Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Znalosti Čechů v oblasti investování meziročně rostou. Jejich nízké sebevědomí jim však brání efektivně zhodnocovat své úspory

Znalosti Čechů v oblasti investování meziročně rostou. Jejich nízké sebevědomí jim však brání efektivně zhodnocovat své úspory

Znalosti Čechů v oblasti investování meziročně rostou. Jejich nízké sebevědomí jim však brání efektivně zhodnocovat své úspory
Zdroj: Depositphotos.com

I v letošním roce vydala investiční platforma Portu výsledky jí spravovaného Indexu investiční gramotnosti. Prezentovaná data z letošního přelomu dubna a května opět přináší zajímavé nahlédnutí do investiční gramotnosti české populace, přičemž i tyto výsledky je nutné brát s rezervou.

V porovnání s loňským podzimem se podařilo hodnotu indexu zvýšit o jeden bod, a to paradoxně díky vysoké inflaci a zájmu mladších ročníků o finance.

Index investiční gramotnosti mírně vzrostl

Investiční platforma Portu si již od svého založení dává za cíl vzdělávat českou populaci a nabízet jí jednoduché způsoby, jak zhodnocovat své finance. To se jí nepochybně daří, jelikož má na svém kontě již přes 152 tisíc klientů, což na tuzemské poměry není zrovna málo – ve výsledku se tak stala největší investiční platformou na našem trhu.

Pod svojí správou má navíc i takzvaný Index investiční gramotnosti, který má primárně sloužit k edukaci a také měření investiční gramotnosti Čechů. I když výsledky vychází z relativně malého vzorku (1046 respondentů), dokážou nám i tak nabídnout zajímavý náhled do úrovně investiční, ale i finanční gramotnosti.

Nově 78 % Čechů rozumí pojmu inflace a 74 % chápe rozdíl mezi spořením a investováním.

Podle posledního vyhodnocení dat z dubna a května letošního roku, se hodnota indexu zvýšila o jeden bod z 100 na 101. I takto malý nárůst ale odborníci považují za pozitivní a věří, že současný stav ekonomiky přinutí ještě více Čechů, aby věnovali pozornost svým financím.

Vysoké sebevědomí nevede vždy k vysoké investiční gramotnosti

Výsledky indexu přišly s překvapivým zjištěním, a to nízkým sebevědomím respondentů. Nejhůře jsou na tom zejména lidé ve věku od 54 do 65 let, kteří se považují za neznalé investory. Naopak nejsebevědomější jsou respondenti ve věku do 35 let.

U nich však důvěra v jejich schopnosti často neodpovídá naměřeným hodnotám – extrémně sebevědomí respondenti totiž často nedosahují o moc lepších výsledků než lidé, kteří se označují v investování za zcela nezkušené.

Nejlepší investiční gramotností disponují lidé ve věku od 45 do 53 let.
Nejlepší investiční gramotností disponují lidé ve věku od 45 do 53 let.
Zdroj: Rozumiminvesticim.cz

Nejlépe si po stránce znalostí vedli respondenti ve věku 45 až 53 let. Velký potenciál ale nabízí i ti ve věku od 18 do 35 let, díky kterým se také podařilo navýšit hodnotu indexu o jeden bod. Mladší generace rozumí zejména tématům, jako je diverzifikace, rozdíl mezi investováním a spořením či složené úročení – právě to dříve často představovalo pro většinu respondentů velkou překážku.

Ženám se daří rychle dohánět nedostatky v investování

Index se zaměřil i na rozdíly mezi pohlavími, kdy se na pomyslném vrcholu stále drží muži. To ale neznamená, že by na tom ženy byly nějak výrazně hůře. I přes horší výsledky v minulých letech se jim daří rychle dohánět většinu nedostatků.

Ženy si od podzimu 2021 polepšily o celá 4 %.

Oproti podzimu minulého roku se ženy zlepšily o 4 %, přičemž se jim podařilo doplnit si i některé znalosti, které jim dříve dělaly poměrně velké problémy. Konkrétně se jedná o témata, jako je zdanění cenných papírů či měnové riziko. Velké části žen bohužel chybí dostatek sebevědomí, což jim může po stránce investic někdy i uškodit, jelikož nikdy nenajdou odvahu začít zhodnocovat své úspory.

Muži neustále vedou v Indexu investiční gramotnosti.
Muži neustále vedou v Indexu investiční gramotnosti.
Zdroj: Rozumiminvesticim.cz

Pokud se však rozhodnou do investování pustit, daří se jim z dlouhodobého hlediska obvykle lépe než mužům. Na rozdíl od nich totiž neinvestují do příliš rizikových investic, neprovádí unáhlená rozhodnutí a jsou schopné držet portfolio v nepozměněném stavu po mnohem delší dobu. Ve výsledku tak často dosahují mnohem lepší investiční návratnosti, a to v průměru až 1,8 %.

Ke zlepšení gramotnosti přispívá úroveň vzdělání i ekonomická krize

Na růst a zlepšení investiční gramotnosti má vliv celá řada faktorů, včetně vzdělání a bydliště. V průměru nejlepších výsledků dosahují především lidé s dokončeným vysokoškolským vzděláním. Opravdu vysokou úrovní finanční gramotnosti se vyznačují ti, kteří bydlí ve velkých městech, a to hlavně v Praze a Středočeském kraji.

Riziku během investování plně rozumí pouze 44 % Čechů.

Mezi velmi slabé regiony se naopak řadí Ústecký, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Na úroveň finanční i investiční gramotnosti má pak vliv podle odborníků i současná ekonomická krize, která nutí stále více lidí přemýšlet nad svými financemi.

Pomáhají k tomu i samotná média, která často mluví o inflaci, cenách hypoték či dokonce akciových trzích. Každopádně je očekáváno, že gramotnost v této oblasti poroste i nadále, a to i mezi lidmi, kteří se normálně o svět investic a financí nezajímají.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo