Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mladí Češi se investování nebojí! Sázejí na finanční gramotnost a využívají moderní technologie

Publikováno
Mladí Češi se investování nebojí! Sázejí na finanční gramotnost a využívají moderní technologie
Zdroj: depositphotos.com

Z pohledu investic patří Češi jednoznačně ke konzervativnějším národům. Mezi nejoblíbenější formy zhodnocení peněz stále patří stavební spoření, penzijní připojištění a obyčejný spořicí účet. Ovšem nyní se zdá, že se blýská na lepší časy.

Mladá generace, která se právě začíná zapojovat do pracovního procesu, s sebou přináší i jiný přístup k financím. Ten je značně odlišný od toho, který mají jejich rodiče a prarodiče.

Zodpovědné investování

Vlivem pandemie koronaviru se o investování začalo zajímat mnohem více lidí, než tomu bylo v minulosti. V posledních dvou letech také vzrostl zájem o investice prostřednictvím investičních platforem. Tyto investiční platformy využívají moderní technologie, otevírají se široké veřejnosti a díky tomu jsou investoři, kteří nově vstupují na akciový trh, zejména mladí lidé.

Před 10 lety byl průměrný věk investora okolo 45 let, dnes se pohybuje mezi 30–35 lety.

Mladí Češi berou odpovědnost za svoji budoucnost do vlastních rukou. Vnímají nejistotu v oblasti státní důchodové politiky a uvědomují si, že musí být schopni finančně zjistit sami sebe. Více se o zodpovědném investování dozvíte v našem samostatném článku.

Jejich zodpovědnost se promítá i do samotného investování. Mladí Češi totiž nepodceňují vzdělání v investiční problematice a aktivně zvyšují svoji finanční gramotnost. Také si uvědomují, že při současné míře inflace budou jejich peníze na běžných a spořicích účtech ztrácet na hodnotě. O zisku z úroků si pak mohou nechat jen zdát.

Také jim záleží na tom, jaká budoucnost čeká naši Planetu. Mladí lidé nejvíce investují do fondů, které jsou zaměřené na inovace, klima a životní prostředí. Z průzkumu společnosti Generali vyplynulo, že do klimaticky odpovědných a udržitelných společností investuje 8 % lidí do 26 let a 7 % lidí ve věku od 27 do 35 let.

Zainvestováno 651 miliard korun

V české společnosti významně roste obliba finančních mobilních aplikací. To je další známka toho, že se mladí lidé o finance zajímají a zároveň se nebojí k investování použít moderní technologie. Právě díky nim je do investování zapojeno několik desítek tisíc investorů.

Hlavní výhoda investičních aplikací spočívá v jednoduchém a okamžitém přístupu na zahraniční trhy. To umožňuje investorům nakupovat akcie, ke kterým měl ještě nedávno málokdo přístup.

Podle Asociace pro kapitálový trh Češi v první polovině letošního roku zainvestovali rekordních 651 miliard korun do domácích i zahraničních fondů.

Přestože se finanční gramotnost u mladých lidí zvyšuje, obecně mají Češi stále na čem pracovat. Podle průzkumu České bankovní asociace se více než čtvrtina Čechů hůře orientuje ve finanční oblasti. Každý třetí pak považuje řadu informací o financích za zbytečnou a spořicí účet z našich životů pravděpodobně také jen tak nezmizí.

Nezbývá než doufat, že se díky mladé generaci bude index finanční gramotnosti zvyšovat a díky tomu se Česká republika ocitne na předních příčkách mezinárodních srovnání v oblasti finanční gramotnosti.

Líbil se vám tento článek?
11
2

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎