Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pražská burza žila v roce 2022 ve stínu ČEZu

Pražská burza žila v roce 2022 ve stínu ČEZu
Zdroj: Pse.cz

Rok 2022 byl na všech světových burzách velmi těžkým rokem. Ani ta pražská nebyla výjimkou.

Navíc obchodování v roce 2022 ukázalo na její hlavní slabinu, kterou je nedostatek zajímavých titulů. Dění na celé burze ovlivňují prakticky tři akcie: ČEZ, Erste, která má však svůj primární trh ve Vídni, a Komerční banka. Stejně tak z pohledu přítomnosti různých sektorů je na tom pražská burza velmi špatně. Bankovní sektor je přítomný neúměrně. Ke dvěma výše jmenovaným firmám musíme připočítat ještě další banky – Monetu a rakouskou pojišťovnu VIG.

V roce 2022 byly nejhůře postiženy především akcie technologických firem. Evropa obecně má ve svých indexech velmi malý počet těchto společností s porovnáním s americkými a nebo asijskými trhy.

Pražská burza bohužel není výjimkou. Jedinou technologickou společností na pražské burze byl Avast. Ten se během roku 2021 sloučil s NortonLifeLock a nyní tyto společnosti působí pod zbrusu novou značkou Gen Digital. Tato akcie se primárně obchoduje na New Yorských trzích. Dá se koupit i na burze v Praze, ale už není součástí indexu PX.

Společnosti Gen Digital se nějak oslnivě nedařilo. Akcie předvedla roční výkon -13,59 %. Takže pražská burza nemusí litovat, že již v jeho indexu není přítomná velká globální IT firma, jakou Avast dozajista byl. I tak si firma Gen Digital připsala páté místo co do objemu zobchodovaných akcií za rok 2022.

Žádný odchod a růst objemů obchodů

Dobrou zprávou byl v roce 2022 stabilní počet titulů na pražské burze. Naopak na trhu START vstoupilo pět nových firem na regulovaný trh 1 nová emise SPAC. V minulosti byl velkým problémem odchod firem z pražské burzy v momentě, kdy se jim začalo dařit.

Taktéž objemy ze zobchodovaných akcií rostly po třetí za sebou. Za rok 2022 objem obchodů dosáhl 166,2 miliard korun. Nejobchodovanějšími emisemi roku 2022 byly akcie společnosti ČEZ (70,7 miliardy Kč), Komerční banky (38,5 miliardy Kč), Erste Group Bank (34,1 miliardy Kč), Moneta Money Bank (12,6 miliardy Kč) a Gen Digital (dříve Avast – 2,9 miliardy Kč).

Pojďme se však podívat na celkovou výkonost pražské burzy.

Pražská burza s dvojcifernou ztrátou v roce 2022

Za uplynulý rok si pražská burza připsala ztrátu 15,33 %. Avšak pokud by se započítaly vyplácené dividendy, na které je pražská burza štědrá, letošní ztráta by se dostala pod 10 % a činila by 9,07 %.

Pražská burza tak dopadla průměrně ve srovnání s ostatními burzami střední Evropy. Maďarská burza ztratila 14 %. Burza ve Varšavě odepsala 20 %. Na pražské burze se obchodují dvě emise, které mají svůj primární trh ve Vídni. Vídeňská burza dopadla tento rok ještě hůř než ta pražská a ztratila 19 %.

Středoevropské burzy dopadly hůře než západní, kde se rozpětí ztratí pohybovalo od německého Dax 12 %, francouzský CAC40 měl 8 % ztráty až ke kladnému výsledku britské FTSE. Pražská burza měla podobnou výkonost jako asijské trhy.

Investoři do pražské burzy však netrpěli tak silně jako investoři do amerických akcií. Zejména index technologických firem Nasdaq byl pod tlakem z rychlého zvedání úrokových sazeb. Nasdaq tak ztratil třetinu ze své hodnoty. A to ztráty nemusí být na americkém trhu ještě u konce. Avšak v případě změny měnové politiky ze strany Fedu se můžeme dočkat extrémního růstu Nasdaqu. Bohužel stejnou dynamickou rallye nemůžeme čekat v roce 2023 od pražské burzy.

ČNB chce mít stabilní úrokové sazby. S největší pravděpodobností zůstanou po celý rok neměnné na 7 %. Pokud se s českými sazbami bude hýbat, bude to jen směrem dolů. Navíc brzdou v rozletu bude mimořádné zdanění českou vládou, která se týká právě srdce pražské burzy a to energetické firmy ČEZ a bankovního sektoru.

Jelikož je státní rozpočet v chronickém deficitu a náklady na obsluhu státního dluhu budou jen stoupat, česká vláda bude muset řešit tento problém jediným možným způsobem a tím je růst daní. To nyní premiér Fiala vylučuje, ale nebude zbytí.

Právě zvedání daní zmenší marže všem českým firmám. Současná ziskovost českých firem na pražské burze je pro příští léta ohrožena. Tento rok ještě firmy budou vyplácet štědré dividendy, ale v následujících letech to může být jinak. Pražskou burzu spíš čeká v lepším případě stagnace než silný růst, který by investory překvapil.

Na druhou stranu, pokud se nechcete každý den dívat na burzu, řešit výkyvy měnových kurzů a máte rádi stabilní dividendu zdaněnou jen 15 %, české akcie mohou být vaší volbou.

Pojďme se podívat na to, jak si vedly jednotlivé tituly z pražské burzy. Začneme u těch nejztrátovějších, abychom se dostali k těm ziskovějším.

Pilulka – 61,4 %

Akcie Pilulky jsou dobrým příkladem, že na pražské burze může být všechno jinak, zvláště pak pokud se jedná o emise obchodované v malých objemech. Pilulka v roce 2021 přidala neuvěřitelných 185 %. Tento rok se však její hodnoty vrátily na 640 korun. Raketový růst z covidových let se nebude opakovat. Celý sektor e-obchodování se nachází v krizi a to nejenom u nás, ale i v zahraničí. Akcie Amazonu nemají za sebou dobrý rok.

Pilulka vstoupila na maďarský trh a nyní by se měla vydat do země našeho jižního souseda Rakouska. Byznys model je založen na využítí české a slovenské infrastruktury pro dobývání nových trhů. Expanze na nový trh provázejí zvýšená rizika, ale úspěch není garantován. Pilulka se snaží připravovat na horší časy, třeba i tak, že propustila ve čtvrtém čtvrtletí 15 % ze svých zaměstnanců.

Dobrou zprávou jsou insider nákupy CEO společnosti Pilulka Petrem Kasou, který akcie pravidelně dokupuje. Avšak jeho nákupy jsou řádově v desítkách, maximálně stovkách kusů, což při ceně, která dosahuje dvouletých minim, nenaznačuje velkou důvěru v budoucí růst společnosti. To, co jsme řekli v roce 2021, platí i pro rok 2023. Pilulka zůstává velmi spekulativní akcií s nízkým objemem, a proto se vyplatí jí kupovat jen ve velmi malých množstvích, tak jak to dělá právě její CEO.

Erste – 33 %

Nedařilo se ani mateřské společnosti naší České spořitelny. Erste nabídla svým akcionářům aspoň dividendu ve výšce 1,6 euro za jednu akcii. Takto špatný roční výsledek je pro rakouskou banku nemilým překvapením. Banky by měly profitovat z růstu úrokových sazeb. Především v Maďarsku, České Republice a Rumunsku jsou už delší dobu úrokové sazby vyšší než na euru. Vyšší úrokové sazby umožní bance víc vydělávat na poskytování úvěrů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zvedání sazeb má odvracenou část v podobě zamrzlého realitního trhu, ale pokud nedojde ke krachům společností, budou banky obecně na tomto prostředí vydělávat. Akciím Erste nepomáhá posilující česká koruna. Z evropského měřítka je problémem Erste nízký dividendový výnos, který nyní dosahuje cirka 5,5 %. Avšak v Evropě se dají koupit dvě stejně velké banky s mnohem vyšším dividendovým výnosem. Jde o banky Crédit Agricole a UniCredit. Investoři tak preferují tyto dvě banky na úkor Erste.

Komerční banka – 30 %

O něco lépe dopadla dcera francouzské Société Générale. Komerční banka potěšila své akcionáře nejenom řádnou dividendou 43,80 korun, ale hlavně mimořádnou dividendou 55 korun z nerozděleného zisku, kdy ČNB kvůli covidu zakázala českým bankám vyplácet dividendu. Roční výnos se tak přiblížil sto korunám (98,8 Kč).

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Cena akcií českých bank je penalizována rozhodnutím české vlády o dani z nadměrného zisku. Tato daň bude platit od příštího roku až do roku 2025. Společnosti mají zaplatit 60 procent ze zisku, který převýší průměrný profit v letech 2018 až 2021 navýšený o 20 procent. Problémem této speciální daně je, že ničí důvěru investorů. Daň by banky měly platit až do roku 2025.

Jejich současný zisk je dán vyššími úrokovými sazbami. Z tohoto pohledu se dá říct, že na celé situaci profitují, avšak jak vláda může vědět, jaké budou úrokové sazby v roce 2024 a 2025? Pokud budou nadále extrémně nízké, bankám pochopitelně klesne zisk. Právě tato nejistota se odráží na poklesu cen bank. Pokud věříte, že velká recese do Česka nepřijde a ČNB bude držet úrokovou stabilitu co nejdéle, Komerční banka může být zajímavou dividendovou alternativou pro následující roky.

Kofola – 21,29 %

Akcie Kofoly mají za sebou velmi těžký rok. Majitel Kofoly Jannis Samaras svým vystoupením v médiích na začátku podzimu vzbudil poprask. Varoval před tím, že neúměrně rostou ceny energií a vstupních surovin především cukru. Kvůli vysokým cenám cukru se společnost rozhodla neplatit reklamu na své sirupy, které se staly velmi drahými pro běžné zákazníky vzhledem ke konkurenci.

Růstem ceny plynu byla zasažena výroba skla, protože sklárny používají především plyn. Jelikož Kofola distribuuje část svých nápojů ve skle, zdražení lahví dopadlo masivně na její marže. Není divu, že po takových zprávách se cena akcií Kofoly propadla na cenu pod 240 korun za kus.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kofola Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jenomže vedení Kofoly nezůstalo pouze u hořekování na stav věcí. Rozhodlo se jednat. Firma začala hledat personální zeštíhlení. Snížila také výplatu dividendy z očekávaných 13,50 na 11,30 korun. Otevřela si úvěry v eurech, kde jsou nominálně mnohem nižší sazby než na korunových. Vedení Kofoly si vyslouží určitě pochvalu za včasné jednání. Určitě předběhlo dobu, a to i přestože právě nápoje patří mezi produkty s velkou schopností přenést zvýšení ceny vstupů na koncového zákazníka. Ti, kdo si Kofolu oblíbili si ji budou kupovat i když bude o 25 % dražší. Když jí miluješ není co řešit.

Samozřejmě se asi v roce 2023 těžko vyhneme dalšímu zavírání hospod a restaurací. Kofola je však již nyní dobře připravená. Zároveň ještě nesledujeme zpomalení spotřeby. Kofola tedy zřejmě nezkrachuje. Pokud druhá polovina roku bude znamenat hospodářský růst, akcie Kofoly by mohly růst také.

Moneta – 18,93 %

Moneta dopadla nejlépe z českých bank obchodovaných na pražské burze. Moneta vyplatila hrubou dividendu 7 korun na jednu akcii, což představuje slušný roční výnos okolo 10 %. Důvodem vysoké dividendy bylo nerozdělení zisku z covidové doby. U Monety hraje důležitou roli, že její vlastnická struktura je stále dost roztříštěná. Námluvy s PPF jsou minulostí. Na obzoru se rýsuje větší partnerství – skupina J&T. Ta v současnosti vlastní podíl 10,37 %. Od ČNB má povolení navyšovat svoji pozici až do 19,99 %. Pro další navyšování nad tento limit bude skupina potřebovat nový souhlas ČNB.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vzhledem k tomu, že mnoho analytiků, například z Fia, vidí cílovou cenu 117 korun za jednu akcii, a banka určitě bude vyplácet dividendu, je cena Monety atraktivní. Nebylo by překvapením, pokud by se našly další skupiny mimo J&T, které by se snažily navyšovat svůj podíl v Monetě.

VIG – 13,40 %

Rakouská pojišťovna nedosáhla dobrého výsledku. VIG vyplatila dividendu 1,25 eura na jednu akcii. Pojišťovně bránila v růstu ceny akcií na pražské burze silná česká koruna. Dluhopisy zažily stejně těžký rok jako akcie, avšak na rozdíl od akcií víme, že cena nových dluhopisů bude atraktivní díky stoupajícím výnosům. Pojišťovny mají obecně problém, že se velká část dluhopisového portfolia propadla. Zejména pak evropské dluhopisy z doby, kdy sazby dosahovaly nulových nebo dokonce záporných hodnot.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie VIG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Avšak pokud se klienti pojišťoven nerozhodnou odejít, pojišťovny nic nenutí k tomu, aby je nyní musely prodávat pod cenou. Jednoduše mohou čekat, až dluhopisy dojdou k datu splatnosti. K úprku klientů od pojišťoven zatím nedochází. Inflace přirozeně zvětšuje ceny pojištěných věcí. Pojišťovny obecně čeká v roce 2023 klidný jistý růst. VIG by neměl být výjimkou. Jediným nebezpečím této společnosti je malá dynamika růstu.

ČEZ -6,89 %

Akcie ČEZu měly nakročeno stát se vítězem letošního roku. Vysoká cena elektrické energie vyhnala ceny ČEZu na několikaleté maxima 1200 korun. Čez vyplatil svým akcionářům hrubou dividendu ve výší 48 korun. Dividenda z letošního roku by měla překročit dokonce 100 korun. Avšak růstovému příběhu ČEZu došel dech, a akcie se znovu vrátily pod hranici 800 korun. Co stojí za tímto propadem?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V první řadě: ČEZ je vlastněn státem. A ten potřebuje peníze na zastropování ceny elektrické energie. Zisky ČEZu budou zdaněny. Stát má v případě ČEZu ještě lehčí situaci než u bank. Kroky na zdanění Čezu mají obecnou podoporu. Škoda, že stát se nerozhodl, že by získal víc peněz ne novou daní, ale navýšením dividendy. Tak by z tohoto kroku mohli profitovat všichni akcionáři. Za poklesem ceny je však i obava, aby se český stát nepokusil zestátnit celý ČEZ. Stejná operace nedávno proběhla ve Francii, kdy francouzský stát převzal kontrolu nad EDF, která byla následně stažena z obchodování na Pařížské burze.

Zdroj: Kurzy.cz
Vývoj ceny elektřiny za poslední tři měsíce
Vývoj ceny elektřiny za poslední tři měsíce

Druhým negativním faktorem je klesající cena elektrické energie. Teplá zima, šetrnost lidí a hlavně snížená ekonomická aktivita tlačí ceny elektrické energie dolů. Na začátku roku 2023 se cena elektrické energie obchodovala dokonce pod zastropovanou cenou české vlády. Pokud budeme svědky silné hospodářské recese v sousedním Německu, může se stát, že se cena elektrické energie výrazně propadne. Kouzelnou vlastností elektrické energie oproti jiným komoditám totiž je její malá skladovatelnost. Tyto skutečnosti budou bránit ČEZu k návratu k silnějšímu růstu.

Philip Morris 3,85 %

První plusovou akcií byla král defenzivních akcií, zpracovatel tabáku a výrobce cigaret Philip Morris. Společnost i letos vyplatila tučnou dividendu ve výši 1310 korun. Tato akcie je snem všech konzervativních investorů, kteří nechtějí burzu kontrolovat každý dnem. Jenomže i tady hrozí konec tohoto snu.

Jednak ceny cigaret se znovu v ČR s příchodem nového roku zvýšily. Společnost se tak bude hůře bránit dovozu levnějších cigaret z Polska. Ještě větší ránou než zdražení cen cigaret byla slova generální ředitelky Andrei Gontkovičové, že ceny energií silně negativně ovlivňují ziskovost celého koncernu. Ředitelka tak jasně vyslala signál směrem k české vládě. Odchod z ČR sice je zatím silně nepravděpodobný, ale Philip Morris zvedá svojí cenu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na druhou stranu i v dobách recese a silné hospodářské krize se lidé neomezují ve výdajích na hříšné potěšení v podobě alkoholu a cigaret. Philip Morris i pro několik dalších let, bude dividendovým králem pražské burzy.

Colt CZ 8,66 %

Další firmou s kladným výsledkem za rok 2022 je česká zbrojovka Colt cz. Růst zbrojovky je samozřejmě dán celkovou geopolitickou situaci. Válka na Ukrajině všem zemím připomněla, že investice do armády by se neměly podceňovat. Společnost vyplatila tento rok velmi štědrou dividendu 25 korun na jednu akcii, což představuje vyplacení 72 % ze zisku společnosti. Colt nepotvrdil, zda bude tento nový výplatní poměr považovat nyní za nový standart pro další výplatu dividend v následujících letech.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CZG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Česká zbrojovka je připravena růst. Novým projektem je postavení továrny s maďarskou státní společností N7 Holding. Bohužel trend zbrojení bude zřejmě pokračovat i v následujících letech. Colt CZ tak může ohrožovat jen vysoká cena energií, protože výroba zbraní je energeticky náročná. I přesto toto riziko by bylo velkým překvapením, pokud by akcie Colt CZ neskončily v zelených číslech i v roce 2023.

Photon Energy 75,92 %

Photon Energy si prohodil v absolutním pořadí místo s pilulkou. Minulý rok to byla nejhorší akcie na pražské burze. V roce 2022 je to vítěz. Příběhy Pilulky a Photon Energy ukazují kouzlo malých emisí s nízkým denním objemem.

Pokud má investor čas a prostředky, které může dlouhou dobu postrádat, vyplatí se při větších poklesech tyto emise bedlivě sledovat. Investor se vystavuje riziku, že v případě nutného prodeje akcií, bude muset prodávat pod cenou. Ceně akcií Photon Energy by měl pomoct program zpětného odkupu v hodnotě 19,4 milionu českých korun.

Jak na tom bude pražská burza v roce 2023?

Index pražské burzy bude ovlivňován především třemi emisemi, které mají v tomto indexu největší váhu. Jde o ČEZ, Erste a Komerční banku. Jelikož všechny tyto společnosti se budou muset vyrovnávat s výjimečnou daní, nedá se očekávat raketový růst těchto společností. Možný větší zisk těchto společností bude lákat český stát k dalším danění. V případě oživení světové ekonomiky ve druhém pololetí 2023 se nedá očekávat, že by pražská burza zareagovala větším růstem.

A tak pražská burza nabídne potenciálním investorům především stabilitu cen akcií, ale i dobrou stabilní dividendu.

Největším rizikem je samozřejmě otevření tématu zestátnění ČEZu. Pokud by k němu došlo, šlo by o velkou ránou pro českou burzu. Nejzajímavější akcie pro institucionální hráče, ale i pro drobné investory, by byla pryč. Pražská burza by jen těžko nahradila ČEZ jiným titulem. Zestátnění by ohrozilo budoucnost celé burzy. Snad k němu nedojde….

Líbil se vám tento článek?
13
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.