Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vývoj cen nemovitostí v roce 2023 – Čeká nás pokles? Indexy i analytici mají jasno!

Publikováno
Vývoj cen nemovitostí v roce 2023 – Čeká nás pokles? Indexy i analytici mají jasno!
Zdroj: depositphotos.com

Ceny nemovitostí v České republice rostly v posledních letech závratným tempem. Není se čemu divit, dostupné hypotéky nenechaly v klidu zájemce o vlastní bydlení ani investory. Dlouhé roky se spekulovalo o tom, že ceny nemohou růst donekonečna a realitní bublina musí dříve nebo později splasknout. V posledních dnech se stále častěji objevují zprávy, že by se tak mělo stát každým dnem.

Jsou to jen zbytečné obavy nebo nás skutečně může potkat citelný propad cen nemovitostí, který ovlivní naši ekonomiku na další dlouhé roky?

Co říká statistika?

Český statistický úřad situaci na realitním trhu pravidelně sleduje a vydává tzv. index cen bytových nemovitostí (v angličtině house price index). Jedná se o syntetický index, který je harmonizovaný podle normy Evropské unie a který měří vývoj cenové hladiny všech nemovitostí určených k bydlení.

Podíváme-li se na kvartální data Českého statistického úřadu, zjistíme, že hodnota indexu ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,4 % oproti minulému čtvrtletí. To naznačuje, že růst cen na realitním trhu začíná zpomalovat. Ve druhém čtvrtletí totiž vzrostla hodnota indexu oproti prvnímu čtvrtletí o 8,2 %.

Vývoj indexu zatím nenaznačuje, že by pokles cen nemovitostí měl být příčinou dlouhodobé recese.

Co na to developeři a realitní makléři?

Pravdou je, že realitní trh se nachází pod tlakem. Hlavní příčinou je růst úrokových sazeb, růst inflace a s ní související zdražovaní zboží a služeb. Geopolitická situace na východě Evropy se také zatím neuklidnila. Zejména zdražení hypoték způsobilo, že poptávka po nemovitostech je oproti rekordnímu loňskému roku nižší o desítky procent. To má dopad i na stavebnictví, které je s realitním trhem úzce propojené.

Pokles poptávky pozorují zejména realitní makléři. Objevují se názory, že poptávka po nemovitostech se podle odhadů propadla o 70 – 80 % oproti loňskému roku. Pokles je samozřejmě závislý na lokalitě a typu nemovitosti. Nemalý vliv na pokles poptávky má také nálada účastníků trhu.

Prodávající stále požadují ceny z doby před válkou na Ukrajině, tedy z období největšího růstu. Kupující naopak očekávají pokles cen a pokud mohou, nákup nemovitosti odkládají a vyčkávají.

Také proto ceny nemovitostí zatím nijak dramaticky neklesají. Trh momentálně spíš stagnuje. Prodávající tak musí nabízené nemovitosti zlevnit, což můžete pozorovat na některých realitních portálech. Zatím se jedná o náhodné výkyvy, ne trend trhu jako celku.

Tuto skutečnost potvrzují i developeři, kteří jsou hlavními hráči na trhu s novými nemovitostmi. Za posledního půl roku se ceny již postavených bytů a domů prakticky nezměnily.

Vzhledem k vysokým cenám stavebních prací nemají prostor nové projekty zlevnit.

 Jak se bude realitní trh nadále vyvíjet nedokáže nikdo přesně předpovědět. Jisté však je, že propadu cen nemovitostí jsme aktuálně nejblíže za poslední roky. I přes mnoho současných nepříznivých ekonomických vlivů je situace v České republice stále poměrně stabilní. Podle časopisu Forbes například ve Spojených státech letí ceny nemovitostí strmě dolů a tamější ekonomové očekávají druhý největší cenový propad od velké hospodářské krize.

U nás pravděpodobně tak dramatická situace nenastane. Aktuálně dostupně informace sice naznačují, že k poklesu může dojít, ale propad by neměl být tak prudký, aby přivedl českou ekonomiku do hluboké recese. V příštích letech pak budeme pravděpodobně pozorovat změnu chování Čechů, kdy budou před vlastnickým bydlením stále častěji upřednostňovat bydlení v nájmu.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎