Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato láme rekordy! Jak do něj nejsnáze investovat?

Inflace a geopolitické nepokoje zvyšují cenu zlata. Odborníci tvrdí, že poroste i dál. Je tedy rozumné do něj nyní investovat? A jak na to?

Publikováno
Zlato láme rekordy! Jak do něj nejsnáze investovat?
Zdroj: depositphotos.com

V současné ekonomické situaci vysoké inflace i úrokových sazeb, se zlato pro mnohé stává velmi atraktivní investiční možností.

Drahý kov láme rekordy, když jeho ceny dosáhly počátkem března nového historického maxima a v dubnu už ho stihly překonat a stanovit nový rekord na úrovni 2 259,29 USD za unci.

Za tuto výjimečnou výkonnost vděčí zlato z velké části investorům, kteří hledají zajištění proti inflaci a stabilní nástroj diverzifikace svých portfolií.

Je zlato na vrcholu?

Prudký nárůst cen zlata není překvapivý vzhledem k převládajícím ekonomickým podmínkám, včetně vysoké inflace, geopolitických nepokojů a nadcházejícího cyklu prezidentských voleb, který přináší další prvek nejistoty.

V nejistých časech bývá poptávka po drahých kovech vyšší.

Vzhledem k pravděpodobné možnosti, že ceny zlata budou stoupat ještě výše, odborníci naznačují, že nyní může být vhodný okamžik, aby investoři zvážili vstup na trh dříve, než se ceny stanou neúnosně vysokými.

Aktuální vývoj ceny zlata

Investování do zlata však zahrnuje i jedinečné výzvy a úvahy. Na rozdíl od dividendových akcií nebo dluhopisů zlato negeneruje pravidelný pasivní příjem.

Proto se investorům doporučuje, aby pečlivě sledovali jeho cenu a identifikovali příležitosti k nákupu a prodeji.

Nepodlehněte však FOMO. Navzdory pokušení nadměrně investovat kvůli rostoucím cenám se obecně doporučuje omezit investice do zlata na maximálně 10 %.

Možnosti investování do zlata

Fyzické zlato:

První možností je přirozeně fyzické zlato. V tomto případě se jedná o investici do slitků, mincí nebo šperků, což představuje nejhmatatelnější formu investice do zlata.

Je však také nejnáročnější na pořízení, skladování a další prodej kvůli souvisejícím nákladům, pojištění a nelikvidní povaze fyzického zlata.

Zlaté akcie:

Investoři také mohou nakupovat akcie společností těžících zlato, což jim umožňuje daleko flexibilnější přístup ke své investici.

Akcií společností zabývajících se těžbou je navíc celá řada a investoři se tak mohou rozhodovat na základě různých kritérií. Akcie těžařů se totiž budou chovat každá trochu jinak, protože na ně působí i další vlivy mimo cenu zlata jako takovou.

Jako příklady uveďme Newmont Mining, Royal Gold nebo Hecla Mining.

Aktuální vývoj akcií 3 těžařských firem

Aktuální cena
Změna
Hecla Mining / HL
Načítání
Načítání
Načítání
Newmont Mining / NEM
Načítání
Načítání
Načítání
Royal Gold / RGLD
Načítání
Načítání
Načítání

Zlaté fondy:

Zlaté podílové fondy a fondy obchodované na burze (ETF) rovněž poskytují likviditu, kterou fyzické zlato poskytnout nemůže. Bude se taky pravděpodobně jednat o cenově nejdostupnější možnost investice do zlata.

Zlatá ETF sledují cenu zlata a podíly v nich se obchodují na burze podobně jako podíly v obchodních společnostech. Jako příklad uveďme iShares Gold Trust nebo SPDR Gold Shares.

V grafu níže můžete vidět, že zlatá ETF skutečně sledují spotovou cenu zlata a jejich výkonnost tak bude takřka stejná.

Aktuální vývoj zlatých ETF

Aktuální cena
Změna
iShares Gold Trust ETF / IAU
Načítání
Načítání
Načítání
SPDR Gold Shares / GLD
Načítání
Načítání
Načítání

Zlaté futures:

Obchodování s futures kontrakty na zlato zahrnuje dohodu o nákupu nebo prodeji zlata k budoucímu datu, nabízí likviditu bez poplatků za správu, ale je spojeno s vysokým rizikem a nedoporučuje se nezkušeným investorům.

Slovo závěrem

K investování do zlatých akcií, podílových fondů nebo ETF nebo jejich obchodování pomocí futures je zapotřebí brokerský účet – uvažujete-li o vhodném výběru, určitě zavítejte na naši stránku se srovnáním brokerů.

Navzdory výhodám diverzifikace a historické výkonnosti zlata během recese někteří odborníci varují před velkými investicemi do zlata.

Tvrdí, že zlato je spekulativní investice s nízkou dlouhodobou výkonností, a doporučují jeho začlenění do portfolia prostřednictvím obchodovatelných cenných papírů jako praktičtější a nákladově efektivnější strategii. Hned několik příkladů jsme vám představili výše.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎