Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká akciový trh propad o desítky procent jako v roce 2022? Aktuální nadhodnocení tomu nasvědčuje

Nadhodnocení indexu S&P 500 je varovným signálem, který investory v nadcházejících měsících nabádá k opatrnosti. Analytici prozradili, jak dlouho může ještě trvat, než splaskne.

Publikováno
Čeká akciový trh propad o desítky procent jako v roce 2022? Aktuální nadhodnocení tomu nasvědčuje
Zdroj: depositphotos.com

Na akciových trzích se opět ozývají varovné zvony, když se index S&P 500 dostává svým oceněním do bodu, kde ho mnozí analytici považují za nadhodnocený.

Rovnoměrně vážený index S&P 500 (tradiční index je vážený dle tržní kapitalizace) se nyní obchoduje za 17násobek očekávaného zisku (forward P/E poměr), což je o 13 % nad odhadem Goldman Sachs o jeho spravedlivé hodnotě.

Tento růst hodnoty překračuje historické průměry a varuje investory, aby byli v nadcházejících měsících obezřetní.

Nadhodnocení signalizuje potenciální konec růstové rally

Analytici z Goldman Sachs uvádějí, že se průměrná akcie z S&P 500 přidala k “velkolepé sedmičce” v nadhodnoceném teritoriu. I když to nutně neznamená, že současná rally, která začala v říjnu 2022, je u konce, historicky vysoké hodnoty násobků často předcházejí slabším výnosům v následujících měsících.

Trend zvýšených cen akcií je patrný také ve srovnání s předešlými obdobími. Stačí se podívat na obrázek níže.

Zdroj: goldmansachs.com
Nadhodnocení rovnoměrně váženého S&P 500 podle Goldman Sachs
Nadhodnocení rovnoměrně váženého S&P 500 podle Goldman Sachs

Na místě je také poznamenat, že vysoké násobky samy o sobě nejsou znamením následného tržního propadu. Historická data naznačují, že nadhodnocení často přetrvává průměrně 10 měsíců, přičemž se obvykle uvolňuje s lepšícími výsledky firem.

Historické údaje také dále naznačují, že tento růst ocenění může pokračovat ještě nějakou dobu, přičemž obvykle trvá čtyři měsíce od překročení 10% hranice nadhodnocení, než hodnota indexu dosáhne svého vrcholu.

Rovnoměrně vážený index se blíží tradičnímu

Investoři také sledují výkony rovnoměrně váženého indexu ve srovnání s tradičním S&P 500, který je více ovlivněn největšími akciovými tituly.

Poznámka

Klasický index S&P 500 je vážený tržní kapitalizací, což znamená, že čím větší má společnost tržní hodnotu, tím více ovlivňuje hodnotu indexu.

24% výkonem v loňském roce překonal klasický index svého rovnoměrně váženého bratra více než dvojnásobně (rovnoměrně vážený index S&P 500 zaznamenal zisk “pouze” 11,7 %). V letošním roce je náskok tradičního S&P 500 menší. Jeho výkon za první čtvrtletí odpovídá 10,1 %, zatímco u rovnoměrně váženého indexu se výkon blížil 7 %.

Ocenění klasického S&P dosahuje 21násobku očekávaných zisků roku 2024, což je výš, než 5letý i 10letý průměr a spíš se přibližuje hodnotě z ledna 2022 těsně před velkými výprodeji akcií způsobenými rychle rostoucí inflací.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎