Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nemovitosti » Přináší fondy pro bohaté skutečně zářné zisky? Jak se dařilo nemovitostním fondům kvalifikovaných investorů v roce 2021?

Přináší fondy pro bohaté skutečně zářné zisky? Jak se dařilo nemovitostním fondům kvalifikovaných investorů v roce 2021?

Přináší fondy pro bohaté skutečně zářné zisky? Jak se dařilo nemovitostním fondům kvalifikovaných investorů v roce 2021?
Zdroj: depositphotos.com

Před pár dny jsme vás informovali o tom, jak se dařilo v minulém roce realitním fondům pro širokou veřejnost. Dnes se společně podíváme, jak si vedly nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů. Tyto fondy mají pro investory přísnější podmínky, ale slibují jim vyšší výnosy. Je to skutečně tak?

Do fondu kvalifikovaných investorů mohou vstoupit pouze ti investoři, kteří na začátku do fondu vloží minimálně 1 000 000 Kč. Investice je tedy výsadou převážně bohatších lidí.

Kdo čekal, že trh s nemovitostmi půjde v roce 2021 dolů, byl zklamaný. Ceny jsou na historických maximech a stále stoupají. Kdo do nemovitostí investoval, může se těšit z rostoucí hodnoty investice i pravidelného pasivního příjmu ve formě nájemného. Proč by tedy někdo, kdo si pravděpodobně může dovolit pořídit fyzickou nemovitost měl investovat do nemovitostního fondu?

Důvodů je hned několik. S fyzickou nemovitostí je spojen poměrně dlouhý proces pořízení. Správa investiční nemovitosti také nebývá jednoduchá. Problém může být s výběrem nájemníků, neplatiči, údržbou, sousedy, diverzifikací a podobně. Zkrátka vlastnění fyzické nemovitosti s sebou nese mnoho starostí a může se stát zaměstnáním na plný úvazek. Všechny tyto starosti u investice do nemovitostního fondu kvalifikovaných investorů odpadají. Navíc se prostřednictvím fondu dostanete k příležitostem, ke kterým byste se pravděpodobně jako fyzická osoba nedostali.

Výnos až 27,93 %

Obecně platí, že nemovitostní fondy nedosahují stejného výnosu jako akciové trhy. Ovšem výjimka potvrzuje pravidlo. Fond Accolade Industrial Fund dosáhl v roce 2021 astronomického výnosu téměř 28 %. Tento fond se stal vítězem už našeho loňského srovnání. Ukazuje tedy, že má velmi dobře nastavenou investiční strategii. Zaměřuje se výhradně na výrobní a logistické areály. Nemovitosti mají prakticky plnou obsazenost a dlouhou dobu nájemních smluv. Efektivně umí také využít bankovní financování. Nevýhodou je, že investici není možné po dobu 5 let vybírat, což značně snižuje likviditu vložených prostředků.

Kdo se stal vítězem roku 2021, a kdo se naopak propadl? 

Vyvoj-nemovitostnich-fondu-kvalifikovanych-investoru-2021
Výnosy nemovitostních fondů kvalifikovaných investorů v roce 2021
Zdroj: nemovitostni-fondy.cz

Při pohledu na naši tabulku zjistíte, že výnos fondu Accolade Industrial Fund je neobvyklý i v oblasti investic pro bohaté. Na druhém místě skončil fond Wood and Company podfond Office s výnosem 11,66 %. Jak už název napovídá, fond se zabývá pronájmem kancelářských budov v Praze a Bratislavě. Na třetím místě skončil fond Evropa Investiční fond s výnosem 10,63 %. Tento fond v našem loňském srovnání chyběl, protože byl založen teprve v roce 2020. Zaměřuje se primárně na nájemní bydlení.

Na meziročním srovnání je vidět, že většina fondů není příliš volatilní a vykazuje mírný růst. Výnos je tedy na podobné úrovni, jako v loňském roce.

Bohužel fondy na opačném konci našeho žebříčku sotva pokryjí inflaci. Trikaya nemovitostní fond dosáhl výnosu pouhých 3,5 % a zažil největší pokles ze všech fondů v našem srovnání. O moc lépe si nevedl ani RSBC Českomoravský nemovitostí fond. Ten dosáhl výnosu necelých 5 %, což znamená nepatrný pokles oproti minulému roku. Ostatní fondy se pohybovaly lehce nad úrovní inflace.

Vyplatí se investovat do fondů kvalifikovaných investorů?

Tento typ investice opravdu není pro každého. Díky značně vysokým vstupním požadavkům si i investoři, kteří je splňují, dobře rozmýšlejí, zda své peníze zainvestují do nemovitostního fondu kvalifikovaných investorů. Jak můžete vidět z našeho srovnání, při správné investiční strategii můžete dosáhnout zajímavých výnosů. Nižší volatilita fondu může přinést konzervativním investorům klidnější spánek.

Vždy je potřeba myslet na to, čeho chcete investicí docílit a zda je v souladu s vaším investičním plánem. Pokud byste o investici do fondu kvalifikovaných investorů uvažovali, nezapomínejte také na diverzifikaci portfolia. Vždy je lepší mít peníze rozložené mezi více aktiv pro případ, že by se na trhu stalo něco neočekávaného.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo