Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Vítejte u pokračování článku o kryptoměnových airdropech. V prvním díle jsme si obecně vysvětlili, co to airdropy jsou, řekli, jaké projekty v minulosti tokeny zdarma svým uživatelům rozdali a shrnuli, jakou aktivitu vývojáři airdropy většinou oceňují.
Pro připomenutí, pakliže nejsou podmínky pro získání airdropu výslovně dány, zpravidla na největší alokaci nových tokenů dosáhnout ti, co používají projekt:
V prvním díle nejlepších kryptoměnových airdropech, jsme se věnovali projektům Linea, Scroll a Manta, ve druhém a zároveň závěrečném díle si představíme interoperabilní síť LayerZero, druhou vrstvu Etherea Blast a ZK-rollup zkSync.
LayerZero byla pojmenována podle kategorie vrstev, do které se řadí. Jednoduše řečeno, máme v kryptoměnovém světe vrstvy nulté, první a druhé.
Mezi první vrstvy (L1) se řadí “klasické” blockchainy s vlastním konsensem a nativní mincí jako třeba Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), nebo Solana (SOL). Druhé vrstvy (L2) pak mají prvním pomáhat, umožňují rychlejší a levnější transakce, nemají ale vlastní konsensus, takže co se týče zabezpečení, spoléhají na první vrstvu.
Nulté vrstvy (L0) řeší problém roztříštěné likvidity napříč různými blockchainy a jejich neschopnost spolu komunikovat, a to tak, že tvoří jádro, ke kterému se různé sítě s různými konsensy mohou připojit. Díky tomu jsou pak tyto sítě navzájem interoperabilní a může mezi nimi docházet např. k snadnému převodu prostředků.
Společnost LayerZero Labs byla založena teprve v roce 2021, co se týče vývoje tak určitě ještě mohou mít leccos před sebou. I tak se jim za takto krátkou dobu podařilo nashromáždit 255 milionů USD od investorů jako a16z, Paypal Ventures, Polygon, Coinbase Ventures nebo Binance Labs.
Přesná kritéria pro získání airdropu nejsou známa, každopádně s tokenem, který již dokonce dostal ticker a to ZRO, lze počítat. Jaká aktivita vám tedy nejspíše pomůže k zisku co největší alokace?
Blast je druhá vrsta Etherea, která jako první přichází s nativním úročením mincí ETH (5 % ročně) a stablecoinů (4 % ročně), které na síti držíte.
Stojí za ní stejní vývojáři jako za aktuálně nejpoužívanějším NFT tržištěm Blur a hlavním investorem je opět Paradigm. Mezi dalšími investory se nachází např. i známý Y Combinator, technologický start-upový akcelerátor, který od roku 2005 investoval do více než 4 000 společností, mezi nimi např. do Airbnb či Coinbase.
Blast spustil testnet teprve v listopadu 2023. Díky oficiálně ohlášenému airdropu však za několik dní dohnal co do hodnoty prostředků na síti jednoho ze svých největších konkurentů Optimism, airdrop Blastu tak bude nejspíše pořádně tučný.
Vždyť co se týče BLURu, který je od stejných vývojářů i investorů a také pořádá airdropy, rozdělují si ti nejúspěšnější uživatelé v každé sezóně každý miliony USD. A Blast by měl být co do tržní kapitalizace větší než Blur. Pro srovnání Optimism i Arbitrum, které mají k Blastu nejblíže, nyní okupují v žebříčku kryptoměn 40. až 50. místo. Blur jakožto “pouhé NFT tržiště” je oproti nim ani ne poloviční.
Blast má předem jasně daná kritéria pro obdržení airdropu. Zároveň je jeho získání asi nejjednodušší. Je pro to třeba udělat jednu z následující 3 věcí:
Náš dvoudílný článek o airdropech zakončíme představením projektu zkSync, což je, jak již název napovídá, zero-knowledge rollup Etherea. To znamená, že k prokázání správnosti transakce nepotřebuje odhalit její podrobnosti (proto hovoříme o důkazu s tzv. nulovými znalostmi) a právě díky tomu umožňuje rychlejší a levnější transakce.
Rollup vyvíjí již od roku 2019 společnost Matter Labs a v roce 2023 se jí po dlouhém vývoji podařilo spustit veřejný mainnet. Za dobu svého fungování byl projekt podpořen 458 miliony USD zejm. od investorů Blockchain Capital a Dragonfly Capital.
Pro získání airdropu můžete vyzkoušet několik aplikací jak na testnetu, tak mainnetu. Uživatelé se však shodují, že snapshot pro testnet již asi proběhl, níže proto navrhujeme už jen aktivitu pro mainnet:
Pokud jste přečetli i 1. díl našeho článku o kryptoměnových airdropech, víte teď již o 6 airdropech, které můžete hned začít farmařit. Pokud se po večerech nudíte a rádi byte si vyzkoušeli svět DeFi, airdropy jsou k tomu ideální příležitostí.
Mějte však na paměti, že i při lovu airdropů na vás budou číhat kryptoměnoví podvodníci. Dodržujte proto pravidla jako nepřipojovat peněženku ke stránkám, kterým nedůvěřujete, a čerpat nové informace pouze z oficiálních zdrojů.
Pokud se budete domnívat, že airdrop již vyšel nebo má vyjít, raději si informaci ověřte na kryptoměnových zpravodajských webech, které o novince budou určitě informovat. Pokud se totiž budete o jeden z výše zmíněných airdropů blíže zajímat, zejména na X (dříve Twitteru) náhodně narazíte na mnoho příspěvků, které vás k vybrání právě vydaného airdropu budou vybízet.
Pokud nejsou z oficiálního profilu projektu, nevěřte jim. Jedná se o podvod.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.