Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Perspektivní evropské akcie, které mohou těžit z budoucího poklesu inflace

Perspektivní evropské akcie, které mohou těžit z budoucího poklesu inflace

Perspektivní evropské akcie, které mohou těžit z budoucího poklesu inflace
Zdroj: depositphotos.com

Vysoká inflace je strašákem nejen majitelů a manažerů firem, ale také investorů, kteří v jejich společnostech mají zainvestované peníze. Vysoká inflace totiž snižuje kupní sílu spotřebitelů, což snižuje tržby a zisky společnostem, které tak vyplácejí nižší dividendy. Všeobecná chuť investovat v tomto prostředí klesá a investoři hledají aktiva mimo akciový trh, kde by byly jejich peníze v bezpečí. Nic ovšem netrvá věčně, proto se v tomto článku podíváme na 3 akcie, které by mohly těžit z budoucího poklesu inflace.

Podle plánu ECB by inflace měla v eurozóně klesat ze současné průměrné hodnoty 8,4 % v roce 2022 na 6,3 % v letošním roce. V posledním čtvrtletí letošního roku by měla inflace dosáhnout hodnoty již pouze 3,6 %. Plán snižování současné inflace je stanoven až do roku 2025, přičemž v roce 2024 by měla inflace opět klesat k průměrné hodnotě 3,4 %. V roce 2025 by se měl naplnit plán ECB na snížení inflace na hodnotu 2,3 %.

V roce 2025 by měla být průměrná inflace v Eurozóně 2,3 %.

V obdobném rytu klesající inflace by se měla také zvyšovat kupní síla občanů EU, což mohou pocítit jak společnosti na nárůstu svých tržeb, tak i investoři. Pokud bude skutečně inflace klesat podle scénáře stanoveného ECB, mohou se investoři v roce 2025 opět dočkat oživení ekonomiky a možná i nastartování nového akciového růstu. Nyní si pojďme představit společnosti, které by z klesající inflace mohly v budoucnu těžit.

1) Adecoagro

Tato Lucemburská zemědělsko-průmyslová společnost působí především v Jižní Americe. Její akcie již rok neklesly pod hodnotu 7 USD a v současné době opět probíhá test tohoto supportu. Pokud dojde k jeho proražení, mohou akcie spadnout až na hodnotu 5 USD, kde se nachází další support, tvořený konfluencí hrany volume profilu a 78,6 % Fibonacciho retracementu. K růstu akcií Adecoagro by pomohla vyšší poptávka po jejích produktech, což úzce souvisí se sníženou kupní silou spotřebitelů, kvůli inflaci.

Adecoagro vykázala meziroční nárůst tržeb 19,87 %, ovšem pro letošní rok se počítá s poklesem tržeb na hodnotu 1,32 miliard dolarů. Opětovný růst by měl přijít v roce 2024, kdy se predikují tržby v hodnotě 1,38 miliard dolarů. Adecoagro vyplácí půlroční dividendu v hodnotě 0,16 USD za akcii.

Denní cenový graf společnosti Adecoagro
Denní cenový graf společnosti Adecoagro
Zdroj: tradingview.com

2) Diageo

Tato společnost vyrábí a prodává alkoholické nápoje pod svými značkami jako je například Johnnie Walker, Guinness, Baileys, Captain Morgan nebo Crown Royal. I přes vysokou inflaci, která zdražila i alkoholické nápoje, se této dividendové akcii daří, protože vykázala meziroční růst tržeb 22,43 %. S růstem se počítá i do dalších let, přičemž odhady pro rok 2023 činí 20,97 miliard USD a pro rok 2024 jsou predikovány tržby 21,82 miliard dolarů. Diageo vyplácí půlroční dividendu 1,53 USD.

Akcie Diageo se obchodují nad hodnotou rostoucí trendové čáry a zároveň se v současné době nachází na cenách s nejvyšším volume od roku 2020. Tyto akcie mají 25% potenciál růstu ke svému maximu, který by v případě snížení inflace mohly realizovat.

Měsíční akciový graf společnosti Diageo
Měsíční akciový graf společnosti Diageo
Zdroj: tradingview.com

3) Unilever

Akcie této kosmetické společnosti se obchodují uprostřed formace vlajka. Po testu rostoucí trendové čáry akcie Unilever výrazně posilují, přičemž jejich potenciál růstu je až na hodnotu klesající trendové čáry. Při cestě k maximálním cenám, by musely akcie navýšit svojí hodnotu ještě o 23 %, což je solidní potenciál zhodnocení. Impulsem pro tento růst bude samozřejmě klesající inflace.

Unilever vykázala meziroční růst tržeb 14,55 %. Pro rok 2023 se očekává pokles tržeb o jednu miliardu dolarů, ovšem v roce 2024 je predikován růst na hodnotu 66,21 miliard USD. Společnost vyplácí kvartální dividendu ve výši 0,46 USD.

Měsíční akciový graf společnosti Unilever
Měsíční akciový graf společnosti Unilever
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Je jasné, že inflace většině dlouhodobých investorů vůbec nesvědčí. Tito investoři totiž umějí pouze nakupovat a již nepracují s možností shortování, zajišťování nebo diverzifikací investičního portfolia. V tomto článku jsme si nastínili plán ECB na snižování inflace v EU. Pokud by se podařilo tento plán realizovat, mohou se investoři v roce 2025 těšit na opět nízkou inflaci s možným restartem ekonomického růstu. Společnosti, které jsme si v článku představily, by mohly z tohoto snižování inflace výrazně těžit.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo