Prakticky každá větší kryptoměnová burza již vydala, nebo aspoň pracuje na vydání, své platební karty. To má zásadní důvod, kterým je usnadnění využití kryptoměn, zejména jejich směnu za produkty a služby, pro jejich uživatele.
Většina burz navíc na svých kartách nabízí i zpětný cashback, aby své uživatele motivovali kryptoměnové platební karty využívat. Pojďme si toho ke kryptoměnovým kartám říct více.
Co jsou to kryptoměnové karty?
Kryptoměnové platební karty se o moc neliší od těch bankovních, alespoň co se užití a designu týče.
Většina burz spolupracuje se společnostmi Visa a MasterCard, které pro ně krypto karty vydávají a zařizují veškeré zpracování transakcí “za oponou”.
Pokud si tedy kryptoměnovou kartu pořídíte, budete s ní moci platit všude tam, kde jste doposud byli zvyklí platit se svou běžnou bankovní kartou, a to i online nebo pomocí karty v mobilu.
Jak fungují kryptoměnové karty?
Mohlo by se zdát, že v případě přijímání plateb kryptoměnovými kartami obchodník po provedení transakce od svého zákazníka obdrží kryptoměny. Opak je ale pravdou.
Ačkoliv uživatel karty vlastní kryptoměny a platí s nimi, po provedení platby s takovou kartou se určitá částka mincí nebo tokenů převede dle aktuálního kurzu na běžnou měnu, kterou obchodník při platbě vyžaduje, a kterou také obdrží.
Pokud tedy uživatel takovou kartou platí v České republice a na své kartě drží třeba bitcoiny, v moment platby se bitcoiny převedou dle aktuálního kurzu na eura a ty se následovně smění na české koruny.
Uživateli jsou tedy odečteny bitcoiny a obchodník získá české koruny.
Vše je přitom automatické a trvá jen pár vteřin.
Debetní karta vs. kreditní karta
U kryptoměnových karet se můžeme setkat podobně jako v běženém bankovnictví s kartami debetními a kreditními.
Je potřeba si ale tyto dva produkty neplést, protože v jejich fungování je zásadní rozdíl.
- V případě debetních karet využíváte pouze finanční prostředky, které máte ve své peněžence k dispozici. To znamená, že předem na svoji peněženku musíte kryptoměny nebo peníze vložit a s nimi poté můžete platit. Kryptoměnové debetní karty nabízí například Crypto.com nebo Binance.
- Na druhé straně tu jsou karty kreditní, jejichž prostřednictvím si peníze půjčujete od vydavatele karty a teprve poté je splácíte. Kreditní karty poháněné kryptoměnami nabízí například Nexo.
Jak kryptoměnovou kartu získat a následně použít
Abyste kartu získali, je nutné se zaregistrovat na platformě, která kartu nabízí, provést KYC ověření totožnosti a o kartu požádat.
Ne každou kartu však můžete jako český občan získat a ne každá karta podporuje kryptoměny, které držíte a preferujete. Výběr karty je tomu potřeba přizpůsobit.
Jakmile kartu obdržíte, většinou je třeba provést pokyny k aktivaci dané karty, které se v závislosti na vydavateli karty liší. Někdy se jedná o převod kryptoměn do speciální peněženky, jindy kontaktní platbu kartou v určité výši a nebo stačí pouze opsat bezpečnostní kód z fyzické karty do aplikace.
Vždy přitom záleží na pravidlech konkrétní platformy nebo burzy.
Některé karty pak můžete využívat i virtuálně, a to dokonce dříve než vám samotná karta fyzicky dorazí. Jednoduše dostanete číslo karty, které můžete využít např. při nakupování online.
Nějaké karty navíc můžete propojit i s Google Pay, Samsung Pay či Apple Pay a platit s nimi doslova pár minut po registraci na platformě.
Ve většině případů máte také na webových stránkách platformy nebo v mobilní aplikaci k dispozici veškeré informace o kartě, jako např. zůstatek, historii plateb, možnost kartu deaktivovat, výpis získaných cashbacků a odměn, apod.
Výhody spojené s používáním kryptoměnových karet
- Kryptoměnové karty nabízí pro své držitele mnoho výhod. Zejména se jedná o velmi rychlý a pohodlný způsob směny krypta na fiat, platba téměř kdekoliv, kde lze platit běžnou bankovní kartou, online platby i výběry peněz za prodané kryptoměny v jakýchkoliv bankomatech.
- Kapitola sama pro sebe jsou zpětné cashbacky. Cashback není nic jiného, než vrácení části placené částky zpět na účet zákazníka. V závislosti na využívané platformě může cashback dosahovat až 8 %, nicméně tyto výhody často doprovází různé limity nebo nutnost držet kryptoměny v určité hodnotě.
- A jako poslední výhodu si pro své uživatele některé platformy vydávající tyto karty připravily například zdarma účet na Netflixu, Spotify, návštěvy letištních VIP salónků nebo další doplňkové služby a bonusy.
Další výhody či nevýhody se pak odvíjí od dané karty a platformy, která daný program nabízí. Některé krypto karty nabízí velmi nízké až nulové poplatky, jinde však kromě transakčních poplatků třetím stranám platíte i měsíční poplatek, poplatek za vydání karty nebo za překročení určitého limitu.
Rizika kryptoměnových karet
Většina kryptoměnových karet, které spadají pod velké burzy, s sebou nenesou skoro žádná rizika a účty i finance na těchto platformách podléhají vysokému zabezpečení.
Vždy však záleží na tom, jakou platformu si pro vydání své karty vybere a také na vaší obezřetnosti. Pro někoho může být rizikem i kolísavý kurz kryptoměn.
Kryptoměnových karet zkrátka existuje mnoho a každá z nich má své určité výhody i nevýhody. Ať už se jedná o poplatky, limity, cashbacky nebo další, jedno mají společné, a to umožnění snadného nákupu produktů a služeb za vaše kryptoměny.