Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

90 % čerpacích stanic ve Velké Británii je na suchu – Co způsobuje nedostatek pohonných hmot?

Publikováno
90 % čerpacích stanic ve Velké Británii je na suchu – Co způsobuje nedostatek pohonných hmot?
Zdroj: depositphotos.com

Z Velké Británie se ozývají příběhy o uvízlých řidičích s prázdnou nádrží na dálnicích a dlouhých frontách před čerpacími stanicemi, když nedostatek pohonných hmot v čerpacích stanicích po celé zemi vede lidi k panickým nákupům.

Až 90 % čerpacích stanic ve Velké Británii trpí nedostatkem pohonných hmot. Britský ropný a plynárenský gigant BP mezitím uvedl, že 30 % z jeho 1 200 benzínových pump nemá vůbec žádný benzín ani naftu, podobně se vyjádřila i společnost Shell.

Zásoby pohonných hmot v rafineriích jsou kupodivu dostatečné, co tedy způsobuje, že jsou čerpací stanice na suchu?

Nepříjemná situace, kterou lidé pociťují, ve skutečnosti není způsobena nedostatkem pohonných hmot, ale chybějícími řidiči a narušenými dodavatelskými řetězci – britský ministr dopravy Grant Shapps nedávno prohlásil, že země netrpí žádným nedostatkem pohonných hmot a že v šesti rafineriích a 47 skladech v zemi je dostatek benzinu i nafty.

Nedostatek benzínu by se tedy dal přesněji popsat jako nedostatek řidičů. Velká Británie v současné době pociťuje důsledky chybějících přibližně 100 000 řidičů nákladních vozidel, kteří vozí palivo ze skladů na čerpací stanice po celé zemi. Že by se ozývaly nedomyšlené dozvuky Brexitu?

Proč trpí Velká Británie nedostatkem pohonných hmot?

Současný problém nelze házet pouze na Brexit, nicméně rozhodnutí britských občanů o vystoupení země z evropského společenství k současnému stavu věci značně přispělo.

Nouze o řidiče nákladních vozidel je výsledkem několika faktorů, včetně Brexitu, pandemie, špatných pracovních podmínek a stárnutí pracovní síly.

Vystoupení Velké Británie z Evropské unie vedlo k tomu, že se mnoho evropských řidičů vrátilo domů, zatímco pandemie způsobila velké zpoždění v řidičských zkouškách na těžká nákladní vozidla, která jsou nutná ke schválení nových řidičů. Podle odborových svazů se mzdy a podmínky řidičů nákladních vozidel již léta zhoršují, což znamená, že absolvování řidičské zkoušky na řízení nákladního vozidla není pro mnohé z Britů příliš atraktivní pracovní nabídkou. Přibližně 85 000 držitelů řidičského průkazu pro nákladní vozidla již neřídí, což naznačuje, že je odradily špatné podmínky.

Všechny tyto problémy mají za následek, že občané Spojeného království v panice nakupují pohonné hmoty, protože se obávají, že by mohly brzy dojít. Britský premiér Boris Johnson vyzval veřejnost, aby přestala panicky nakupovat a tankovala pouze tehdy, když to opravdu potřebuje. Do doby, než se situace zlepší však může zasáhnout britská armáda. Podle BBC se zhruba 150 armádních řidičů cisteren chystá v příštích dnech zásobovat čerpací stanice pohonnými hmotami.

Nedostatek pohonných hmot ve Velké Británii nastal v době, kdy hrozí, že dopady další energetické krize zachvátí světovou ekonomiku.

Ceny zemního plynu v Evropě se od začátku roku vyšplhaly o 250 %, což donutilo šestou největší britskou energetickou společnost Bulb požádat o vládní pomoc. Problém přichází také v době, kdy Velká Británie usiluje o snížení emisí uhlíku o 78 % do roku 2035. Ačkoli nedostatek benzinu a nafty ve Spojeném království není pozitivní zprávou, způsobil, že v posledních dnech prudce vzrostly poptávky po elektromobilech, což může mít mírný nepřímý dopad na schopnost Spojeného království splnit své klimatické cíle.

Líbil se vám tento článek?
14
5

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.