Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Uber a Lyft se dotkly dna. Investoři firmám nevěří, může být ještě hůř?

Publikováno
Uber a Lyft se dotkly dna. Investoři firmám nevěří, může být ještě hůř?

Na historická minima spadly akcie alternativních dopravních společností Uber a Lyft minulý týden. Mezi investory rostou pochyby, zda se firmy dokáží vymanit ze současných ztrát.

Akcie Uberu uzavřely minulé úterý po výrazném propadu na hodnotě 30,7 dolaru, akcie Lyftu na 45,42 dolaru. Lyft se obchoduje o zhruba 40 procent níže, než byla jejich upisovací cena při vstupu na burzu na začátku letošního roku a Uber zhruba o 25 procent.

lyft akcie graf
Lyft graf vývoje akcií
Uber graf vývoje akcií
Uber graf vývoje akcií

Velkým problémem obou amerických firem je podle CNBC neziskovost. Uber měl ve druhém čtvrtletí rekordní ztrátu 5,2 miliardy dolarů, Lyft 644 milionů. Jejich manažeři shodně tvrdí, že se trend obrací a největší ztráty už mají za sebou.

Šéf Uberu Dara Khosrowshahi označil ztrátu z druhého kvartálu za výjimečnou situaci, kterou způsobil nákladný vstup na burzu. Investoři ovšem nadále příliš nevěří, že společnosti budou v dohledné době generovat zisky.

Na čem závisí budoucí ziskovost?

Hrozbou pro Uber a Lyft je současný návrh zákona v Kalifornii, který by překlasifikoval řidiče na zaměstnance. To by přineslo firmám výrazné náklady a povinnosti navíc. Zvláště pokud by následovala řetězová reakce a podobné zákony by přijaly i další státy. Uber i Lyft se proti dopadům zákona brání, kalifornský senát ale zákon včera schválil a guvernér již předtím prohlásil, že ho podepíše.

Na druhou stranu, cenové války mezi oběma rivaly v poslední době polevily, což by se podle některých analytiků na Wall Street mohlo na zisky promítnout pozitivně už v blízké budoucnosti.

S IPO to není tak zlé

První rok na burze Uberu ani Lyftu nevychází. Jsou však spíše výjimkou, IPO letošního roku zažívají podle CNCB celkem úspěch. Nejvýraznějším příkladem jsou akcie výrobce rostlinného masa Beyond Meat, které od  květnového vstupu na burzu přidaly přibližně 230 procent. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších IPO v historii.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎