Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete si vybudovat pasivní příjem z nemovitostních investic? Nezapomeňte na tato 3 pravidla

Publikováno
Chcete si vybudovat pasivní příjem z nemovitostních investic? Nezapomeňte na tato 3 pravidla
Zdroj: forbes.com

Investování do nemovitostí je skvělý způsob, jak si vytvořit další zdroj příjmů, zejména pokud patříte k lidem, kteří věří, že jsou investice do nemovitostí cestou, jak dosáhnout finanční nezávislosti. Lidé se však často vyhýbají investování do nemovitostí kvůli domněnce, že vyžaduje příliš mnoho času, energie, úsilí a tvrdé práce.

Pasivní investování do nemovitostí je naopak strategie, při které využijete svůj kapitál k investování do nemovitostí, s jejichž správou nebudete mít žádnou starost.

Pravdou je, že například koupě a pronájem nemovitosti nespadá do kategorie pasivních investic. Jako pronajímatel (bez správce nemovitosti), byste museli povinnosti spojené s vlastnictvím nemovitosti zvládat sami. To znamená najímání řemeslníků na opravy elektroinstalace, řešení problémů s nájemníky – pozdní platby, zničený interiér, a také tolik obávaný proces hledání nových nájemníků. Takový přístup je zcela zřejmě aktivní investování do nemovitostí.

Alternativní cestou můžete budovat pasivní příjem z nemovitostí, což je příjem, který není úměrný množství času, který jste věnovali jeho získání. A kdo by nechtěl vydělávat peníze a zároveň trávit svůj čas, jak chce i s kým chce? Jaká jsou ona 3 pravidla, která by vám měla pomoci k vytvoření pasivního příjmu prostřednictvím investování do nemovitostí?

1. Nikdy nezapomínejte na diverzifikaci!

Diverzifikace příjmů z nemovitostí je klíčem k vyvážení investičního rizika a výnosů. Existuje přitom více než jen jeden způsob, jak vytvářet pasivní příjem pomocí investování do nemovitostí, aniž byste se stali pronajímatelem.

Například REITy – nemovitostní burzovně obchodovatelné fondy jsou poměrně zajímavý způsob, jak si vytvořit pasivní příjem. Nejlepší na nich přitom je, že je můžete začít kupovat už dnes, prostřednictvím klasického akciového brokera.

Stejně tak nákup podílů v nemovitostech prostřednictvím crowdfundingové platformy nevyžaduje prakticky žádný dohled, jakmile vyberete na platformě vhodné nemovitostní investice, a přináší rovněž velmi zajímavé zhodnocení.

Poslední možností, jak nakoupit diverzifikované portfolio nemovitostí jsou nemovitostní podílové fondy. Když investujete do fondu, okamžitě se vaše investice rozdělí mezi celou řadu nemovitostí, pravdou ovšem je, že tato tradičnější a starší cesta k pasivnímu investování do nemovitostí přináší pravděpodobně nejnižší zhodnocení.

Každopádně, všechny tři možnosti vám umožňují začít investovat pravidelně i s drobnými částkami a zároveň široce diverzifikovat.

Kromě diverzifikace mezi vícero nemovitostí také nezapomínejte, že vás případný úpadek fondu, nebo crowdfundingové platformy (ač se tak děje zřídka) může připravit o výraznou část investovaných peněz. Proto byste měli uvažovat i nad tím, zda byste neměli své nemovitostní investice rozdělit mezi vícero správců fondů, REITů nebo platforem.

Investoři, kteří investují do nemovitostí aktivně, by neměli brát na lehkou váhu riziko jejich koncentrovaného portfolia – jednotky fyzických nemovitostí.

Poznámka

Lidé rádi hovoří o realitním trhu jako o celku, ale ve skutečnosti mohou hodnotu jednotlivých nemovitostí výrazně ovlivňovat změny na mikroekonomické úrovni.

Mít tak všechny nemovitosti soustředěné v jednom městě nebo v jednom regionu může vést k problémům. Ty mohou způsobit politické a ekonomické změny, přesuny na trhu práce nebo lokální přírodní katastrofy (povodně) aj.

2. Sledujte dění na nemovitostním trhu a maximalizujte svůj zisk z každé příležitosti

Pozorné sledování trhu vám může přinést vyšší výnos oproti průměrnému nemovitostnímu investorovi a pro vás tak bude snazší rychle dosáhnout pasivního příjmu z nemovitostí. Rozpoznání situace, jak různé části trhu s nemovitostmi reagují na měnící se ekonomické podmínky, vám může pomoci najít nejlepší investiční příležitosti.

Pamatujte, trh s nemovitostmi je nepředvídatelný. V průběhu času stoupá, ale nevyhne se ani propadům – často dramatickým.

Ačkoliv jsme viděli poslední výrazný propad cen českých nemovitostí v roce 2009, neznamená to, že se nemůže situace opakovat – spíše naopak.

Nabidkove-ceny-bytu-v-CR
Vývoj ceny českých nemovitostí od roku 2006. Zdroj: ČSÚ

Trochu zvláštně se jeví situace na českém nemovitostním trhu v posledním roce. Přestože mnoho nájemníků nebylo schopno platit nájemné, ceny nemovitostí rostly – hlavně díky nízkým úrokovým sazbám a uvolněným požadavkům na žadatele o hypotéku. Nikdo nepředvídal pandemii a nikdo nepředpokládal, že by za podobné situace ceny nemovitostí dále rostly.

To také ukazuje, že nemáme ani ponětí, jak se věci vyvinou v blízké budoucnosti.

Situace může být z pohledu investora lepší, ale může se také dále zhoršovat. Mnoho zkušených investorů by vám však potvrdilo, že existují způsoby, jak vydělat peníze v jakémkoli tržním prostředí. Jen musíte sledovat dění na trhu a pochopit, co a jak v konkrétní situaci funguje.

Poznámka

Zajímá vás investování do nemovitostí více? Přečtěte si tohoto komplexního průvodce.

3. Využijte rady odborníků a zefektivněte své investice

Zejména pokud investujete do nemovitostí za účelem pasivního příjmu poprvé, zvažte možnost odborného poradenství (a nemusí jít nutně o finančního poradce). Profesionální servis může zahrnovat např. účetního, který vám pomůže optimalizovat zdanění, nebo právníka, který vám pomůže se správnou nájemní smlouvou.

Případně osobu, která přesvědčí vašeho životního partnera o správnosti vašich kroků, aby byl na stejné vlně jako vy. Ano, část vašich zisků padne na zaplacení osoby, kterou se rozhodnete „najmout do svého týmu“, ale může se to vyplatit. Ubydou vám starosti, a vy se budete moci plně soustředit na maximalizaci pasivního příjmu.

Pokud jste ve světě pasivního investování do nemovitostí nováčkem, přečtěte si našeho průvodce, abyste získali potřebné znalosti. Případně existuje spousta dalšího studijního materiálu.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

rasputin druhý

“Investování do nemovitostí je … způsob, jak si vytvořit … zdroj příjmů, zejména pokud patříte k lidem, kteří věří, že jsou … cestou, jak dosáhnout finanční nezávislosti.”

Jakože pokud tomu něvěřím, tak to nepředstavuje zdroj příjmů a když věřím, tak představuje?

Ing. Tomáš T

Pokud nějaké investici skutečně nevěříte a nerozumíte, nebude to fungovat nikdy…

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎