Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co všechno aktuálně víme o Bitfinex/Tether skandálu?

Publikováno
Co všechno aktuálně víme o Bitfinex/Tether skandálu?

V jednom z největších kryptoměnových skandálů letošního roku obvinil newyorský prokurátor burzu Bitfinex z použití 850 milionů dolarů z finančních rezerv Tetheru na umoření vlastních závazků. Dnes už asi není překvapením, že mají obě společnosti stejného vlastníka.

Nyní se jak kryptoměnová burza, tak tento stablecoin (USDT) nachází v rozbouřených vodách. Nejméně 90 milionů dolarů opustilo peněženky Bitfinexu, jakmile se veřejnost dozvěděla o jeho obvinění.

Má newyorský prokurátor nárok právně stíhat burzu Bitfinex?

Jak uvedl v článku na svém webu Cointelegraph, 25. dubna oznámila kancelář newyorské prokuratury, že vyšetřuje společnosti iFinex Inc., která provozuje jak burzu Bitfinex, tak kryptoměnu Tether.

Podle dokumentů, které u soudu podal generální prokurátor Brian Whitehurst, je iFinex registrován na Britských Panenských ostrovech, přičemž Bitfinex ani Tether nejsou držiteli licence New York Department of Financial Services (NYDFS), která umožňuje obchodování s virtuálními měnami ve státě New York.

Selva Ozelli, expertka na mezinárodní daňové právo však vysvětlila pro Cointelegraph, že má newyorský prokurátor podle tzv. Martin Act generální jurisdikci i nad offshorovými společnostmi, které působí nad územím státu. Zájem generálního prokurátora o problém se začal projevovat v září 2018, kdy byla zveřejněná jeho Virtual Markets Integrity Initiative Report, ve kterém je uvedeno, že některé z platforem určených pro obchodování s virtuálními aktivy, jež jsou provozovány na území New Yorku, mají výrazný potenciál pro vznik konfliktů zájmů mezi majiteli a jednotlivými uživateli platformy.

Vyšetřování probíhá již od listopadu 2018

bitfinex a tether skandalNa podzim loňského roku si úřad generálního prokurátora zažádal iFinex o dokumenty shromažďující finanční hospodaření Bitfinexu a Tetheru. Zástupci obou společností po poradě s právníky žádosti vyhověl a 27. listopadu zástupci zmíněných společností dokumenty předali. V únoru již prokurátor seděl na schůzce se zástupci obou společností, aby zde osobně projednali průběh vyšetřování.

Brian Whitehurst si na této schůzce vyslechl, že za několik posledních let mají obě společnosti za sebou několik neúspěšných bankovních vztahů, protože se mnohé finanční instituce zdráhají obchodovat s neregulovanými nebo off-shore společnostmi zapojených do obchodování s kryptoměnami.

Konkrétně pak před rokem 2017 začaly obě společnosti spolupracovat s několika bankami s bází na Taiwanu ve spolupráci s americkou Wells Fargo. Ta v březnu 2017 však odmítla zpracovat podezřelé převody peněz v amerických dolarech a spolupráci ukončila. V listopadu 2018 tak Tether veřejně ohlásil spolupráci s Deltec Bank, která sídlí na Bahamách. Ve stejném prohlášení (https://tether.to/tether-banking-relationship-announced/)  pak Tether ujistil své uživatele, že je celý trh s Tetherem pln zajištěný americkými dolary, které jsou bezpečně uloženy na účtech zmíněné banky. Prokurátor však tvrdí, že burza Bitfinex nikdy veřejně nezveřejnila svůj vztah s Panamskou společností Crypto Capital Corp., který měl trvat již od roku 2014.

Podle Whiterhursta se Crypto Capital choval jako „platební procesor“ pro Bitfinex i Tether, který historicky převedl více než miliardu dolarů klientského kapitálu, nikdy však nebyla zveřejněna ani podepsána žádná dohoda mezi touto společností a Tetherem či Bitfinexem. Kryptoměnová burza údajně využívala tohoto kanálu výměny hotovosti, protože neměla žádnou jinou spolehlivou banku, se kterou by mohla spolupracovat. Následně se objevily vážné problémy Bitfinexu, který nemohl vyhovět požadavkům klientů na výběry svých vkladů, protože burza v podstatě žádné peníze k dispozici neměla.

V říjnu 2018 se začaly šířit zvěsti o problémech s výběry klientů z burzy Bitfinex. V tomtéž měsíci se společnost snažila bránit řadou prohlášení, neboť se údajně mělo jednat o cílenou kampaň založenou na fikci.

Nicméně jak psal už v té době kryptoměnový portál Cointelegraph Bitfinex musel v této době dočasně zastavit i vklady ve 4 nejrozšířenějších světových fiat měnách – dolaru, jenu, libře i euru. Zástupci Crypto Capital údajně vysvětlili managementu Bitfinexu, že nemůže být klientům burzy vyplaceno 851 milionů dolarů, neboť bylo zadrženo vládními orgány v Portugalsku, Polsku a USA. Právníci Tetheru i Bitfinexu následně informovali o této skutečnosti prokurátora s tím, že jejich klienti nevěří, že byly peníze skutečně zabaveny.

Jak Bitfinex využil rezervy Tetheru?

Na zmíněném únorovém setkání tak právní zástupci obou společností vysvětlili, že jejich klienti zvažují transakci, která by umožnila Bitfinexu čerpat z hotovostních rezerv Tetheru, aby tak pokryla chybějících 851 milionů dolarů. Konkrétně se mělo jednat o 700 milionů dolarů, které zajišťovaly stabilitu trhu s Tetherem. Když se kancelář prokurátora tázala obou zástupců, zda by se nejednalo o střet zájmů, vzhledem k tomu že obě společnosti jsou vlastněny totožným majitelem, právníci údajně popsali plánovanou dohodu jako nezávislou.

To vyvolalo vážné dohady o životaschopnosti Bitfinexu. Proto se prokurátor brzy po setkání znovu dožadoval dalších informací, nicméně mu vyhověno nebylo. Kromě pár online příspěvků z blogu Bitfinexu, které byly již zveřejněny se prokurátorovi nedostalo žádných relevantních informací ohledně transakce. Až 29. března zástupci obou společností informovali prokurátora, že celá transakce proběhla před dvěma dny.

V dokumentu byla navíc uvedena informace o dříve nezveřejněném převodu z listopadu 2018. V této době převedl Tether 625 milionů dolarů ze svých účtů u banky Deltec na účet společnosti Bitfinex u stejného bankovního domu. Ani jedna z obou transakcí nebyla investorům ani uživatelů burzy zveřejněna, jak zdůrazňuje prokurátor. Pokračující vyšetřování tak má za cíl mimo jiné určit, do jaké míry byly uživatelé burzy vystaveny podvodnému jednání obou společností.

Uživatelé platformy vybírají své finanční prostředky

V reakci na vyšetřování již odteklo z platformy téměř 90 milionů dolarů aktiv v podobě Bitcoinů, nebo Etherea. Kromě toho také 25. dubna, krátce před zveřejněním obvinění, zmizelo přibližně 550 Bitcoinů z adres napojených na Bitfinex, na neznámé adresy.

Jak skandál postupně roste, zákazníci Bitfinexu začali stahovat své finanční prostředky z platformy, aby zabránili jejich případné ztrátě. V tomto případně je velmi obtížné stanovit potenciální výsledek tohoto případu, vzhledem k neexistenci širšího regulačního rámce odvětví.

Graf USDT
Změna za 24h
-0,15 %
Aktuální cena
$1

Kryptoměna Tether stabilní navzdory dalšímu skandálu

Kryptoměnovým trhem otřáslo obvinění Bitfinexu jako celkem, neboť většina z kryptoměn ztratila 4-7 procent ze své hodnoty. Tether se však stále pohybuje v blízkém okolí svého dolarového fixu na hodnotě 0,99 dolaru.

Tether dokonce přidal dalších 100 milionů tetherů k celkové nabídce potom, co bylo obvinění zveřejněno. Tyto tokeny jsou údajně k dispozici investorům, kteří požádali o nákup Tetherů vložením amerických dolarů do Tetheru nebo uložením amerických dolarů do obchodních platforem, které jsou oprávněny přijímat dolary výměnou za tether.

Tether představuje vlastní blockchain

Navzdory aktuálním problémům, kterým Tether ve spojitosti s Bitfinexem čelí, neustává společnost ve své aktivitě. V pondělí kontroverzní stablecoin představil blockchain TRON, na kterém bude kryptoměna od nynějška fungovat jako token TRC-20, jenž je interoperabilní s protokoly a decentralizovanou aplikací TRONU.

Transakce Tetheru doposud běžely převážně na blockchainu nejznámější kryptoměny Bitcoinu a 3 procenta transakcí byla zajišťována i blockchainem Etherea. CEO společnosti Tether, Jean-Louis der Velde, se nechal slyšet, že spolupráce s Tron Foundation podtrhuje závazek Tetheru podporovat inovace v odvětví kryptoměn, s tím, že do budoucna bude díky novému blockchainu Tether lépe předvídat potřeby a poptávku Kryptoměnové komunity.

Podle Justina Suna, generálního ředitele TRONu, přinese spolupráce s Tetherem spolu s novým tokenem TRC-20, uživatelům obrovskou stabilitu a důvěru.

Uvidíme, jak budou uživatelé Tetheru na tato pozitivní, leč nic neříkající slova reagovat, neboť hned v úterý se stablecoin opět představil v trochu jiném světle.

Aktualizováno 1. 5. 2019: Potvrzeno – čtvrtina nabídky Tetheru není kryta fiat měnami

Tether se dlouhou dobu opíral o své tvrzení, že 100 procent nabídky jeho mincí je kryto dolarem a dalšími fiat měnami. Týden poté, co bylo zjištěno, že burza kryptoměn Bitfinex využila k pokrytí svých ztrát bankovní rezervy Tetheru, byla veřejnosti potvrzena další negativní zpráva.

V úterý zveřejnil generální poradce společnosti Tether, Stuart Hoegner, ve svém online prohlášení, že společnost drží v hotovosti a jejich peněžních ekvivalentech „pouze“ 2,1 miliardy dolarů. Podle údajů na CoinMarketCap se však v současnosti pohybuje tržní kapitalizace Tetheru na úrovni 2,84 miliardy dolarů. Hoegner sám potvrdil skutečnost, že se jedná pouze o 74 procent současné cirkulující poptávky Tetheru.

Navíc se podle všeho nejedná o spontánní nebo nahodilou situaci. Již v březnu Tether aktualizoval popis svých oficiálních webových stránek, kdy byla především odstraněna pasáž zmiňující, že je nabídka Tetheru kryta ze 100 procent tradičními fiat měnami. O tom, zda rozdíl mezi nabídkou mincí a bankovními rezervami způsobil převod peněz z bankovních účtů Tetheru na bankovní účty Bitfinexu samozřejmě nikdo mluvit nechce. Zhodnotit, jak celý příběh působí si však můžete každý sám.

„Snažili jsme se chránit celý kryptoměnový trh“

Hoegner dále uvedl, že iFinex, který stojí za oběma společnostmi v podstatě jednal altruisticky a snažil se neohlášenými převody hotovosti chránit celý trh. Protože je Bitfinex jednou z největších kryptoměnových burz, prý by mohly její problémy negativně ovlivnit nejen Tether, ale například i ceny Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Další informace o kauze:

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.