Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
V boji o dominanci v energetice pro datová centra sází Exxon a Chevron na rychlost a účinnost zemního plynu. Dokážou tím předběhnout technologické giganty investující do jaderné energie?
V oblasti energetických řešení pro datová centra soutěží velké globální společnosti o uspokojení rostoucí poptávky po elektřině.
Podle zprávy CNBC se do tohoto závodu zapojili ropní giganti jako Exxon Mobil a Chevron, kteří nabízejí jedinečný přístup zaměřený na zemní plyn, což kontrastuje se strategiemi obnovitelných zdrojů energie, které upřednostňuje mnoho konkurentů.
Technologičtí giganti jako Google a Amazon investují do malých modulárních reaktorů (SMR). Společnost Microsoft mezitím zkoumá možnosti oživení jaderné elektrárny Three Mile Island.
Naproti tomu společnosti Exxon a Chevron volí elektrárny na zemní plyn s technologií zachycování a ukládání oxidu uhličitého (CCS) a tvrdí, že jejich emise se sníží o více než 90 %.
Strategie společnosti Exxon zahrnuje výstavbu zařízení využívajících zemní plyn k výrobě spolehlivé elektřiny pro datová centra. Jejím cílem je získávat zemní plyn s nízkou uhlíkovou náročností, například z Permské pánve. Zachycený CO2 bude bezpečně uložen v podzemí.
Důvody jsou jednoduché. Americká jaderná energetika se jen těžko vyrovnává rychlému rozvoji plynových elektráren.
S rychle rostoucí umělou inteligencí je naléhavě zapotřebí rychlých řešení. Exxon využívá svých schopností a zdrojů, aby přilákala potenciální klienty.
Chevron tuto vizi sdílí. Jako přední národní producent zemního plynu má společnost k dispozici zdroje a pozemky pro umístění nových datových center. Jeff Gustavson, prezident divize nových energií společnosti Chevron, zdůraznil silnou pozici společnosti na tomto nově vznikajícím trhu.
Konkurence v oblasti napájení datových center bude sílit. Technologické společnosti investují do dlouhodobých řešení, jako jsou jaderné reaktory a obnovitelné zdroje energie. Naopak ropní giganti sázejí na rychlost a účinnost zemního plynu s technologií CCS.
Využití fosilních paliv čelí kritice, ale CCS nabízí přechodné řešení, jak uspokojit poptávku po elektřině a zároveň snížit dopady na životní prostředí. Její úspěch však závisí na splnění přísných klimatických cílů a regulačních požadavků.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.