Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Společnost Fondee dostala od České národní banky pokutu za překročení své licence

Publikováno
Společnost Fondee dostala od České národní banky pokutu za překročení své licence

Investiční platforma Fondee dostala od České národní banky pokutu ve výši 150 000 korun za to, že realizuje nákupy investic pro své klienty u zahraničního obchodníka s cennými papíry. Se svou licencí totiž dle ČNB tyto nákupy provádět nemůže.

Fondee je zajímavá (a levnější) alternativa k podílovým fondům, která nabízí investice do ETF. Pro uskutečnění nákupu a prodeje Fondee spolupracuje s nizozemským brokerem Degiro, u nějž si klienti přes Fondee založí vlastní účet.

Poznámka

Pro své klienty tedy Fondee prakticky nakupuje ETF u Degira. A zde je právě problém – Fondee má licenci pro investičního zprostředkovatele, se kterou nemůže realizovat pro své klienty nákupy investic u zahraničního obchodníka s cennými papíry.

Podle rozhodnutí centrální banky tak Fondee porušuje ustanovení § 29 odst. 4 zákona o podnikání na kapitálovém trhu, dle kterého nelze tuto investiční službu v postavení investičního zprostředkovatele poskytovat ve vztahu k zahraničnímu obchodníkovi s cennými papíry.

Fondee má licenci pro investičního zprostředkovatele, se kterou nemůže realizovat pro své klienty nákupy investic u zahraničního obchodníka s cennými papíry.

Fondee problém s licencí řeší. Žádost o její rozšíření podala již loni

Pokuta pro Fondee se týká období konce roku 2019, společnost tímto způsobem podniká i dnes. Fondee ale na výtky centrální banky aktivně reaguje. Už loni podala žádost o rozšíření své licence, aby předešla podobným sporům.

Poznámka

Paragraf, z nějž pokuta vychází, je možná v rozporu s mezinárodními smlouvami

S aktuálním udělením pokuty Fondee nesouhlasí. Pokuta podle společnosti vychází z paragrafu, který je dle jejích právníků v rozporu s platnými mezinárodními smlouvami, protože svým zněním diskriminuje zahraniční finanční instituce při vstupu na tuzemský trh.

Paragraf, na základě kterého byla pokuta udělena, má dle vyjádření Jana Hlavsy, spoluzakladatele Fondee, omezovat volný pohyb po Evropské unii a porušuje smlouvu o fungování Evropské unie, což je jedna ze zakládajících smluv EU. Fondee aktuálně zvažuje další kroky.

Doufejme, že Fondee tyto problémy co nejdříve vyřeší a bude se moci plně soustředit na své hlavní aktivity.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎