Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vyšší než očekávaná inflace bude kritickým testem pro akciový trh!

Obavy z inflace otřásají akciovým trhem a zvyšuje se tlak na společnosti, aby splnily vysoká očekávání ohledně zisků. Začala veledůležitá výsledková sezóna.

Publikováno
Vyšší než očekávaná inflace bude kritickým testem pro akciový trh!

Nové údaje o inflaci vzbuzují obavy na akciovém trhu, který čelí rostoucímu tlaku v souvislosti s výsledkovou sezónou.

Společnosti jsou pod mnohem vyšším tlakem vzhledem k vysokým očekáváním Wall Street a slábnoucí naději na brzké snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

Investoři, kteří sázeli v letošním roce na trojí snížení úrokových sazeb, nyní svůj optimismus ztrácí, což oslabuje i kritickou oporu pro akcie.

Míra inflace neklesá, akcie ano

Akcie zažily ve středu výprodej poté, co údaje o inflaci za březen potvrdily, že inflace neklesá tak, jak Fed předpokládal. Obchodníci ztratili důvěru v červnové snížení sazeb a následkem byl pokles trhu.

Pokles 3 velkých indexů v tomto týdnu

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Tento vývoj zvyšuje nároky na jednotlivé společnosti, které budou muset vykázat růst zisků odpovídající očekáváním, aby udržely růstovou dynamiku akciového trhu.

Index S&P 500 je obchodován za více než 20násobek očekávaných zisků v letošním roce, což je podle FactSet nad průměrem posledních 5 i 10 let a ukazuje to na vysoká očekávání.

Aktuální nastavení investorů může vyvolat další turbulentní období obchodování v blízké budoucnosti. Podle JJ Kinahana, generálního ředitele IG North America, to také zvyšuje tlak na společnosti, které musí vysoké ceny akcií ospravedlnit vysokými zisky.

Jinak hrozí předčasný konec aktuálního býčího trhu, který posunul S&P 500 za pět měsíců do konce března téměř o 30 % a o 40 % výš od svého začátku v říjnu 2022.

Výkon S&P 500 v současném býčím trhu

“Je důležitější než kdy jindy, aby se zisky na trhu nadále zvyšovaly,” zdůraznil Chris Zaccarelli, hlavní investiční manažer společnosti Independent Advisor Alliance.

Aktuálně by prosté splnění očekávání nemuselo stačit k tomu, aby akcie v následujících měsících posílily.

Navíc na akcie tlačí rostoucí výnosy z dluhopisů, které donedávna neměly tak významný vliv. Nyní, když S&P 500 pravděpodobně čeká 4. týden poklesu z posledních 5, se zdá, že tlak dluhopisových výnosů začíná působit obvyklým způsobem – tedy proti růstu ceny akcií.

Zásadní výsledková sezóna

Začíná sezóna výsledků za první čtvrtletí, která nabere na obrátkách v pátek s reporty několika významných bank a finančních institucí, včetně BlackRock, Citigroup, Wells Fargo, JPMorgan Chase a State Street.

Několik společností, které již oznámily své zisky, přitom přineslo smíšené výsledky – např. Costco a Nike oživily obavy z toho, že spotřebitelé budou šetřit.

Silná zpráva společnosti Delta Air Lines ve středu naopak pomohla tyto obavy zmírnit.

Nejdůležitější zprávy se očekávají až později v dubnu, kdy mají zveřejnit své výsledky technologičtí giganti včetně Microsoftu, Tesly, Meta Platforms, Alphabetu a Amazonu. Apple a Nvidia pak své výsledky zveřejní v květnu.

Poznámka

Podle odhadů analytiků se očekává, že deset největších společností v S&P 500 podle tržní kapitalizace opět povede většinu růstu zisků. Předpokládají, že tyto společnosti vykážou za první čtvrtletí růst zisků o 32 %, zatímco u zbytku členů indexu se dá čekat, že zisky klesnou o 4 %.

Výhled na tento rok

Největší hrozbou pro zisky by bylo, pokud by Fed nakonec úrokové sazby zvýšil. Pokud, ale centrální banka zůstane na své cestě, věří Zaccarelli, že býčí trh pravděpodobně vydrží, i když akcie zažijí nějakou krátkodobou turbulenci během druhého čtvrtletí.

Poklesy o 5 % nebo i více během býčích trhů nejsou zase tak neobvyklé.

Analytici tvrdí, že zbytek společností v S&P 500 dohoní leadery později během roku. Ve čtvrtém čtvrtletí čekají, že růst zisků deseti největších firem zpomalí na 17,2 %, zatímco ostatních 490 společností v indexu zrychlí na průměrný 17,8% růst.

“Růst zisků je pro pokračování růstu akciového trhu nezbytný, protože více akcií bude muset vzrůst na rekordní úrovně, aby se zachoval růst indexů,” uvedl Mark Hackett, šéf investičního výzkumu ve společnosti Nationwide.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎