Legendární investor Michael Burry znovu čeří vody a předpovídá nový velký krach. Čerstvý padesátník patří k nejaktivnějším investorům současnosti a je specialistou na prodeje nakrátko. Díky povinnému reportu, který musí velké investiční fondy odevzdávat americkému burzovnímu dohledu, máme možnost nahlédnout do obchodování jeho fondu Scion Asset Management. V poslední době vzbudila velký rozruch jeho investice nakrátko do fondu ARK Innovation ETF, který spravuje jiná velmi známá investorka Cathie Woodová.
Nejedná se pouze o souboj mezi dvěma zkušenými investory, ale o mnohem víc, a to o základní otázku, zda je na současném trhu velká bublina, nebo ne. Mimo to jde samozřejmě i o velký balík peněz. Na pokles ARK Innovation ETF vsadil Burry přes 30 milionů dolarů. Než se dostaneme jejich vzájemnému souboji, představíme si trochu lépe obecně investiční strategii Michaela Burryho, abychom lépe pochopili, co je ve hře.
Obecná investiční strategie Michaela Burryho
Burry patří k investorům s velkým tzv. turnover. Znamená to, že se jedná o portfolio s vysokou rotací nákupů a prodejů. 10% turnover za měsíc znamená, že 10 % portfolia bylo obměněno. Investor Warren Buffett se svým fondem Berkshire Hathaway dosahuje v průměru 9% turnover za čtvrtletí. O proti Burrymu je Buffett “sváteční” obchodník. Burryho portfolio dosahuje turnover v průměru 100 %. To znamená, že prakticky jednou za čtvrt roku Burry vymění celé portfolio. Druhé čtvrtletí bylo pro Burryho ještě hektičtější, jeho turnover dosáhl 130 %. Z údajů předložených ke kontrole burzovního dohledu vyplývá, že za poslední čtvrtletí na burze otočil 2,5 miliardy dolarů. To je velmi slušný objem.
V současné době však najdeme v jeho portfoliu pouze 11 klasicky otevřených pozic. Jeho strategie je velmi dynamická a spekulativní. Avšak agresivní styl jeho obchodování nese ovoce. V roce 2019 se performance jeho portfolia pohybovala na úrovní 94 %, zatímco výkon indexu S&P 500 byl 30 %. Michael Burry tak byl třikrát výkonnější než trh.
Dalším jeho charakteristickým znakem je, že na rozdíl od klasických fondů Buffetta nebo Gatesenakupuje velmi často kromě klasických akcií opce, tedy derivátní produkty, které jsou velmi riskantní, ale umožňují daleko rychlejší zhodnocení portfolia, nebo mnohem větší ztráty. Burry je investor, který miluje riskování. Neznamená to, že investuje bezhlavě, ale naopak tím, že dokáže kombinovat různé druhy aktiv, zmenšuje riziko i přesto, že využívá opce. Přehled držených akcií a opcí ve fondu Scion Asset Management najdeme například zde.
Burryho sázky na pokles
Burry drží tři akcie na tzv. put opci: Teslu Elona Muska, ARK Innovation ETF Cathie Woodové a americké dluhopisy. Jednoduše řečeno si Burry myslí, že se tato tři aktiva v nejbližší době silně propadnou. Burry má vsazeny obrovské částky. Put opce na Teslu má za neuvěřitelných 731 milionů dolarů, americké dluhopisy za 280 milionů dolarů a fond ARK Innovation ETF v porovnání s tím za skromných 30 milionů dolarů. Právě sázení na pokles akcií bývá často investory označováno jako manipulace trhu. Elon Musk bývá hlavní kritikem tohoto druhu obchodování a svými tweety několikrát způsobil těžké ztráty obchodníkům nakrátko.
Otázka obchodů nakrátko byla i jedním z často otvíraných témat na fórech zabývajících se meme akciemi. Na druhou stranu obchody nakrátko umožní trhům jejich autoregulaci. Pokud je nějaká akcie předražená, díky nim se může vrátit znovu do pásma, kde bude její cena odpovídat reálného hodnotě firmy. Právě to je jádro problému mezi Michaelem Burrym a Cathie Woodovou.
Burry si myslí, že trhy jsou ve fázi obrovské investiční bubliny způsobené obrovským přílivem hotovosti z centrálních bank.
Tesla: Jádro sporu
Ceny rostou především u technologických akcií, kde se spekuluje především na budoucí růst, nikoliv na současné dosažené výsledky. Typickou akcí současné spekulační bubliny jsou akcie Tesly. Té sice prodeje elektroaut nerostou, přičemž společnost se bude muset za pár měsíců konfrontovat se silnou konkurencí elektroaut z Německa nebo Číny, avšak Musk čeří vodu hlavně se spekulacemi na kryptoměnách. Na těchto operacích dokázal zcela jistě značně vydělat a vylepšit tak podstatně hospodaření Tesly. Ta však není primárně zaměřená na kryptoměny, ale na výrobu elektroaut.
Akciím Tesly se však daří. Od propadu ze začátku roku, kdy se dostaly pod 600 dolarů, se nyní obchodují v pásmu 750 – 770 dolarů. Nejsou to tak obrovské skoky, jako jsme zažili v roce 2020, ale i tak investoři, kteří je nakoupili během propadu jejich ceny na začátku roku, mohou být spokojení. Na druhou stranu ovšem akciím Tesly dochází dech, takže krátkodobí investoři se budou pomalu odvracet a vysoké ohodnocení akcií bude čím dál víc lákat investory nakrátko.
Ve fondu ARK Innovation ETF najdeme přes 49 společností. (Jejich přehled ve formě pdf zde) Přes 10 % portfolia představuje společnost Tesla. To je maximální hodnota, kterou může mít akcie v portfoliu de Cathie Woodové, protože tato investorka ctí zásadu, že žádná společnost nesmí mít větší podíl než právě 10 %. Právě velikost pozice na Tesle ukazuje důvěru ve firmu Elona Muska. Cathie Woodová patřila k prvním, kdo předpovídal raketový růst cen akcií Tesly a sázka na Muska jí přinesla zisk ve stovkách procent. Pokud porovnáme vývoj Tesly a fondu ARK Innovation ETF, vidíme, že vzájemně silně korelují. Nákupem put opce na ARK Innovation ETF zvýšil Michael Burry ještě víc svoji pozici nakrátko na akcie Tesly.
Při pohledu na portfolio společnosti Cathie Woodové najdeme firmy jako Spotify, Zoom, Coinbase nebo Palantir. Woodová sází na nový svět, který se má narodit po pandemii. Ten bude ještě víc online a řízený umělou inteligencí. Na rozdíl od investorů jako je Burry, se Woodová dívá do budoucnosti optimisticky.
Green Deal podle ní přinese obrovské množství nových příležitostí a růst firem podnikajících v této oblasti. Její vize je naprosto odlišná od Burryho, který si myslí, že nově přicházející svět bude horší. Optimismus Woodové umožnil vydělat obrovské peníze na akciích Tesly, kdy jí nikdo nevěřil.
Woodová předpokládá, že bitcoin bude mít v budoucnu hodnotu 500 000 dolarů. Sice neřekla přesně kdy, ale i tato předpověď ukazuje, že investorka bezpodmínečně věří v nový svět kryptoměn. Spekulanti na pokles Burryho typu jsou pro ni v podstatě brzdami tohoto nového světa.
Burryho pojistka
Rozdíl mezi drobným a zkušeným investorem, jako je Micheal Burry, spočívá v rozdílné strategii. Drobný investor často sází na jednu nebo více akcií či na růst jednoho sektoru. Často v důsledku omezených prostředků si nemůže dovolit zajištění svého portfolia či dokonce proti investice. Burry nevěří Tesle stejně jako novým firmám nacházejícím se v portfoliu Woodové a oproti tomu sází na růst akcií Googlu a Facebooku. Pokud dojde k propadu akciového trhu, pak budou tyto dvě firmy nejlépe odolávat negativním náladám. Nová krize se dotkne především akciového trhu, nikoliv pocovidové ekonomiky. Ta bude potřebovat reklamu a právě tito dva giganti jsou v dnešní době jejími největšími poskytovateli. Navíc nám poslední roky s covidem jen potvrdily starou pravdu, že lídři na trhu dokážou být nejodolnější právě v těžkých dobách. Google a Facebook budou i v následujících letech dominovat svému oboru.
Velmi zajímavá je také Burryho investice do put opce na americké dluhopisy. Jeho úvahu lze shrnout následovně: pokud bude inflace přetrvávat, FEDu nezbude nic jiného než zvednout úrokové sazby. To povede k propadu dluhopisového trhu. Staré dluhopisy s nízkým úrokem nemůžou konkurovat novým s úrokem vyšším. Jedná se prakticky o matematicko-ekonomické zákony.
Na dluhopisovém trhu se pohybují především velcí hráči, jejichž algoritmy jsou velmi přesně nastavené. Burry už delší dobu upozorňuje na to, že inflace nebude přechodná, ale trvalá a nevyhnutelně donutí FED zasáhnout. Nejnovější údaje o inflaci mu dávají za pravdu. Pokud chcete uzavřít stejnou sázku jako Michael Burry, není nic snazšího než si koupit stejný etf jako on. Ten se zaměřil na ProShares UltraShort 20+ Year Treasury. Toto etf dvojnásobně replikuje propad na dvacetiletých amerických dluhopisech. Michael Burry vydělá, pokud tyto dluhopisy klesnou.
Salonní diskuze za velký balík
To co se nám může zdát jako salonní diskuze nad osudem světa (tj. zda nový svět technologií povede k ekonomickému růstu, anebo k obrovskému krachu, kde se střetne realita s přikoupenými finančními trhy) je pro investory jako Burry a Woodová otázkou za několik stovek milionů dolarů.
Přemýšlet nad dalším vývojem může prakticky každý z nás. Velmi důležité však je, abychom se nesnažili známé investory pouze napodobovat, ale rozuměli důvodům, které je vedou k zaujetí jejich intelektuálních, ale i obchodních pozic. Pokud rozumíme jejich důvodům a souhlasíme s nimi, pak se musíme sami rozhodnout, která alternativa se nám zdá pravděpodobnější, a v jejím důsledku upravit svou konkrétní investiční strategii.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.