Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nemovitosti » Vývoj cen nemovitostí v roce 2023 – Čeká nás pokles? Indexy i analytici mají jasno!

Vývoj cen nemovitostí v roce 2023 – Čeká nás pokles? Indexy i analytici mají jasno!

Vývoj cen nemovitostí v roce 2023 – Čeká nás pokles? Indexy i analytici mají jasno!
Zdroj: depositphotos.com

Ceny nemovitostí v České republice rostly v posledních letech závratným tempem. Není se čemu divit, dostupné hypotéky nenechaly v klidu zájemce o vlastní bydlení ani investory. Dlouhé roky se spekulovalo o tom, že ceny nemohou růst donekonečna a realitní bublina musí dříve nebo později splasknout. V posledních dnech se stále častěji objevují zprávy, že by se tak mělo stát každým dnem.

Jsou to jen zbytečné obavy nebo nás skutečně může potkat citelný propad cen nemovitostí, který ovlivní naši ekonomiku na další dlouhé roky?

Co říká statistika?

Český statistický úřad situaci na realitním trhu pravidelně sleduje a vydává tzv. index cen bytových nemovitostí (v angličtině house price index). Jedná se o syntetický index, který je harmonizovaný podle normy Evropské unie a který měří vývoj cenové hladiny všech nemovitostí určených k bydlení.

Podíváme-li se na kvartální data Českého statistického úřadu, zjistíme, že hodnota indexu ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,4 % oproti minulému čtvrtletí. To naznačuje, že růst cen na realitním trhu začíná zpomalovat. Ve druhém čtvrtletí totiž vzrostla hodnota indexu oproti prvnímu čtvrtletí o 8,2 %.

Vývoj indexu zatím nenaznačuje, že by pokles cen nemovitostí měl být příčinou dlouhodobé recese.

Co na to developeři a realitní makléři?

Pravdou je, že realitní trh se nachází pod tlakem. Hlavní příčinou je růst úrokových sazeb, růst inflace a s ní související zdražovaní zboží a služeb. Geopolitická situace na východě Evropy se také zatím neuklidnila. Zejména zdražení hypoték způsobilo, že poptávka po nemovitostech je oproti rekordnímu loňskému roku nižší o desítky procent. To má dopad i na stavebnictví, které je s realitním trhem úzce propojené.

Pokles poptávky pozorují zejména realitní makléři. Objevují se názory, že poptávka po nemovitostech se podle odhadů propadla o 70 – 80 % oproti loňskému roku. Pokles je samozřejmě závislý na lokalitě a typu nemovitosti. Nemalý vliv na pokles poptávky má také nálada účastníků trhu.

Prodávající stále požadují ceny z doby před válkou na Ukrajině, tedy z období největšího růstu. Kupující naopak očekávají pokles cen a pokud mohou, nákup nemovitosti odkládají a vyčkávají.

Také proto ceny nemovitostí zatím nijak dramaticky neklesají. Trh momentálně spíš stagnuje. Prodávající tak musí nabízené nemovitosti zlevnit, což můžete pozorovat na některých realitních portálech. Zatím se jedná o náhodné výkyvy, ne trend trhu jako celku.

Tuto skutečnost potvrzují i developeři, kteří jsou hlavními hráči na trhu s novými nemovitostmi. Za posledního půl roku se ceny již postavených bytů a domů prakticky nezměnily.

Vzhledem k vysokým cenám stavebních prací nemají prostor nové projekty zlevnit.

 Jak se bude realitní trh nadále vyvíjet nedokáže nikdo přesně předpovědět. Jisté však je, že propadu cen nemovitostí jsme aktuálně nejblíže za poslední roky. I přes mnoho současných nepříznivých ekonomických vlivů je situace v České republice stále poměrně stabilní. Podle časopisu Forbes například ve Spojených státech letí ceny nemovitostí strmě dolů a tamější ekonomové očekávají druhý největší cenový propad od velké hospodářské krize.

U nás pravděpodobně tak dramatická situace nenastane. Aktuálně dostupně informace sice naznačují, že k poklesu může dojít, ale propad by neměl být tak prudký, aby přivedl českou ekonomiku do hluboké recese. V příštích letech pak budeme pravděpodobně pozorovat změnu chování Čechů, kdy budou před vlastnickým bydlením stále častěji upřednostňovat bydlení v nájmu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo