Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česko je oficiálně v recesi – Je inflace tím skutečným problémem?

Česko je oficiálně v recesi – Je inflace tím skutečným problémem?
Zdroj: depositphotos.com

Kde domov můj? Ne, tento článek nezačneme českou národní hymnou, ale otázkou, kterou si dnes klade mnoho Čechů. Kam se poděla ta rozkvétající země, která se ještě před pěti lety chlubila jednou z nejnižších nezaměstnaností v EU? Jak aktuálně vypadají ukazatele prosperity a lze vůbec někde hledat pozitiva, když se vše zdražuje? Na to se podíváme v tomto článku.

Hlavním faktorem, který nutí sahat mnoho lidí hlouběji do kapsy, je jejich snižující se kupní síla spojená se všeobecným zdražováním. Tento efekt vyvolala inflace, jež na svém vrcholu v roce 2022 dosahovala téměř 15 %. To vedlo české domácnosti k tomu, že utrácely o 8 % méně, než například v posledním čtvrtletí 2019. Velkým problémem je v Česku především potravinová inflace, která zvedla cenu například vajec o 96 % nebo cenu cukru o 91 %.

Ohledně regulérnosti současných cen potravin se vedou rozsáhlé diskuse. Například Agrární komora České republiky upozornila na zneužívání současné situace obchodními řetězci. Ministerstvo zemědělství toto stanovisko potvrdilo, nicméně celá situace zůstala bez reálné odezvy. Pojďme se podívat na další příklady toho, proč se ČR nachází v recesi.

Zdroj: akcr.cz
Vyjádření Agrární komory ČR k ceně cukru.
Vyjádření Agrární komory ČR k ceně cukru

 Nezaměstnanost v ČR

Rekordně nízká nezaměstnanost je hudba minulosti a ČR se nyní dostává do situace, kdy fronty na pracovním úřadě rostou. V současné době se nezaměstnanost pohybuje již druhý měsíc na úrovni 3,9 %, což je nejvyšší hodnota od dubna 2021. Paradoxně počet pracovních míst roste a to okolo 2 000 míst měsíčně.

Zdroj: tradingeconomics.com
Sloupcový graf vývoje nezaměstnanosti v České republice
Sloupcový graf vývoje nezaměstnanosti v České republice

Vývoj inflace v ČR

Pozitiva mohou Češi hledat ve snižující se inflaci, která podle nejnovějších dat klesla z téměř 15% maxim na současných 12,32 %. Hůře na tom je české HDP, jehož tempo růstu se zpomalilo na 2,4 %, což je stav horší než byl před covidem.

Zdroj: tradingeconomics.com
Sloupcový graf vývoje inflace v České republice
Sloupcový graf vývoje inflace v České republice

Vývoj mezd v ČR

Průměrná reálná měsíční mzda v České republice v Q4 2022 meziročně klesla o 6,7 %. Nominální mzdy vzrostly o 7,9 % na 43 412 Kč, inflace však činila 15,7 %, takže ani toto navýšení nepokrylo rostoucí náklady domácností. Jak je na grafu možné pozorovat ČR se již rok potýká s poklesem mezd, které přitom ještě v roce 2021 výrazně rostly.

Zdroj: tradingeconomics.com
Sloupcový graf vývoje mezd v České republice
Sloupcový graf vývoje mezd v České republice

Závěr

Asi všichni tušíme, že stav českého hospodářství a ekonomiky není růžový. Horší je ovšem identifikovat ty skutečné problémy, které tento stav způsobily. Všeobecné svalování viny na vysokou inflaci je možná pádný argument, ale je otázkou, do jaké míry je zneužíván nadnárodními společnostmi k navyšování zisků. Tento článek ale zakončíme pozitivní zprávou, inflace se v České republice snižuje.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.