Rok 2020 byl pro investory zásadní zkouškou. V březnu se akciové trhy propadly o desítky procent v důsledku propuknutí koronavirové pandemie. Poté se americké akcie výrazně zotavily, každopádně jsme však mohli sledovat na trzích výrazné turbulence. Jak se má v takové situaci chovat investor, který hodlá třeba začít teprve investovat? Je rozumným nápadem investovat v dobách kolísavých trhů?
Jedno řešení stojí rozhodně za zvážení: pravidelné investování. Jedná se o strategii, kterou dlouhodobě doporučuje investorům legenda Warren Buffett, přičemž jde o velmi vhodnou strategii do období kolísavých akciových trhů.
Je bezpečné investovat v období kolísavých trhů? Daří se investicím realizovaných v průběhu recesí? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Na téma pravidelného investování byl zpracovaný komplexní článek (odkaz na něj najdete níže), proto se v rámci tohoto textu dotkneme pouze základů, které by vám měly pomoci pochopit, proč je rozumným nápadem uvažovat o pravidelném investování v dobách kolísavých trhů.
Koncept pravidelného investování je jednoduchý:
Vyberete si akcii, skupinu akcií nebo třeba ETF, stanovíte si fixní částku, kterou si můžete dovolit investovat, a poté se “zavážete” realizovat tuto investici v předem stanovených intervalech.
Můžete se například rozhodnout investovat každý měsíc 200 dolarů do akcií Apple. V takovém případě byste je nakupovali každý měsíc, bez ohledu na cenu, za kterou se ten den akcie obchodují.
Myšlenka pravidelnosti investic spočívá v tom, že se vám daří průměrovat nákupní náklady – některé měsíce za akcii přeplatíte, jiné měsíce však budete nakupovat i za nižší cenu a v podstatě se nemusíte starat o to, jak se cena daného aktiva v průběhu času mění.
Jedná se o pasivní investiční přístup, který je pravým opakem pokusů o časování trhů během volatilních období. Pamatujte, akciový trh je ve své lepší týdny nepředvídatelný, ale když se nachází uprostřed volatilnějšího období, je ještě mnohem divočejší a v takových chvílích je rozumné dát přednost raději pasivnímu investičnímu přístupu.
Pokud chcete posunout Buffettovu radu ještě dále, můžete pravidelně nakupovat některé z indexových ETF, které svým složením kopírují index S&P 500. Tímto způsobem dosáhnete okamžité diverzifikace svých investic a nebudete investovat všechny své peníze do jediné akcie. Věštec z Omahy se nechal několikrát slyšet, že jsou indexové fondy skvělým způsobem, jak může průměrný investor zbohatnout, a to platí i pro období kolísavých trhů. Pokud nechcete podstupovat časově náročné kroky spojené s prověřováním jednotlivých akcií, jsou indexové fondy ideální alternativou, jak snížit investiční riziko.
Během recese se ceny akcií propadají, to je teoreticky špatná zpráva pro vaše stávající investiční portfolio. Mějte však na paměti, že ztrátu investor realizuje až ve chvíli, kdy své investice prodá.
Pokud tedy investujete s dostatečně dlouhým investičním horizontem, není momentální propad vašich investic událostí, kvůli které byste si nutně museli trhat vlasy.
Investujete-li navíc pravidelně, jsou to především události těsně před koncem vašeho investičního horizontu, které významně promlouvají do konečné hodnoty vašich investic. Pokud tak před sebou máte třeba ještě desítky let investování, v podstatě není důvod se obávat. V případě nejvíce obchodovaného amerického trhu vždy platilo, že se nakonec z jakéhokoliv propadu zotavil.
Poznámka
Zajímá vás více, jak si správně stanovit investiční horizont? Přečtěte si tento komplexní článek.
Naopak nižší ceny akcií nabízejí solidní příležitost k provedení mimořádné jednorázové investice a tzv. “nákupu ve slevě”. Investice provedená v době propadu trhu může být nakonec velmi dobrým nápadem za předpokladu, že splňujete následující:
Máte dostatečné “nouzové” úspory – vždy byste měli mít dostatečnou finanční rezervu na spořícím účtu nebo nějakém jiném likvidním místě na pokrytí vašich finančních nákladů na 3 až 6 měsíců. Pokud splňujete tuto podmínku a máte k dispozici nějaké peníze navíc, můžete je klidně investovat i v období propadu akciového trhu.
Neplánujete investice prodávat v příštích 10 letech – aktivní investování během volatilních období na trhu není pro slabé povahy. Často investor dojde k závěru, že nakupuje na minimu, aby ho trh v příštích několika dnech vyvedl z omylu, a on pouze vidí, jak hodnota jeho investice dále padá. Nejlepším způsobem, jak se v době propadu trhu vyhnout ztrátě, je dlouhodobý investiční přístup. Už dopředu počítejte s tím, že na investované peníze nesáhnete příštích 10 let.
Nejste posedlí nutkáním neustále své portfolio kontrolovat – pokud se ekonomika nachází ve špatném stavu a trhy jsou extrémně kolísavé, můžete mít větší sklon pravidelně kontrolovat stav vašich investic. Pokud však hodláte učinit investici v době propadu trhu, nedělejte to. Čím více kontrolujete své investice, tím roste pravděpodobnost, že se vás zmocní panika. Pod vlivem paniky riskujete, že budete činit ukvapená rozhodnutí, jako je prodej investic ve ztrátě – investic, které se v průběhu následujících měsíců pravděpodobně opět zotaví.
Investování během kolísavých trhů a recesí může být skvělý nápad, pokud jste v dostatečně silné finanční situaci, abyste tak mohli učinit. Zároveň však musí platit, že máte správný investiční přístup a osobní nastavení.
Nikdy byste neměli ohrozit své krátkodobé finanční zabezpečení, abyste potenciálně dosáhli dlouhodobého zisku. Pokud by vás tak mělo investování v průběhu propadu trhu nějak ohrozit, zbytečně neriskujte. V budoucnu přijdou i další příležitosti.
Jak se daří investicím realizovaných v průběhu recesí?
Dlouhodobým investicím, které byly realizované během propadu trhu se v průběhu času daří dobře. Podíváme-li se blíže na data ze tří minulých krizí, které předcházely koronavirové pandemii – Hospodářská krize v letech 2007-2009, recese v roce 2001 způsobená splasknutím dotcom bubliny a recese z let 1990-1991, která následovala po dlouhé ekonomické expanzi v 80. letech 20. století – možná vás překvapí, že dlouhodobé výsledky investic realizovaných v těchto obdobích jsou více než dobré, i když načasování nákupů investorů třeba nebylo úplně dokonalé.
Poznámka
Poznámka: Je samozřejmé, že pokud investujete během recese v nejnižším bodě trhu, bude se vašim investicím dařit skvěle. Jedna věc, kterou by si investoři měli uvědomit, je, že snaha o načasování trhu je téměř vždy prohranou bitvou.
Nikdo nemá křišťálovou kouli, která by vám řekla, kdy trh klesne. Jinými slovy, nebudete investovat v naprosto dokonalém okamžiku.
Ale ani nemusíte. I kdybyste investovali do indexového fondu S&P 500 v nejhorším možném okamžiku roku 2007, což byl vrchol trhu před začátkem finanční krize, za 13 let byste dosáhli průměrného ročního výnosu 8,4 %. Pokud byste nakoupili na vrcholu před recesí v letech 1990-1991, dosáhli byste za téměř 30 let od té doby 9,8 % ročního výnosu.
Co to znamená v praxi?
Pokud byste investovali 10 000 dolarů do indexového fondu S&P 500 v nejhorší možné době během americké recese v letech 1990-1991, vaše investice by dnes vzrostla na více než 150 000 dolarů, za předpokladu, že jste během této doby reinvestovali dividendy.
Do čeho byste měli během období kolísavých trhů investovat?
V úvodu byly zmiňované akcie Apple a také indexové fondy, o kterých se hovořilo i o pár řádku výše. Je pravdou, že právě indexové fondy, zejména ty, které svým složením kopírují index S&P 500 mohou být skvělým způsobem, jak investovat třeba i jednorázově v době volatilních trhů. Nákupem indexových fondů – sázíte na dlouhodobý úspěch amerického podnikání. Po dlouhou historii se jedná o více než fungující strategii.
Je však pochopitelné, že řada investorů dává přednost jednotlivým akciím. Nejlepší investiční strategií za jakékoliv situace tak je hledání kvalitních podniků, kterých se budete dlouhodobě držet, dokud se jejich situace nezmění k horšímu. Zaměření na kvalitu je však v době propadu akciového trhu obzvláště důležité.
Jako příklad lze uvést situaci z roku 2020. Během pandemie a následné recese měly výhodu společnosti se silnými rozvahami – podniky, které byly dostatečně finančně flexibilní, aby přežily i dlouhodobé narušení svých provozů, se staly vynikajícími dlouhodobými investičními příležitostmi. Na druhé straně podniky s jinak dobrým byznys modelem, ale nízkou likviditou, patřily k nejvíce zasaženým akciím a některé nepřežily – viz krachy akcií Wirecard nebo Hertz.
V období kolísavých akciových trhů může být způsob, jakým investujete, stejně důležitý jako volba investic.
V období recesí bývají akcie spíše nestálé, jak vám může říct kdokoli, kdo během finanční krize v letech 2008–2009 aktivně investoval.
Místo toho, abyste se pokoušeli časovat trh, investujte raději pravidelně. Pokud ceny akcií nadále padají, vy můžete využít výhody a nakoupit za fixní částku více cenných papírů. Platí samozřejmě i opak. S pravidelnou investiční strategií však podstatně snížíte rizikovost vašich investic, která by vás třeba mohla i budit ze spánku.
Stručně řečeno je recese skvělý čas na nákup akcií špičkových podniků za příznivé ceny. Pouze je třeba aplikovat vhodný investiční přístup.
Do čeho naopak během kolísavých trhů neinvestovat?
Recese je doba, která v plné nahotě odhalí všechny spekulanty, jejichž portfolia obvykle výrazně krvácí. Slabší společnosti během recesí často bankrotují, a přestože se akcie, které poklesly o 80, 90 nebo dokonce více procent, mohou jevit jako výhodné nákupy, jsou z nějakého důvodu levné. Pamatujte, že nefunkční podnikání za vynikající cenu je stále nefunkční. S čímž souhlasí i Warren Buffett, kterého si dovolím na tomto místě ocitovat:
Raději bych koupil úžasnou firmu za dobrou cenu než dobrou firmu za úžasnou cenu.
Znovu však platí, že není až tak důležité, kterým investicím se vyhnete, jako spíše chování, kterému byste se měli vyvarovat. Konkrétně:
Nepokoušejte se časovat dno trhu – ač se snaží stále řada investorů bojovat s větrnými mlýny, pokusy o načasování trhu jsou předem prohranou bitvou. Nebylo by skvělé, kdybyste 9. března 2009, kdy byl index S&P 500 na nejnižší úrovni během finanční krize, investovali maximální částku? Jistě, ale bylo by také skvělé, kdybyste předem znali zítřejší výherní čísla Sportky. Nikdo neví, kdy se trh dostane na dno, takže investujte do akcií nebo ETF, které chcete držet roky, i když trh v blízké budoucnosti nadále klesá.
Nepokoušejte se o denní obchodování– v dnešní době je snadnější než kdy jindy začít obchodovat s akciemi, a to díky nabídce obchodování akcií s nulovou provizí (poplatky) a uživatelsky přívětivým aplikacím. Pokud si chcete “pohrávat” s malým množstvím peněz a nemáte problém se ztrátou, je to v pořádku. Dlouhodobé investování je však mnohem jistější cestou k budování bohatství na akciovém trhu.
Neprodávejte jen proto, že vaše akcie klesly – v neposlední řadě je důležité se vyhnout panickému prodeji svých investic. Je lidskou přirozeností vyhýbat se nestabilním situacím – pokud je akciový trh ve volném pádu, můžete být v pokušení prodat investice dříve, než se všechno zhorší. Nepoddávejte se svým emocím. Cílem investování je nakupovat nízko a prodávat vysoko, ale panický prodej je pravým opakem tohoto principu.
Vyplatí se nakupovat v době propadu?
Kdybyste aplikovali strategii pravidelných nákupů v roce 2020 na akcie Apple a každý měsíc nakupovali za 200 dolarů, přineslo by vám to hned dvě zásadní výhody:
Nakupovali byste s průměrnými nákupními náklady 96 dolarů – s výraznou slevou oproti prosincové ceně, kdy akcie Apple překonaly hranici 130 dolarů.
Pokud byste realizovali začátkem roku jednorázovou investici 2 400 dolarů (12 x 200 dolarů), pravděpodobně byste s těžkou nelibostí sledovali, jak se vám během února a března propadá hodnota vaší investice o 30 % během pár týdnů. Pravidelná investice vás (a vaše duševní zdraví) chrání před výraznými tržními propady.
Pokud byste samozřejmě na druhé straně věnovali vývoji akciového trhu pozornost a podařilo by se vám realizovat i jednorázovou investici v blízkosti březnového minima, mohli byste nakupovat akcie Apple za cenu okolo 57 dolarů.
V normálním období a v době vrcholící hysterie na akciovém trhu zvlášť, je však velmi náročné vytipovat vhodný nákupní okamžik a velmi pravděpodobně by se vám dno načasovat nepodařilo.
Je však zjevné, že kolísání trhů může důvtipnému investorovi nabídnout příležitosti, jak dosáhnout nadvýnosu oproti naprosto pasivní pravidelné investiční strategii. Rozhodně pak není důvod v době kolísavých trhů od investování upouštět.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.