Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Necháváte si spořící účet, i když už neplní svůj účel? Možná to ani nevíte. V dnešním článku uvádíme 3 důvody, proč může být lepší ho zrušit.
O spořicím účtu se často mluví jako o ideálním místě pro uložení peněz pro případ nouze. Slouží jako záchranná finanční síť pro neočekávané výdaje, jako jsou neplánované opravy domu nebo auta.
Spořicí účet však nemusí být vždy tou nejlepší volbou pro všechny vaše finanční cíle. Zde jsou 3 pádné důvody, proč byste měli zvážit jeho zrušení.
Pokud již máte solidní finanční rezervu, možná je čas zvážit terminovaný vklad. Na rozdíl od spořicích účtů, kde úroková sazba může kolísat podle podmínek na trhu, nabízí terminovaný vklad z vkladu garantovanou úrokovou sazbu.
Pokud jste si jisti, že nebudete potřebovat okamžitý přístup ke svým prostředkům, může být převod peněz na terminovaný vklad výhodný. Za předčasný výběr z terminovaného vkladu totiž mnohdy hrozí sankce, nebo přijdete o část zhodnocení.
Ale vyšší a garantovaná úroková sazba může převážit rizika. Terminované vklady zkrátka poskytují stabilnější a předvídatelnější růst vašich peněz.
Mnoho lidí si zakládá spořicí účty, aby spořili na konkrétní cíle, například na akontaci na hypotéku nebo na koupi automobilu. Jakmile tento finanční cíl splníte, nemusí mít udržování spořicího účtu smysl.
Spořicí účty jsou často spojeny s omezením na maximální zůstatek, případně vám mohou být účtovány poplatky, které mohou vaše úspory ztenčit.
Pokud jste dosáhli svého finančního cíle, může být rozumnější účet zrušit, abyste se vyhnuli těmto potenciálním problémům.
Zatímco spořicí účty jsou vynikající pro krátkodobé a střednědobé cíle, nejsou ve srovnání s investicemi nejlepší volbou pro dlouhodobé spořicí cíle, jako je důchod nebo financování vysokoškolského vzdělání.
Ačkoli současné sazby spořicích účtů mohou nabízet úrok i přes 5 %, není to historicky obvyklé. Dlouhodobě přináší mnohem vyšší výnosy akciový trh.
Historicky byl průměrný roční výnos akciového trhu (za posledních 50 let) přibližně 10 % ročně.
Řekněme, že máte 100 000 korun, které si chcete uložit na důchod. Pokud budete tyto peníze držet na spořicím účtu se 4% úrokovou sazbou po dobu následujících 40 let, vzrostou přibližně na 480 000 korun.
Pokud však stejných 100 000 korun investujete na akciovém trhu za předpokladu průměrného ročního výnosu 10 %, může vaše investice za 40 let vzrůst na více než 4,5 milionu korun.
Tento podstatný rozdíl podtrhuje důležitost výběru správného finančního nástroje pro vaše dlouhodobé cíle. 480 000 korun jistě není pro důchod dostačující, ale 4,5 milionu korun může nabídnout mnohem pohodlnější finanční polštář.
Možná je čas přehodnotit strategii a zvážit zrušení spořicího účtu. Ujistěte se však, že stále máte účet určený pro finanční rezervu.
Provedením těchto úprav můžete lépe sladit svou finanční strategii se svými cíli a potenciálně maximalizovat své výnosy.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.