Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Kolik vydělá Warren Buffett ze svých dividend za rok 2021?

Kolik vydělá Warren Buffett ze svých dividend za rok 2021?

Kolik vydělá Warren Buffett ze svých dividend za rok 2021?
Zdroj: depositphotos.com

Generální ředitel Berkshire Hathaway, Warren Buffett, je jeden z mála investorů, který o sobě může prohlásit, že jeho hvězda zazářila až za hranice investičního světa. V 50. letech 20. století disponoval kapitálem 10 000 dolarů, který se mu dodnes podařilo rozmnožit na 88 miliard dolarů. Celých 94 % svého bohatství přitom vybudoval až po dosažení 60 let.

Vitální devadesátník také pomohl dosáhnout závratného bohatství řadě akcionářů Berkshire Hathaway, když se mu podařilo hodnotu původně textilní společnosti vyšponovat na více než půl bilionu dolarů. Akcie Berkshire Hathaway rostly od roku 1965 průměrným tempem 20,3 % ročně.

Kdo vydržel s Buffettem na palubě od začátku až do dnešních dní zhodnotil každých 40 investovaných dolarů na milion.

Dividendové akcie vždy hrály v Buffettově portfoliu prim

Existuje několik pilířů investiční strategie, díky nimž byl Buffett v průběhu let úspěšný. Klíčem byly schopnost identifikovat společnosti s konkurenčními výhodami a trpělivost vyčkat, dokud se skutečná hodnota investice a kvalita podniku neprojeví v průběhu času. Některé z akcií Buffett držel nebo stále drží po celá desetiletí.

Nejdůležitějším tajemstvím jeho úspěchu byla náklonost k dividendovým akciím.

Dividendové akcie vykazovaly historicky mnohem lepší výkonnost. Společnost JPMorgan, která porovnávala výkonnost dividendových a nedividendových akciích v letech 1972-2012 dospěla k jednoznačnému závěru. Zatímco tituly vyplácející dividendu dosahovaly průměrného ročního zisku 9,5 %, tituly, které část svých zisků akcionářům nevyplácely, dosahovaly chabého zhodnocení pouze 1,6 % ročně.

Důvod je přitom poměrně zřejmý. Společnosti, které vyplácejí dividendy, jsou téměř vždy ziskové a obvykle mají časem prověřené a fungující obchodní modely.

Hodnota akcií Berkshire Hathaway za posledních 10 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jakou částku nyní Buffettovi přináší dividendové akcie?

V současné době je v portfoliu společnosti Berkshire Hathaway 49 cenných papírů, z nichž 31 vyplácí dividendy. I když Věštec z Omahy snížil podíly v několika z klíčových plátců dividend, jako je Wells Fargo a například General Motors pozastavilo výplatu dividendy, stále Buffett prostřednictvím dividend inkasuje velmi zajímavou částku.

Díky tomu, že společnosti velikosti Berkshire Hathaway musí pravidelně americkému SECu oznamovat změny ve svém portfoliu prostřednictvím formuláře 13F, který je veřejně dostupný, každý může zjistit, v jakých podnicích momentálně drží podíly Buffettova společnost.

Je pravděpodobné, že portfolio v průběhu roku ještě prodělá jisté kosmetické změny, jak je ale Buffettovým zvykem, nemělo by se jednat o velké nákupy či výprodeje. Prostřednictvím aktuálních podílů by tak inkasovalo Berkshire Hathaway velmi zajímavou částku a s ní budeme počítat i nadále.

Samotné Berkshire pak dividendu nevyplácí, dojde však k růstu volné hotovosti na účtech společnosti a akcionáři i sám Buffett tak na dividendách vydělají spíše „virtuálně“.

Berkshire Hathaway inkasuje na dividendách více než 3,8 miliardy dolarů. Buffett je přitom stále 15% vlastníkem společnosti.

Převážnou část vyplacených dividend Berkshire Hathaway obdrží od následujících šesti společností:

Dividendy, které pravděpodobně obdrží Berkshire Hathaway v roce 2021
Dividendy, které pravděpodobně obdrží Berkshire Hathaway v roce 2021. Zdroj: Sec.gov & finance.yahoo.com

Role akcií Apple jako Buffettova dividendového premianta by neměla být překvapením vzhledem k tomu, že tvoří 46,2 % investovaných aktiv Berkshire Hathaway. Dividendový výnos ve výši 0,6 % vypadá zanedbatelně, ve skutečnosti ale Apple vyplácí na dividendách téměř nejvyšší částku ze všech akciových společností téměř 13,8 miliardy dolarů. Apple pak vrací peníze akcionářům i prostřednictvím agresivních odkupů akcií, čehož je Buffett rovněž velkým fanouškem.

Stále přetrvávající nezlomná loajalita vůči bankovním akciím

Věštec z Omahy je také jasným obhájcem bankovních akcií, přičemž Bank of America a U.S. Bancorp dohromady přinesou Berkshire v roce 2021 dividendový výnos více než miliardu dolarů.

Buffett si dokonce v loňském roce zažádal o výjimku, které bylo vyhověno, aby mohl v Bank of America držet více než 10% podíl a akcie přikupoval. Hospodářské oživení navíc obvykle znamená pro banky růst výnosů, díky tomu se zmiňovaným bankám může v letošním roce dařit mnohem lépe než loni.

Rovněž si můžete povšimnout, že mezi největší plátce dividend patří některé z nejdéle držených titulů. Akcie Coca-Cola jsou součástí holdingu už od roku 1988 a American Express Buffett nakupoval jenom o 5 let později.

Protože Buffett umožnil, aby se naplnily u těchto titulů jeho dlouhodobé investiční teze, pokryl už dividendový výnos Coca-Coly více než 50 % počátečních nákupních nákladů. U akcií American Expres to pak je více než pětina.

I Buffettova nejhorší investice za poslední desetiletí, akcie Kraft Heinz, vyplácí každý rok nemalou dividendu, která alespoň částečně ospravedlňuje držení více než 26% podílu Berkshire v této společnosti.

Dividendové akcie jsou zkrátka nenápadnými hrdiny stojícími za investičním úspěchem Warrena Buffetta a pokud hodláte také dlouhodobě uspět, právě pravidelná výplata dividendy je dobrým signálem vypovídajícím o kvalitě společnosti.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo