Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Naplňuje se úsloví “Sell in may and go away”?

Finex Coin Week – Naplňuje se úsloví “Sell in may and go away”?
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou první květnový týden a ve světě kryptoměn se toho stalo opět hodně. Do našeho pravidelného souhrnu týdne jsme vybrali tato témata.

Obsah článku

Warren Buffett by nechtěl Bitcoin ani za 25 dolarů

Jeden z nejúspěšnějších a nejuznávanějších investorů Warren Buffett opět brojí proti Bitcoinu (BTC) a tvrdí, že by nechtěl všechny BTC na světě i kdyby mu je někdo nabídl za pouhých 25 dolarů. Jednadevadesátiletý investor a miliardář Buffett, jehož čisté jmění se pohybuje kolem 124 miliard dolarů, je zarytým kryptoskeptikem a už v minulosti označil Bitcoin za “jed na krysy”.

V sobotním projevu na výročním zasedání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway se Buffett vyjádřil i ke kryptoměnám v souvislosti s rostoucí adopcí tohoto odvětví ve světě. Poznamenal, že sice netuší, zda hodnota BTC bude v budoucnu růst, ale je si jistý, že “nic neprodukuje”.

“Aby měl majetek nějakou hodnotu, tak musí někomu něco přinášet. Byty budou generovat nájem a farmy jídlo,” uvedl příklad svých investicí, “a existuje jen jedna měna, která je akceptovaná.”

Buffett pokračoval a prohodil, že peníze může vydat například i jeho společnost, ale nakonec to budou “jen peníze”. Měl přitom v ruce dvacetidolarovou bankovku a dodal, že neexistuje žádný důvod, proč by vláda USA nahradila své peníze penězi od Berkshire Hathaway.

Jak reagovala kryptoměnová komunita?

Zastánci kryptoměn na Twitteru okamžitě reagovali a Buffetovým komentářům se vysmáli.

Například Elon Musk tweetoval: “Haha he says “Bitcoin” so many times.”

Michael Saylor, generální ředitel MicroStrategy, zase napsal: “Everyone can’t stop talking about Bitcoin.”

Šéf špičkové krypto společnosti Andreessen Horowitz (a16z) Marc Andreessen poznamenal: “Je zvláštní, že říká takové věci a přitom dělá reklamu na cukrovku.” Narážel tak na krabičky od bonbonů a plechovky od limonád, které měl Buffett při projevu na stole.

Jediným z kryptoskeptiků zmírňujících postoj k digitálním aktivům byl generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon, který také kdysi označil Bitcoin za podvod. V pátečním rozhovoru poznamenal, že ačkoli se mu kryptoměny stále nijak zvlášť nelíbí a při investování do nich nabádá k opatrnosti, bude hájit práva osob tak činit. Dále také poznamenal, že kryptoměny mohou mít i vhodné využití, zejména pokud jde o přeshraniční platby.

Tržiště OpenSea stanovilo nový rekord jednodenních prodejů

Myslíte si, že jsou NFT mrtvé? Pravdou je, že ceny některých kolekcí v posledních týdnech klesly až o desítky procent. Víkendové spuštění prodejů virtuálních pozemků v metaverse od tvůrců Bored Ape Yacht Club způsobilo minulou sobotu zahlcení blockchainu Etherea a následně v neděli 1. května se to promítlo v rekordních prodejích na NFT tržišti OpenSea.

Toto největší a nejoblíbenější NFT tržiště zaznamenalo rekordní obchody v hodnotě více než 476 milionů dolarů v ETH. Vyplývá to z údajů analytické platformy Dune. Předchozí jednodenní rekord prodejů na OpenSea činil téměř 323 milionů dolarů a byl stanoven 29. srpna 2021.

Podle serveru CryptoSlam virtuální pozemky v metaverse Otherside, nazývané Otherdeeds, dominují prodejům NFT na OpenSea hned od svého uvedení na trh. Pozemky tak doplňují úspěch tvůrců tohoto projektu. V žebříčku nejprodávanějších NFT zabírají projekty společnosti YugaLabs hned první tři pozice spolu s Bored Ape Yacht Club a Mutant Ape Yacht Club.

Úspěch tohoto projektu v posledních týdnech doplnil token ApeCoin, který se katapultoval do první padesátky kryptoměn podle tržní kapitalizace. Navzdory tomu, že Otherside za necelé dva dny vygeneroval objem prodejů NFT v hodnotě přibližně 878 milionů dolarů, cena ApeCoinu začala následně prudce klesat.

Poznámka

OpenSea je nejvýznamnějším NFT tržištěm a od srpna loňského roku trvale generuje měsíční objemy obchodů v hodnotě několika miliard dolarů. Po rekordním lednu však obchody s NFT v březnu prudce poklesly, což vyvolalo ohlasy, že “NFT bublina ” konečně splaskla.

V dubnu však OpenSea zaznamenalo 40% meziměsíční nárůst objemu obchodů, přičemž v daném měsíci se podle Dune uskutečnily obchody s NFT na Ethereu v hodnotě téměř 3,5 miliardy dolarů, což narušilo klesající trend.

NFT fungují jako jakási stvrzenka zapsaná v blockchainu, která dokládá vlastnictví digitálního předmětu, kterým mohou býti věci jako umělecká díla, sběratelské předměty nebo předměty do videoher.

Fed ve středu ohlásil zvýšení úrokových sazeb

Měnový výbor americké centrální banky na středečním zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Jedná se o nejvyšší zvýšení za posledních 22 let. Ve svém prohlášení Fed rovněž oznámil, že příští měsíc začne snižovat objem držených dluhopisů.

Americká centrální banka uvedla, že její kroky mají snížit inflaci, která je nejvyšší za posledních 40 let. Rozhodnutí o zvýšení úroků bylo podle banky jednomyslné a v souladu s očekáváním analytiků a investorů.

Federální výbor pro volný trh (FOMC) ve středu v tiskové zprávě vysvětlil, že centrální banka předpokládá podobné zvyšování i v následujícím období. FOMC dále uvedl, že díky ukrajinsko-ruské válce a výpadku příjmů souvisejících s pandemií koronaviru v Číně jsou “důsledky pro americkou ekonomiku velmi nejisté”.

Podle posledních údajů totiž meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 8,5 procenta. Inflace překonala odhady ekonomů a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1981.

Poznámka

Poznámka: Zvýšení úrokové sazby zdražuje úvěry a zpomaluje poptávku. To pomáhá zpomalovat inflaci, zároveň ale oslabuje hospodářský růst. Centrální banka se proto musí snažit zvýšit úrokové sazby natolik, aby omezila inflaci, a zároveň neohrozila ekonomický růst a trh práce.

Po rozhodnutí FOMC předstoupil před novináře předseda Fedu Jerome Powell.

“Inflace je příliš vysoká a my chápeme potíže, které způsobuje a proto urychleně postupujeme tak, abychom ji snížili,” uvedl šéf centrální banky.

Dále pokračoval: “Ve výboru panuje všeobecný předpoklad, že další zvýšení o 50 bazických bodů by mělo být na stole na několika příštích zasedáních.”

Navzdory zvyšování sazeb reagoval kryptoměnový trh během středy pozitivně. Během 24 hodin posílil o 5,7 %. Cena Bitcoinu (BTC) vzrostla o 5,6 % a Ethereum (ETH) si vůči americkému dolaru polepšilo o 6,5 %.

Na grafu můžeme ovšem vidět, že se rostoucí moment příliš dlouho neudržel a během dalšího dne se prudce obrátil.

Jakmile se trh uklidnil a začal opět následovat trend, ceny se propadly na mnohem nižší úrovně, než před oznámením Fedu.

Na středeční odpolední události reagovaly pozitivně i akcie. Hlavní americké akciové indexy (NYSE, Dow Jones, Nasdaq, S&P 500) zaznamenaly výrazné zisky. Například index Dow Jones Industrial Average posílil o více než 900 bodů.

Binance přispěje Elonu Muskovi na koupi Twitteru

Největší a nejpopulárnější kryptoměnová burza Binance plánuje investovat 500 milionů dolarů na koupi společnosti Twitter.

Generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX Elon Musk si na částku 44 miliard, kterou nabídl za nákup této sociální sítě, zabezpečil kapitál v hodnotě sedmi miliard dolarů od soukromých investorů. Vedle Binance Muskovi přispějí miliardář Larry Elison, spoluzakladatel Oracle, společnost Sequoia Capital Fund a investiční firma VyCapital.

Odborníci na kryptoměny se domnívají, že účast společnosti Binance na této akvizici může pro sociální sít znamenat vytvoření prostoru pro implementaci některých funkcí, které kryptoměny přináší. Binance je největší krypto burzou na světě, která podle údajů společnosti CoinGecko denně zpracovává objemy obchodů v hodnotě více než 70 miliard dolarů.

Changpeng Zhao, miliardář a zakladatel společnosti Binance je velkým zastáncem vize nového druhu internetu postaveného na blockchain technologii a zvaného Web 3.0. Média se tak domnívají, že podíl burzy na Twitteru by mohl pomoci realizovat vizi nového webu právě na této platformě.

“Jsme nadšeni, že můžeme Elonovi pomoci realizovat novou vizi Twitteru,” řekl Zhao ve čtvrtek pro CNBC, “doufáme, že budeme moci sehrát roli při propojení sociálních médií, Web 3.0 a adopci kryptografických a blockchainových technologií.”

Již před tím, než Elon Musk projevil zájem o Twitter, měla tato platforma ambice směřovat k Web 3.0 technologii, respektive k jejímu decentralizovanému řešení fungování.

Zásluhu na tom má předchozí generální ředitel Jack Dorsey, který založil projekt BlueSky, jehož cílem je implementace decentralizovaných protokolů. Cílem projektu je omezení kontroly velkých technologických společností nad nejpopulárnějšími online službami.

Zatím není zcela jasné, co přesně Musk s Twitterem zamýšlí. Naznačil však, že plánuje implementaci kryptoměnových technologií. Může se jednat například o přijímání Dogecoinu jako způsobu platby a nebo začlenění digitálních tokenů jako jsou například NFT.

Luna Foundation nakoupila další BTC za 1,5 miliardy dolarů

Luna Foundation Guard (LFG), singapurská nezisková organizace stojící za ekosystémem kryptoměny Terra, získala do svých rezerv další bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů pro zajištění svého algoritmického stablecoinu UST.

Díky získaným financím nakoupila LFG do svých rezerv dalších 37 863 BTC. Obchod proběhl ve dvou fázích. První fáze zahrnovala mimoburzovní swap s brokerem Genesis Trading v hodnotě jedné miliardy dolarů ve stablecoinu UST. V druhé fázi proběhl nákup bitcoinů za 500 milionů dolarů od přední krypto kapitálové společnosti Three Arrows Capital.

Poznámka

Poznámka: LFG v současné době drží BTC v hodnotě zhruba 3,5 miliardy dolarů, což ji podle CNBC řadí mezi deset největších držitelů na světě.

Zajímavostí je, že se jedná už o vyšší částku, než kterou vlastní společnost Tesla Elona Muska (43 200 BTC při aktuální ceně přibližně 1,56 miliardy USD). Z veřejně obchodovaných společností má více BTC už jen společnost MicroStrategy Michaela Saylora a to 129 218 (přibližně 4,69 miliardy dolarů).

Nejnovějším nákupem se Luna Foundation Guard přiblížila svému cíli nashromáždit až 10 miliard dolarů v bitcoinech na podporu svého algoritmického stablecoinu U.S. Terra známého pod zkratkou UST.

Generální ředitel společnosti Terraform Labs, Do Kwon, prohlásil, že jeho cílem je nashromáždit zásobu bitcoinů konkurující zásobě Satoshiho Nakamota, pseudonymního tvůrce Bitcoinu.

Podle CoinMarketCap se UST stal třetím nejpopulárnějším stablecoinem s tržní kapitalizací přes 18 miliard dolarů, což ho řadí na 10. místo v žebříčku nejhodnotnějších kryptoměn. Před ním jsou na pátém místě už jen USD Coin (USDC) a na třetím místě Tether (USDT). V případě těchto stablecoinů se však jedná o centralizovanější kryptoměny, protože za nimi stojí konkrétní firmy Circle a Tether, které kryjí tyto mince dolarovými rezervami.

Závěr k aktuální situaci

Máme za sebou týden plný zásadních informací, které hýbaly celým trhem, jak akciovým, tak kryptoměnovým. Většina obchodníků nastavuje risk-off strategii, stahuje kapitál a nebo nakupuje americký dolar. Po zasedání amerického Fedu přišel v minulém týdnu jeden z největších tržních pohybů za poslední dobu. Na Wall Street tak patrně začal měsíc “sell in may and go away”.

V podobném duchu to vypadá i u Bitcoinu, který téměř dokonale kopíruje vývoj technologického akciového indexu NASDAQ. Po silném zamítnutí na levelu 38 900 následoval propad na level vytvořený v létě 2021, který se nachází u 32 000 dolarů. Trh vytvořil nižší low od letošního února a pravděpodobně bude mít tendenci přejít do boční rotace. Další vývoj a novinky budeme sledovat i v tomto týdnu a to nejzajímavější vám přineseme v našem pondělním souhrnu.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.