Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie rostou jako nikdy předtím! Které nyní budou vůbec nejlepší volbou?

Zvyšující se peněžní zásoba v USA a rostoucí tržní koncentrace vedou k novým rekordům na akciovém trhu. Zjistěte, jak toho můžete využít!

Akcie rostou jako nikdy předtím! Které nyní budou vůbec nejlepší volbou?
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 v roce 2024 stanovuje jedno nové historické maximum za druhým. Tento široce používaný benchmark akciového trhu se v první polovině roku 2024 vyšplhal o 15 % a od minima medvědího trhu v roce 2022 vzrostl o více než 50 %.

V čele současné tržní rally indexu S&P 500 stojí největší společnosti. Koncentrace trhu ve skutečnosti dosahuje úrovně, kterou investoři neviděli od 70. let minulého století.

Rostoucí koncentrace trhu je výsledkem různých faktorů.

Stojí za to zdůraznit, že mnoho největších společností zaznamenalo solidní růst zisků, protože měly dobrou pozici v době rozmachu umělé inteligence.

Rostoucí koncentrace se však v minulosti obrátila a jeden z tržních ukazatelů naznačuje, že se karta možná obrátí.

Aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500

Peněžní zásoba v USA konečně opět roste

Klesající růst peněžní zásoby je historicky spojen s rostoucí koncentrací mezi akciemi. Když jsou peníze snadno dostupné za nízkou cenu, mohou menší společnosti snadněji růst.

Když je nabídka peněz omezená, větší společnosti mají výhodu, že mohou k financování svého růstu využít stávající peněžní toky a svou rozvahu.

Od roku 2021 jsme byli svědky poklesu ukazatele peněžní zásoby v USA, který se nazývá peněžní zásoba M2. Ta zahrnuje hotovost v oběhu, vkladové účty, účty peněžního trhu a vkladové certifikáty.

Jsou to v podstatě všechny snadno dostupné peníze v zemi. Do roku 2022 byl v podmínkách zpřísňující politiky Federálního rezervního systému meziroční růst peněžní zásoby M2 záporný. Takový zůstal až do prvního čtvrtletí letošního roku.

Peněžní zásoba M2 však konečně opět roste. V dubnu a květnu se peněžní zásoba M2 meziročně zvýšila přibližně o 0,6 %. Zůstává sice hluboko pod svými vrcholovými hodnotami z roku 2022, ale konečně jsme svědky zvýšené likvidity.

Zdroj: ycharts.com
Meziroční růst peněžní zásoby M2 v USA
Meziroční růst peněžní zásoby M2 v USA

Peněžní zásoba by mohla dostat další impuls ještě v tomto roce, kdy se Fed bude snažit zmírnit svá omezení. Předseda Jerome Powell uvedl, že letos očekává jedno snížení úrokových sazeb, ale mnozí analytici si myslí, že je to konzervativní.

Trhy s futures naznačují, že většina obchodníků v současnosti očekává do konce letošního roku nejméně dvě snížení úrokových sazeb.

Vzhledem k tomu, že se růst peněžní zásoby zrychluje, mohlo by to menším společnostem usnadnit růst. V důsledku toho by tyto menší společnosti mohly vést další etapu současné tržní rallye.

TIP

Historické údaje ukazují, že menší společnosti často těží z období rostoucí likvidity, protože mají větší flexibilitu a schopnost rychle reagovat na tržní změny.

Jak investovat při zrychlujícím se růstu peněžní zásoby

Pokud očekáváte, že uvolnění fiskální politiky zvrátí prudký růst koncentrace trhu, existuje několik způsobů, jak byste mohli investovat.

Nejjednodušší způsob, jak investovat do klesající koncentrace trhu, je použít rovnoměrně vážený burzovně obchodovaný fond sledující index S&P 500, jako je Invesco S&P 500 Equal Weight ETF (RSP).

S&P 500 je index vážený podle kapitalizace, což znamená, že největší společnosti mají větší vliv na pohyb indexu než menší společnosti.

TIP

Rovnoměrně vážené ETF fondy mohou poskytnout investorům lepší diverzifikaci a snížit závislost na několika málo dominantních akciích.

Při současné úrovni koncentrace trhu tvoří tři největší společnosti – Microsoft, Apple a Nvidiavíce než 20 % hodnoty celého indexu. Na deset největších společností připadá více než 37 %.

Pokud investujete do standardního ETF fondu S&P 500, je vaše portfolio silně závislé pouze na několika málo společnostech.

V případě rovnoměrně váženého ETF investuje fond všechny vaše peníze rovnoměrně do všech složek indexu S&P 500. Portfolio se jednou za čtvrtletí rebalancuje a upravuje o nové společnosti, které do indexu S&P 500 vstupují, a staré společnosti, které z něj odcházejí.

Z historického hlediska rovnoměrně vážený index vykazuje lepší výkonnost, protože menší společnosti obecně rostou rychleji než největší společnosti. V poslední době tomu tak ale není.

Další možností je investovat mimo index S&P 500

Na veřejných burzách se obchodují tisíce akcií, do kterých lze investovat. Index S&P 500 sleduje pouze přibližně 500 největších společností.

Klesající koncentrace trhu by zvýhodňovala i akcie s malou a střední kapitalizací. Nákup akcií ETF fondu sledujícího index Russell 2000, jako je iShares Russell 2000 ETF (IWM), je skvělým způsobem, jak se vystavit akciím s malou kapitalizací.

Fond Vanguard Extended Market ETF (VXF) pak poskytuje způsob, jak se vystavit výkonnosti téměř všech akcií na trhu kromě těch z indexu S&P 500.

Info

Indexy jako Russell 2000 a Vanguard Extended Market ETF nabízejí širší expozici tržnímu růstu a mohou poskytnout výhody spojené s rostoucí likviditou a expanzí menších společností.

Ačkoli žádný ukazatel nemá vždy pravdu, růst peněžní zásoby není jediným faktorem, který naznačuje, že nyní může být skvělý čas začít investovat do menších společností.

Možná tedy budete chtít přiklonit své portfolio k investicím, jako jsou ty výše uvedené, protože stále více signálů ukazuje na velkou změnu na akciovém trhu.

Výše zmíněná ETF lze nakoupit prostřednictvím obchodníka Fio e-Broker:

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
  • Americké i české dividendy jsou daněny výhodnou 15% sazbou
  • Možnost investovat do téměř všech myslitelných českých, německých a amerických akcií a ETF
Nevýhody
  • Vysoké poplatky za obchodování i dlouhodobé investování
  • Absence populárních instrumentů, jako jsou forex, CFD, kryptoměny a další spekulativní nástroje

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.