Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Souboj s Čínou se přiostřuje, Fed jako vždy nedošel ke konkrétním závěrům, cena energií dále roste

Publikováno
Burza s odstupem – Souboj s Čínou se přiostřuje, Fed jako vždy nedošel ke konkrétním závěrům, cena energií dále roste
Zdroj: Depositphotos.com

Žijeme ve světě informační zahlcenosti, informace je potřeba třídit. Toto platí v životě, stejně jako na burze. Uplynulý týden byl velmi náročný, protože se na nás valila přímo záplava informací. Většina z nich byla negativních a poslaly trhy do červených čísel. Následně se, jako vždy, trhy velmi rychle oklepaly a za tři dny bylo po krizi. Burzy se znovu vydaly na cestu k novým rekordním hodnotám.

Velmi dobrý příklad nepodstatné, lépe řečeno informace s přeceňovaným vlivem, byl rozhovor s americkou ministryní financí, která se bojí, že americký dluh spustí rozpočtovou brzdu. Ano americký dluh je sám o sobě problém, avšak ne dluhová brzda. Američtí politici se vždy domluví, že zvednou strop. Tento druh krizí patří k těm uměle vyvolaným a většinou za dva nebo tři dny odezní.

Navýšení dluhového stropu neřeší podstatu problému, kterou je americký život nad poměry a desindustrializace USA ve prospěch Číny. Právě tyto dva faktory je potřeba sledovat: souboj Číny a USA a monetární politiku ve světě.

Boj o Evergrand

Developerská společnost nezaplatila ve čtvrtek 23. září splátku 80 milionů dolarů na dvoumiliardový dluhopis. Od tohoto data běží třicetidenní lhůta, na jejímž konci je bankrot společnosti. Už nyní společnost zastavila všechny své stavby a snaží se o jejich prodej. Je pravděpodobné, že pokud společnost bude chtít, může peníze najít a několik splátek by z prodeje majetku zaplatila. Spíš jde ale o čas a zvyšování tlaku na čínskou vlády, aby firmu zestátnila nebo jí znovu půjčila.

Čínská vláda se k tomu prozatím nemá. Je pravděpodobné, že nechá Evergrand padnout, ale bude se snažit zabránit celoplanetárním ztrátám, jako jsou kolaps stavebního a bankovního sektoru.

Ohroženy jsou především čínské banky, protože Evergrand patřil k solidním firmám, kterým každý bankovní institut rád půjčil. Problémy Evergrandu můžeme vnímat jako problémy společnosti, která se stala obětí vlastního úspěchu, kdy plány byly víc než skutečnost. Velké projekty sice pomáhají národnímu hospodářství, ale když se realizují velmi dlouho a stojí víc, než se čekalo, vyvstane otázka jejich rentability.

Žádné stromy nerostou až do nebes, a to platí i pro developerské firmy. Avšak píše se rok 2021, zažili jsme pandemii korony, která se narodila v Číně, a už od prezidenta Trumpa je hlavní protivník USA Čína. Právě proto se pojďme podívat, jak by ovlivnil pád Evergrandu ekonomickou válku.

Jaký by měl pád Evergrandu dopad na ekonomickou válku?

Pokud se pád Evergrandu nepřetaví do celosvětové krize, zatím to vypadá, že z celé situace vyjdou lépe Spojené americké státy. Důvěra v čínský akciový trhu je už dlouhodobě podlomena. Pád akcií Evergrandu tuto důvěru ještě více nahlodal. Akcie firmy Evergrand ztratily za pár měsíců více než 90 %. Na to, že šlo dvojku celého obrovského sektoru, je to obrovský propad. Druhým aspektem je krize čínských soukromých dluhopisů. Čínský trh s obligacemi je druhý největší. Nesplacení dluhu tak významné společnosti bude mít vliv na půjčky všem ostatním čínským společnostem. Věřitelé budou požadovat výší úrok, aby kompenzovali větší riziko.

Dražší dluhy budou zpomalovat čínské investice a následně celou čínskou ekonomiku. Už teď je jasné, že celý čínský stavební průmysl zpomalí. Což by mělo přinést aspoň částečný pokles cen komodit, zejména pak kovů používaných ve stavebnictví. To by znovu prospělo americké ekonomice, protože pokles cen těchto komodit by snížil inflační tlaky.

A v neposlední řadě, kdyby se podařilo donutit Čínu, změnit monetární politiku, bylo by to výrazné vítězství Fed. V podstatě všechny světové měny používají techniku kvantitativního uvolňovaní. Jelikož to dělají všichni, roste také u všech objem peněz. To má pak za následek, že všechny hlavní měny výrazně neoslabují ani neposilují. Dolar, euro, japonský jen, britská libra nebo i švýcarský frank tiskne nové peníze, aby vyřešil současnou krizi. Tyto měny mají prakticky nulové úrokové sazby.

Země, které mají odlišnou politiku, a kde úrokové sazby jsou pozitivní, jsou Čína, Rusko a Turecko. Rubl a turecká lira jsou však nestabilní měny, těžko budou konkurovat těm západním. Jediný skutečný problém je čínský yuan. Nejenže čínská ekonomika roste, ale čínská vláda chce mít silnou měnu a pozitivní úrokové sazby. Právě touto stabilitou se chce stát první měnou v Asií. Pokud by však čínská vláda podlehla, upravila svojí měnovou politiku a snížila sazby k nule, v podstatě by zajistila to, že by neexistovala silná alternativa vůči dolaru. Fed a ECB by mohly ještě pár let držet velmi volnou měnovou politiku jednoduše proto, že by všichni museli i nadále využívat dolar a euro k mezinárodní transakcím.

Čína nenechala nic náhodě a odpověděla velmi razantně. Nikoliv však na poli akcií nebo dluhopisů, ale zákazem používání kryptoměn v Číně. Do jaké míry jde jen o hru, nebo o skutečný zákaz vědí pouze Číňané samotní. Tím pádem na spekulaci s Bitcoiny, mohou vydělat neskutečné peníze. Navíc čínské autority jsou za tuto spekulaci praktiky nepostihnutelné.

Centrální banky: Fed znovu ujistil trhy

V prostředí obav z pádu čínské firmy Evergrand se odehrála porada Fedu. Možná skutečnost rudě zbarvených světových indexů, vedla Fed k tomu, že nasadila uklidňující tón. K prvnímu omezení nákupu aktiv by mělo dojít v listopadu, pokud bude situace nadále příznivá. Termín zvýšení sazeb byl posunut o rok dopředu. K tomu by tak mělo dojít již v roce 2022 a ne v roce 2023, jak bylo původně v plánu. Fed tak chce naznačit, že je připraven jednat proti inflaci. Avšak toto rozhodnutí je trochu zvláštní, protože Fed věří, že inflace bude přechodná.

Takže v roce 2022 bychom proti ní neměli bojovat. Sečteno a podtrženo i přes sliby blízké normalizace monetární politiky Fed bude i nadále brát jako hlavní kritérium akciové trhy. Po tiskové konferenci Fedu samozřejmě trhy rostly a dostaly se do pozitivní nálady. Zajímavé je, že i drobní investoři nevěří, že Fed opravdu zvedne sazby.

Každý pokles trhů povede nakonec ještě k větším nákupům a cena akcií, stejně jako nemovitostí, poroste i nadále. Drobní investoři využili poklesu trhů ze začátku týdne a nakoupili akcie za 3 miliardy amerických dolarů.

Samozřejmě tady bychom měli zpozornět. Jak praví burzovní přísloví v okamžiku, kdy akcie začnou nakupovat „taxikáři a uklízečky“, propad trhů je velmi blízko. Naopak velké finanční instituce a tím pádem profesionální obchodníci začali nakupovat americké dluhopisy. Pohyb na amerických dluhopisech byl před zasedáním Fedu obrovský. Jak velmi správně poznamenal kolega Jarolím ve svém článku, trh s dluhopisy je mnohem víc racionální než akciový. Důvodem jsou především obrovské objemy na trhu s dluhopisy. Drobní a střední hráči ho prakticky nemohou ovlivnit. Jeho dění je řízeno velmi přesnými algoritmy.

Velcí hráči utíkají od akcií k dluhopisům. Co to znamená? I přesto, že koupě amerického dluhopisu při současné inflaci znamená prakticky několikaprocentní ztrátu investice, dluhopis představuje jistotu. Velcí hráči se tedy shodují, že Fed bude muset radikálně změnit svojí politiku a začne zvedat úrokové sazby. Pokud budou i nadále pokračovat obrovské objemy na americkém dluhopisovém trhu, bude to předzvěst blízkého propadu akciového trhu.

Indexy: Asie v červeném, zbytek světa v zeleném

Díky situaci kolem Evergrandu nikoho nepřekvapí, že asijské trhy měly nejsilnější negativní reakci. Burza v Hongkongu znovu oslabovala o 2,92 %. Od začátku roku tato burza již ztratila přes 11 %. Bude velkým překvapením, kdyby Hongkongská burza skončila rok 2021 v plusu. Index Nikkei odepsal 0,8 %. Burza v Šanghaji zakončila týden na červené nule s výsledkem – 0,01 %.

Evropě se podařilo smazat ztráty z úvodu týdne. Německý Dax posílil o 0,3 %. Francouzský CAC40 posílil dokonce o 1,1 %. Britský FTSE i přes výpadky zásobování ve Velké Británií a rostoucím cenám plynu vzrostl o 1,4 %.

V zámoří si nejlépe vedl průmyslový Dow Jones, který posílil o 0,6 %. Index S&P 500 vzrostl o 0,5 %. Technologický Nasdaq100 skončil pro změnu na zelené nule a posílil o kosmetických 0,02 %. V tomto indexu zazářily tyto společnosti: Booking 7,14 %, Marriott International 5,68 %, O’Reilly Automotive 4,37 %. Na opačném konci žebříčku skončily tyto firmy: Peleton Interactive – 10,42 %, Incyte – 9,2% a Pinduoduo -6,14 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Pinduoduo Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komodity: Ropa znovu na ročních maximech

Ropě se znovu dařilo a ke své cenně přidala 3 %. Černé zlato je na svých ročních maximech. Brent se prodával za 78 dolarů za barel a americká lehká ropa za 73,98 dolarů za barel. Z pohledu technické analýzy má ropa Brent před sebou velkou metu 80 dolarů za barel.

Jejím proražením by se otevřel kanál k vyšším hodnotám a hlavně bychom prorazili velkou sestupnou tendenci na této surovině. Znamenalo by to obrat více než desetiletého trendu. K jejímu proražení by trh potřeboval silnou kurzotvornou zprávu, a to v současném kontextu možného opětovného nástupu pandemie bude těžké. Takže se můžeme spíše dočkat technického poklesu v příštích týdnech. Pokud cena ropy Brent nepoklesne pod 73 dolarů znamená to, že zůstáváme nadále na silné pozitivní vlně.

Komodity: Zlato a stříbro se pořád hledají

I přesto, že Fed nezvýšil sazby, což znamená, že inflace bude pokračovat i nadále, zlato nedokázalo udržet důležitou hranici 1800 dolarů za unci. Zlato se následně propadlo na hranici 1750 dolarů za unci. Tento pohyb už sleduje po několikáté. Pokud se zlato nedostane nad hranici 1840 dolarů za unci, nemůže být řeč o pozitivním scénáři na této komoditě. Obdobný pohyb jsme mohli pozorovat na stříbře, které zakončilo obchodování na 22,4 dolarů za unci.

Slovo závěrem: Pád Evergrandu nahání trochu strach

I přes ujištění šéfky ECB, že případný pád Evergrandu by měl jen malý vliv na ekonomické dění v Evropě, možný dominový efekt bankrotu Evergrandu by byl pro všechny nepříjemný. Bez ohledu na to jaký osud tuto firmu postihne, cela situace ukazuje na velmi ostré vztahy mezi Čínou a USA. Do toho se neustále objevují nové zprávy o možném původu viru v čínské laboratoři. Pokud by americké tajné služby našly důkaz, celý svět by mohl žádat od Číny reparace za ušlý zisk díky koronaviru. To by prakticky znamenalo vyhlášení války. I když tento černý scénář je zatím málo pravděpodobný, investor nic neztratí, pokud si bude připravovat defenzivní taktiku.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎