Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Třetí nejvyšší dividenda v historii! Vyplatí ČEZ akcionářům 80 % zisku?

ČEZ navrhl dividendu 52 Kč na akcii, což je 80 % loňského zisku. Rozhodne se 24. června. Do té doby může ještě všechno změnit vláda.

Třetí nejvyšší dividenda v historii! Vyplatí ČEZ akcionářům 80 % zisku?
Zdroj: Depositphotos.com

Představenstvo českého energetického gigantu ČEZ navrhlo vyplatit dividendu ve výši 52 Kč na akcii, celkem 28 miliard Kč.

Návrh, který představuje 80 % upraveného čistého zisku společnosti za loňský rok, bude schvalovat valná hromada 24. června. Stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií ČEZ, může stejně jako loni předložit vlastní návrh.

V roce 2023 ČEZ vyplatil rekordní dividendu 145 Kč na akcii, tedy celkem 78 miliard , na základě návrhu Ministerstva financí rozdělil 100 % upraveného čistého zisku.

V případě schválení by letošní navrhovaná dividenda byla třetí nejvyšší v historii společnosti a vyrovnala by se výplatě z roku 2021.

Vliv windfall tax

Hospodaření ČEZ bylo v roce 2023 výrazně slabší. Společnost vykázala čistý zisk ve výši 29,6 miliardy Kč, což je oproti předchozímu roku pokles o více než 63 %. Způsobily to především mimořádné daně a odvody ve výši zhruba 40 miliard Kč.

I přes výrazný meziroční pokles zůstává hodnota zisku nejvyšší za posledních deset let, nepočítáme-li rekordní rok 2022. Upravený čistý zisk, který je rozhodující pro stanovení výše dividendy, činil loni 34,8 miliardy Kč.

Dividendová politika ČEZ si klade za cíl rozdělit 60 až 80 % upraveného čistého zisku a současný návrh představenstva odpovídá horní hranici tohoto rozpětí.

Analytik Jan Raška z Fio Banky poznamenal, že očekávaná dividenda ve výši 52 Kč na akcii by přinesla 6% dividendový výnos. To je výrazné snížení oproti loňskému 14%.

Vláda ČR schválila windfall tax do roku 2025, přičemž se průběžně uvažuje o případném zkrácení její platnosti. Rozhodnutí v této věci se očekává ještě letos na jaře.

ČEZ jako dividendová akcie

ČEZ má dlouhou historii dividend, které vyplácí každoročně od roku 2001. Společnost vyplácí dividendy prostřednictvím České spořitelny a akcionáři mohou podat žádost o výplatu osobně, písemně nebo elektronicky, a to i prostřednictvím bankovní identity.

Investorům, kteří mají obchodní účet otevřený o českých brokerů – Fio e-Broker a Patria Financebude zdaněná dividenda vyplacena přímo na obchodní účet.

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
  • Široká nabídka investičních produktů včetně akcií, ETF, dluhopisy, komoditní ETC a dalších
  • Kompletní zákaznická podpora v češtině usnadňuje komunikaci a řešení problémů
Nevýhody
  • Poplatky za obchodování zahraničních akcií jsou velmi vysoké
  • Webová platforma je zastaralá a méně uživatelsky přívětivá než konkurenční platformy.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Silná likvidní pozice společnosti, mimo jiné díky nízké úrovni zadlužení, naznačuje, že vedení společnosti bude pravděpodobně i nadále udržovat horní hranici výplatního poměru.

Očekává se, že tato strategie zajistí akcionářům slušné výnosy, a to navzdory problémům způsobeným mimořádným zdaněním a kolísajícím čistým ziskem.

Pokud daň zůstane v platnosti, Fio Banka projektuje pro rok 2025 dividendu ve výši 47 Kč na akcii, což představuje výnos přibližně 5,1 %. Naopak v případě zrušení daně by výnos mohl vyskočit až na 10,3%.

Pokud se podíváme dále do budoucna, základní scénář Fio Banky, který předpokládá, že v roce 2026 nebude daň z neočekávaných příjmů platit, předpokládá dividendu ve výši 83 Kč na akcii. Pokud však daň bude platit i nadále, očekává se pokles dividendy na přibližně 43 Kč na akcii.

Ještě je čas akcie koupit

Nyní je pozornost upřena na ministerstvo financí a otázku, zda bude opět prosazovat výplatu upraveného čistého zisku v plné výši. Takový krok by mohl zvýšit dividendu na 65 Kč na akcii a nabídnout 7% výnos, což by mohlo být pro investory atraktivní nabídkou.

Investoři, kteří mají zájem o dividendu, musí nakoupit akcie ČEZ před ex-date. Datum pro letošní rok ještě nebylo oznámeno.

V loňském roce byl ex-date pro pražskou burzu 29. června a pro burzu RM-SYSTÉM 3. července.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.