Bitfinex je časem prověřená kryptoměnová burza dlouhodobě známá svým zacílením primárně na pokročilé uživatele. Co se týče designu a funkčnosti obchodní platformy, množství nabízených kryptoměn, poplatků i doplňkových funkcí, jedná se v současné době o průměrnou burzu, která nezklame, ale ani ničím nenadchne.
60%
90%
70%
75%
70%
80%
V češtině | Ne |
---|---|
Vznik burzy | 2012 |
Podporované kryptoměny | BTC, XRP, ETH, SOL + 180 dalších |
Poplatek za obchod na spotové burze | Do 0,1 % pro makery a 0,2 % pro takery |
Nabízené služby | Směna, trading, půjčky (lending), úročení a staking, P2P tržiště, Bitfinex Puls news feed, OTC trading |
Nutnost KYC | Ano |
Bitfinex je kryptoměnovou burzou založenou a sídlící v Hongkongu již od roku 2012. Tato původně bitcoinová platforma v dnešní době nabízí již téměř 200 kryptoměn k obchodování, přičemž ještě na začátku roku 2018 nabízela pouze něco okolo 15 aktiv. Celkový objem obchodů na platformě řadí Bitfinex ke špičce mezi světovými kryptoměnovými burzami a není to tak dávno, kdy byl Bitfinex tou úplně největší.
Platforma Bitfinex se řadí mezi pokročilejší obchodní platformy, a to díky pokročilým nástrojům analyzování cenových grafů a taky dostupným obchodním příkazům. V tomto článku si platformu popíšeme, seznámíme se s procesem založení obchodního účtu a zhodnotíme její plusy a mínusy, aby si každý kryptoměnový investor dokázal udělat obrázek o tom, zda je Bitfinex tou správnou volbou.
Obchodní platforma je velmi zdařilá a díky pokročilým funkcím a nástrojům ji ocení zejména zkušení obchodníci. Platformu si můžete nastavit dle svých vlastních preferencí, a to včetně okna s grafem, který poskytuje známý softwarový poskytovatel TradingView. Do grafu si můžete přidávat pomocné indikátory, zakreslovat trendové čáry, atp. Ovšem i začátečník se v ní po čase zorientuje a ony nadstandardní funkce a nástroje mu mohou umožnit posunout se dále.
Na druhou stranu však Bitfinex, zřejmě díky zkušenostem z praxe, při registraci nově příchozího uživatele varuje, že se jedná o platformu pro zkušené obchodníky, takže pokud je obchodník ve světě kryptoměn úplným nováčkem, není pro něj nejvhodnější. Spíše by tedy měl zvážit registraci u jednodušší platformy a k Bitfinexu se vrátit později.
Na platformě Bitfinex lze nakupovat i prodávat více než 180 kryptoměn ve zhruba 450 párech, pochopitelně včetně těch s největší likviditou jako Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin apod. Obchodník má k dispozici také velké množství altcoinů, které lze obchodovat v páru buď proti fiat měnám, např. dolaru nebo libře, či proti některým kryptoměnám, zejména Bitcoinu (BTC), Ethereu (ETH) nebo Tetheru (USDT).
Poznámka: Kromě standardní webové platformy mohou uživatelé Bitfinex využít také aplikaci. Je k dispozici pro Android i iOS, takže obchodník má vždy přehled o svých obchodech a situaci na trhu.
Na první pohled může rozhraní burzy Bitfinex působit podobně jako u jakýchkoliv jiných burz – uprostřed se nachází graf obchodovaného aktiva, vlevo výběr kryptoměn, ihned pod ním nastavování obchodních příkazů včetně výpisu těch aktivních a ve spodní části stránky order book s vizualizací hloubky trhu. Pokud se ale zaměříme na oblast dostupných obchodních příkazů, záhy zjistíme, že je zde spoustu možností, které na jiných burzách více zaměřených na nezkušené uživatele nenajdeme.
Základními příkazy jsou zajisté ty tržní (market) a limitní (limit). Od nich se následně odvíjí všechny ostatní.
Základem každé burzy jsou 2 druhy obchodních příkazů:
Při výběru dalších příkazů kromě toho tržního (market) naleznete i spoustu dalších. Je možné, že jste některé z nich nikdy předtím neslyšeli. V následujících podkapitolách se tedy na jednotlivé z nich podíváme a vysvětlíme si, jak fungují.
Mezi pokročilejší příkazy patří stop, příkaz, který bude vyvolán pouze na zvolené či horší ceně. To znamená, že pokud např. nakoupíte Bitcoin na ceně 20 000 dolarů a cenu pro prodejní stop zvolíte 19 000 dolarů, příkaz se začne vyplňovat až při překročení této ceny. S tím se pojí skutečnost, že se může vyplnit klidně i na nižší ceně – tedy pokud se první obchodník, který má zájem nakupovat, nachází např. až na 18 950 dolarech.
Jedná se o příkaz známý také pod názvem stop loss a může být opět v tržní i limitní variantě.
Stop limit funguje jako limit objednávka, ale příkaz je do knihy objednávek umístěn pouze v případě a až v okamžik, kdy cena aktiva dosáhne tzv. stopky. Stop limit objednávky využívají zejména profesionální tradeři k braní zisků a redukci ztrát z předem plánovaných swingových či scalpových obchodů.
Trailing stop je tou poslední variantou stop lossu, kterou Bitfinex nabízí. Je charakteristický tím, že se s rostoucí či klesající cenou (podle toho, jestli je vytvořen pro nákupní či prodejní pozici) sám pohybuje, ke svému vyvolání pak používá parametr cenové vzdálenosti (na obrázku distance USD).
Funguje tak, že pokud jej využijete např. při longové pozici Bitcoinu otevřené na 19 000 USD a vzdálenost nastavíte např. na 500 USD, tak v případě poklesu ceny ihned na 18 500 USD se příkaz vykoná. Pokud ale cena poroste např. na 21 000 USD, stopka se posune na 20 500. Takto stále dokola, dokud cena Bitcoinu roste nebo neklesne pod 500 USD od lokálního maxima.
Dalšími pokročilými příkazy jsou Fill or Kill (FOK) a Immediate or Cancel (IOC) příkazy. IOC a FOK jsou určené pro profesionály a fungují tak, že při jejich vyvolání musí být zvolené množství aktiva prodáno či koupeno najednou. Liší se pouze v tom, že v případě FOK je buď prodáno či nakoupeno všechno nebo nic a v případě IOC je prodáno či nakoupeno to, co “se stihne”, zbytek je kompletně zrušen.
Hidden order je, jak již název napovídá, skrytá objednávka. Jakmile hidden order vytvoříte, bude umístěn do order booku jako každý jiný limitní příkaz, ovšem s tím rozdílem, že zůstane pro ostatní obchodníky skrytý. K čemu je to dobré, ptáte se?
Spousta obchodních strategií je na rozestavení knihy objednávek závislá, a pokud je vámi zadávaný příkaz dostatečně velký, spoustu obchodníků může zajímat. Tím, že svůj obchodní příkaz skryjete, narušíte i obchodní strategie cizích obchodníků, což může jít ve váš prospěch, pokud dobře víte, co děláte.
Na obrázku výše můžete nalézt vizualizaci agregované knihy objednávek pro pár BTC/USDT z pěti největších burz – Binance, Bitstamp, Coinbase, FTX a Kraken. Teplejší barvy značí zvýšenou koncentraci limitních obchodních příkazů – nejvyšší koncentrace je zde např. kolem ceny 30 000 dolarů za bitcoin. Tím, že váš nově vytvořený příkaz bude skrytý, se do tohoto grafu neumístí, a ostatní obchodníci se dle toho nebudou moci rozhodovat.
Narušení cizích obchodních strategií a zvýšení anonymity najednou ovšem něco stojí.
Hidden order je zpoplatněn skrze taker poplatky, nezávisle na tom, jestli se vyplní najednou celý, či jen částečně. K tomu navíc protistrana, která vám příkaz naplní, zaplatí pouze maker poplatky. Je také nutné pamatovat na to, že běžné limitní příkazy mají vyšší prioritu, než příkazy skryté.
Post-only order je opět téměř stejný jako klasický limitní příkaz, pouze s tím rozdílem, že v order booku čeká netknutý až do okamžiku, kdy se najde protistrana, která jej vyplní celý najednou a ne jen částečně.
Pokud je totiž standardní limitní příkaz vyplněn jen částečně, může být zpoplatněn skrze taker poplatky z první obchodované části a ze zbytku klasicky skrze maker poplatky. Takto si zajistíte, že za váš příkaz zaplatíte maker poplatky vždy, ovšem výměnou za to, že na vhodného obchodníka možná chvilku počkáte.
Tento typ příkazu ve skutečnosti vytvoří dva odlišné příkazy, mezi kterými je vytvořena vazba. Jakmile u jednoho z nich dojde ke kompletnímu či částečnému vyplnění, druhý z nich je automaticky zrušen. Technicky je vytvořen jeden limit order a jeden stop order.
Pomocí tohoto obchodního příkazu si můžete najednou zajistit prodej na vámi určené ceně a zároveň stop loss pro limitaci ztráty, když se cena bude odvíjet tím špatným směrem.
Nejedná se o obchodní příkaz jako takový, ale pouze o doplnění během jaké doby má být příkaz stále aktivní. Můžete si tak zajistit, že když se vámi nastavený např. limitní příkaz pro nákup Etherea na 1 000 dolarech do týdne nevyplní, bude automaticky zrušen.
Scaled order vytvoří více objednávek najednou a rozvrství je do dané oblasti podle různých parametrů, které si můžete nastavit. Je to dle našeho názoru jedna z nejlepších vychytávek, kterými Bitfinex disponuje a čímž by se měla inspirovat snad každá burza.
Mnoho zkušenějších obchodníků dané aktivum neprodává či nekupuje najednou na jedné ceně, ale postupně v dané oblasti. Vytvoření ale např. 10 orderů místo 1 může zabrat zbytečně hodně času, se scaled orderem toho však docílíte během pár sekund.
V nastavovacím poli stačí pouze zvolit množství aktiva, počet skutečně vytvořených orderů, rozsah ceny a doplňující informace, jako hustotu orderů v daném intervalu ceny či možné odchylky, ke kterým se při výpočtu algoritmus může uchýlit. Výsledek si můžete před vložením do knihy objednávek ověřit stisknutím tlačítka Preview.
Bitfinex umožňuje obchodování s vypůjčenými penězi, tedy na marži. K tomuto účelu můžete využít až desetinásobnou páku, díky níž vytvoříte desetkrát větší obchodní pozici, než činí vaše investice. Ačkoliv vám tato obchodní pozice může přinést mnohem vyšší zisky, je také mnohem rizikovější – je tedy nutné mít se na pozoru. Maržovní obchodování je dostupné přes záložku Margin v sekci nastavování příkazů.
Jelikož si obchodníci půjčují peníze navzájem mezi sebou, je těm klientům, kteří si peníze půjčí, účtován denní úrok, což je vlastně odměna pro ty obchodníky, kteří peníze půjčují. Aby mohli noví klienti využívat služeb maržového obchodování, musí dosáhnout minimálně třetího stupně ověření identity – Intermediate. Úrovním ověření se budeme věnovat níže.
V rámci samotného obchodování zde pouze přibývá možnost zakliknutí parametru Reduce-only, který modifikuje vytvořené maržovní pozice tak, že blokuje veškeré další příkazy nějakým způsobem navyšující již otevřenou pozici. Výběr této možnosti značně redukuje riziko; jedná se o modifikaci příkazu, kterou např. Binance implementuje automaticky. Využívá se i pro futures kontrakty.
Futures jsou k dispozici přes záložku Derivatives v horní části, Bitfinex nabízí velké množství kontraktů pro většinu kryptoměn, jedná se o trvalé (perpetual) kontrakty, na něž se tedy nevztahuje doba expirace. Vzhledem k trvalé době kontraktů jsou obchodníkům účtovány sazby financování (funding rates) 3x denně.
Bitfinex nabízí kontrakty ve většině pro USDT, 7 kontraktů pro BTC a 2 pro EURT (pro Bitcoin a Ethereum). Možností je využití až 100násobné páky – Bitfinex vám po nastavení parametrů pro příkaz vždy okamžitě zobrazí předpokládanou úroveň likvidace. K obchodování můžete využít stejných obchodních příkazů jako pro spotový trh.
V levé spodní části pod nastavováním příkazů můžete také vidět specifikaci daného kontraktu, na nějž se díváte, a to včetně doby do dalšího fundingu a predikované sazby. A pokud jste skutečně profík a k obchodování používáte připojení přes API, přes tlačítko SPECS si zobrazíte veškeré specifikace kontraktu.
Samotné zaregistrování účtu je velmi rychlé a jednoduché. Při registraci se toho po uživateli příliš nevyžaduje, nutné je tak zadat pouze uživatelské jméno, email, heslo a pro větší zabezpečení také číslo mobilního telefonu.
Doporučujeme i aktivaci takzvaného 2FA Ověřování. Do chytrého telefonu si pak můžete stáhnout aplikaci ke generování kódů (např. Google Authenticator), kterou budete potřebovat pro potvrzování významných kroků, jako je například výběr peněz či změna hesla. Díky tomu je váš účet ve větším bezpečí před útokem hackerů.
Po založení účtu vám bude automaticky přidělena zákaznická úroveň Basic Access, což je úroveň, v níž se sice dostanete do burzovního rozhraní, ale žádná činnost vám nebude zpřístupněna. Skutečně se tak v rozhraní můžete pouze porozhlédnout. Abyste na burze Bitfinex mohli začít obchodovat, budete muset podstoupit ověření totožnosti alespoň pro úroveň Basic Plus.
Upozornění: Od 9. listopadu 2022 platí, že noví uživatelé, kteří si vytvořili účet po tomto datu a dosud na burze nepodstoupili ověření totožnosti, nemohou obchodovat a mohou dění na burze pouze sledovat. Původní úroveň Basic, která dříve umožňovala obchodování kryptoměn bez KYC, nyní nese název Basic Access a prakticky žádné pravomoce uživateli neudává.
Pro uživatele, kteří si vytvořili účet ještě v roce 2021 a dříve, se nic nemění.
Abyste na burzu mohli vložit kryptoměny a začít obchodovat, budete muset po založení účtu podstoupit proces ověření identity (KYC). Po poskytnutí občanského průkazu, selfie, adresy pobytu a telefonního čísla povýšíte na úroveň Basic Plus, se kterou jste schopni:
Pokud si přejete mít také přístup k dalším funkcím, jako například fiat vklady či výběry nebo maržovní obchodování, je zapotřebí burze poskytnout více informací. Ke všemu, co jste poskytli v rámci úrovně Basic Plus, musíte přiložit ještě jednu další fotku, dokument prokazující adresu pobytu (např. účet za topení) a nakonec vyplnit finanční dotazník. Poté bude váš zákaznický účet disponovat úrovní Intermediate, s níž můžete:
Spoustě uživatelům tato úroveň reálně stačí. V rámci úrovně Intermediate máte přístup ke všemu, co jako obchodník potřebujete. Pokud chcete, můžete burze ještě dodatečně poskytnout výpis z bankovního účtu a dosáhnout tak maximální úrovně Full. Ta vám ke všemu umožní i vklad a výběr fiat měn přes bankovní účet v rámci mezinárodních transakcí. Pro tuzemské uživatele je však mnohem výhodnější využít SEPA platbu, touto úrovní tedy žádné značné výhody nezískáte.
Na obrázku výše naleznete přehled úrovní potřebných pro různé kategorie obchodování. Pokud jste si účet vytvořili mezi lednem a březnem roku 2022, stačí vám na body označené ✔² úroveň Basic Plus. A pokud jste si účet zakládali před začátkem roku 2022, žádné ověření na kategorie s tímto označením nepotřebujete. Celé porovnání naleznete na oficiálních stránkách.
Na váš účet na Bitfinexu můžete vkládat prakticky kterékoli z téměř 180 kryptoměn, které burza podporuje. Žádný minimální vklad není, ovšem pro některé z kryptoměn je potřeba alespoň druhá úroveň ověření vyžadující dokument prokazující adresu pobytu. Do sekce vkladů se dostanete přes tlačítko Wallet → Deposit.
Můžete si vybrat ze 4 variant vkladu. Pokud je vaším cílem vklad kryptoměn, klikněte na tlačítko Cryptocurrency či Tether tokens, pokud chcete vložit jakoukoliv variantu Tetheru – ať už USDT, EURT nebo třeba XAUT. Vklad jednotlivých Tetherů je ale možný až po verifikaci účtu.
Na obrázku níže naleznete příklad pro vklad Bitcoinu i s adresami jednotlivých peněženek na Bitfinexu – pro spotové a maržovní obchodování a pro financování. Pokud adresu v nějakém řádku nevidíte, přes tlačítko dvou šipek v pravé části si vygenerujete adresu novou. Bitfinex vám určí doporučenou výši poplatku a také počet potvrzení, po nichž budete moci s bitcoiny manipulovat.
Vklad fiat měn, ať už přes bankovní účet či kreditní kartu, je dostupný až po ověření totožnosti v alespoň druhé, respektive třetí úrovni. To ale neplatí pro nákup kryptoměn kreditní kartou – do toho se můžete pustit už s první úrovní ověření totožnosti. Jde o rychlou, ale drahou variantu – poplatky si rozebereme níže.
Uživatelé této platformy budou muset hradit poměrně velké množství poplatků, jejichž výše se počítá na základě zobchodovaného objemu za posledních 30 dní. Jednoduše řečeno, čím více obchodujete, tím méně platíte.
V rámci spotového obchodování se poplatky pro maker příkazy pohybují v intervalu 0,1 % – 0 %, na nulu dosáhnete poté, co za měsíc na Bitfinexu zobchodujete 7 a půl milionu dolarů nebo více. Taker poplatky se od 0,2 % postupně snižují až na 0,055 %. Zmíněné dvě desetiny procenta ovšem platí až do 7 a půl milionu USD, snižovat se začínají až poté.
Na derivátovém trhu dosahují poplatky nižších úrovní – v případě maker příkazu se snižují od 0,02 % do záporných hodnot při překročení 30 milionů USD v obchodovaném objemu. Pro takery se poplatek snižuje od 0,065 % při nulovém objemu obchodů až na 0,02 % při zobchodovaných 30 miliardách dolarů.
Pokud vám seznam výše přijde nepřehledný, Bitfinex nabízí kalkulačku jednotlivých poplatků dle zobchodovaného objemu.
Poplatky je také možné snížit skrze počet držených LEO tokenů. Dle počtu LEO tokenů se slevy řadí do tří úrovní. Pokud máte v peněžence LEO tokeny v hodnotě alespoň 1 USDT, máte nárok na 15 % slevu pro taker poplatky v rámci obchodování na spotovém a maržovním trhu mezi kryptoměnami navzájem a mezi kryptoměnami a stablecoiny. Skrze další úrovně je možné dosáhnout slevy i na obchody mezi kryptoměnami a fiat měnami a obchody na derivátovém trhu.
Pokud se rozhodnete nějaké ze svých aktiv půjčit ostatním obchodníkům pro maržové obchody, Bitfinex si z vašeho výdělku ponechá 15 %, respektive 18 %, pokud obchodník, kterému peníze půjčujete, obchoduje skrze skryté příkazy (hidden order).
Příklad: Pokud se rozhodnete někomu půjčit např. 10 000 USD za úrok 0,06 %, za den vyděláte cca 6 USD, z této částky si ale Bitfinex vezme 15 % (pokud obchodník nevyužil skrytý příkaz), tedy 0,9 USD, váš čistý zisk tedy činí 5,1 USD.
Když stojíte na opačné straně a peníze si tedy půjčujete, platíte pouze úrok postupně každou vteřinu za dobu aktivní půjčky, minimálně splatíte však alespoň jednu hodinu.
Vklad kryptoměn zpoplatněn není. V případě vkladu přes bankovní účet si Bitfinex určuje 0,1 %, minimálně však 60 USD či 60 EUR. Pokud se ale rozhodnete využít SEPA platbu, což je pro českého zákazníka ta nejlepší varianta, zaplatíte pouze 0,5 EUR za transakci.
Pro výběr kryptoměn zavádí Bitfinex variabilní výši poplatku pro každou kryptoměnu zvlášť v závislosti na vytížení sítě a aktuální ceně na trhu. Např. při výběru BTC v době psaní článku (listopad 2022) zaplatíte navíc 0,0004 BTC, situace se ale může průběžně měnit.
Výběr fiat měn je zpoplatněn stejným způsobem jako vklad – 0,1 % s minimem 60 USD/EUR. Při využití expresní platby je poplatek navýšen na 1 % s minimem 100 EUR/USD. Přes SEPA platbu je poplatek opět nastaven na 0,5 EUR za transakci.
Pravděpodobně tím nejnáročnějším obdobím byl srpen roku 2016, když byl Bitfinex hacknut. V té době bylo zcizeno přibližně 119 756 bitcoinů v hodnotě zhruba 72 milionů dolarů.
Právě díky rozsáhlému útoku hackerů z roku 2016 klade Bitfinex bezpečnost na první místo. V jejich týmu se nachází velké množství techniků a specialistů, kteří reagují na nové hrozby nejrůznějšími preventivními opatřeními. Bitfinex chrání naprostou většinu finančních prostředků (99,5 %) na offline úložištích, přičemž jen půl procenta se nachází v online peněženkách.
Platforma využívá dvoufaktorové ověření, do nějž je možné integrovat i hardwarový klíč, např. YubiKey. Standardem je i šifrování veškerých kanálů, kontrola IP adres při výběrech a během přihlášení – pokud dojde k náhlé změně, systém přístup k účtu přeruší. Pro výběry zároveň zavádí whitelist na kryptoměnové adresy, které si volí sám uživatel, a podezřelé výběry zkoumá manuálně vždy nějaký pověřený pracovník.
Databáze burzy jsou v reálném čase neustále replikovány na šifrované disky uložené různě po světě, pro emailovou komunikaci platforma zavádí ještě GBP šifrování. Burza také uvádí, že disponuje robustní ochranou proti DDoS útokům.
Veškeré postupy, jak jednotlivé bezpečností prvky nastavit, lze nalézt na podpoře platformy Bitfinex. Všechny dodatečné bezpečností prvky naleznete níže:
Zákaznická podpora Bitfinexu funguje nepřetržitě 24/7 a chvályhodná je také její rychlost, protože veškeré požadavky zákazníků se snaží řešit v horizontu 12 hodin. Mnohdy však bývá zákaznická podpora Bitfinexu požadavky uživatelů zahlcena, takže odpověď trvá déle. Z tohoto důvodu je dobré mít povědomí o sekci znalostní báze, ve které možná naleznete odpovědi na své otázky.
Tether (ať už s tickerem USDT pro americký dolar, tak i EURT pro eura XAUT pro zlato) je pravděpodobně ten nejznámější stablecoin vůbec. Byl vytvořen již roku 2014 původně pod názvem Realcoin, tehdy byl spuštěn na blockchainu Bitcoinu skrze Omni Layer Protocol. Založili jej Brock Pierce, Craig Sellars a Reeve Collins. Tether je průkopníkem tzv. IOU stablecoinů, u nichž je krytí zařízeno skrze rezervy držené emitentem mincí, v tomto případě společností Tether Limited.
Bitfinex byl první burzou, která začala Tether roku 2015 využívat. Společnost Tether Limited sdílí s Bitfinexem velké množství vysokých představitelů, obě dvě společnosti zároveň vede společnost iFinex Inc. To je také jedním z důvodů, proč pro Tether na Bitfinexu naleznete tak širokou podporu.
Historická výkonnostní data stojí jednoznačně na straně Tetheru – oproti jiným stablecoinům je jeho vazba na cenu jednoho dolaru celkem silná. To se už bohužel nedá říci o jeho pověsti, jež není příliš pozitivní kvůli dlouho trvajícím tahanicím o skutečném množství finančních prostředků určených pro krytí Tetheru.
Kryptoměnová burza Bitfinex je uživateli oblíbená pro relativně nízké poplatky v řádech vyššího obchodovaného objemu a dostupné možnosti. Právě vzhledem k její oblíbenosti o ní snadno dohledáte spoustu recenzí, a to jak pozitivních, tak i negativních.
My na Bitfinexu zatím provedli obchody v řádech vyšších desítek BTC a vše bylo bez jediného problému, za nás ho tedy lze jen doporučit. Jedná se o časem prověřenou burzu se širokou nabídkou možností, vysokým zabezpečením a značnou likviditou.
Na druhou stranu se toho však moc neví o stejnojmenné provozující společnosti, respektive o společnosti iFinex Inc., která je registrovaná na Britských panenských ostrovech se sídlem v Hongkongu. Z tohoto důvodu je lepší být jako zákazník prozíravý a raději nepoužívat Bitfinex coby úložiště kryptoměn. Je tedy rozumné si na Bitfinexu ponechat určité množství kryptoměn pro trading a zbytek vašeho portfolia uložit na nějakou kryptoměnovou peněženku, ideálně na hardwarovou jako např. Trezor či Ledger.
Důvěryhodnosti Bitfinexu nepřidává ani incident z roku 2016, kdy klientům z účtů zmizelo na 119 756 bitcoinů s přibližnou hodnotou 72 milionů dolarů. Burza Bitfinex se rozhodla tento problém vyřešit tak, že ztrátu rozdělila mezi všechny uživatele, a poté ji kompenzovala vytvořením tokenů BFX, přičemž 1 token stál 1 dolar. I možná proto si burza Bitfinex dokázala udržet své dominantní postavení mezi všemi kryptoburzami.
Bitfinex je pokročilejší obchodní platformou, na níž lze obchodovat téměř 200 kryptoměn. Investoři mohu také využívat derivátové instrumenty a obchodovat na maržových účtech. Do základní výbavy platformy patří pokročilé obchodní příkazy, jako je například trailing stop, a kompletně rozepsaný order book i s vizualizací hloubky trhu. Založení obchodního účtu a vložení peněžních prostředků je velmi jednoduché. Společnost již nevyžaduje aktivaci účtu pomocí vkladu 10 000 USD.
Pokud ovšem chce investor využívat více služeb platformy, je potřeba provést vyšší úrovně ověření totožnosti. Ovšem pro klasické obchodování kryptoměn je verifikace vyžadována pouze formou poskytnutí selfie, fotky občanského průkazu a telefonního čísla. Uživatelé mají také možnost využít slev na poplatky. Toto je ovšem podmíněno držením určitého množství LEO tokenů v peněžence.
Základní funkce platformy jsou velmi intuitivní, v rámci jednoduchého obchodování je Bitfinex tedy vhodný i pro začínající obchodníky. Pověst Bitfinexu kazí hack platformy z roku 2016 a nejasnosti o skutečném množství rezerv stablecoinu Tether, na nějž má burza kvůli stejné mateřské společnosti vazbu.
Jméno firmy | Bitfinex |
---|
Základní informace o burze
|
|
Vznik burzy | 2012 |
---|---|
Počet klientů | 15 mil. registrovaných uživatelů |
Webová stránka | https://www.bitfinex.com/ |
Typ burzy | Centralizovaná, KYC |
Vlastní token | UNUS SED LEO (LEO) |
V češtině | |
Česká koruna | |
Dohled ČNB | |
Provozovatel společnosti | iFinex Inc. |
Ředitelství | Hongkong |
Sídlo pro EU | Švýcarsko |
Důležité informace pro investora
|
|
Nabízené služby | Směna, trading, půjčky (lending), úročení a staking, P2P tržiště, Bitfinex Puls news feed, OTC trading |
Minimální vklad | Není |
Minimální investice (objednávka) | Cca 2 USD |
Počet kryptoměn | 180 |
Podporované kryptoměny | BTC, XRP, ETH, SOL + 180 dalších |
Měna účtu | USD, EUR, GBP, JPY, CNH, kryptoměny |
Nutnost KYC | |
Pojištění vkladů | |
Nástroje a nabízené služby
|
|
Finanční páka | |
Futures | |
Opce | |
P2P Obchodování | |
Kopírování obchodníků | |
Obchodovací boti | |
Pravidelné investice (DCA) | |
Staking (Earn programy) | |
Půjčky | |
Launchpady | |
Launchpooly | |
OTC Trading | |
Demo trading | |
Vlastní platební krypto karta | |
Vlastní peněženka | |
Poplatky za obchodování
|
|
Poplatek za obchod na spotové burze | Do 0,1 % pro makery a 0,2 % pro takery |
Poplatek za obchod na derivátové burze | Do 0,02 % pro makery a 0,065 % pro takery |
Poplatek za nákup platební kartou | Spread cca 5 % |
Vklad a výběr peněz
|
|
Metody vkladu | SEPA, Platební karta, Kryptoměny |
Metody výběru | SEPA, Kryptoměny |
Poplatky za vklady a výběry
|
|
Vklad bankovním převodem | 0,1 %, minimální fixní poplatek 60 EUR |
Vklad platební kartou | Spread cca 5 % |
Vklad kryptoměn | Zdarma |
Výběr bankovním převodem | 0,1 %, minimální fixní poplatek 60 EUR |
Výběr platební kartou | Nelze |
Výběr kryptoměn | Variabilní |
Aplikace
|
|
Mobilní aplikace | |
Webová verze | |
Desktopová aplikace | |
Zákaznická podpora
|
|
Možnosti zákaznické podpory | FAQ, kontaktní formulář, live chat |
Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.
Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Zdravím, viete mi poradiť, dá sa niekde na Bitfinex zmeniť native currency z USD na Euro?
Ďakujem za pomoc.
Dobrý den, Antone. Obáváme se, že to v tuto chvíli není možné.
Zdravím, jaký je prosím limit na denní obchody a výběr (BTC) pokud uživatel nemá verifikaci (KYC). Samozřejmě se jedná jen o krypto nikoli Fiat. Děkuji
Dobrý den, Johny. Limity vyloženě pro objem obchodů Bitfinex v tuto chvíli oficiálně nikde neuvádí, takže předpokládáme, že jsou neomezené. Co se týče výběrů, Bitfinex doslova zmiňuje, že ty jsou také neomezené. Z našich zkušeností však víme, že při středních/větších výběrech (10.000 USD+) se může stát, že si Bitfinex KYC vyžádá.
Bitfinex používám léta, ale mám poslední dobou jednu negativní zkušenost, na kterou je potřeba dávat bacha. Pokud se vám stane (a stát se to může) že pošlete transakci například bez MEMO ID (EOS, XRP atd.) jiné burzy vám to zdarma spárují k vašemu účtu, protože jste v podstatě spletli “jen” variabilní symbol na správný účet v bance. Ale Bitfinex vám ze supportu napíše, že pokud to není “Issue” škoda přes 150 USD, vůbec se tím nebudou zabývat. Dost mě to šokovalo a napsal jsme ještě 3 maily, kde jsem nemohl uvěřit tomu, co mi napsali. Potvrdili to a opravdu nevrátili. Transakce byla 120 USD a prostě se jim dál válí na jejich účtu. Tak bacha na chybné transakce u Bitfinex!!!
Bitfinex ma minimalni FIAT vklad/vyber 10 tisic euro/dolaru
https://support.bitfinex.com/hc/en-us/articles/115004565993-Minimum-Withdrawals
S bitfinexem mám zatím jenom dobré zkušenosti, mohu doporučit. Cítím se u nich bezpečně a hlavně se mi líbí jejich platforma, naprosto bez problémů. Bitmex mi přijde hrozně složitý a binance taky.