Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Do prostoru kryptoměn přibyly dvě miliardy dolarů – rostoucí zásoba USDT predikuje vzestup cen

Do prostoru kryptoměn přibyly dvě miliardy dolarů - rostoucí zásoba USDT predikuje vzestup cen

Do prostoru kryptoměn přibyly dvě miliardy dolarů - rostoucí zásoba USDT predikuje vzestup cen

Jistě mnoho z vás ví, že Tether je tzv. stable coin. To znamená, že je tento token navržen tak, aby si pokud možno stabilně držel svoji hodnotu. V případě USDT je to hodnota jednoho dolaru.

USDT se nicméně dá také použít jako sekundární indikátor pro vývoj ceny Bitcoin a potažmo i ostatních kryptoměn. Dnes se podíváme na to, jak přesně se USDT dá použít a co nám říká masivní příliv financí pro budoucnost cen kryptoměn.

Tether (USDT) – vysvětlení

USDT je stablecoin z dílny dceřiné společnosti burzy Bitfinex. Ta nese název Tether a jejím hlavním úkolem je právě tvorba USDT stable coinů.

Tether a potažmo Bitfinex poskytuje takovouto službu ze dvou důvodů. Jednak je to služba, o kterou mají tradeři kryptoměn zájem, protože výhoda USDT je právě stabilní cena. To umožňuje obchodníkům tradovat volatilní kryptoměny proti stabilní ceně dolaru.

Druhá část toho, proč Tether tyto stablecoiny vytváří, je stabilizační mechanismus a poplatky. Za vytvoření nových USDT totiž uživatelé zaplatí poplatek, který jde právě společnosti Tether.

Stabilizační mechanismus USDT funguje následovně: Pokud cena USDT vzroste nad hodnotu jednoho dolaru, tak uživatelé (včetně společnosti Tether) začnou tisknout nové USDT, čímž zvýší inflaci a stabilizují cenu zase o trochu níže, na jednom dolaru. USDT je pevně navázáno na dolary uložené právě u společnosti Tether a je možné je kdykoliv směnit.

Uživatelé tak mají faktickou ekonomickou pobídku k tisknutí nových USDT,  protože vyšší cena než jeden dolar přináší možnost arbitráže. Uživatel v podstatě díky stabilizačnímu mechanismu získá pomocí arbitráže více peněz, než měl na počátku.

To samé samozřejmě platí i pokud cena USDT klesne pod jeden dolar a majitelům USDT se tak vyplatí mince "zničit" výměnou za fiat dolar.

Právě směnitelnost USDT za reálné dolary je tedy klíčem. Tuto službu ale nenabízí pouze jmenovaná firma Tether, ale také samotné kryptoměnové burzy.

Například renomovaná burza Kraken umožňuje identickou arbitráž při obchodech na páru mezi USDT a USD. To znamená, že stabilizační mechanismus Tetheru má podstatně větší sílu. V konečném důsledku se samozřejmě jedná o to, že každá USDT mince má být kryta jedním fiat dolarem.

Graf posl. 7 dní
Graf Tether
Změna za 24h
-0,04%
Aktuální cena
$1

USDT jako indikátor k růstu či poklesu ceny BTC

Není pochyb o tom, že USDT je momentálně největším stablecoinem na celém kryptoměnovém trhu. I proto má výsadní postavení a lze jej brát jako sekundární indikátor pro vývoj ceny Bitcoinu. Ale jak na to?

V podstatě se jedná o velmi triviální princip. USDT totiž slouží mimo jiné jako brána do světa digitálních měn. To znamená, že pokud roste celková kapitalizace USDT, tak do prostoru kryptoměn přichází nové peníze – někdo poslal reálné peníze firmě Tether, která oproti nim natiskla tokeny USDT a ty již může tento kupující směnit za libovolnou kryptoměnu.

Společnost Tether tak funguje jako další vstupní brána pro kapitál, a to především z rukou institucionálních investorů. Minimální částka, kterou lze skrze Tether směnit na USDT je totiž 100 000 dolarů a to opravdu mnoho malých "ryb" jen tak po ruce nemá.

Nyní se podívejme na graf tržní kapitalizace Tetheru.

Na následujícím obrázku uvidíte dvě odlišné části vývoje kapitalizace USDT. Je ovšem nutné připomenout, že se jedná o odhad, protože kompletní tržní kapitalizaci USDT je těžké sledovat kvůli tomu, že USDT figuruje na různých blockchainech (ETH, TRON, ALGO a další).

V první fázi můžeme vidět periodu stabilizace ceny (červená linie reprezentuje cenu BTC). Při masivním propadu ceny se vytvořila obrovská příležitost pro rychlou arbitráž a tím pádem se tvořily nové USDT, aby se cena stabilizovala.

Při propadu ceny totiž investoři přechází z pozic v kryptoměnách do pozic ve stablecoinech a primárně používají USDT. To logicky žene cenu nahoru a následně se musí tisknout nové USDT, aby se nárazově zvýšila inflace.

Cena bitcoinu a změny v kapitalizaci USDT
Cena bitcoinu a změny v kapitalizaci USDT

Tether predikuje směr trhu

V druhé části pak máme situaci jinou, a tou je nárazový vzestup kapitalizace Tetheru, který, jak už víte, reprezentuje nově investované peníze.

S velkou pravděpodobností se nejedná o jednorázovou investici, nýbrž o seskupení předchozích investic v době propadu. Kapitalizace USDT se musí přepočítávat a tudíž je pravděpodobné, že část z této "pumpy" je pouze přepočítání předchozích pohybů a správné zanesení adekvátního počtu USDT v oběhu na graf.

A tím se dostáváme k jádru věci. Celkový počet emitovaných USDT za posledních 14 vzrostl dní o téměř 2 miliardy dolarů, které reprezentují nově vložené peníze, které jsou nyní připraveny na nákup kryptoměn.

Kapitalizace USDT má reálný vliv na cenu BTC
Kapitalizace USDT má reálný vliv na cenu BTC

Bullish nálada díky Tetheru má ale opodstatnění v historii.

Na předchozím grafu můžete vidět korelující pohyby. Když kapitalizace USDT klesala, tak trh následně propadl také. Při rostoucí kapitalizaci USDT nás zase čekal růst

A právě zde jsou kořeny pozitivní nálady na kryptoměnovém trhu. Tether totiž v posledních dnech zvýšil svou kapitalizaci téměř o dvě miliardy dolarů, což je obrovské číslo.

A protože kryptoměnový trh je relativně malý, dvě miliardy dolarů s ním mají potenciál pořádně zamávat.

Problém: Tether není transparentní

Jednou z věcí, na které je ale třeba při využití předchozích informací pamatovat, je problematická historie společnosti Tether. Ten je totiž častým cílem žalob za manipulaci trhu nebo podvádění při auditech svých financí.

Ačkoliv firma v historii tvrdila, že každá mince USDT je kryta reálným dolarem, tak se ukázalo, že v některých dobách to rozhodně nebyla pravda.

Tether je tak pod drobnohledem amerických regulátorů, kteří mají moc s ním zatočit, ačkoliv to podle svých slov dělat nechtějí, protože by to mnoho klientů (amerických občanů) v důsledku stálo nemalé peníze.

Nemá cenu si dělat iluze o tom, že Tether pracuje pro dobro kryptoměn. Právě spoléhání na silně centralizovanou službu je v kryptosvětě problém. A jak Tether, tak i mateřský Bitfinex mají na svém kontě opravdu mnoho škraloupů.

Tether teoreticky může také zkolabovat ve chvíli, kdy se ukáže, že nelze rozměnit USDT na fiat dolary, což by byl takový úkaz "runu na krypto-banky". To by okamžitě vedlo k jednorázovému kolapsu celé měny a mělo by to katastrofální dopady na trh kryptoměn.

Prozatím se blýská na lepší časy

I přes problém Tetheru se zdá, že cena ve střednědobém hledisku míří směrem nahoru. Po kapitulaci trhu na cca. 3 500 USD za BTC se trh velmi rychle zotavuje a příchod nových peněz je vítanou vzpruhou.

Další dobrou zprávou může být i fakt, že Tether je často považován za indikátor institucionálních investic. To znamená, že pokud roste kapitalizace USDT, tak pravděpodobně rostou investice ze strany velkých hráčů. Ti obvykle vstupují přes burzy, které nabízí relativní jistotu a podléhají potřebným regulacím jako např. Kraken či Coinbase.

Nesmíme však zapomínat ani na halving, který by měl přijít již brzy – na počátku května. Rok 2020 se zatím ale rozhodně ukazuje jako velmi napínavý a plný přiležitostí!

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,08%
Aktuální cena
$27 674
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+0,68%
Aktuální cena
$1 900
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,68%
Aktuální cena
$311,7

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo