Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rekordní růst na Wall Street: Indexy opět lámaly historické hranice!

Americké akciové indexy dosáhly ve středu opět nových historických maxim díky ochlazení dubnové inflace. S&P 500 překonal 5 300 bodů, Nasdaq 100 vzrostl o téměř 1,5 % a Dow Jones se přiblížil k hranici 40 000 bodů.

Publikováno
Rekordní růst na Wall Street: Indexy opět lámaly historické hranice!
Zdroj: depositphotos.com

Všechny tři hlavní americké akciové indexy ve středu rostly. S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones Industrial Average uzavřely na rekordních úrovních. Tento nárůst byl způsoben novými údaji, které ukazují ochlazení inflace v dubnu.

Index S&P 500 si připsal více než 1,2 %, poprvé překonal hranici 5 300 bodů a uzavřel na hodnotě 5 308,15 bodu. Nasdaq-100 vzrostl téměř o 1,5 % a stanovil nový rekord na 18 596,65 bodu.

Mezitím Dow Jones Industrial Average vzrostl o 350 bodů neboli 0,9 % a uzavřel těsně pod významnou hranicí 40 000 bodů na 39 908 bodech.

Vývoj 3 velkých indexů od začátku týdne

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Ochlazující inflace

Nejnovější zpráva o indexu spotřebitelských cen (CPI) odhalila, že za 12 měsíců končících v dubnu ceny vzrostly o 3,4 %. To je mírné zpomalení oproti 3,5% nárůstu zaznamenanému v březnu.

V meziměsíčním vyjádření ceny vzrostly o 0,3 %, což je rovněž pomalejší růst než v předchozích dvou měsících, kdy byl zaznamenán růst o 0,4 %.

Více než 70 % měsíčního růstu celkové inflace představovaly rostoucí náklady na benzin a přístřeší. Ceny potravin však poprvé za rok klesly, když se oproti březnu snížila jejich hladina o 0,2 %.

Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje volatilní kategorie, jako jsou energie a potraviny, navíc zpomalil na 3,6 % meziročně, což je nejnižší míra od dubna 2021.

Zatímco celková inflace se ochlazuje, některá odvětví se nadále potýkají s cenovými tlaky. Například pojištění motorových vozidel vzrostlo v dubnu o 1,8 % a meziročně se zvýšilo o 22,6 %.

Přestože ceny nových a ojetých automobilů klesly z rekordních hodnot, auta zůstávají drahá, zejména vzhledem k současnému prostředí vysokých úrokových sazeb.

Pozitivní zprávou ale je, že zvyšování cen za bydlení se zmírnilo na 5,5 %, což je nejnižší meziroční míra od května 2022.

Slabé maloobchodní tržby a spekulace o sazbách

Ve středu také vyšla zpráva o maloobchodních tržbách v USA, která ukázala, že v dubnu stagnovaly. To naznačuje, že spotřebitelé možná dosahují svých výdajových limitů.

John Sedunov, profesor financí na Villanova University, poznamenal, že toto zmírnění maloobchodu by mohlo vést k menšímu tlaku na ceny v některých oblastech, což by mohlo dále zmírnit inflaci.

Ochlazení inflace a slabé maloobchodní tržby v dubnu znovu vedly investory ke spekulacím, že by Federální rezervní systém nakonec mohl ještě letos snížit úrokové sazby.

Gary Pzegeo, vedoucí oddělení pevných výnosů ve společnosti CIBC Private Wealth US, poznamenal, že tyto faktory podporují pravděpodobnost snížení sazeb Fedu na podzim.

Trhy diskontují snížení sazeb v září a přešly na cenu druhého snížení do prosince.

S tímto názorem souhlasí i Tyler Schipper, profesor ekonomie na University of St Thomas v Minnesotě. Schipper poukázal na to, že poslední zpráva o indexu spotřebitelských cen je pozitivní po třech horkých zprávách o inflaci, která byla na začátku tohoto roku horší, než se očekávalo.

“Díky tomu to vypadá, že šlo spíše o hrboly na cestě než o skutečně stagnující inflační prostředí,” řekl.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎