Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Evropa v ekonomické nejistotě. Americké akcie na houpačce. Co se děje s trhem? | Burza s odstupem

Proč růstové akcie opět válcují ty hodnotové? Která kryptoměna si v týdnu připsala zisk přes 400 % a jakého rekordu v týdnu dosáhl index PX?

Publikováno
Evropa v ekonomické nejistotě. Americké akcie na houpačce. Co se děje s trhem? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč růstové akcie opět válcují ty hodnotové, která kryptoměna si v týdnu připsala zisk přes 400 % a jakého rekordu v týdnu dosáhl index PX.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Hlavní americké benchmarky skončily smíšeně, výnosy dlouhodobých dluhopisů klesají

Hlavní americké indexy zakončily týden smíšeně, protože investoři zřejmě zvažovali protichůdné údaje z nabitého ekonomického kalendáře.

Index S&P 500 a technologický Nasdaq 100 dosáhly rekordních intradenních maxim, ale indexy s menší kapitalizací se stáhly.

S tím souvisí i to, že růstové akcie předstihly hodnotové akcie nejvýrazněji od začátku roku, protože klesající dlouhodobé úrokové sazby zvýšily pomyslnou hodnotu budoucích zisků.

Část páry se však zřejmě uvolnila z rychle rostoucího sektoru umělé inteligence. Objevily se zprávy, že americké úřady zpomalily vydávání licencí výrobcům čipů pro prodej AI čipů na Blízký východ a zahájily antimonopolní vyšetřování společností Microsoft a Nvidia kvůli jejich dominantnímu postavení v oblasti umělé inteligence.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Společnosti z indexu S&P 500 dosáhly v prvním čtvrtletí silných zisků

Již 98 % společností z indexu S&P 500 oznámilo své zisky a Wall Street tak uzavírá první čtvrtletí s optimismem.

Přestože generální ředitelé varovali před poklesem výdajů spotřebitelů, 78 % společností překonalo očekávané zisky, což je číslo nad předpověďmi analytiků i nad historickými průměry.

  • Index S&P 500 zaznamenal již 14. čtvrtletí v řadě růst tržeb a může se pochlubit nejvyšším meziročním tempem růstu zisků od 1. čtvrtletí 2022.
  • Zisky vzrostly o 5,9 %, zatímco tržby se meziročně zvýšily o 4,2 %, a to díky dobrým výsledkům v sektorech komunikačních služeb, financí a informačních technologií.

Vše se odvíjí od očekávání:

Navzdory negativním ekonomickým údajům analytici zvýšili svá očekávání pro firmy z indexu S&P 500 v nadcházejícím čtvrtletí.

Optimismus podporují růžovější prognózy firem, zejména v sektorech energetiky a materiálů.

Kromě toho se snížil počet zmínek o “recesi” v hovorech o hospodářských výsledcích společností, přičemž frekvence diskuzí o “soudném dni” jsou nejnižší od prvního čtvrtletí roku 2022.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku

Obři z Wall Street plánují do roku 2025 spuštění texaské burzy

Velké americké podniky se v posledních deseti letech hrnou do Texasu, kam je lákají nižší daně a méně náročné předpisy.

V Texasu nyní sídlí 55 společností z žebříčku Fortune 500. K nebývalému vzestupu přispívají i giganti z Wall Street BlackRock a Citadel Securities, kteří se rozhodli zpochybnit monopol New Yorku na finanční svět.

  • Investoři shromáždili 120 milionů dolarů na otevření Texaské burzy cenných papírů (TXSE), která by mohla začít obchodovat již v roce 2025 – a kótovat akcie od roku 2026.
  • Burza slibuje, že bude vstřícnější k výkonným ředitelům a vyhne se vyšším nákladům na dodržování předpisů a požadavkům, jako jsou cíle v oblasti diverzity a ESG reporty, kterým čelí na současných burzách.

Má nová burza vůbec šanci na úspěch?

Může nová burza skutečně vyzvat největší americké burzy? Novější účastníci na trhu, jako jsou IEX, Cboe a Long-Term Stock Exchange (LTSE), se jen těžko prosazují. To ukazuje, jak obtížné je konkurovat burzám Nasdaq a New York Stock Exchange (NYSE).

S podporou gigantů z Wall Street by však Texaská burza cenných papírů mohla ukousnout z desetiletí trvající finanční dominance New Yorku.

Smíšený vývoj hlavních evropských indexů

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 0,62 % výše poté, co Evropská centrální banka ve čtvrtek poprvé po pěti letech snížila úrokové sazby.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách však vykázaly smíšený vývoj. Italský FTSE MIB vzrostl o 0,49 % a je stále nejvýkonnějším z velkých globálních akciových indexů. Německý index DAX si pak připsal 0,29 %.

Naopak oslabovaly francouzské a britské akcie, které odepsaly 0,84 respektive 0,36 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Snížení úrokových sazeb v EU (a Kanadě) znamená globální posun v měnové politice

Kanadská centrální banka byla první z velkých bank, kdo zvýšil úrokové sazby a nyní byla první, kdo je snížil.

Ve středu se Bank of Canada stala první velkou centrální bankou, která snížila úrokové sazby. Ve čtvrtek ji pak následovala Evropská centrální banka, která snížila sazby poprvé za posledních pět let.

Obě banky snížily své hlavní úrokové sazby o 0,25 %, což je mírný krok, který by však mohl odstartovat velkou změnu.

  • Snížení sazeb přišlo poté, co obě ekonomiky zaznamenaly pokles inflace pod 3 %, přičemž kanadská inflace dosáhla v dubnu tříletého minima 2,7 % a evropská v květnu 2,6 %.
  • Z těchto snížení by mohli těžit spotřebitelé, když by nižší sazby mohly přinést výhody vysoce zadluženým spotřebitelům, neboť snížené úrokové sazby obecně snižují náklady na půjčky.

Kdo bude další?

Bank of England a Federální rezervní systém sazby ještě nesnížily, ale Kanada a EU spustily dominový efekt.

Analytici očekávají, že Bank of Englad a Fed budou následovat později v tomto roce, zejména poté, co se v posledních týdnech zhoršily americké ekonomické ukazatele, jako jsou spotřebitelské výdaje, hrubý domácí produkt (HDP) a spotřebitelská důvěra.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky

Další dvě snížení sazeb ECB jsou pravděpodobná, ale budou záviset na prognózách

Christine Lagardeová, prezidentka ECB naznačila, že údaje o inflaci stále přináší smíšený obrázek. Důležité je, že zdůraznila, že základní inflace v dubnu opět zpomalila a že ziskové marže podniků začínají absorbovat růst mezd.

Uvedla také, že Rada guvernérů se při aktuálním rozhodování ECB řídila důvěrou v prognózu inflace.

Lagardeová dále uvedla, že cesta, která nás čeká, bude ještě hrbolatá, což naznačuje, že tvůrci politiky budou měnit svá rozhodnutí spolu s přicházejícími údaji.

Analytici nicméně vidí potenciál pro další dvě snížení sazeb ECB v letošním roce, nejspíše v září a prosinci – i když tento čistě na datech závislý přístup znamená, že by mohlo dojít pouze k jednomu.

Index PX mírně oslabil

Index PX v týdnu opět mírně oslabil a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 546 bodů.

Hlavní tituly pražské burzy v podstatě navázaly na vývoj z předcházejícího týdne. I nadále v růstu pokračovala největších emise pražské burzyakcie ČEZ, které si v týdnu opět připsaly zisk přes 1 %. V kladných číslech se rovněž obchodovaly akcie Monety.

Naopak se nedařilo akciím Komerční banky, jež odepsaly přibližně procento, drobně ztratily i akcie Philip Morris a okolo 1,5 % odepsaly akcie Erste Group.

Za zmínku rovněž stojí, že index PX-TR, který zahrnuje i dividendy, vystoupal v pondělí na úroveň 3 952 bodů, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2006, kdy začal být počítán.

Ačkoliv do pátku mírně oslabil na přibližně 3 927 bodů, stále si od začátku roku připisuje skvělý, téměř 16% zisk – za poslední rok dokonce 28% zisk.

Zdroj: pse.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin se podíval na nejvyšší cenu od března!

Investoři do Bitcoinu a kryptoměn se tento týden dočkali mnoha dobrých zpráv, přestože se trhu stále nedaří dosáhnout nových maxim, která dosáhl před třemi měsíci.

V úterý americké spotové ETF na Bitcoin absorbovaly čistý příliv 887 milionů dolarů – druhý nejlepší denní výkon pro ETF k dnešnímu dni. Cena Bitcoinu přitom vystoupala nad 71 000 dolarů a dosáhla nejvyšší ceny od března.

Po tomto výkonu následovalo ne jedno, ale hned dvě velmi důležitá ujištění, že se blíží druhá, mnohem větší vlna institucí, které budou prostřednictvím těchto fondů nakupovat Bitcoin.

CIO společnosti Bitwise, Matt Hougan, ve svém sdělení napsal, že pokrok v oblasti regulace kryptoměn je pro investory nevyužitou “alfou”, zatímco generální ředitelka společnosti Franklin Templeton, Jenny Johnsonová, uvedla, že ETF se dotkla pouze jejich “první vlny raných osvojitelů”.

Velké věci se děly ve světě memecoinů

Přinejmenším ve světě memecoinů se zdálo, že je býčí trh opět v plném proudu. Úplně první BRC-20 token Ordinals vzrostl za posledních 7 dní o 30 % na více než 60 dolarů, zatímco Bitcoin Pups a Bitcoin Wizards si připsaly přes 20 %.

Ostatní populárnější memecoiny jako Pepe, Bonk a Shiba Inu takové štěstí neměly a všechny tento týden zaznamenaly ztráty.

Memecoin GME založený na Solaně pak vystřelil a na svém vrcholu tento týden připisoval zisk o 467 %. Kolem nedělní 11. hodiny se obchoduje o 412 % výše než před týdnem. Navázal na dynamiku svého burzovního jmenovce Gamestop (s tickerem GME).

Meme influencer Roaring Kitty – který v roce 2021 vyvolal mánii meme akcií – dodal akciím GameStop druhý dech svým překvapivým návratem na YouTube i do živého vysílání, přičemž jeho čisté jmění se nakrátko přiblížilo 1 miliardě dolarů.

Výkonnostně mezi Bitcoinem a meme coiny bylo Ethereum, které tento týden drželo do pátku krok se zisky Bitcoinu.

Analytici společnosti VanEck zveřejnili dlouhou zprávu, ve které tvrdí, že Ethereum dosáhne do roku 2030 hodnoty 22 000 dolarů poté, co odčerpá podíl na finančním trhu společnostem Apple, Google a velkým bankám.

Bouchání šampusu v průběhu týdne však bylo přeci jenom předčasné. Páteční likvidační kaskáda poslala Bitcoin dolů ze 71 000 na 68 000 dolarů a Ethereum z 3 800 na 3 600 dolarů.

Kolem nedělní 11. hodiny se pak Bitcoin obchoduje za 69 330 dolarů, zatímco cena Etherea je 3 687 dolarů. Bitcoin si tak za posledních 7 dní připsal 2% zisk, zatímco Ethereum 2% ztrátu.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Cena komodit v týdnu opět klesala

Cena ropy navázala na vývoj z posledních týdnů a opět mírně klesla. Americká ropa WTI odepsala téměř 2 % hodnoty a zakončila týdenní obchodování jen lehce nad cenou 75 dolarů za barel.

Podobně ztratil i globální ropný benchmark – ropa brent – který zakončil týdenní obchodování po delší době pod 80 dolary za barel. Za poslední měsíc oba ropné benchmarky ztratily přibližně 4 % hodnoty.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Necelá 2 % ztratilo v týdnu také fyzické zlato a zakončilo týdenní obchodování na úrovni 2 288 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný srpnový futures kontrakt zlata zapsal menší ztrátu a obchoduje se o 23 dolarů výše. Za poslední měsíc činí kumulovaná ztráta zlata přibližně 3 %.

Více než dvojnásobnou ztrátu oproti zlatu pak zapsalo stříbro. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 29,15 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný červencový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 13 centů výše.

Navzdory výrazné více než 4% ztrátě za poslední týden je však stříbro za poslední měsíc stále ve více než 3% zisku.

Co mě tento týden zaujalo:

Cítíte horko? Turecká ekonomika určitě ano, a to díky horkým údajům o inflaci. V květnu se míra inflace v Turecku vyšplhala na 75,45 %, což je nejrychlejší tempo od listopadu 2022. Proto jako číslo týdne volíme 75.

Číslo týdne

Tato rekordní inflace, která trvá již třetím rokem, pramení z politických zásahů do monetární politiky. Předchozí rozhodnutí prezidenta Erdogana snížit úrokové sazby devalvovalo měnu země, čímž zvrátilo desetiletí silného hospodářského růstu.

Největší meziroční nárůst cen zaznamenalo školství (104,8 %), dále bydlení (93,2 %) a hotely, kavárny a restaurace (92,9 %).

I přes výrazné zvýšení úrokových sazeb si turečtí spotřebitelé udrželi vysoké výdaje – výsledkem byl 7,3% skok ve spotřebě domácností a 5,7% růst ekonomiky v 1. čtvrtletí.

Po znovuzvolení prezident Erdogan upustil od svého odporu vůči zvyšování úrokových sazeb v boji proti prudce rostoucí inflaci.

Turecká centrální banka plánuje udržet vysoké úrokové sazby až do třetího čtvrtletí roku 2024 a do konce roku chce snížit inflaci na zhruba 38 %, což někteří odborníci považují za velmi ambiciózní cíl.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.