Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – G20 regulace, Coinbase míří na akciový trh a Čínu ovládla Filecoin horečka

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – G20 regulace, Coinbase míří na akciový trh a Čínu ovládla Filecoin horečka

Minulý týden na kryptoměnových trzích byl znovu plný zajímavých událostí. Summit G20 položil základy pro budoucí regulace kryptoměnových plateb, jedna z největších burz Coinbase chystá vstup na akciové trhy, Čínu zachvátila horečka s názvem Filecoin, jedno z nejúspěšnějších ICO se připravuje na spuštění mainnetu a sociální síť TikTok vyhnala cenu satirické mince o 150%.

Pojďme se na to podívat!

G20 položilo základy legislativy pro přijímání kryptoměn

Spolek 20 nejbohatších států světa nadále pokračuje v tvorbě legislativních rámců, které umožní oficiální přijímání digitálních plateb.

11. července 2020 tato “G dvacítka” ustanovila základy regulací, kterým budou podléhat digitální platby (platby pomocí kryptoměn). Primárním důvodem k ustanovení regulací pro digitální platby je blížící se vznik dvou specifických digitálních majetků.

Jedná se o Libru z dílny společnosti Facebook a čínský národní digitalizovanou měnu juan. G20 na minulém setkání označilo tzv. stablecoiny za ohrožení monetární stability a právě tímto směrem budou pravděpodobně cílit nové regulace.

Pro kryptoměny je to dvojsečná zbraň.

Na jedné straně je pro kryptoměny obecně důležité vytvoření kvalitní a jasné legislativy. Právě ta umožní existujícím podnikům snáze přijímat kryptoměny jako platidlo. Na straně druhé je ovšem také možnost, že legislativa bude přehnaně přísná (jak v případě amerického státu New York), což následně povede k významnému zpomalení adopce a rozvoje kryptoměn.

Oči jednotlivých států se nyní upírají primárně k projektu čínské digitální verzi národní měny. Čína se tvorbou vlastní CBDC (Central Bank Digital Currency) chce vymanit z dominance dolaru a stát se globální rezervní měnou.

Coinbase připravuje vstup na akciový trh

Pravděpodobně nejznámější světová burza kryptoměn Coinbase připravuje vstup na otevřený akciový trh.

Coinbase v této době jedná s americkým regulačním orgánem SEC o provedení IPO anebo přímého vstupu na akciový trh.

Odhadovaná tržní hodnota společnosti Coinbase je přibližně 8 miliard dolarů. Podle deníku New York Times chce společnost Coinbase s největší pravděpodobností rovnou vstoupit na akciový trh.

To by bylo velké vítězství pro kryptoměny, protože by takový vstup musel povolit právě regulační orgán SEC, který je znám svým rezervovaným postojem k oblasti kryptoměn.

Právě takové povolení by signalizovalo, že americký regulátor bere na vědomí, že kryptoměny budou nadále pokračovat v rozvoji a do budoucna se stanou významnější součástí ekonomiky.

Druhým benefitem pro kryptoměnový prostor by pak mohlo být potenciální otevření cesty pro schválení ETF pro Bitcoin. Na BTC ETF se čeká již několik let a SEC prozatím zamítl všechny pokusy o vytvoření tohoto produktu.

Hlavním důvodem, proč SEC nechce povolit vytvoření bitcoinového ETF, je údajná zřejmá manipulace s trhem. Podle amerického regulátora je trh s Bitcoinem velmi silně manipulován a tudíž by ETF neodpovídalo nynějším standardům.

Čína spekuluje na Filecoin

Filecoin vstoupil do světa kryptoměn jako jedno z historicky největších ICO. V rámci ICO v roce 2017 vybrala společnost Protocol Labs přes 250 milionů dolarů v ETH.

Projekt Filecoin buduje decentralizované cloud úložiště, do kterého se bude moci připojit každý. V podstatě by se mělo jednat o ekosystém, který zajišťuje decentralizované a bezpečné úložiště dat.

Právě decentralizace úložného prostoru by měla mít dva hlavní efekty:

  1. v první řadě by se jednalo o výrazné snížení nákladů na ukládání dat (plus zvýšení konkurence v prostoru);
  2. a druhým efektem by pak mělo být rozšíření dostupnosti cloudových služeb díky tomu, že vstupní náklady na vybudování datacenter se sníží.

Filecoin je oblíbený primárně v Číně. S blížícím se startem sítě se začíná spekulovat jak na cenu mince, tak i na nákupy hardwaru určeného právě pro síť Filecoin.

V rámci sítě totiž těžba probíhá ukládáním a bezpečných uchováváním dat. Specializovaný hardware (podobné jako ASIC minery u BTC) by pak měl umět perfektně dvě věci. Komunikaci s blockchainem Filecoinu a ukládání a přenos dat.

V době psaní článku se obzvláště na čínských burzách obchodují Filecoin futures. To jsou kontrakty reprezentující budoucí nativní mince sítě. Jejich cena se výrazně liší mezi jednotlivými burzami.

Takovéto kontrakty na ještě neexistující mince jsou ovšem extrémně nebezpečné a neexistuje žádná záruka, že je v budoucnu burzy rozmění za opravdové Filecoiny.

Filecoin nicméně patří mezi nejočekávanější projekty roku 2020 a o tom vypovídá i přibližně 4 násobný růst ceny FIL v podobě futures oproti ceně v ICO, která byla 5 dolarů za jednu minci FIL.

Dogecoin šílenství na TikToku

Kryptoměny v posledním týdnu zažili relativně vzácnou událost, kdy velká skupina altcoinů překonala cenovým růstem Bitcoin. Toho se chytili někteří uživatelé sociální sítě TikTok a pokusili se o tzv. vypumpování kryptoměny Dogecoin.

Graf DOGE
Změna za 24h
-3,7 %
Aktuální cena
$0,14

Dogecoin je satirickou měnou postavenou na technologii podobné BTC. Původ této kryptoměny pochází z internetového memu se psem Shiba-Inu.

TikTok tak na malou chvíli ovládla kryptoměnová horečka, kdy se mezi sebou uživatelé sítě domlouvali na nákupu kryptoměny DOGE. Cenu DOGE se uživatelům TikToku nakonec podařilo během 3 dnů vypumpovat o cca 150 %.

Od dosažení vrcholu se cena ovšem rychle začala vracet k původním hodnotám a momentálně se nachází v sestupné tendenci.

Případ pump-and-dumpu DOGE dobře ilustruje situaci na trhu s kryptoměnami. Ten je stále doménou primárně retailových investorů, což často vede k vytváření těchto skupin.

Virtuální konference “Off The Charts”

Zítra – 14. července – začíná jedna z největších virtuálních konferencí v kryptoměnovém prostoru. Konference Off The Charts bude mít hvězdné obsazení.

Mezi hosty budou např. Ryan Selkis – CEO Messari, Viktor Radchenko – Founder Trust Wallet, Changpeng Zhao (CZ) – CEO Binance a mnoho dalších.

Pokud se budete chtít virtuální konference zúčastnit, stačí se zaregistrovat na webu Eventbrite.

Na konferenci se budou probírat rozdílná témata a to od nově vznikajících regulačních rámců až po strategie tradingu.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.