Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Ostatní » Uber a Lyft se dotkly dna. Investoři firmám nevěří, může být ještě hůř?

Uber a Lyft se dotkly dna. Investoři firmám nevěří, může být ještě hůř?

Uber a Lyft se dotkly dna. Investoři firmám nevěří, může být ještě hůř?

Na historická minima spadly akcie alternativních dopravních společností Uber a Lyft minulý týden. Mezi investory rostou pochyby, zda se firmy dokáží vymanit ze současných ztrát.

Akcie Uberu uzavřely minulé úterý po výrazném propadu na hodnotě 30,7 dolaru, akcie Lyftu na 45,42 dolaru. Lyft se obchoduje o zhruba 40 procent níže, než byla jejich upisovací cena při vstupu na burzu na začátku letošního roku a Uber zhruba o 25 procent.

lyft akcie graf
Lyft graf vývoje akcií

 

Uber graf vývoje akcií
Uber graf vývoje akcií

Velkým problémem obou amerických firem je podle CNBC neziskovost. Uber měl ve druhém čtvrtletí rekordní ztrátu 5,2 miliardy dolarů, Lyft 644 milionů. Jejich manažeři shodně tvrdí, že se trend obrací a největší ztráty už mají za sebou.

Šéf Uberu Dara Khosrowshahi označil ztrátu z druhého kvartálu za výjimečnou situaci, kterou způsobil nákladný vstup na burzu. Investoři ovšem nadále příliš nevěří, že společnosti budou v dohledné době generovat zisky.

Na čem závisí budoucí ziskovost?

Hrozbou pro Uber a Lyft je současný návrh zákona v Kalifornii, který by překlasifikoval řidiče na zaměstnance. To by přineslo firmám výrazné náklady a povinnosti navíc. Zvláště pokud by následovala řetězová reakce a podobné zákony by přijaly i další státy. Uber i Lyft se proti dopadům zákona brání, kalifornský senát ale zákon včera schválil a guvernér již předtím prohlásil, že ho podepíše.

Na druhou stranu, cenové války mezi oběma rivaly v poslední době polevily, což by se podle některých analytiků na Wall Street mohlo na zisky promítnout pozitivně už v blízké budoucnosti.

S IPO to není tak zlé

První rok na burze Uberu ani Lyftu nevychází. Jsou však spíše výjimkou, IPO letošního roku zažívají podle CNCB celkem úspěch. Nejvýraznějším příkladem jsou akcie výrobce rostlinného masa Beyond Meat, které od  květnového vstupu na burzu přidaly přibližně 230 procent. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších IPO v historii.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo