Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Uber IPO – co všechno byste měli vědět o jeho vstupu na burzu?

Uber IPO – co všechno byste měli vědět o jeho vstupu na burzu?

Uber IPO - co všechno byste měli vědět o jeho vstupu na burzu?

Akcie platformy pro sdílení automobilů po zahájení obchodování oproti počátečnímu nacenění oslabily, což určitě nebyl debut, jaký si Uber představoval. Po letech očekávání je společnost Uber Technologies konečně veřejně obchodovatelnou společností, její IPO však skončilo neúspěchem.

Představitelé společnosti nakonec akcie ocenili na 45 dolarů, už jejich otevírací cena se však pohybovala na pouhých 42 dolarech a zavírací páteční cena nakonec skončila ještě hlouběji pod touto hranicí na hodnotě 41,57 dolaru. Aktuální cenu akcií Uber Technologies pak můžete sledovat v reálném čase například na stránkách Yahoo Finance.

akcie uber cena

Vývoj ceny akcií Uberu za první obchodní den

Příběh konkurenta byl pro Uber varováním

Vedení Uber rozehrálo před vstupem na burzu poměrně konzervativní hru, poté co vidělo, jak se na burze chovaly akcie jeho konkurenta Lyftu.

Akcie konkurenční platformy zaznamenaly za posledních 6 týdnů pokles o více než 20 procent z jeho IPO ceny 72 dolarů za akcii. Dnes ráno dokonce akcie Lyftu, krátce před začátkem obchodování Uberu, klesly na své historické minimum 50,03 dolaru, v závěru obchodování pak mírně zpevnily na hodnotu 51,07 dolaru.

Na párty se objevil nezvaný host

Ještě předtím, než se začaly akcie obchodovat, IPO konané na newyorské burze bylo zasaženo neočekávanou návštěvou. Spoluzakladatel společnosti a její bývalý CEO Travis Kalanick, který byl v roce 2017 sesazen ze své pozice, se objevil na akci se svým otcem. Ignoroval tak nařízení současného generálního ředitele Dary Khosrowshahi, který mu účast na tradičním slavnostním zvonění zakázal.

Kalanick se vyhnul zástupcům médií, nepodal tak žádné vyjádření, investoři však hojně spekulovali o tom, že by svým jednáním mohl naznačovat pokus o comeback, neboť se stále cítí uražen svým nedobrovolným odvoláním z čela společnosti, kterou pomáhal budovat. Kalanick stále vlastní 8,6 procent akcií Uberu, což z něho dělá mnohonásobného dolarového miliardáře. Od pátka jsou navíc akcie Uberu veřejně obchodovatelné…

Jak si akcie povedou v budoucnu naznačí především hospodaření Uberu

V současné době se většina investorů bude zaměřovat na obchodní činnost společnosti. Růžová budoucnost Uberu bude záviset především na tom, jak bude schopný generovat zisky. Jak měl Uber možnost poučit se z příkladu Lyftu, trpělivost investorů se může rozplynout jako pára nad hrncem.

Právě tento týden klesly akcie Lyftu na hodnotu o více než 40 procent níže oproti jejich maximu z otevíracího dne. Společnost tento týden vydávala svou první zprávu o hospodaření, a ačkoliv její výsledky výrazně překonaly analytické odhady, akcie na výsledky hospodaření přesto reagovaly negativně.

Tím spíš by se měl mít Uber na pozoru, neboť obě společnosti například vykazují obrovské provozní ztráty – Uber v loňském roce zaznamenal provozní ztrátu ve výši 3 miliardy dolarů. Investoři si tak mohou klást jednoduchou otázku: Může se Uber nakonec stát ziskovým?

Obchodovat akcie Uberu je možné zde

Favorit redakce
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading logo

Purple Trading

★ 90 %

U 70.5 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Provozní ztráta není jediným problémem Uberu

Kromě zmíněné provozní ztráty navíc v poslední době prudce zpomalil růst společnosti. V prvním čtvrtletí letošního roku tržby společnosti vzrostly pouze o 18 procent. Je tak možné, že trh se sdílenou jízdou nemusí být tak velký, jak jeho hlavní představitelé doufali.

Uber i Lyft už na řadě míst světa zdecimovali místní taxi trhy a další růst zisků tak může závist na přesvědčování spotřebitelů, aby se vzdali vlastnictví osobního vozu. Mezitím navíc začíná Uber ztrácet svůj podíl na americkém trhu právě ve prospěch Lyftu. Dle nejnovějších průzkumů trhu se jedná o čtyřprocentní pokles ze 68 % na 64 %. Kromě toho společnost čelí i neutuchajícím protestům řidičů taxislužby.

Nejpravděpodobnějším budoucím scénářem tak je zvyšování cen jízdného a zastavení dotování jízd vlastních uživatelů, čímž by se Uber mohl konečně dostat do černých čísel. Než se tak však stane současné zpomalení růstu tržeb a další červený inkoust v hospodářských výsledcích by mohl nadále snižovat počáteční nadšení investorů.

Uber – „Amazon dopravy“

Khosrowshahi představoval Uber během roadshow k IPO jako „Amazon dopravy“. Nyní bude jeho úkolem, aby tyto sliby splnil, vedl společnost k masivnímu růstu na nových trzích a udržení podílů na těch současných. Toho lze dosáhnout pouze díky inovacím a konkurenčním výhodám, otázkou však je, jestli toho bude Uber skutečně schopen.

Jaká budoucnost podle vás čeká akcie Uberu. Jedná se o nafouknutou bublinu a budou jeho akcie dále padat, nebo by se mohla investice do této moderní platformy stát trefou do černého? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem.

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

Uber IPO – co všechno byste měli vědět o jeho vstupu na burzu?
4.5 (90%) 12 hlasování
Připojte se k diskuzi

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 97 %
eToro logo
eToro★ 93 %
Plus500 logo
Plus500★ 91 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook