Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Novinky » Uber a Lyft se dotkly dna. Investoři firmám nevěří, může být ještě hůř?

Uber a Lyft se dotkly dna. Investoři firmám nevěří, může být ještě hůř?

Uber a Lyft se dotkly dna. Investoři firmám nevěří, může být ještě hůř?

Na historická minima spadly akcie alternativních dopravních společností Uber a Lyft minulý týden. Mezi investory rostou pochyby, zda se firmy dokáží vymanit ze současných ztrát.

Akcie Uberu uzavřely minulé úterý po výrazném propadu na hodnotě 30,7 dolaru, akcie Lyftu na 45,42 dolaru. Lyft se obchoduje o zhruba 40 procent níže, než byla jejich upisovací cena při vstupu na burzu na začátku letošního roku a Uber zhruba o 25 procent.

lyft akcie graf

Lyft graf vývoje akcií

 

Uber graf vývoje akcií

Uber graf vývoje akcií

Velkým problémem obou amerických firem je podle CNBC neziskovost. Uber měl ve druhém čtvrtletí rekordní ztrátu 5,2 miliardy dolarů, Lyft 644 milionů. Jejich manažeři shodně tvrdí, že se trend obrací a největší ztráty už mají za sebou.

Šéf Uberu Dara Khosrowshahi označil ztrátu z druhého kvartálu za výjimečnou situaci, kterou způsobil nákladný vstup na burzu. Investoři ovšem nadále příliš nevěří, že společnosti budou v dohledné době generovat zisky.

Na čem závisí budoucí ziskovost?

Hrozbou pro Uber a Lyft je současný návrh zákona v Kalifornii, který by překlasifikoval řidiče na zaměstnance. To by přineslo firmám výrazné náklady a povinnosti navíc. Zvláště pokud by následovala řetězová reakce a podobné zákony by přijaly i další státy. Uber i Lyft se proti dopadům zákona brání, kalifornský senát ale zákon včera schválil a guvernér již předtím prohlásil, že ho podepíše.

Na druhou stranu, cenové války mezi oběma rivaly v poslední době polevily, což by se podle některých analytiků na Wall Street mohlo na zisky promítnout pozitivně už v blízké budoucnosti.

S IPO to není tak zlé

První rok na burze Uberu ani Lyftu nevychází. Jsou však spíše výjimkou, IPO letošního roku zažívají podle CNCB celkem úspěch. Nejvýraznějším příkladem jsou akcie výrobce rostlinného masa Beyond Meat, které od  květnového vstupu na burzu přidaly přibližně 230 procent. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších IPO v historii.

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
Váš kapitál je ohrožen *
eToro logo
eToro★ 93 %
Váš kapitál je ohrožen *
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
Váš kapitál je ohrožen *
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC