Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 4 způsoby, jak se Warren Buffett připravuje na krizi v roce 2021

4 způsoby, jak se Warren Buffett připravuje na krizi v roce 2021

4 způsoby, jak se Warren Buffett připravuje na krizi v roce 2021
Zdroj: depositphotos.com

Americké akcie se pohybují kolem historických maxim. Obchodují se za nejvyšší ocenění od dotcom bubliny a Warren Buffett už nějakou dobu varuje investory před bublinou na akciovém trhu, která dříve nebo později takřka musí splasknout.

Shillerovo PE ratio vyjadřující relativní cenu amerického akciového trhu.
Shillerovo PE ratio vyjadřující relativní cenu amerického akciového trhu. Zdroj: www.multpl.com

Zodpovědný investor by se měl připravit na nejhorší, vidina enormních zisků by neměla zatemnit jeho mysl a neměl by zapomínat na Buffettovo pravidlo č. 1: "Nikdy nesmíš přijít o peníze!". Jinými slovy – měli byste své investiční portfolio stavět tak, abyste jej také ochránili, abyste se vyhnuli trvalé ztrátě kapitálu.

Proto byste se měli seznámit se 4 způsoby, jak se Věštec z Omahy připravuje na možnou krizi v roce 2021.

1. Začal hromadit hotovost

Buffett strávil většinu loňského roku rozprodejem svých akciových pozic, přestože konglomerát Berkshire Hathaway již na začátku loňského roku disponoval značnými zásobami hotovosti. Vedle několika menších akvizic, mezi kterými se tkví Snowflake (jedna z nejlepších Buffettových investic roku 2020), se akcií především zbavoval.

Prodal pozici v Occidental Petroleum, restauračním řetězci Restaurant Brands International a největší pozornost vzbudil prodej akcií všech 4 velkých amerických aerolinek.

Strukturální změny v letectví vyvolané pandemií přinesly do letecké dopravy značný prvek nejistoty a nevíme, zda se bude odvětví schopné někdy zcela z propadu zotavit. Podobně zasažené bylo i restauratérství a ropný průmysl, takže jeho prodeje dávají smysl.

Hodnota akcií United Airlines za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Zajistil své portfolio

Které aktivum vykazuje nízkou korelaci s akciovým trhem? Ano, jedná se o zlato. Když se ke vstupu na trh se zlatem uvolil i jeho velký odpůrce Warren Buffett, možná byste měli zvážit podobný způsob zajištění.

Berkshire otevřelo investiční pozici v kanadském těžaři zlata Barrick Gold, nejedná se tak o nákup fyzického zlata, nicméně akcie těžařů s růstem ceny zlata výrazně korelují. Barrick Gold je jedním z nejvýznamnějších hráčů ve svém oboru a fundamenty společnosti, jak se můžete sami přesvědčit, jsou velmi silné. K tomu těžař výrazně navýšil svou dividendu, což může být dobrou zprávou pro příjmové investory.

Buffett ve třetím čtvrtletí loňského roku snížil svou pozici v Barrick Gold o 40 %, čímž částečně zpochybnil svůj původní záměr. Přesto se jedná o společnost, která může fungovat jako jeden z nejlepších způsobů zajištění dlouhodobých investorů, pokud přijde v roce 2021 krize.

Hodnota akcií Barrick Gold za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3. Investuje do podniků, které budou prosperovat za jakékoliv situace

Strategií Warrena Buffetta bylo po celé léta soustředění se na společnosti s trvalou konkurenční výhodou ve svém odvětví.

Při pohledu na 11 nejdéle držených akciových titulů Warrena Buffetta zjistíte, že se konkurenční výhody vyskytují všude. V portfoliu Berkshire Hathaway se nachází celá řada stabilních společností, které jsou poměrně dobře odolné vůči hospodářskému cyklu.

Příkladem takové společnosti je například Coca-Cola, která stotisícovou investici už pravděpodobně v milion nepromění, může vám ale přinést dlouhodobý růst a stabilní dividendu, bez ohledu na vnější okolnosti.

Hodnota akcií Coca-Cola za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. Zaměřte se na defenzivní akcie

Buffettovo portfolio je dlouhodobě defenzivní, ale nyní to platí možná ještě více než kdykoliv v minulosti.

Zajímavostí je, že Apple nyní tvoří téměř 50 % investičního portfolia Berkshire, což se může zdát v rozporu s konvenčními pravidly diverzifikace, které ani není Věštec z Omahy přílišným zastáncem. Na druhé straně to ale znamená, že vložení více vajec do jednoho opravdu kvalitního koše je skvělý způsob, jak porazit trh, jakmile se začne propadat.

Přestože jsou akcie Apple řazené do skupiny vysoce růstových akcií označovaných jako FAANG, obchodní model společnosti z Cupertina je rovněž velmi defenzivní. Díky vysoké úrovně loajality zákazníků a značné konkurenční výhodě je tato společnost skvělou defenzivní kartou.

Hodnota akcií Apple za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Skvělými defenzivními akciemi jsou však také akcie z oblasti zdravotnictví. Ty si pravděpodobně také povedou dobře, bez ohledu na to, jak špatně se bude dařit ekonomice.

Velmi zajímavá se tak může jevit investice do vývojáře robotický chirurgických systémů Intuitive Surgical nebo zdravotnického konglomerátu Johnson & Johnson, který momentálně finišuje vývoj vlastní vakcíny proti koronaviru.

Hodnota akcií Johnson & Johnson za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zapomínat byste pak neměli ani na akcie vyplácející značnou dividendu, která vám může vynahradit případný krátkodobý pokles ceny.

Do této skupiny akcií bezesporu patří tabákový gigant British American Tobacco vyplácející momentálně dividendu ve výši 7,9 % a diverzifikovaná finanční společnost Legal & General s dividendou přes 6,5 %. Za zmínku stojí také akcie Philip Morris, do kterých lze investovat přímo v korunách a jejich dividenda dosahuje cca 10 %.

Slovo závěrem

Během posledních dvou desetiletí jsme zažili několik černých labutí, ale žádná z nich nemá s aktuální pandemií porovnání. Ta přinesla na trhy obrovskou nejistotu a postavila na hlavu zavedené pořádky. V roce 2021 nás přitom může překvapit celá řada proměnných. Úspěšnost vakcín a proočkovanost lidí ovlivní, jak se popasujeme s pandemií.

Finanční akcie, které jsou jádrem americké ekonomiky se mohou dostat do problémů. Nezapomínejte na v úvodu zmiňované „přehřátí“ amerického akciového trhu. Shillerovo P/E ratio (P/E ratio očištěné o vliv cykličnosti) indexu S&P 500 dosáhlo na konci roku 2020 hodnoty 34.

Jedná se o dvojnásobek průměru za posledních 150 let, přičemž v minulosti platilo, že jakmile se toto měřítko dostalo nad hodnotu 30, následoval krach burzy.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo