Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mnohem raději bych začal investovat do akcií pár stovek než pár miliónů – Tady jsou 3 důvody proč + 1 způsob jak!

Publikováno
Mnohem raději bych začal investovat do akcií pár stovek než pár miliónů  – Tady jsou 3 důvody proč + 1 způsob jak!
Zdroj: Depositphotos.com

Spousta lidí sní o koupi akcií v tom nejlepším okamžiku, avšak nesnaží se to proměnit ve skutečnost. Jenže pouhé přemýšlení o investování místo činu vás bohatšími neudělá! Daleko zajímavější, než vyčkávat na perfektní moment, může být začít nakupovat akcie hned a po malých částkách.

Častým protiargumentem začínajících investorů je právě to, že mají příliš málo investičního kapitálu – volných peněz. Jenže přesně to je veliká chyba. V tomto článku vám vysvětlíme, proč je tento omyl velký zabiják peněz a co by vás mělo přimět raději investovat už pár stovek měsíčně, než se snažit najít perfektní moment k zainvestování miliónů. Tady jsou tři nejdůležitější důvody.

1. Diverzifikace s nízkým rozpočtem vás naučí, jak pracovat s investičními poplatky

Klíčovým principem řízení rizik, který se používá při investování do akcií, je diverzifikace. To v podstatě znamená nedávat všechna vejce do jednoho košíku. Např. kdybyste si mysleli, že Cineworld je připraven na silný růst po zrušení lockdownů a utopili byste všechny své peníze do jeho akcií, měli byste nyní portfolio v hodnotě jen nepatrného zlomku toho, co byste zainvestovali. A obdobně nešťastně by to mohlo skočit i v případě řadě dalších akcií.

Při investování velkých částek se hned zdá jednodušší diverzifikovat. Používání brokerského účtu pro obchodování s akciemi často zahrnuje provize a poplatky, kdy každá transakce něco stojí.

Takže když investujete pouhých pár stovek korun několikrát do roka, mnoho vašich prostředků by se mohlo spálit na poplatcích ve snaze koupit spoustu různých akcií.

I když to může znít právě naopak, tento hlavolam nákladů je vlastně výhoda investování v malém měřítku. Abyste mohli začít nakupovat akcie už za pár stovek Kč, museli byste si zjistit, jak vyvážit diverzifikaci s dopadem poplatků. To je užitečná lekce pro každého investora. Naučíte se tak nejen uvažovat strategicky a dopředu hodnotit parametry každé investice, ale také vás to (chtě nebo ne) donutí najít si kvalitního a vám na míru vhodného brokera. To se vyplatí.

2. Poznávání psychologie investování

Než lidé začnou kupovat akcie, myslí si, že by mohli být velmi úspěšní při investování na základě pár akcií, které se jim dříve líbily a které od té doby fungovaly dobře a rostly na ceně.

Ale tento styl investování spíše z kategorie fantasy postrádá některé zásadní prvky reálného světa – zejména chybí psychologie spojená s vlastnictvím akcií a jejich volatilitou. Pokud dnes koupím akcie a zítra klesnou o 20 %, co mám dělat? Mám novou cenu vnímat jako výhodnou akci a dokupovat? Nebo je to známka toho, že jsem udělal chybu a měl bych snížit své ztráty?

Aspekt psychologie obchodování a investování je nesmírně důležitá zkušenost.

Investiční rozhodování mohou být velmi náročná a řízení vlastních emocí bude nezbytnou součástí. Zpočátku investování v malém měřítku si můžete nejen osahat investování po technické stránce věci, ale také se toho mnoho dozvíte o psychologii investování. Bez toho, abyste riskovali velké částky, třeba dokonce své úspory na důchod.

3. Chcete nakupovat “jen” papíry, nebo být součástí podniků?

Další častou chybou, když lidé začnou nakupovat akcie, je, že se dívají pouze na cenu a byznysu ve skutečnosti nerozumí.

Akcie je však vlastně podíl na podnikání, tedy malý kousek daného byznysu. Abyste zhodnotil vyhlídky akcie, musíte porozumět podnikání či celkovému byznysu, který se za ní ukrývá. Vlastníte-li například podíl ve výrobci polymerů, mělo by to být, protože se vám líbí jeho obchodní model, ne protože očekáváte krátkodobý skok v ceně jeho akcií (chcete-li investovat, nikoliv spekulovat).

Takové krátkodobé nakupování a rychlé prodávání by bylo obchodování (které se pojí s vyšším rizikem), nikoliv investování. Více si o tomto můžete přečíst v naše dalším článku.

Vyplatí se však, když je v sázce relativně malá částka, věnovat čas poznávání aspektů podnikání? Myslím, že je to tak. Pomůže vám to totiž získat lepší dovednosti v hodnocení podniků a jejich účetnictví. To bude důležité pro dlouhodobé výnosy vás jako investora, kdy snad časem budete mít větší sumy k investování na akciovém trhu.

Jak investovat v malých částkách a nemuset vybírat jednotlivé akcie?

Říkáte si, že byste rádi začali investovat, ale vybírání jednotlivých akcií přeci jen není pro vás a ani na to nemáte čas? I tak lze na současném trhu najít vícero možností. Jedná z nich mohou být investiční podílové fondy, kdy zhodnocení akcií a výběr těch nejlepší udělá portfolio manažer za vás. Samozřejmě si to ale nechá draze zaplatit a investování do fondů se tak často pojí s nemalými poplatky.

Zároveň je statistická pravda (bohužel), že většina fondů nedokáže být efektivnější než trh samotný. Co to znamená? Pokud se podíváme na index S&P 500, který sleduje 500 největších akcií dle tržní kapitalizace, jen zlomek aktivně spravovaných fondů dosahuje v čase lepší výkonnosti (právě po započtení poplatků) než tento index.

Nabízí se tak otázka, zda není možné investovat přímo do těchto indexů?

A dobrá zpráva je, že ano. Sice se tak děje pomocí ETF (podrobnější vysvětlení se dočtete zde), které se mohou na první pohled zdát kdovíjak odborně a nebezpečně, ale fakticky to jsou velmi jednoduché nástroje, které dosahují minimálních hodnot poplatků a dokáží téměř dokonale sledovat vývoj indexů.

A kde si ETF můžete koupit? Přímo u brokera. Opět tedy před vámi stojí hledání vhodného ETF, pak vhodného brokera, zakládání účtu, sledování poplatků atd. atd. Anebo to můžete zkusit přes moderní nástroj zvaný investiční platformy. Jedná se v podstatě o podílové fondy, jen namísto investování do konkrétních akcií vybíraných správcem budete investovat přímo do portfolia ETF na předem dohodnuté indexy v daném poměru. Jelikož v případě investičních platforem vše probíhá automatizovaně, nebudete muset platit zbytečné poplatky (odměny) a vše je velmi jednoduché i bezpečné.

Je-li to pro vás úplně nová informace, může to nyní znít až příliš jednoduše nebo naopak zaobleně. Pravda ale je, že investiční platformy jsou skutečně v mnoha ohledech to nejlepší, co trh nyní nabízí. Neznamená to, že hned od prvního vkladu budete vydělávat, ale může vám to pomoci dlouhodobě, snadno a efektivně investovat a až po čase (bude potřeba dodržet dostatečně dlouhý investiční horizont) přijde růst trhu, můžete se na tom svést také a něco si pasivně přivydělat.

Víme, o čem mluvíme, protože sami na Finexu do investičních platforem posíláme své vlastní peníze a výsledky testovaných platforem kvartálně zveřejňujeme a rozebíráme. Pokud by vás toto téma lákalo a chtěli byste se dozvědět více, využijte odkazů buďto přímo na náš investiční seriál, anebo na rubriku investičních platforem, kde najdete jejich podrobné recenze.

Poznámka

TIP: Pokud je pro vás ETF něco nového a stále skepticky váháte, zkuste využít tento zdroj pro rozšíření svých informací.

Líbil se vám tento článek?
19
2

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎