Soulbound tokeny jsou evolucí tokenů nezaměnitelných (NFTs). Jejich hlavním znakem je nepřevoditelnost, nedá se s nimi tedy "kšeftovat". Přesto mají mnoho využití...
Soulbound tokeny, navržené spoluzakladatelem a hlavní tváří Etherea (ETH), Vitalikem Buterinem, by měly sloužit jako základní stavební blok pro vznik decentralizovaných společností, neboli DeSoc.
Kryptokomunita věří, že právě decentralizované společnosti, založené na principech demokracie, vzájemné spolupráce a devoluce, tedy přesunu pravomocí “z vyšších pater” níže, jsou konceptem toho, jak budou jednoho dne v budoucnosti fungovat digitální lidská společenství.
Zjednodušeně řečeno jsou SBTs nezaměnitelné tokeny (NFTs), které po tom, co je obdržíte, už nikdy nemůžete převést ani prodat. Jakmile tedy soulbound token získáte, už navždy zůstane na vaší adrese a ve vaší peněžence.
Soulbound tokeny byly světu představeny v roce 2022 ve 37stránkovém dokumentu s názvem “Decentralized Society: Finding Web3’s Soul“, jehož autory jsou zakladatel Etherea, Vitalik Buterin, právník Puja Ohlhaver a ekonom Glen Weyl.
Dle Buterina byl název soulbound tokenů inspirován hrou World of Warcraft, ve které, když je předmět “soulboundnutý”, tak jej hráč nemůže s nikým vyměnit, ani nikomu poslat, ani prodat v Aukčním domě.
O necelý rok později došlo k jejich uvedení do provozu jak na Ethereu, tak i na jiných blockchainech. Např. na Binance Smart Chainu slouží k propojení účtu na burze Binance s vaší Web3 adresou (token Binance Account Bound) a na Solaně (SOL) k prokázání vlastnictví kryptoměnového telefonu Solana Saga (token Genesis).
Nejvýraznějším znakem SBTs je tedy nepřenositelnost. Tím se liší od dnešních nejznámějších tokenových standardů, jimiž jsou ERC-20 (slouží pro tokeny – např. SHIB, UNI, MANA…), ERC-721 (slouží pro NFTs – např. Bored Ape Yacht Club…) nebo stále ještě nepříliš využívaný ERC-1155 vyvinutý Enjin coinem (ENJ).
Už ze své podstaty SBTs vylučují, že by měly mít nějakou tržní hodnotu, právě proto, že vlastnické právo k nim nejde převést. Alespoň cestou blockchainu ne.
Soulboundhttps://t.co/dHA2ki4AdB
— vitalik.eth (@VitalikButerin) January 26, 2022
Co se stane, když ke své peněžence ztratíte privátní klíč nebo ji napadne hacker? Obavy jsou v tomto případě namístě, jelikož případná krádež SBTs by znamenala krádež identity úplně jiných rozměrů, než jak ji známe dnes.
Řešení problému vidí Buterin v přijetí modelu známého jako “model sociální obnovy“. Pomocí sociální obnovy mohou uživatelé jmenovat skupinu tzv. strážců.
Strážci mají možnost obnovit privátní klíč peněženky uživatele, pakliže k ní byl ztracen přístup a mohou jimi být například lidé z decentralizované autonomní organizace (DAO), ve které uživatel participuje nebo pověření zaměstnanci univerzity, ze které absolvent získal diplom ve formě soulbound tokenu.
Řešení má samozřejmě významnou trhlinu, a to, že absolutně spoléhá na čestné úmysly strážců. Alespoň, že je k razantnímu kroku vyžadován souhlas jejich kvalifikované většiny, nicméně je evidentní, že do spuštění SBTs v ostrém provozu bude potřeba tento problém vyřešit lépe.
Možná si celou dobu říkáte, k čemu jsou takové tokeny, když se s nimi nedá obchodovat. Pakliže odpoutáme pozornost od převoditelných aktiv, zjistíme, že řada ekonomických činností (jako např. budování osobní pověsti nebo půjčky bez kolaterálu) závisí na sociálních vztazích, důvěře a kredibilitě.
Nepřenosné SBTs by mohly plnit funkci digitální identity a nahradit různá osvědčení, doklady, záznamy… zkrátka údaje, u kterých je nežádoucí, aby se s nimi “kšeftovalo”.
Univerzity by svým studentům mohly vydávat diplomy ve formě SBTs. Diplom by se pak navždy nacházel v peněžence absolventa a například zaměstnavatel by si mohl u budoucího uchazeče jednoduše a přesvědčivě ověřit, zda vzdělání dokončil a jaká instituce a kdy mu diplom vydala.
Stejně by to mohlo fungovat s řidičskými průkazy, občanskými průkazy, rodnými listy, cestovními pasy… na vaší adrese by se zkrátka mohla nacházet celá vaše (nejen) digitální identita.
Tato práce se např. zabývá využitím SBTs jako certifikátů o očkování.
Díky SBTs by už i ve světě DeFi byly možné zápůjčky a úvěry v podobě, v jaké je známe z reálného světa.
Tedy že si půjčíte, aniž byste museli cokoli dávat do zástavy a věřitel ví, že by se mu prostředky i s úroky měly vrátit, protože si před tím ověřil vaši solventnost a důvěryhodnost na základě vašeho příjmu, kreditního skóre nebo jiných ukazatelů, které však v DeFi zatím nemáme.
Proto uživatelé, kteří si chtějí půjčit například stablecoiny, musí do smart kontraktu poskytovatele půjček uzamknout své vlastní krypto (obvykle ve dvojnásobné výši), které se jim vrátí jen v případě, že půjčku splatí.
Poskytovatel je tedy zajištěn vloženými kryptoměnami a na tom, jestli půjčku plánujete vrátit, nebo ne, už nemá prakticky žádný zájem.
Další nevýhodou současné nezbytné zástavy v DeFi je také to, že pokud hodnota zastaveného krypta klesne pod hodnotu půjčky, je zástava zlikvidována (tzn. je prodána a propadá) a dlužník už ji zpátky nikdy nezíská.
DeFi lending svazuje ještě několik omezení, všechna jsou bohužel nutná vzhledem k tomu, že dlužníci nemají v decentralizovaném světě jak prokázat, že budou schopni půjčku splácet. Avšak pokud bude mít určitá peněženka 5 nepřenositelných “odznáčků”, že úspěšně splatila půjčku, proč jí nepůjčit pošesté?
Soulbound tokeny na rozdíl např. od non-fungible tokenů tento problém elegantně řeší a možná se teď díváme na koncept, který za pár let změní DeFi od základů.
Představte si, že je z nějakého důvodu třeba zjistit, kteří lidé se nacházeli na určité konferenci. Dejme tomu, že třeba tým vývojářů smart kontraktů chce rozšířit své řady a hledá vhodné kandidáty. Ve světě nepřevoditelných SBTs je to lehké.
Společnost vyhledá konkrétní peněženky a má jistotu, že jejich majitelé se dané konference skutečně zúčastnili.
Změna lékaře nebo poskytovatele zdravotního pojištění může být ve světě frustrující zkušeností a může vyžadovat trávit hodiny telefonováním s žádostí o anamnézu, ověřováním vaší identity a snahou vzpomenout si, zda jste jako bezpečnostní otázku použili rodné jméno své matky nebo místo, kde jste vyrůstali.
V ČR pak dobře známe neustálé nošení lékařských zpráv od jednoho doktora k druhému a otázky, zda jste před 20 lety nebo v dětství neměli náhodou alergii na tento nebo onen lék či neprodělali tu či onu nemoc…
Zdravotnická peněženka držící všechny vaše lékařské záznamy a informace ve formě SBTs by tyto problémy vyřešila.
Jednou z největších hrozeb, kterým čelí DAOs, je tzv. sybil útok, při němž narušitel nebo koordinovaná skupina narušitelů shromáždí dostatečné množství governance tokenů na to, aby s nimi mohli začít manipulovat ve svůj prospěch hlasování o tzv. proposalech – návrzích o budoucím směřování a změnách v dané DAO.
Pokud by do hry vstoupily nepřevoditelné SBTs, riziko sybil útoku by při férové a rovnoměrné počáteční distribuci soulbound tokenů bylo prakticky eliminováno.
Sybil útoků se dnes využívá také při farmaření airdropů, kdy obchodníci používají více adres a na každé z nich plní úkoly, aby na každou z nich dostali airdrop (= kryptoměny zdarma za aktivitu v projektu předtím, než vydal svůj token).
Projekty se takovým útokům brání a útočníky se snaží eliminovat. Často ale bohužel vyloučí z nároku na airdrop poctivé uživatele. SBTs toto řeší.
Jedním z nejžádanějších soulbound tokenů se stal na konci roku 2023 Genesis token spojený se smartphonem Solana Saga první generace.
Právě v tomto období začalo totiž množství projektů vlastníkům telefonů airdropovat své tokeny zdarma a cena těchto tokenů (např. 30 milionů BONK) v konečném výsledku mnohonásobně převýšila pořizovací cenu telefonu.
A právě Genesis token byl tím, podle čehož byly projekty schopné identifikovat uživatele, kteří si telefon pořídili. Při aktivaci každého telefonu totiž došlo k vytvoření adresy, na kterou byl 1 z celkových 20 000 Genesis tokenů odeslán.
Máte nějaký soulbound token? Nebo vás zajímají kryptoměny? Zastavte se k nám na Discord, rádi vás uvidíme!
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.