na nativní token burzy HT, který se od začátku roku propadl téměř o 20 %.
V minulém týdnu především doznívaly dozvuky předchozích kauz a na vývoj ceny BTC to nemělo žádný vliv. Koncem týdne začal BTC mírně posilovat a nový týden začínáme za hranicí 17 000 dolarů. Jedná se tedy zhruba o 4% růst.
BTC je stále v sevření strachu investorů a spekulantů o kondici celého kryptoměnového trhu. Velcí investoři dále vyčkávají, až se kryptoměnový trh stabilizuje a nabídne tak pevnou bázi pro další směřování kapitálu. Jak se bude situace na trzích z digitálními aktivy dál vyvíjet budeme sledovat i v novém roce a vždy v pondělí vám přineseme přehled toho nejzajímavějšího.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.