Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kterých 5 akcií tvoří 71 % portfolia Warrena Buffetta a do kterých 3 sektorů směřuje 80 % jeho investic?

Publikováno
Kterých 5 akcií tvoří 71 % portfolia Warrena Buffetta a do kterých 3 sektorů směřuje 80 % jeho investic?
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett si během svého investorského života vybudoval jméno jednoho z nejváženějších lidí na Wall Street. Jako CEO investiční společnosti Berkshire Hathaway (NYSE: BRK) vytvořil silné portfolio, díky kterému akcie společnosti dosahovaly mezi lety 1965 až 2020 ročně průměrné návratnosti okolo 20 %. Pro porovnání průměrná návratnost indexu S&P 500 za stejné období představovala přibližně 10,2 %.

Poznámka

Rozdíl ve výši 9,8 % nemusí znít až tak překvapivě, ale pokud se na něj podíváme v rozpětí 56 let, překonaly akcie Berkshire Hathaway index S&P 500 již o 2 800 000 %.

Většina obdivovatelů Warrena Buffetta však přehlíží fakt, že nějak zásadně nedbá na diverzifikaci svého portfolia. Věštec z Omahy totiž tvrdí, že diverzifikace je pouze pro investory, kteří nevědí, co dělají.

Právě proto se Buffett spolu se svým investičním týmem zaměřuje pouze na některé sektory, které tvoří většinu portfolia Berkshire Hathaway. O které z nich se jedná?

Většina investic Warrena Buffetta směřuje do těchto 3 sektorů

Jak již bylo řečeno Warren Buffett se do diverzifikace zrovna nežene a raději se zaměřuje na již osvědčené sektory, které mu dokážou nabídnout vše, co potřebuje.

Během let tedy směřovala většina jeho investic pouze do 3 sektorů, které k dubnu tohoto roku tvořily 82 % jeho 288 miliardového portfolia.

1) Informační technologie: 38,83 %

I když nebyl Warren Buffett po dlouhou dobu velkým fanouškem technologií, dal jim i tak zelenou. V současnosti tento sektor tvoří 38,83 % jeho portfolia, přičemž jsou do něj zahrnuty pouze dva akciové tituly, a to technologický gigant Apple a cloudová společnost Snowflake (NYSE: SNOW).

Do druhé zmíněné společnosti Buffett investoval v září minulého roku 1,45 miliardy dolarů. Nákup těchto akcií mu navrhli dva z jeho investičních poradců, kteří se o tento sektor zajímají mnohem více než samotný Buffett.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Snowflake Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2) Finance: 31,21 %

Kdyby nebylo pandemie koronaviru, určitě by tento sektor představoval největší podíl v portfoliu Berkshire Hathaway. Jelikož tomu tak není musel Warren Buffett přistoupit i k prodeji části některých podílů. V současnosti tedy vlastní celkem 14 titulů z oblasti financí v hodnotě 91 miliard dolarů.

Buffett si finanční sektor oblíbil především díky jeho schopnosti generovat vysoké zisky během ekonomické expanze, která naopak od recese může trvat i několik let. Co však Buffett nedokáže překousnout je špatné vedení společnosti a manažerský tým, kterému nemůže věřit. To je proti jeho pravidlům.

Právě proto se zbavil i akcií Wells Fargo, které dříve tvořily jeden z největších podílů v jeho portfoliu. Po skandálu s falešnými účty snížil Buffett svůj podíl z 480 milionu akcií na pouhých 52,4 milionů a v prodeji bude pokračovat nejspíše i v tomto roce.

3) Spotřební zboží: 12,13 %

Warren Buffett a jeho investiční tým investovali během let do společností se spotřebním zbožím více než 35 miliard dolarů, což představuje 12,1 % z celého portfolia, přičemž ještě v roce 2001 se jednalo o 46,1 %.

Ve většině případů je u těchto společností poměrně lehké předvídat jaké budou jejich výnosy a cash flow, díky čemuž často disponují nadprůměrnými dividendovými výnosy. A dividendy jsou právě tím, co Warren Buffett miluje – není divu, když na nich vydělá skoro 4 miliardy ročně.

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímají dividendové akcie, určitě zavítejte také do naší rubriky věnované právě dividendovým akciím.

5 titulů tvoří 71 % portfolia Berkshire Hathaway

Když už víme, do jakých odvětví Warren Buffett investuje, není od věci podívat se zblízka i na tituly, které tvoří většinu jeho portfolia. Jednou z jeho investičních strategií bylo vždy investovat a dlouhodobě držet akcie stabilních společností, které mají značnou konkurenční výhodu.

Toho se drží i při tvorbě svého portfolia, které ze 71 % tvoří pouhých 5 titulů, z nichž některé drží již několik desítek let.

O rozložení portfolia Berkshire Hathaway jsme psali již v minulém roce, a proto jsme se ho rozhodli porovnat s jeho současnou podobou. K jakým změnám došlo a na jaké akcie sází Věštec z Omahy?

1. Apple: 110 miliard dolarů

logo-apple

Warren Buffett poprvé investoval do Applu (NASDAQ: AAPL) v roce 2016, kdy nakoupil 10 milionů akcií. V květnu minulého roku ve společnosti již vlastnil podíl v hodnotě 79,5 miliard dolarů a do dubna letošního roku jej zvýšil již o 35 miliard dolarů.

Apple je tedy největším podílem v portfoliu Berkshire Hathaway, který tvoří přibližně 38 %.

V posledním čtvrtletí se společnosti podařilo vygenerovat nejvíce tržeb z prodeje iPhonů v její dosavadní historii. Většinu zákazníků přinutila ke koupi nová verze iPhonu s podporou 5G sítě, z které bude Apple profitovat s velkou pravděpodobností i v několika následujících letech.

Velkým přínosem by pro něj mohla být i celková transformace společnosti pod vedením CEO Tima Cooka, což by mělo vést k vyšším provozním maržím a mnohem loajálnější základně uživatelů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Bank of America: 40 miliard dolarů

Logo Bank of AmericaWarren Buffett investoval do Bank of America (NYSE: BAC) již v roce 2011, kdy nakoupil přednostní akcie v hodnotě 5 miliard dolarů. V roce 2017 tyto akcie převedl a stal se kmenovým akcionářem společnosti, přičemž v minulém roce (i přes pandemii koronaviru) zvýšil svůj podíl o 18 miliard dolarů.

Jak jsme již zmínili výše, Warren Buffett se rád zaměřuje na akcie společností, které mají tendenci růst během ekonomické expanze. Bank of America je navíc na rozdíl od své konkurence extrémně citlivá na změnu úrokových sazeb, z jejichž růstu následně profituje.

Banka se v poslední době snaží snižovat i své provozní náklady pomocí slučování a uzavírání některých poboček a podpory internetového bankovnictví. Ve spojení se svým programem návratnosti kapitálu je tedy Bank of America pro Warrena Buffetta jasnou volbou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BAC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. American Express: 21,8 miliard dolarů

american-express-logo

Jedním z dalších titulů z finančního sektoru je i American Express (NYSE: AXP), jehož akcie mají své místo v portfoliu Berkshire Hathaway již 28 let v kuse a jsou zároveň třetím nejdéle drženým podílem. Podobně jako u Bank of America byl tento podíl od minulého roku navýšen o dalších 8,2 miliard dolarů.

Buffett i v tomto případě počítá s tím, že americká a světová ekonomika v budoucnosti porostou. Pokud by tomu tak bylo, American Express by generoval mnohem větší zisky z poplatků za zpracování plateb a úroků. Společnost navíc láká více zámožných klientů, kteří ji dokážou podržet i během období recese.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AXP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Coca-Cola: 21,2 miliard dolarů

Logo Coca-ColaNejdéle drženým titulem Warrena Buffetta je Coca-Cola (NYSE: KO), jejíž akcie (v současnosti 400 milionů kusů) vlastní již 38 let. Od minulého roku se tento podíl zvýšil o 3 miliardy dolarů, přičemž je v současnosti čtvrtým největším podílem v portfoliu Berkshire Hathaway.

Coca-Cola perfektně splňuje jedno z Buffettových kritérií, a to udržitelnou konkurenceschopnost, díky které je světovým lídrem v prodeji nealkoholických nápojů. V současnosti její portfolio tvoří více než 20 značek, které prodává ve všech zemích světa kromě Kuby a Severní Koreje.

Coca-cola momentálně kontroluje 20 % trhu s nealkoholickými nápoji ve vyspělých zemích.

Společnost je mimo jiné i jedničkou v marketingu, díky kterému nebude mít nouzi ani o zákazníky z nové generace. Ty se snaží oslovit nejen skrze sociální sítě, ale i známé ambasadory. Coca-Cola je navíc Buffettovou srdcovou záležitostí a nic nenapovídá tomu, že by se v budoucnu odhodlal k prodeji jejích akcií.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

5. Kraft Heinz: 13 miliard dolarů

kraft-heinz-logo

Jako poslední je zde americká potravinářská společnost Kraft Heinz (NASDAQ: KHC), ve které Berkshire drží podíl v hodnotě 13 miliard dolarů. Investici do ní ale i samotný Buffett označil za jednu z největších chyb.

Kraft Food během akvizice v roce 2016 výrazně přeplatila Heinz, což vyústilo ve vznik nové společnosti s hromadou dluhů a druhotným goodwill ve své rozvaze. V návaznosti na to si Kraft Heinz v roce 2019 odepsal více než 15 miliard dolarů.

Vysoké zadlužení společnost značně zpomalilo, načež ukončila i většinu snah na případné inovace či posílení marketingu. Na druhou stranu pomohla společnosti pandemie koronaviru, díky které se zvýšil zájem o její produkty. Prodej 26 % podílu ve společnosti je však stále ve hře, což by mohlo následně vést i k velkému propadu ceny akcií.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KHC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎