Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Společnost MicroStrategy poprvé prodala BTC, těžaři jsou stále v problémech

Publikováno
Finex Coin Week – Společnost MicroStrategy poprvé prodala BTC, těžaři jsou stále v problémech
Zdroj: Depositphotos.com

Vítáme vás u našeho pravidelného přehledu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn za poslední týden. Tentokrát jsme pro vás vybrali tato témata.

Obsah článku

Caroline Ellison přiznala vinu a obviňuje SBF z manipulace s výkazy

Bývalá generální ředitelka zkrachovalé společnosti Alameda Research, Caroline Ellison, “věděla, že dělá špatnou věc“, jak vyšlo najevo z přepisu její výpovědi u newyorského soudu z 19. prosince. Výpověď byla zveřejněna až poté, co zakladatel burzy FTX, Sam Bankman-Fried, opustil vězení na kauci 250 milionů dolarů. Ellison u soudu řekla, že se dohodla s bývalým generálním ředitelem FTX na tom, že společnost Alameda poskytne svým věřitelům zkreslené finanční výkazy.

Ellison soudci řekla: “Je mi opravdu líto toho, co jsem udělala – věděla jsem, že je to špatné.”

Na dotaz soudce, zda-li Ellison věděla, že se dopouští nezákonného jednání, odpověděla kladně. Spolu s Caroline Ellison vypovídal u soudu i spoluzakladatel burzy FTX, Gary Wang, který také přiznal, že věděl o podvodech přispívajících ke krachu FTX. Zavádějící finanční výkazy měly podobu čtvrtletních výkazů, které zakrývaly rozsah půjček společnosti Alameda.

“Dohodla jsem se se SBF a dalšími, že nebudeme zveřejňovat skutečný vztah mezi společnostmi Alameda a FTX, včetně dohod o poskytnutých úvěrech,” uvedla Ellison.

O záznamu ze soudního jednání informovaly deníky New York Times, Reuters a Bloomberg. Části přepisu zveřejnil na Twitteru také investigativní novinář Matthew Russell Lee ze společnosti Inner City Press. Přiznání Caroline Ellison potvrdilo dřívější spekulace o tom, že měla Alameda v podstatě volnou ruku ze strany FTX a mohla neomezeně disponovat s penězi své sesterské společnosti.

Ellison dále uvedla, že věděla o funkci, která umožňovala FTX vést záporné zůstatky v různých fiat měnách a kryptoměnách.

V praxi to znamenalo, že měla Alameda přístup k neomezené úvěrové lince, aniž by musela skládat zajištění. Z půjček se nemusely platit úroky a ani jim nehrozily případné likvidace z maržových výzev.

Ellison také připustila, že ona i ostatní věděli, že je společnost Alameda nadměrně zadlužena a co to znamená.

“Věděla jsem, že když účty FTX a Alameda vykazují záporné zůstatky, znamená to, že si společnost Alameda půjčuje finanční prostředky zákazníků FTX.”

Největší těžaři prodali všechny BTC, které v roce 2022 vytěžili

Veřejně obchodované společnosti, které se zabývají těžbou Bitcoinu, byly nuceny během roku 2022 prodat všechny bitcoiny, které se jim podařilo vytěžit. Informoval o tom analytik Tom Dunleavy ze společnosti Messari zabývající se analýzou blockchainu.

Dunleavy ve svém tweetu z 26. prosince upozornil, že ze 40 700 BTC vytěžených společnostmi Core Scientific, Riot, Bitfarms, Cleans Park, Marathon, Hut8, HIVE, Iris Energy, Argo a Bit Digital v období od 1. ledna do 30. listopadu bylo prodáno přibližně 40 300 BTC.

Těžařské společnosti byly nuceny zejména v druhé polovině roku 2022 snížit své bitcoinové rezervy kvůli nepříznivé situaci na kryptoměnových trzích, které způsobil mimo jiné krach FTX a její dceřiné společnosti Alameda Research.

Dunleavy také naznačil, že prodeje BTC ze strany těžařů patří mezi hlavní důvody aktuální špatné cenové výkonnosti největší kryptoměny dle tržní kapitalizace, protože vytváří významný prodejní tlak. Data společnosti Bitcoin Visuals však naznačují, že tento tlak již nemusí být tak výrazný, protože se těžaři již zbavili velkého množství dříve držených bitcoinů.

Celkový denní objem obchodování Bitcoinu byl k 26. prosinci 12,2 miliardy dolarů. Prodeje ze strany těžařů ve stejný den podle společnosti CryptoQuant činily 919 BTC (15,35 milionu dolarů), což představuje pouhých 0,13 % celkového zobchodovaného objemu.

Pozitivní zprávou je, že během prosince se rezervy těžařů mírně odrazily ode dna a vzrostly o téměř 1 %. Potvrzuje to ve svém příspěvku z 27. prosince kryptoanalytik IT Tech, který uvádí, že se situace u těžařů zřejmě stabilizovala.

Těžaři zažívají poslední dobou těžké časy vzhledem k rostoucím těžebním nákladům a stále klesající ceně BTC. Některé těžební společnosti byly dokonce nuceny pozastavit činnost a prodat svá zařízení, jako například společnost Core Scientific.

MicroStrategy poprvé prodala své BTC, nakoupila jich ale ještě víc

Americká softwarová společnost MicroStrategy, největší veřejně obchodovaná společnost držící BTC ve svých rezervách, ve středu oznámila, že 22. prosince vůbec poprvé prodala část svých bitcoinových rezerv. Obratem však dodala, že tento krok nesignalizuje odklon společnosti od býčí nálady jejího spoluzakladatele Michaela Saylora, protože od té doby přidala do svých rezerv ještě víc BTC, než předtím prodala.

MicroStrategy prodala 22. prosince 704 BTC přibližně za 11,8 milionu dolarů. Společnost to uvedla ve středu ve svém pravidelném výkazu Komisi pro cenné papíry Spojených států (SEC). Tento krok byl pro společnost výhodný z hlediska daňových povinností vzhledem k tomu, že BTC výrazně ztratil svou hodnotu od doby, kdy začala MicroStrategy tuto kryptoměnu poprvé pořizovat.

“Společnost MicroStrategy má v úmyslu započíst kapitálové ztráty plynoucí z této transakce proti předchozím kapitálovým ziskům v rozsahu, v jakém je takový převod možný podle platných federálních zákonů o dani z příjmu, což může přinést daňové výhody,” vysvětlila společnost důvod svého prvního prodeje BTC v její historii.

Krátce poté MicroStrategy nakoupila zpět 810 BTC za přibližně 13,6 milionu dolarů. V součtu s dalšími 2 395 BTC, které společnost podle svých slov nakoupila mezi 1. listopadem a 21. prosincem za celkem 42,8 milionu USD, tak MicroStrategy od začátku minulého měsíce přidala do svých rezerv zhruba 2 500 BTC.

MicroStrategy je suverénně největší veřejně obchodovanou společností vlastnící Bitcoin. Ve svých rezervách drží přibližně 132 500 BTC, což v současnosti činí něco přes 2,2 miliardy dolarů na základě současné ceny Bitcoinu v době psaní článku.

Na druhém místě v žebříčku největších veřejně obchodovaných společností, které drží ve svých rezervách BTC, je těžařská společnost Marathon Digital Holdings s 10 055 BTC a třetí je Tesla s 9 720 BTC. V první desítce se nachází především těžařské společnosti, které v současné době čelí krizi vzhledem k nízké ceně BTC, vysoké obtížnosti těžby a drahým energiím.

Zákazníci FTX požadují u soudu přednostní odškodnění

Události posledních měsíců rozhněvaly skupinu zákazníků zkrachovalé burzy FTX. Zákazníci se rozhodli, že nebudou nečinně přihlížet, jak si jejich peníze rozdělí velcí věřitelé a podali žalobu za účelem získání přednostního odškodnění.

Hromadnou žalobu iniciovaly čtyři osoby požadující přednostní přístup ke zmrazeným finančním prostředkům pro zákazníky FTX, nikoliv pouze pro investory. Žaloba byla podána 27. prosince u konkursního soudu Spojených států pro okres Delaware. Čtyři žalobci tvrdí, že zastupují celou skupinu bývalých zákazníků společnosti FTX, která může čítat až 1 milion osob. Cílem žaloby je získat přednostní právo na vrácení digitálních aktiv v držení FTX či FTX US.

Skupina ve své žalobě zdůrazňuje, že uživatelská smlouva s FTX neumožňovala platformě používat prostředky zákazníků pro vlastní účely, včetně jejich půjčování nebo použití na provozní výdaje. Jakékoliv použití prostředků zákazníků z jejich účtů bylo podle žaloby “nepřípustným zpronevěřením majetku zákazníků”.

V žalobě se dále uvádí, že veškeré zmrazené finanční prostředky společností FTX, které jsou dohledatelné jako majetek zákazníků, nemohou být použity na úhradu pohledávek věřitelů, dokud nebudou zákazníkům vráceny.

“Prostředky zákazníků v současnosti držené na FTX US, FTX.com a jakékoliv jiné prostředky, u nichž existuje vazba na zákazníky, nepatří do finančních prostředků určených pro přerozdělení věřitelům bez statutu zákazníka,” stojí v žalobě.

V celém případu panuje mnoho nejasností. Například Ministerstvo spravedlnosti nedávno zahájilo vyšetřování ohledně chybějících digitálních aktiv společnosti FTX v hodnotě 372 milionů dolarů. Ty byly z účtů FTX odčerpány 12. listopadu, tedy v době, kdy společnost vyhlásila bankrot.

Další podezření na nekalé jednání vzniklo v době, kdy byl zakladatel FTX propuštěn na kauci 250 milionů dolarů. Jen pár dní poté totiž začaly z krypto peněženky spojené se zkrachovalou společností Alameda Research, sesterské společností FTX odcházet prostředky.

Největší krádeže kryptoměn v roce 2022

Odvětví kryptoměn zažilo jedno z nejbouřlivějších období v historii. Tržní ceny některých kryptoměn zaznamenaly obrovské propady, několik gigantů zkrachovalo a díky hackerským útokům byly odcizeny kryptoměny v hodnotě přes 2 miliardy dolarů.

Zdroj: chainalysis.com
Útoky v DeFi v roce 2022 - odehrálo se více než 100 útoků a bylo zcizeno přes 2 miliardy dolarů
Útoky v DeFi v roce 2022 – odehrálo se více než 100 útoků a bylo zcizeno přes 2 miliardy dolarů. Mezi přední hacky se řadí např. úrok na sidechain Ronin či kryptoměnový most Wormhole.

Již v polovině října vyhlásila analytická společnost Chainalysis rok 2022 za “rok s největší hackerskou aktivitou v historii“. K 29. prosinci bylo v roce 2022 díky napadení kryptoměnových protokolů ukradeno 2,14 miliardy dolarů. Pojďme si připomenout ty největší z nich.

Útok na BNB Chain a market makera Wintermute

Napadení se nevyhnul ani BNB Chain, který musel být pozastaven kvůli podezřelé aktivitě. Později se zjistilo, že se jednalo o exploit využitý k odčerpání téměř 100 milionů dolarů v kryptoměnách. Původně se mělo za to, že útočník odcizil více než 600 milionů dolarů kvůli chybě umožňující tvorbu zhruba dvou milionů nových BNB. Naštěstí bylo ovšem zhruba 400 milionů dolarů zmraženo na BNB Chainu a část prostředků zůstala ve smart kontraktech kryptoměnových mostů, útočník si tedy odnesl “pouhých” 100 milionů dolarů.

Poznámka

Poznámka: Exploit je naprogramovaný kód využívající bug v softwaru, na nějž útočník cílí. Jedná se o obecný pojem označující jakýkoliv software, jehož hlavním účelem je ochromení cíle, což útočníkovi otevře dveře k další nekalé činnosti – např. krádeži kryptoměn.

Útočníkům se dále podařilo kompromitovat softwarovou peněženku britské společnost Wintermute, jednomu z největších market makerů na poli kryptoměn. Díky tomu bylo z peněženky převedeno přibližně 160 milionů dolarů v 70 různých kryptoměnách.

Útoky na kryptoměnové mosty

V srpnu byl napaden kryptoměnový most Nomad, který uživatelům umožňuje převádět kryptoměny napříč více blockchainy. Několik útočníků odcizilo kryptoměny v hodnotě 190 milionů dolarů. Příčinou útoku byla chyba ve smart kontraktu, který nedokázal správně ověřit transakční vstupy.

Napadání mostů mezi blockchainy je pro útočníky velmi lákavá disciplína. V únoru 2022 se jim podařilo napadnout Wormhole. Útočník našel zranitelnost ve smart kontraktu a dokázal vytvořit 120 000 wETH na blockchainu Solana, což vedlo ke ztrátám v hodnotě 321 milionů dolarů.

Útok na zkrachovalou burzu FTX

Ztráty v hodnotě 477 milionů dolarů měl na svědomí útok na peněženku kryptoměnové burzy FTX. Během vyhlášení konkursu společnosti totiž došlo na burze k řadě neoprávněných transakcí. Podle bývalého ředitele SBF se mohlo jednat o bývalé zaměstnance.

Největší dosavadní útok v DeFi, angažovanost severokorejských skupin

K největšímu hacku roku 2022 došlo 23. března. Hackerům se podařilo napadnout most Ronin a odcizit kryptoměny v hodnotě 612 milionů dolarů, jednalo se o 173 600 ETH a 25,5 milionu v USDC. Vyšetřování útoku později vedlo ke známým severokorejským skupinám jako Lazarus, BlueNoroff, APT38 a Stardust Chollima, které mají na svědomí spoustu dalších útoků.

Bojuje proti nim spousta jak státních, tak i soukromých institucí. Vedle společnosti CrowdStrike je možné zmínit např. Kaspersky, výrobce předního antiviru, který o skupině BlueNoroff ví už od roku 2016, kdy ji identifikoval při útoku na bangladéšskou centrální banku. Za hackerský útok za Ronin je dle vyšetřovatelů z USA zodpovědný hlavně Lazarus, do dnešního dne se jedná o největší bezpečnostní útok, k jakému v historii kryptoměn došlo.

Závěr k aktuální situaci

Poslední týden v roce 2022 byl v kryptoměnovém světě poměrně klidný. Bitcoin uzavřel rok na ceně 16 500 dolarů a zaznamenal nejhorší výsledek v historii, když vytvořil čtvrtou červenou čtvrtletní svíčku v řadě. V předchozích bear marketech v letech 2015 a 2020 vytvořil Bitcoin pouze tři červené čtvrtletní svíčky za sebou.

Mohlo by se zdát, že nejhorší období je za námi a v novém roce 2023 by mohlo přijít oživení. Před obratem trendu se klidně ještě může stát, že uvidíme otestovaní nižších úrovní okolo 14 000 dolarů.

Ideální strategii je zvolit DCA, kdy si pravidelnými nákupy průměrujete nákupní cenu aktiva. Ať se situace vyvine jakkoliv, přejeme v novém roce pevné zdraví a hodně investičních úspěchů.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.