Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nový rekord pražské burzy: Které tituly pomáhají tvořit historii?

Investoři na pražské burze se letos těší vysokým výnosům, indexy dosahují rekordních hodnot, a to i díky dobrým výsledkům bank. Kdo je ale vítězem?

Publikováno
Nový rekord pražské burzy: Které tituly pomáhají tvořit historii?
Zdroj: Pse.cz

Investoři, kteří letos vsadili na pražskou burzu, si po půl roce mohou užívat zhodnocení, které v některých případech přesahuje dvouciferné hodnoty. Tuzemský akciový trh zažívá další silný rok a jeho hlavní index dosáhl historického maxima.

Index PX-TR, který sleduje nejvíce obchodované akcie a zahrnuje i dividendy, vystoupal v pondělí na úroveň 3952 bodů (kolem pátečního oběda se drží jen o 20 bodů níže) – nejvyšší hodnota od roku 2006, kdy začal být počítán.

Zdroj: pse.cz
Dlouhodobý vývoj indexu PX-TR
Dlouhodobý vývoj indexu PX-TR

Letos tento index vzrostl o 16 %. Vývoj na domácím akciovém trhu tak navazuje na loňský silný rok, kdy index posílil o 28 %.

Další významný index pražské burzy – PX, který nezahrnuje dividendy – dosáhl předminulý týden nejvyšší hodnoty za 16 let a dosud letos vzrostl téměř o 10 %.

Vývoj indexu PX za poslední měsíc

Převaha bank

Tahounem pražského akciového trhu jsou především banky, které v obou hlavních indexech tvoří více než dvě třetiny váhy.

Bankovní domy loni vykázaly rekordní zisky a dařilo se jim i v prvním čtvrtletí letošního roku. Šesti největším – z nichž jsou na burze obchodovány Komerční banka, Moneta a Česká spořitelna (zprostředkovaně přes skupinu Erste) – vzrostl čistý zisk o pětinu na 17,9 miliardy korun.

Banky proto postupně oznámily výplatu dividend. Například akcie Komerční banky se v květnu obchodovaly s dividendovým výnosem téměř 11 % a akcie Monety s výnosem téměř 9 %.

Aktuální vývoj cen akcií Monety

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moneta Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

“Investoři nakupují tuzemské tituly také kvůli atraktivním dividendovým výnosům. Proto posilují akcie bank, jelikož kvalita jejich úvěrových portfolií je výborná. Částečně pomáhá příznivější makroekonomické prostředí, pokrok v tlumení inflace a snižování úroků ze strany České národní banky,” říká Tomáš Pfeiler, portfolio manažer v investiční skupině Cyrrus.

Banky mají velkou část úvěrů v hypotékách, které Češi zatím svědomitě splácejí. Takzvaná cena rizika loni byla u tuzemských bank kolem 0,2 % celkového objemu úvěrů, oproti průměru v EU kolem 0,5 %.

Nebankovní akcie

V Praze se také daří akciím rakouské pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group, vlastníka Kooperativy. Na konci května vystoupaly na devítileté maximum a zaznamenaly zhodnocení přes 16 %.

Aktuální vývoj cen akcií Vienna Insurance Group

Načítání
Načítání
Kupte si akcie VIG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tradičně nejvíce obchodovaná firma na burze, energetická skupina ČEZ, za ostatními tituly letos zaostává a zatím mírně ztratila – přestože si v květnu připsala zisk okolo 9 %.

Investory odrazuje nejistota, zda stát bude pokračovat v dani z mimořádných zisků (windfall tax) a také jak dopadne výstavba nových reaktorů a případné dělení firmy, které by se neobešlo bez kompenzace minoritním akcionářům.

“Na pražské burze mají zastoupení zejména hodnotové tituly (tedy podhodnocené). To láká investory, kteří se zaměřují na firmy, jež se obchodují na nízkých násobcích ohodnocení,” dodává Pfeiler z Cyrrusu.

Úspěch pražské burzy však není v globálním kontextu nijak výjimečný. Letos dosáhly historických rekordů také americké indexy, včetně Dow Jones a S&P 500, stejně jako hlavní indexy v Maďarsku, Německu, Francii a dalších zemích.

Měřeno výkonností indexu PX-TR však zatím pražská burza americké indexy letos překonává.

Vítěz na domácí scéně

Největší hvězdou pražské burzy je ale letos zbrojařská skupina finančníka Reného Holečka Colt CZ. Té pomáhá zájem investorů o akcie firem z obranného sektoru.

Firma, která patří mezi pět největších výrobců ručních palných zbraní na světě, letos dokončila nákup výrobce střeliva Sellier & Bellot. Investoři věří, že firma vydělá nejen na rozšíření výroby střeliva, ale také na tom, že západní země budou posilovat své armády ve světle války na Ukrajině.

Akcie Coltu letos zatím posílily o 29 % a na hlavním trhu pražské burzy jsou jednoznačným vítězem.

Aktuální vývoj cen akcií Colt CZ Group

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CZG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Firma v květnu oznámila i výhled hospodaření, který naznačuje, že by druhé čtvrtletí mohlo být dosud nejsilnější v její historii.

Domácí burza je ale malá

Pražské burze, na jejímž hlavním trhu Prime Market se nyní obchoduje už jen deset firem, by prospěl příchod dalších společností.

Proto také vedení burzy tlačí na rozvoj alternativního a méně regulovaného trhu Start pro menší firmy, které by mohly časem pro hlavní trh dorůst.

Na Startu letos oproti loňsku stoupá jak počet obchodů, tak jejich velikost. Objem transakcí dokonce vzrostl o 81 %, a to i přesto, že se z tržiště na hlavní trh přesunuly metalurgická společnosti Gevorkyan a výrobce dronů Primoco UAV.

Aktuální vývoj cen akcií Gevorkyan

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GEVORKYAN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Důvodem je podle vedení burzy zrušení minimálního počtu zobchodovaných kusů jednotlivých akcií (tzv. lot) a zrušení aukcí, které byly nahrazeny kontinuálním obchodováním.

Burza se nově také snaží hledat nadějné firmy pro vstup na Start i na Slovensku. Děje se tak právě po úspěchu slovenského Gevorkyanu, který se ze Startu dostal v prosinci na hlavní pražský trh jako vůbec první.

Minulý měsíc burza proto uspořádala v Bratislavě seminář pro tamní firmy, které se o financování přes akciový trh zajímají. Podle mluvčího pražské burzy, Jiřího Kovaříka, se další takový seminář ještě letos zopakuje.

Uvažujete o investování do českých akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Výhody
  • Saxo Bank umožňuje obchodování s více než 70 tisíci aktivy zahrnující akcie, forex, CFD, komodity, opce aj.
  • Zákaznická podpora je dostupná v českém jazyce
Nevýhody
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou. 15% sazba pouze pro klienty Platinum a VIP na vyžádání
  • Broker neumožňuje obchodování s frakčními akciemi
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.