Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Trendy, které hýbaly světem kryptoměn v roce 2021. Znáte je všechny?

Finex Coin Week – Trendy, které hýbaly světem kryptoměn v roce 2021. Znáte je všechny?
Zdroj: Depositphotos.com

Zdravím všechny příznivce kryptoměn v novém roce a za celou redakci přeji hodně zdraví a investičních úspěchů. Také v roce 2022 vám budeme přinášet Finex Coin Week, náš týdenní přehled nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn. V prvním lednovém týdnu jsme pro vás vybrali tyto události.

Obsah článku

Které trendy hýbaly světem kryptoměn v roce 2021?

Rok 2021 byl pro kryptoměny opravdu vzrušující. Pojďme si připomenout ty největší trendy, které kryptoměnovému trhu dominovaly v posledním roce.

Memecoiny

Ačkoli by někdo mohl tvrdit, že memecoiny se dostaly do popředí zájmu už v roce 2020 během takzvaného DeFi léta, objektivně lze říci, že největší boom zažily až v roce 2021. Tedy alespoň co se zájmu nových a menších investorů a spekulantů týče.

Na rozdíl od jiných trendů však memecoiny poháněla centrální autorita. Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a také osobnost roku podle časopisu TIME, osobně podporoval svého favorita a takzvaného krále memecoinů – Dogecoin.

Dogecoin (DOGE) začínal před lety jako vtip, ale nyní je jedním z předních světových kryptoměnových projektů se stovkami tisíc HODLerů a jednou z nejsilnějších komunit. A co víc, díky zjevné Muskově podpoře bude automobilka Tesla přijímat DOGE za některé své zboží.

Dalším z nejzářivějších příkladů “úspěšných” memecoinů v roce 2021 je rozhodně token Shiba Inu (SHIB). Tento samozvaný “zabiják Dogecoinu” je jednou z nejvýkonnějších kryptoměn loňského roku, přičemž se objevilo několik příběhů lidí, kteří si před rokem koupili pár tokenů za pouhých 100 dolarů a o pár měsíců poté se stali multimilionáři. Přestože je momentálně 60 % pod svým historickým maximem, jen za posledních 12 měsíců SHIB vzrostl o 44 636 200 %.

Zdroj: CoinMarketCap.com
Vývoj ceny kryptoměny Shiba Inu (SHIB) od svého spuštění
Vývoj ceny kryptoměny Shiba Inu (SHIB) od svého spuštění

Mezi další memecoiny, na kterých bylo možné vydělat opravdu velký balík peněz, patří například SafeMoon, který za pouhé dva měsíce vystřelil až na 500násobek své hodnoty, či CumRocket, který bylo možné prodat za “pouhý” 135násobek.

Poznámka

Pozor: Rozhodně se v tomto případě jedná o čistý gambling a ačkoli kupování malých, neznámých a hloupých kryptoměn z někoho může udělat boháče, nemůžeme tuto praktiku s klidným srdcem v žádném případě doporučit.

NFT

Dalším významným trendem roku 2021 byly bezpochyby NFT neboli nezaměnitelné tokeny, které jsou již delší dobu v popředí zájmu kryptoměnového průmyslu. Jedná se také o jeden z trendů, který do světa kryptoměn přivedl řadu nováčků – a to i z řady celebrit světové úrovně.

O co se jedná?

NFT jsou tokeny na blockchainu, které není možné rozdělit na části a každý z nich má v sobě zakódované nějaké unikátní informace. Některé z tokenů mohou představovat obrázky, videa, zvukové stopy, nebo mohou třeba držiteli umožnit přístup do nějaké tajné sekce, která je otevřená pouze majitelům daných tokenů.

Z grafů výše je patrné, že NFT už nejsou jen hračičkou pár ajťáků, ale jedná se o opravdu slušný byznys. Tak třeba největší NFT tržiště na světě (OpenSea) má jako firma nyní hodnotu zhruba 13 miliard dolarů.

Pár zajímavých NFT kolekcí, které by neměly uniknout vaší pozornosti, uvádíme níže:

  • CryptoPunks – jednou z prvních NFT kolekcí na světě a pravděpodobně také tou nejznámější, jsou CryptoPunks – 10 000 automaticky generovaných postaviček s různými vlastnostmi;
  • Bored Ape Yacht Club – dnes době nejhodnotnější NFT kolekce světa;
  • Mutant Ape Yacht Club – kolekce na téma zmutovaných BAYC od stejného tvůrce, v tuto chvíli ale zatím mnohonásobně levnější;
  • CzechPunks – jedna z prvních českých kolekcí, která zahrnuje NFT vytvořené na motivy 103 lidí z československé kryptoměnové komunity;

Play-to-Earn

Obrovskou popularitu zažil v loňského roce také model Play-to-Earn (P2E). Jedná se o koncept, kdy hráči počítačových online her mohou zároveň touto činností i vydělávat. Vše se dostalo do povědomí zejména díky Axie Infinity. Celý žánr se však pořádně rozjel až poté, co Facebook odhalil, že své jméno mění na Meta a bude aktivně budovat svá metaverza.

Projekty jako The Sandbox a Decentraland se dle tržní kapitalizace letos dostaly do první padesátky a druhý jmenovaný dokonce předstihl Axie Infinity jako největší herní projekt.

Zdroj: Ethermon.io
Screenshot z počítačové hry Decentraland - online virtuální realita se základy na blockchainu
Screenshot z počítačové hry Decentraland – online virtuální realita se základy na blockchainu

Mánie smart chainů

Pokud jsme v roce 2020 viděli DeFi léto v ekosystému Ethereum, pak jsme loni mohli zaznamenat stejné šílenství na Binance Smart Chainu (BSC), v této době třetí největší smart contract platformě.

Poptávka po decentralizovaných aplikacích byla tak vysoká, že doslova ucpala síť Etherea. Uživatelsky náročné procesy zvýšily zátěž do té míry, že lidé museli mnohdy platit stovky i tisíce dolarů za poplatky za uskutečnění transakcí, což menším investorům prakticky znemožnilo účast na poli decentralizovaných financí (DeFi).

Díky tomu se do popředí dostaly i jiné platformy a v první řadě Binance Smart Chain. Jen ve druhém únorovém týdnu se počet unikátních adres na síti BSC ztrojnásobil. A v březnu byl dokonce počet transakcí proběhlých na PancakeSwap (největší decentralizovaná burza na tomto blockchainu) vyšší, než na celé síti Ethereum.

V dubnu dosáhla celková hodnota tokenů uzamčených na PancakeSwapu hodnoty 5,5 miliardy dolarů, čímž dočasně překonala i Uniswap, pravděpodobně nejznámější decentralizovanou burzu světa, která funguje na blockchainu Etherea.

Všechny projekty, které vznikaly na Ethereu, byly náhle replikovány dalšími týmy na BSC. Většina z nich však v současné době pomalu zaniká, protože popularita a mánie kolem BSC už víceméně vyprchává. I když počet unikátních adres stále roste, zdaleka se nejedná o takové tempo, jakého jsme byli svědky v březnu minulého roku.

Od té doby nativní mince téměř všech platforem, které umožňují spouštění chytrých kontraktů, zaznamenaly obrovský nárůst. Za zmínku stojí např. Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX) nebo Solana (SOL).

Aktuální cena
Změna
Avalanche / AVAX
Načítání
Načítání
Načítání
Polygon Network / MATIC
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání

Laserové oči

Laserové oči byly trendem, který měl spojitost s Bitcoinem. Někdo přišel s nápadem, dát si na profilovou fotku na Twitteru laserové oči a nechat je tam, dokud cena BTC nedosáhne 100 000 dolarů.

Tomuto nápadu podlehlo obrovské množství lidí, včetně generálního ředitele společnosti MicroStrategy Michaela Saylora, americké senátorky Cynthie Lummisové, ale zúčastnily se také další celebrity světové úrovně, jako např. Elon Musk, Tom Brady, nebo dokonce Paris Hilton.

Zdroj: Twitter.com

Ačkoli se laserové oči začaly na profilových obrázcích uživatelů Twitteru objevovat už v únoru minulého roku, ani 11 měsíců poté cena bitcoinu na kýžených 100 000 dolarů nedosáhla. Co myslíte, dopadne už letošní rok lépe?

Co můžeme čekat v roce 2022?

Minulý rok byl pro kryptoměny zcela jistě zlomový, a to snad na všech frontách. Tak třeba:

  • počet uživatelů kryptoměn ve světě se ztrojnásobil zhruba ze 100 milionů na 300 milionů;
  • z kapes VC a privátních investorů bylo do firem z tohoto světa nainvestováno přes 530 miliard korun (což je více, než za předchozích deset let); a
  • celkový objem všech uzavřených transakcí na kryptoměnových burzách se odhaduje na zhruba 310 bilionů korun, což je 8x více, než o rok dříve.

Co tedy můžeme čekat v roce 2022? Zvýší se počet držitelů a uživatelů kryptoměn na 1 miliardu, jak odhaduje Kris Marszalek, zakladatel a CEO kryptoměnové burzy Crypto.com?

Leden byl pro BTC vždy ziskový

Podle známého ekonoma a kryptoměnového investora Alexe Krugera je začátek roku pro Bitcoin pravidelně velmi příznivý. Otázkou však zůstává, jestli tento trend bude pokračovat i nadále. Vývoj ceny za prvních 9 dní tomu totiž tak úplně nenasvědčuje.

Alex Krueger na svém Twitteru zveřejnil statistiku, která ukazuje výkonnost BTC za poslední 4 roky v prvním měsíci nového roku. V lednu 2018 posílil o 18 %, v lednu 2019 následně vzrostl o sedm procent, v roce 2020 o 13 procent a v lednu loňského roce o rekordních 36 procent.

Jeho optimistický výhled na začátek ledna vychází z očekávání silného “přílivu finančních prostředků”, což potvrzují i názory generálního ředitele společnosti Real Vision, Raoula Pala. Ten v nedávném rozhovoru na YouTube uvedl, že věří, že výprodeje bitcoinů už skončily a že leden bude mít silný začátek. Paul věří v další příliv institucionálního kapitálu, který znovu nastartuje trh.

Podobný názor sdílí i Nigel Green, generální ředitel společnosti deVere Group, která se zabývá finančními technologiemi a správou majetku. Podle něj zažil BTC v prosinci 2021 nejhorší měsíc od května 2021. Šlo především o panické prodeje investorů, kteří prakticky rozdávali své kryptoměny bohatým kupcům.

Green je z dlouhodobého hlediska vůči největší kryptoměně podle tržní kapitalizace optimistický. Domnívá se, že Bitcoin může investory ochránit před globální inflací a že “budoucností jsou globální decentralizované měny bez hranic.

Ne všichni jsou však kryptoměnám v roce 2022 tak nakloněni. Například Carol Alexander, profesorka financí na Sussexské univerzitě pro rozhovor na CNBC uvedla, že BTC by se v roce 2022 mohl propadnout až na 10 000 USD. Jedná se však o dlouhodobého skeptika, který se domnívá, že BTC nemá žádnou fundamentální hodnotu a že již dosáhl svého vrcholu v tomto cyklu.

NFT jsou podle Google Trends i nadále na vzestupu

Masivní růst zájmu po nezaměnitelných tokenech (NFT) potvrzuje také nástroj Google Trends, který ukazuje vývoj počtu hledání na svém webovém vyhledavači. Počet vyhledávání zkratky “NFT” dnes dosahuje historických maxim.

Ze začátku byly NFT označovány pouze jako přechodný výstřelek narušující umělecký a hudební průmysl. Časem se ale ukázalo, že tato technologie má obrovský potenciál.

Zdroj: Trends.Google.com
Vyhledávání NFT na Google
Vývoj četnosti vyhledávání slova “NFT” na Google

Celosvětové vyhledávání třípísmenného spojení “NFT” na Googlu nyní dosahuje nových historických maxim, a to i díky počátečním zběsilým spekulacím a následnému vstupu vlivných celebrit, velkých značek a korporací (např. všem známá VISA, která si svého CryptoPunka koupila také).

Zájem o NFT dokonce již překonal i zájem o Dogecoin, který dokázal zaujmout investory po celém světě, a v prvním prosincovém týdnu “NFT” překonalo i Ethereum. Nejnovější údaje některých analytiků také ukázaly, že NFT by mohly dokonce předstihnout v popularitě i vyhledávání celosvětově používaného slova “crypto”.

V září to vypadalo, že zájem o NFT začíná opadat. Jak se však trhy zotavovaly, rostla i čísla

Největší podíl na vyhledávání NFT v celosvětovém měřítku má Čína. Zajímavé je, že k tomu dochází i poté, co oficiální představitel Čínské lidové banky varoval před rychle rostoucím zájmem o NFT a aktivity související s metaverzi s odkazem na obavy z praní špinavých peněz.

Šílenství kolem NFT her zachvátilo především Asijské země jako Singapur, Hongkong, Filipíny a Jižní Koreu. Velkou popularitu má tento sektor také ve Venezuele.

Zdroj: Trends.Google.com
Porovnání četnosti vyhledávání slova "NFT" na Google dle zemí světa
Porovnání četnosti vyhledávání slova “NFT” na Google dle zemí světa
Zdroj: PunksComic.com
PunksComic
Punks comic je projekt spojující nejznámější NFT kolekce v jednom komisku. Jak jinak než s logem Adidas.

Hlavním hnacím motorem růstu popularity NFT jsou především celebrity. Patří mezi ně Tom Brady, Paris Hilton, Pharrell Williams, Post Malone, The Weeknd nebo Stephen Curry. Díky jejich propagaci tohoto sektoru se NFT dostává čím dál více do mainstreamu.

Nejzásadnějším show-byz počinem v oblasti NFT z poslední doby bylo navázání partnerství společnosti Adidas s nejpopulárnějšími sbírkami na světě Bored Ape Yacht Club, na což navazoval i projekt Gmoney či PUNKS Comics.

Bitcoin oslavil narozeniny a jako dárek přinesl historické maximum výkonu těžařů

Bitcoin byl bezpečný jako nikdy předtím poté, co se 2. ledna podle údajů analytického nástroje Glassnode hashrate sítě vyšplhal na nový rekord 203,5 exahashů za sekundu.

Zdroj: Glassnode.com
Hashrate (výkon těžařské sítě) Bitcoinu krátce dosáhl minulý týden na své historické maximum
Hashrate (výkon těžařské sítě) Bitcoinu krátce dosáhl minulý týden na své historické maximum

Hashrate označuje celkový kombinovaný výpočetní výkon použitý k těžbě a zpracování transakcí. Čím vyšší je hashrate, tím je síť bezpečnější, protože se zvyšuje i výpočetní výkon potřebný k případnému úspěšnému útoku.

Nutno podotknout, že hashrate vzrostl o působivých 199,2 % ve srovnání s hodnotami zaznamenanými v červenci loňského roku, kdy se hashrate propadl až na 68 EH/s v důsledku masivního zásahu Číny proti těžebnímu průmyslu.

Od té doby se síť postupně zotavuje a několik hlavních provozovatelů těžby bitcoinů přesídlilo do jiných jurisdikcí, včetně USA a Kazachstánu.

Nový milník sítě přišel v příhodnou dobu. Právě v těchto dnech totiž Bitcoin slavií 13. výročí od reálného spuštění. Dne 3. ledna 2009 vygeneroval Satoshi Nakamoto, pseudonymní tvůrce Bitcoinu, nultý blok sítě, známý také jako Genesis Block, přičemž jeho metadata obsahovala slavný dobový titulek z britských novin The Times: “Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks,” což by bylo možné volně přeložit jako “Kancléř na pokraji druhé pomoci zkrachovalým bankám.”

Přestože sám Nakamoto nikdy reálně význam této zprávy neodhalil, mnozí nadšenci Bitcoinu v ní vidí odkaz na skutečné motivy Nakamotova vynálezu – vytvořit novou digitální měnu bez nutnosti spoléhat na prostředníky, jako jsou banky.

Stav rozprostření bitcoinů v komunitě

National Bureau of Economic Research, soukromá americká nezisková výzkumná organizace, zveřejnila studii, podle níž 10 000 držitelů bitcoinů, tedy 0,01 % z celkového počtu všech držitelů BTC, vlastní 5 milionů BTC, což představuje 27 % ze všech 18,9 milionů bitcoinových mincí v oběhu.

Deník Wall Street Journal k této studii poznamenal, že největší držitelé BTC kontrolují v bitcoinové síti více ekvivalentní “hodnoty” než nejbohatší americké domácnosti v poměru k americkému dolaru. Vedle toho se odvolal na údaje Fedu, podle nichž 1 % nejbohatších Američanů vlastní přibližně třetinu veškerého “dolarového bohatství”.

Studie, kterou provedli profesoři financí Antoinette Schoar z MIT Sloan School of Management a Igor Makarov z London School of Economics měla za cíl ukázat, zda je Bitcoin tak “decentralizovaný”, jak je prezentovaný bitcoinovou komunitou.

Nutno podotknout, že slovo decentralizace zde není vhodně použito. Jedná se spíše o rozdělení mincí mezi uživateli.

Podle zakladatele Quantum Economics Mati Greenspana kontroluje velkou část nabídky BTC v oběhu sám Satoshi Nakamoto, pseudonymní tvůrce Bitcoinu.

Satoshiho mince, které se už nepohnuly 14 let a s velkou pravděpodobností se už ani nepohnou, nyní tvoří více než 5 % celkového počtu.

Zdroj: news.yahoo.com
Satoshi Nakamoto
Socha vybudována na počest Satoshiho Nakamota v Budapešti

Bitcoin je přitom navržen tak, aby bylo vlastnictví postupem času více distribuováno. U fiat měn je to většinou naopak.

Důležité je také zmínit, že velkou část nabídky BTC v oběhu také zřejmě nikdo nekontroluje a pravděpodobně je navždy ztracena. Podle krypto-pojišťovací společnosti Coincover jsou přibližně 4 miliony BTC mimo oběh kvůli ztrátě privátních klíčů.

Na trzích opět zavládl extrémní strach

Index strachu a chamtivosti Fear and Greed, který sleduje obecnou náladu komunity ohledně předního digitálního aktiva, se dostal hluboko do oblasti “extrémního strachu”. Metrika na konci minulého týdne ukazovala na hodnotu 10, což je nejnižší úroveň od 21. července 2021.

Index strachu a chamtivosti udává momentální pocity investorů vůči BTC na stupnici od 0 (“extrémní strach”) do 100 (“extrémní chamtivost”). Za tímto účelem sleduje řadu ukazatelů, včetně volatility kryptoměny, průzkumů, aktivity na sociálních sítích a dalších.

Pátého ledna se cena 1 bitcoinu během několika hodin propadla ze 47 000 na 43 000 dolarů. Následující den pokračoval klesající trend a hodnota BTC se dostala pod úroveň 43 tisíc dolarů. Jak už to v kryptoměnách bývá, pokles ceny BTC ovlivnil výše zmíněnou metriku a ta se propadla na hodnotu 15 – stav “extrémního strachu”. V dalších dnech se cena podívala dokonce pod 41 000 dolarů a index dosáhl na hodnoty 10.

Tento propad může být důsledkem zpráv, že Fed brzy začne zvyšovat úrokové sazby v rámci boje proti inflaci v USA. Ta v současnosti dosahuje téměř 7 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 40 let.

Je to teprve měsíc, co jsme zažili podobnou situaci, kdy finanční trhy narušila nově odhalená varianta COVID-19 – Omicron. Tehdy se cena BTC propadla na 42 000 dolarů a index strachu a chamtivosti se zastavil na hodnotě 16.

Není to poprvé, co bitcoin během několika dní ztratil značnou část své hodnoty. Zatím se mu vždy podařilo ztracené pozice překonat, což znamená, že tyto poklesy pro dlouhodobé investory nelze považovat za zásadní problém.

Dalším pozitivním signálem pro budoucnost bitcoinu je pohled společnosti Goldman Sachs. Tato americká nadnárodní investiční banka, která obvykle není kryptografickému průmyslu příliš nakloněna, se nedávno vyjádřila, že by investoři mohli v následujících letech přehodnotit své preference a přejít ze zlata na bitcoin. Instituce také prohlásila, že bitcoin by mohl v blízké budoucnosti dosáhnout hodnoty 100 000 dolarů.

Bitcoinový cyklus zatím není úplný, další pohyb bude vrcholem

Cena BTC se za poslední měsíc propadla o 16 % a od historického maxima z 10. listopadu o více než 38 %. Mnoho investorů proto diskutuje, zda se jedná a přechod do bear marketu, nebo zda je bull run stále neporušený.

Podle analytiků bychom měli věnovat pozornost především vrcholům, dnům a čtyřem fázím tržního cyklu. Mezi tyto fáze patří fáze akumulace, fáze vzestupného trendu, fáze distribuce a fáze poklesu nebo kapitulace.

Dalo by se říci, že akumulační fáze proběhla před 669 dny, 12. března 2020, kdy se cena bitcoinu propadla pod 4 000 dolarů. V tento den Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že se svět potýká s epidemií Covid-19, a nazvala ji “pandemií”.

Fáze zotavení a akumulace začala hned následující den. Cena BTC pokračovala ve vzestupném trendu. V polovině května se BTC poprvé dostal na 66 000 dolarů a 10. listopadu loňského roku dosáhl ATH 69 tisíc dolarů. Přesto se zastánci kryptoměn domnívají, že býčí cyklus neskončil a v kartách může být ještě jeden parabolický vzestupný pohyb.

Vzhledem k omezenému množství bitcoinů jejich cena obvykle stoupá před tzv. halvingem, tedy snížením odměn těžařům na polovinu. Další halving se očekává za 850 dní, 6. května 2024. To je za více než dva roky a obchodníci věří, že bullrun, který dovedl BTC na 69 tisíc dolarů, je stále ve hře. Analytici očekávají na grafu dvojitý vrchol podobný tomu z roku 2013, kdy cena překročí zónu 69 tisíc dolarů a dosáhne vyšších hodnot.

Youtuber a příznivce kryptoměn Colin, hostitel pořadu na Youtube “Colin Talks Crypto”, si myslí, že se tržní cyklus prodloužil. “Kvůli zjevnému prodloužení cyklu tohoto býčího trhu si nyní myslím, že je pravděpodobnější, že uvidíme cenu bitcoinu 300 000 dolarů než pouhých 100 000 dolarů.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Zajímá vás svět kryptoměn a chcete vědět, co se děje za oponou? Ve Finex.cz pravidelně monitorujeme on-chain data, celkový sentiment, chování riskantnějších spekulantů i konzervativnějších institucí, technickou analýzu, atp. Nechcete-li sledováním trhu sami trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše měsíční shrnutí. My tuto práci uděláme za vás.

Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Závěr k aktuální situaci na trhu

Máme za sebou první lednový týden, který jsme zakončili v červených číslech. Jedná se zatím o nejhorší leden v historii. Naposledy se cena Bitcoinu podívala nad 50 000 dolarů 27. prosince. Od té doby cena padá každým dnem. Podle analytické společnosti Glassnode však situace není tak zlá.

Podle nich půjde cena následující dny do strany, ale v zákulisí se vše připravuje na další růst. Více než tři čtvrtiny BTC jsou uložené v nelikvidních peněženkách a většina držitelů s nimi nepohybuje. Jsou připraveni na potenciální medvědí trh a tím postupně omezují nabídku. Při alespoň stejné poptávce by měl tento trend nakonec přispět k růstu ceny.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.