Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Wall street kolabuje, kryptoměny krvácí! Pražská burza láme rekordy. Co bude dál? | Burza s odstupem

Wall Street ovládá chaos kvůli inflaci a clům, pražská burza mezitím překonává nejpopulárnější indexy i Bitcoin. Elektřina přebírá žezlo od ropy – svět investic se mění před očima.

Wall street kolabuje, kryptoměny krvácí! Pražská burza láme rekordy. Co bude dál? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Wall Street se topí v chaosu, pražská burza trhá rekordy a elektřina začíná pohánět americkou ekonomiku víc než ropa.

 V investičním světě se právě odehrává drama, jaké tu dlouho nebylo.

Co se dnes krom jiného dozvíte?

  • Chaos na Wall Street! Inflace a obchodní válka děsí investory?
  • Nový motor americké ekonomiky: Elektřina vydělává miliardy
  • Pražská burza drtí nejenom populární zahraniční indexy, ale také Bitcoin
  • Trump zasadil tvrdou ránu automobilkám! Dovoz aut do USA se prudce zpomalí

A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Chaos na Wall Street! Inflace a obchodní válka děsí investory

Americké akciové indexy v průběhu týdne klesaly, a to zejména v důsledku oslabení v sektorech informačních technologií a komunikačních služeb. Hodnotové akcie pak již šestý týden po sobě překonaly růstové akcie.

Trhy začaly týden opatrně optimisticky, s relativně tlumenými, ale obecně pozitivními pohyby, když se investoři zaměřili na možnost, že Trumpova administrativa zaujme k dalšímu kolu cel uvážlivější přístup.

Několik nových oznámení o clech – včetně středečního oznámení prezidenta Trumpa o 25% tarifu na všechny automobily vyrobené mimo USA – a obavy ze zpomalení ekonomiky však později v průběhu týdne akcie oslabily.

K těmto obavám se přidala zpráva Úřadu pro ekonomickou analýzu, že jeho jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu (PCE) – Fedem preferovaný ukazatel inflacev únoru vzrostl o 0,4 % oproti lednovému údaji 0,3 %.

V meziročním srovnání jádrový PCE vzrostl o 2,8 % a zůstal tak výrazně nad dlouhodobým inflačním cílem Fedu ve výši 2 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2025

Lyft plánuje autonomní jízdy už v létě, v USA se blíží závod robotických taxíků

Je to už deset let, co Waymo od Googlu dalo robotovi volant a poprvé ho pustilo na silnice. O deset let později však většina Ameriky stále čeká, až je jejich robotaxi sveze.

Waymo a další aspiranti na samořízené vozy už léta krouží po Bay Area.

V loňském roce však tato samořídicí společnost – jedna z mála komerčně fungujících – expandovala a odstartovala závod o nasazení autonomních vozidel v nových městech. Nejnověji se do tohoto závodu zapojil také Lyft.

  • Lyft oznámil, že ve spolupráci se společností May Mobility zahájí zkušební provoz autonomních vozidel v Atlantě – provoz, který by měl sloužit jako předstupeň většího celostátního rozšíření.
  • Společnost již avizovala zavedení autonomních taxíků, které je naplánováno na rok 2026 a bude využívat technologii Mobileye Global společnosti Intel.
  • Inciativa Lyftu není překvapivá, protože akcie Lyft potřebují vzpruhu. Za poslední rok totiž ztratily přes 40 % hodnoty.

Mezitím v USA

Uber oznámil partnerství se společností Waymo, který do své aplikace zařadil samořídící vozidla a předcházející týden získala Tesla povolení k zahájení testování vlastních služeb robotaxi.

Podle mnoha měřítek však může ještě nějakou dobu trvat, než se robotaxi v USA stane běžnou záležitostí.

Mezitím v Číně

Díky volnějším předpisům firmy jako Baidu, WeRide a Pony AI již vydělávají na tom, že vozí cestující po ulicích měst v automobilech bez řidiče.

Růst těchto služeb nechává v zemi, která tuto technologii založila, leccos tušit.

Vývoj ceny akcií Lyft za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Koupit akcie Lyft! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výroba elektřiny je nová krev americké ekonomiky

Americký ekonomický motor dostává nový, vysokonapěťový pohon. Po desetiletích pomalého 1% ročního růstu vzrostla poptávka po elektřině v loňském roce o 3 %.

Byla poháněna nebývalým hladem po wattech, protože datová centra pro umělou inteligenci, kryptoměny a elektromobily mění energetickou ekonomiku napříč odvětvími.

Navzdory významu ropy a zemního plynu se předpokládá, že jejich spotřeba poroste tempem menším než 1 % ročně – po dvě desetiletí bude stagnovat, zatímco poskytovatelé elektrické energie zdvojnásobí kapacitu.

Hráči v energetice, kteří stojí za pozornost

Akcie Vistra a Talen Energy v uplynulém roce vzrostly o 70 % a 108 %.

Mezitím do této arény vstoupily velké ropné společnosti – využívající zemní plyn k výrobě elektřiny – ExxonMobil a TotalEnergies plánují 1,5gigawattová zařízení, zatímco Chevron se uchází o pohon datových center velkých technologických firem.

Oba sektory přinášejí jedinečné výhody – od existující infrastruktury nezávislých producentů energie až po hluboké kapsy velkých ropných společností – a vytvářejí tak závod v oblasti vysokého napětí, aby uspokojily poptávku.

Vývoj ceny akcií Vistra za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Koupit akcie VST! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie tentokrát oslabovaly

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 1,49 % níže a propadl se tak potřetí z posledních čtyřech týdnů.

Celkově evropské trhy začaly týden v kladných číslech díky povzbudivým ekonomickým novinkám a geopolitickým zprávám, ale díky oznámení nového kola amerických obchodních cel nakonec zažily zklamání.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách tak převážně klesaly.

Německý index DAX odevzdal přes 2,5 % hodnoty, francouzský CAC 40 klesl o 1,72 % a italský index FTSE MIB oslabil o necelé 1 %. Pouze britský index FTSE 100 zakončil týden mírným růstem.

Zdroj: : google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2025

Automobiloví giganti budou kvůli Trumpovým 25% clům brzdit dovoz do USA

Akcie evropských automobilek se propadly, protože odvětví čelí nejvýznamnější překážce za poslední roky.

Ve středu oznámená Trumpova 25% celní bomba na dovážená vozidla a díly poslala akcie evropských automobilek dolů.

  • Automobilky jako Volvo a Volkswagen podle průzkumu Barclays vyrábějí v USA pouze 13 % a 21 % svých vozů prodávaných v USA.
  • Akcie společností Mercedes a BMW se obratem propadly o 1,62 % a 5,11 %.
  • Vzhledem k tomu, že se 45 % vozidel prodávaných v USA dováží, předpovídá se v rámci nových cel průměrný nárůst cen o 5 % a také snížení dovozu vozidel do USA o 74 %.

Vývoj cen akcií Volvo, Volkswagen a BMW za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Koupit akcie BMW! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ekonomické a geopolitické zprávy nabízejí určitý důvod k optimismu

Soukromý sektor eurozóny v březnu rostl již třetí měsíc v řadě – poprvé po dvou letech vzrostla krom služeb i průmyslová výroba.

V Německu index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl a dosáhl nejvyšší úrovně od července 2024.

Podnikatelská nálada má tendenci růst poté, co parlament schválil plány německé vlády na zvýšení výdajů na obranu a infrastrukturu.

Na geopolitické frontě došlo rovněž k povzbudivému vývoji

Počátkem týdne ukrajinský prezident Zelenskyj poznamenal, že rozhovory mezi Ukrajinou a USA byly konstruktivní.

Následovalo úterní oznámení o částečném příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, které se zaměřilo na zastavení námořních bojů v Černém moři a pozastavení útoků proti energetické infrastruktuře.

Pražská burza nezpomaluje: Za poslední rok dvojnásobně překonala Bitcoin

Pražská burza navázala na vývoj v předcházejících týdnech a opět rostla. Během čtvrtečního obchodování si index PX připsal nové historické maximum nad úrovní 2 145 bodů.

V průběhu pátečního obchodování sice mírně oslabil na hodnotu 2 119 bodů, i tak si ale za poslední týden index připsal přes 2 % hodnoty.

Index pražské burzy svou výkonností drtí významné zahraniční benchmarky (nebo třeba také Bitcoin, jehož cena za posledních 12 měsíců vzrostla pouze o necelých 20 %).

Od začátku roku posiluje o více než 20 % a za poslední rok jeho hodnota vzrostla dokonce o 40 %.

Většina významných titulů pražské burzy razantně rostlaakcie ČEZ o 6 %, akcie Komerční banky o téměř 4 %, akcie Monety o téměř 3 % a akcie Philip Morris o necelá 2 %.

Jediný z námi sledovaných titulů, který se obchodoval ve ztrátě byly akcie Erste Group, které odepsaly okolo 3 % hodnoty.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2025

Kryptoměny na závěr volatilního týdne nakonec oslabily

Bitcoin se v tomto týdnu obchodoval v rozmezí 89 až 82 tisíc dolarů a kolem nedělní 8. hodiny ranní se obchoduje na úrovni 83 tisíc dolarů za minci. Navzdory pozitivnímu začátku týdne tak největší kryptoměna v týdenním srovnání ztratila cca 1,5 %.

Více než 8 % pak ztratilo za posledních 7 dní Ethereum, které ještě hůře vychází z ročního srovnání – za 12 měsíců do dnešního rána totiž druhá největší kryptoměna ztratila téměř polovinu své hodnoty.

Týdenní ztráty mezi 2 a 4 % si připsaly také BNB, Solana a Cardano, přičemž Solana v ročním srovnání rovněž výrazně zaostává, když ztrácí přes 36 % hodnoty.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Komoditám se v uplynulém týdnu výrazně dařilo

Cena ropy v průběhu týdne rostla. Americká ropa WTI si připsala přes 1 % hodnoty a ke konci pátečního obchodování se usadila nad úrovní 69 dolarů za barel.

Zisk okolo 1,5 % si pak připsala ropa Brent – globální ropný benchmark – jejíž cena se nachází nad úrovní 73 dolarů za barel.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

I nadále pak pokračoval růst ceny zlata, které se pomalu blíží hodnotě 3 100 dolarů za unci.

Cena zlata v týdenním srovnání stoupla o téměř 2 % na úroveň 3 084 dolarů, což opět znamená nové historické maximum tohoto drahého kovu.

Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata se pak momentálně obchoduje ještě o 34 dolarů výše.

Cena stříbra pak rostla výrazněji než zlato. Menší sourozenec zlata v týdenní srovnání zaznamenal zisk přes 3 %. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 34,09 dolaru.

Nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra se pak nachází o 73 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

S komoditami souvisí i aktuální číslo týdne. Na trzích s kovy totiž probíhá rallye mědi, která nevykazuje žádné známky oslabení.

Hlavní obchodní domy Mercuria a Trafigura a hedgeový fond Frontier Commodities sebevědomě předpovídají, že ceny mědi letos vzrostou nad 12 tisíc dolarů za tunu a překonají tak dosavadní rekordy. Proto jako číslo týdne volíme 12.

Tento býčí výhled přichází v souvislosti s rostoucí globální poptávkou po mědi a obchodníky, kteří se snaží vytvořit zásoby tohoto klíčového průmyslového kovu před možnými americkými cly.

  • Futures na měď na burze Comex v New Yorku již dosáhly historického maxima 5,35 dolaru za libru.
  • Podle Kostase Bintase ze společnosti Mercuria je v současné době na cestě k americkým břehům odhadem 400 až 500 tisíc tun mědi, což by mohlo potenciálně vést k nedostatku v jiných částech světa.

Co nás čeká následující týden:

Z hlediska makroekonomických událostí nás čeká další poklidný týden. Jedinou významnou zprávou bude úterní zveřejnění dat o inflaci v eurozóně.

Minimální aktivita pak bude i v oblasti oznamování hospodářských výsledků, když za zmínku stojí pouze čtvrteční zpráva Exxon Mobile.

Pravděpodobně pak také dojde k prvnímu většímu bilancování výkonnosti investic v letošním roce, neboť nám v pondělí končí první kvartál letošního roku.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat