Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zdražování hypoték nekončí, avšak klienti o ně stále mají zájem

Zdražování hypoték nekončí, avšak klienti o ně stále mají zájem
Zdroj: depositphotos.com

Průměrná výše úroku hypoték vrostla již osmý měsíc v řadě na 2,54 %. I přesto zájem o ně nějak výrazně neopadá a v říjnu se podařilo sjednat téměř 114 tisíc hypoték. Podle analytiků by ale trh mohl brzy zaznamenat propad, a to především kvůli dalšímu zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB.

Průměrný úrok hypoték roste

Již osmý měsíc v řadě vzrostl průměrný úrok hypoték, a to o 0,11 %. V říjnu se tak jeho výše podle Hypoindexu vyšplhala na 2,54 %, přičemž v minulém roce se jednalo o 2,02 %.

Realita je však jiná. Většina bank již v současnosti nabízí hypoteční úvěry s úrokovými sazbami přesahující 3,5 %. V Hypoindexu totiž nejsou zahrnuty smlouvy za poslední dva měsíce, čímž je výše průměrné úrokové sazby poměrně zkreslená.

Zdroj: Hypoindex.cz
Průměrná sazba hypoték překročila v říjnu hranici 2,5 %.
Průměrná sazba hypoték překročila v říjnu hranici 2,5 %

S ohledem na vývoj inflace a kroky ČNB je možné předpokládat, že se výše úroků u hypoték brzy přehoupne přes hranici 4 % a možná se přiblíží až k 5 %. Výrazné navýšení ceny hypoték je možné vidět u většiny tuzemských bank. Air Bank nabízí u hypotéky s LTV do 80 % úrok 3,89 %.

Ještě výš šla ČSOB, u které si její klienti mohu sjednat hypotéku s úrokem 4,19 %. Vysokým úrokům se bohužel nevyhnou ani klienti, kterým končí doba fixace. Jediným řešením pro ně může být přechod k “levnější” konkurenci, kde si mohou svoji hypotéku nechat refinancovat.

Zájem o hypotéky stagnuje

Do konce října letošního roku se podařilo sjednat okolo 114 tisíc hypoték o objemu 355 miliard Kč, což je mnohem více než v minulém roce, během kterého se sjednalo celkem 92 tisíc hypotečních úvěrů ve výši 254 miliard Kč. Už teď je tedy jasné, že se podaří překonat rekord z roku 2016, kdy se sjednalo celkem 114 tisíc hypoték.

Zdroj: Hypoindex.cz
Počet nových hypoték postupně klesá.
Počet nových hypoték postupně klesá

I přes rostoucí úrokové sazby se v říjnu rozhodlo sjednat si hypotéku 10 065 klientů, což je o 463 více než v září. Jak je možné vidět, zájem o hypotéky se stále pohybuje na rekordních číslech, ale v porovnání se začátkem roku je mnohem nižší. Podle analytiků by mohl trh brzy zaznamenat výrazný propad, který půjde ruku v ruce s nezadržitelným růstem inflace a rostoucími úrokovými sazbami.

Lidé si stále sjednávají vyšší a vyšší hypotéky

Podle Hypoindexu si klienti sjednávají stále vyšší hypotéky, a to v průměrné výši 3 186 238 Kč, což je o 2 420 Kč více než v září. V říjnu minulého roku se přitom průměrná výše hypotéky pohybovala okolo 2 865 000 Kč. Za vším nepochybně stojí růst cen nemovitostí a materiálu, jehož cena v tomto roce rostla nezastavitelnou rychlostí.

Inflace poroste i nadále

Výši úrokových sazeb ovlivňuje z většiny růst inflace, která aktuálně činí 5,8 %. Začátkem příštího roku by se její výše měla vyšplhat až na rekordních 8 %, což bude nejvíce od roku 2008.

I když je růst inflace neodkladný, snaží se s ním ČNB bojovat prostřednictvím zvyšování základní úrokové sazby. Ta je v současnosti nastavena na 2,75 %, přičemž v plánu ČNB je její další navýšení minimálně o 1 %.

V prosinci bychom se tak mohli “dočkat” navýšení základní sazby o 0,5 % a o dalších 0,5 % začátkem příštího roku.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.