Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Vznikla první kryptoměnová banka v USA, Ethereum dosáhlo ATH v počtu transakcí a na trhu dělá vlny DEX Uniswap

Kryptoměnové aktuality – Vznikla první kryptoměnová banka v USA, Ethereum dosáhlo ATH v počtu transakcí a na trhu dělá vlny DEX Uniswap

Nejdůležitější zpráva pro vesmír kryptoměn za minulý týden přišla z USA. Americký stát Wyoming udělil bankovní licenci společnosti Kraken.

Kraken se tak stává první americkou kryptoměnovou bankou. To je obrovský krok kupředu pro celý kryptoměnový ekosystém.

Wyoming je jako stát znám svou přívětivou a rozvinutou regulací kryptoměn. Za tím stojí také známa právnička Caitlin Long, která působí v lokální komisi pro rozvoj blockchain technologií. I díky snahám Long se stal Wyoming “kryptoměnovým rájem” v USA.

Právě vznik první kryptobanky v USA je dán přehlednými a přijatelnými regulacemi. V jiných státech by Kraken ani nemohl o takovou licenci zažádat, protože lokální regulace nemusí pojem “kryptoměna” znát.

Kraken bude muset založit novou dceřinou společnost, která se bude jmenovat Kraken Financial. Ta prozatím bude působit lokálně, nicméně dle slov zakladatele Krakenu je cíl daleko větší. Do budoucna se chce Kraken Financial stát globální a důvěryhodnou bankou pro kryptoměny.

Z regulačního hlediska vyžaduje bankovní licence, aby veškeré majetky klientů byly kryté. To znamená, že banka musí držet 100 % vložených finančních prostředků, což je dobrá zpráva pro klienty. V případě hromadných výběrů vkladů se dostane na všechny.

Proč je první kryptobanka velkou událostí?

Vznik první kryptoměnové banky v USA je opravdu převratnou údalostí. Pro rozvoj a adopci to je obrovský krok kupředu a to ve třech hlavních rovinách.

První rovinou je samotný vznik banky na kryptoměny. Díky tomu vznikne bezpečné a regulované prostředí, kde budou mít investoři vysokou míru jistoty ve vztahu k bezpečnosti své investice. Banka bude kontrolována ze strany regulátorů a díky tomu bude muset dodržovat vysoké bezpečnostní standardy.

Druhou rovinou je pak monumentální ulehčení situace pro institucionální klienty. Jsou to právě instituce, které disponují největším objemem finančních prostředků a díky vzniku regulované banky se jim otevírá úplně nová cesta ke vstupu do světa kryptoměn.

Instituce vyžadují vysokou míru zabezpečení a právě to dostanou s novou bankou. V podstatě tak vznikne nový most mezi klasickými financemi a světem kryptoměn. To může do prostoru teoreticky přivést opravdu mnoho nových a majetných investorů.

Třetí klíčovou rovinou je pak vznik rámce pro kryptoměnové banky. Regulace Wyomingu mohou ostatní státy (jak v USA, tak i ve světě) jednoduše okopírovat. V brzké budoucnosti tak můžeme očekávat vznik dalších podobných institucí.

Díky tomu se samozřejmě kryptoměny nadále posouvají do mainstreamu. Již se nejedná o technologii pro pár vyvolených cyber specialistů, ale otevírá se cesta pro širokou společnost i pro firmy.

DEX Uniswap rozdal tokeny mezi komunitu

Velmi milá zpráva čekala na uživatele decentralizované burzy, tzv. DEx, Uniswap. Každý uživatel Uniswapu, který udělal alespoň jednu transakci do 1. 9. 2020, obdržel 400 tokenů UNI.

Aidrop Uniswapu se zapíše do historie jako jeden z největších a to díky vysoké ceně tokenů UNI. V době psaní článku má jeden UNI token hodnotu 4,34 dolarů.

Každý uživatel Uniswapu tak v podstatě dostal 1736 dolarů za každou adresu, se kterou na Uniswap přistupoval. V přepočtu na koruny se jedná o cca 40 000 korun. Nejvyšší hodnota UNI tokenů byla přibližně 8,3 dolaru. V nejvyšším cenovém bodu měl airdrop pro běžné uživatele hodnotu 80 000 korun.

Token UNI je tzv. governance token (řídící token). Majitelé UNI tak v rámci decentralizovaného ekosystému mají právo hlasovat o tom, co a jak se bude na platformě dít. Jedná se tak o verzi autonomní decentralizované organizace (DAO). Celých 60 % tokenů pak půjde komunitě kolem DEXu Uniswap.

Majitelé tokenu UNI také mají další výhodu. Za každou transakci na Uniswapu se platí poplatek, který je následně rozdělen mezi poskytovatele likvidity a majitelé governance tokenu. Majitelé UNI tak budou získávat poměrnou část z poplatků na burze.

Cena Uniswapu byla vysoká primárně ze dvou důvodů. V první řadě patří Uniswap do oblasti decentralizovaných financí, které jsou nyní vysoce vyhypovaným tématem. Uniswap dlouhodobě vykazuje pro DExy neuvěřitelná čísla. Již minulý týden jsme psali o tom, že objemy obchodů se pohybují okolo půl miliardy dolarů denně.

Uniswap je tak první extrémně úspěšnou a decentralizovanou burzou. Decentralizované burzy umožňují obchodovat přímo z peněženky uživatele a odpadá tak potřeba centralizovaných burz, které jsou často napadány.

Graf UNI
Změna za 24h
-4,5 %
Aktuální cena
$8,87

Ethereum transakce na ATH, obtížnost těžby BTC také

Kryptoměny se opět nachází v oblasti bezprecedentního zájmu. To platí obzvláště pro dvě hlavní kryptoměny a tedy Ethereum a Bitcoin.

Ethereum po dvou a půl letech dosáhlo na historické maximum, co se počtu transakcí za den týče. U Bitcoinu zase vyrostla obtížnost těžby bitcoinů na rekordní hodnoty, což signalizuje rekordní zájem ze strany těžařů.

Ethereum je dlouhodobě nejvíce využívanou kryptoměnou, a to primárně díky tomu, že jako první blockchain vytvořilo virtuální počítač (EVM-Ethereum virtual machine).

Díky této architektuře umožňuje Ethereum tvorbu komplexních smart kontraktů a na těch pak stojí decentralizované aplikace.

Vysoký zájem obzvláště o decentralizované finance žene počet transakcí na rekordní čísla.

Zatímco v roce 2017 dosáhlo ETH za den na 1.35 milionů transakcí, tak o dva a půl roku později jsme svědky nového rekordu. Ethereum zvládlo v minulém týdnu 1.4 milionu transakcí za den.

Zelená - Transakce na síti Ethereum, Červená - Transakce na síti Bitcoin
Zelená – Transakce na síti Ethereum, Červená – Transakce na síti Bitcoin

Velmi zajímavý obrázek také nabízí porovnání počtů ETH na centralizovaných burzách vůči ETH ve smart kontraktech.

Zde je jasně viditelný trend, kdy se ETH přesouvá z centralizovaných služeb do služeb decentralizovaných.

Počet ETH na centralizovaných burzách a ve smart kontraktech
Počet ETH na centralizovaných burzách a ve smart kontraktech

V porovnání s BTC se jedná o výrazný rozdíl. Bitcoin momentálně vykazuje přibližně 350-400 tisíc transakcí denně. Rekord v počtu BTC transakcí byl 500 tisíc transakcí za den. Bitcoin je však pouze transakční sítí, což je hlavní důvod, proč vykazuje nižší počty transakcí.

Bitcoin nicméně znovu dosáhl na své další historické maximum, a to konkrétně v obtížnosti těžby. Těžba BTC se dynamicky mění podle toho, kolik těžařů se na provozu sítě podílí. Čím více těžařů, tím vyšší obtížnost.

Vývoj obtížnosti těžby bitcoinů
Vývoj obtížnosti těžby bitcoinů od r. 2017

Paypal prohlubuje integraci kryptoměn

Jedna z největších společností na finanční transfery Paypal nadále pokračuje v integraci kryptoměnových technologií. Nejnovější zpráva přichází z Evropy.

Paypal nově spolupracuje s burzou BitFlyer. Díky této spolupráci budou moci evropští uživatelé Paypalu snadno rozměnit kryptoměny a fiat měny (jmenovitě euro).

Jedná se o přelomový krok. Do nynější doby totiž Paypal nabízel pouze výběry z Coinbase. U BitFlyer jsou nicméně možné jak výběry, tak i vklady skrze Paypal. Tím se otevírá nová cesta pro nákup kryptoměn.

U společnosti Paypal se dlouhodobě spekulovalo o tom, že se chystá na výraznější vstup do kryptoměnového prostoru. Tyto spekulace se nyní potvrzují.

Závěr k vývoji za poslední týden

Klíčovým tématem pro kryptoměny je budování infrastruktury. Vznik první banky a první integrace Paypalu s krypto burzou značí, že kryptoměnová infrastruktura je na bezprecedentním vzestupu.

Rozvoj digitální infrastruktury vytváří nové přístupové body pro běžné uživatele, ale také pro velké instituce. Díky tomu se tak nákupy krypta stávají podstatně jednoduššími a bezpečnějšími.

Pro budoucí cyklus je to bezvadná zpráva. Čím více vznikne důvěryhodných kanálů, tím snažší bude vstup nových investorů. Kryptoměny tak pokračují v extrémně rychlém vývoji na všech frontách.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.