Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Nejlepší investice Warrena Buffetta v roce 2020

Nejlepší investice Warrena Buffetta v roce 2020

Nejlepší investice Warrena Buffetta v roce 2020
Zdroj: depositphotos.com

Investoři, kteří na jaře letošního roku nepodlehli tlaku panických výprodejů, mohou být s letošním rokem relativně spokojení. Trhy opět dosáhly historického maxima.

Ani Warren Buffett (Věštec z Omahy) není výjimkou. Ačkoliv akcie Buffettovi společnosti, Berkshire Hathaway, po většinu letošního roku zaostávají za výkonností trhu jako celku, v investičním portfoliu této společnosti bezpochyby najdete vítěze letošního bouřlivého růstu.

Je pozoruhodné, že z pěti letošních nejvíce ziskových Buffettových investic byly 4 technologické akcie.

To představuje poměrně výrazný obrat ve strategii muže, který se kdysi vyhýbal veškerým akciím tohoto typu. Nejvíce tak zářily tituly, které jsou v portfoliu Berkshire Hathaway relativně krátkou dobu. Není tak divu, že ani jedna z pěti nejlepších letošních investic nepatří mezi 11 nejdéle držených akciových titulů Warrena Buffetta.

Buffett je spolu s jeho týmem proslulý touhou se neustále vzdělávat. Studiem 5 nejlepších investic Warrena Buffetta letošního roku můžeme i my.

Podívejte se blíže na výběr těch nejlepších z nejlepších:

1. Snowflake

Logo Snowflake

Technologická společnost vstupovala na burzu teprve začátkem září letošního roku a investoři, kteří ji nakoupili první den obchodování, zatím na investici získali přibližně 40 %. Berkshire Hathaway však nakupovalo akcie Snowflake v rámci IPO za cenu 80 dolarů za akcii.

V minulosti se Buffett obvykle vyhýbal investicím v rámci emisí nových akcií. Nebylo tedy žádným překvapením, když vyšlo najevo, že tento obchod inicioval Buffettův portfolio manažer Todd Combs, který objevil nebývalý potenciál akcií Snowflake.

Investice do přední společnosti zabývající se cloudovými technologiemi se však Buffettovi vyplatila (ať už má tento obchod na svědomí kdokoliv).

Hodnota akcií Snowflake od vstupu na burzu 1. 9. 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Restoration Hardware

logo-restoration-hardware

Společnost dříve známá jako Restoration Hardware se netěší takové publicitě jako Snowflake. Tato společnost zabývající se luxusním vybavením domácností však během roku 2020 více než zdvojnásobila svou hodnotu.

Buffettův tým ohlásil svůj první nákup akcií Restoration Hardware v listopadu 2019. Ačkoli tato akcie vykazovala výraznou ztrátu během jarního propadu akciového trhu, od březnových minim zaznamenala masivní zisky. Zdá se přitom, že by růst společnosti neměl mít jepičí život. V posledním čtvrtletí se tržby meziročně zvýšily o 25 %, zatímco zisk na akcii vzrostl dokonce o 122 %.

Společnost očekává dvouciferný růst tržeb i v příštím roce a aktuální cena – 30násobek ročních zisků je v současných cenových relacích amerického akciového trhu stále ještě poměrně slibná.

Hodnota akcií RH od 1. 1. 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3. StoneCo

logo-stone

StoneCo je další investicí, kterou Buffettův tým realizoval během IPO, když v roce 2018 koupila Berkshire Hathaway téměř 14,2 milionu akcií. V té době o této brazilské fintech společnosti slyšel jen málokdo. Následoval však masivní růst. Společnost zavádí nové způsoby placení v zemi, která byla donedávna zvyklá platit výhradně hotově. Není tak divu, že akcie StoneCo během roku 2020 vzrostly o 100 %.

Nové tržní příležitosti, které „přinesla“ pandemie, dopomohly StoneCo k 39% meziročnímu růstu tržeb a 26% růstu zisku na akcii. Společnost navíc zatím působí pouze v Brazílii, což znamená, že celý trh Latinské Ameriky čeká, až ho StoneCo postupně ovládne.

Hodnota akcií StoneCo od 1. 1. 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. Apple

apple akcie logo

Největší veřejně obchodovatelná společnost světa je premiantem Buffettova portfolia. Téměř miliarda akcií Apple momentálně představuje hodnotu okolo 130 miliard dolarů, což je téměř polovina investičního portfolia Berkshire Hathaway. Výrobce iPhone se stal 4. nejvýkonnější akcií v Buffettově portfoliu, když letos cena akcií Apple vzrostla o 75 %.

Berkshire začalo investovat do společnosti Apple v roce 2016 a od té doby pravidelně pozici rozšiřovalo. Až během posledního čtvrtletí se Buffett se svým týmem zbavili 3,7 % podílu. Apple pravděpodobně těžil z toho, že během pandemie rostly tržby jak z jeho produktů, tak ze služeb.

Vedení Apple však vidí pozitivně i výhled do budoucna. Apple Watch nalezly uplatnění ve vzkvétajícím odvětví telemedicíny a příchod 5G sítí navíc povede k novému cyklu upgradů chytrých telefonů. Zda vidí podobně pozitivně jeho budoucnost i Věštec z Omahy teprve uvidíme.

Hodnota akcií Apple od 1. 1. 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

5. Amazon

logo-amazon

Warren Buffett připisoval zisky díky držení podílů ve velmi známých společnostech, jako byl výše zmíněný Apple nebo právě Amazon. Buffett drží prostřednictvím Berkshire Hathaway akcie Amazon od května 2019.

Je nepopiratelné, že vývoj letošních událostí hrál Amazonu do karet. Jak asi tušíte, jedná se o největší světové online tržiště, které umožňuje bezkontaktní nakupování. Kromě toho však také těží z obrovské příležitosti v oblasti cloud computingu. Jeho platforma Amazon Web Services, která benefituje z trendu přesunu k práci na dálku, je vůbec největší cloud computingovou platformou na světě.

Tyto trendy tak způsobily, že se aktuálně akcie Amazon obchodují o téměř 70 % výše oproti začátku roku 2020. Vzhledem k bezprostředním vyhlídkám pak ani není na pořadu dne, že by se měl Buffettův tým akcií Amazon zbavovat. Vedení Amazonu očekává i v následujících čtvrtletích dvouciferný růst, a tak by mohla být i investice do Amazonu jednou z těch, které budou přínosem i pro Berkshire jako celek.

Hodnota akcií Amazon od 1. 1. 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Slovo závěrem

Ačkoliv se jednotlivé zmíněné tituly vymykají klasickým Buffettovým pravidlům, kterými se při investování do jednotlivých společností řídí, je nesporné, že všechny byly letos trefou do černého.

Při současných cenách zmíněných titulů je však otázkou, zda by se nyní vyplatilo na Buffetta navázat a pokračovat v jeho stopách?

Mnohem chytřejším investičním rozhodnutím by mohl být spíše nákup akcií celého konglomerátu Berkshire Hathaway, který se jeví dle konvenčních oceňovacích měřítek stále poměrně levně. Zvlášť ve srovnání s americkým akciovým trhem.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo