Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komerční banka oznámila výsledky hospodaření. Vydělala miliardy a navrhuje dividendu přes 10 %!

Komerční banka navzdory vysoké inflaci vydělala miliardy a navrhuje ohromující dividendu. Co na to akcie?

Publikováno
Komerční banka oznámila výsledky hospodaření. Vydělala miliardy a navrhuje dividendu přes 10 %!
Zdroj: commons.wikimedia.org

Komerční banka oznámila výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí roku 2023 a vykázala provozní zisk, který překonal očekávání trhu. Výsledky banky podpořily vyšší poplatky z provizí a také ostatní provozní výnosy.

Banka vykázala čistý úrokový výnos ve výši 6,276 miliardy Kč, což představuje 12% meziroční pokles a zaostání o 1 % za konsensem. Za celý rok 2023 činily úrokové výnosy banky 25,595 miliardy Kč, oproti 28,632 miliardy Kč v roce předchozím.

Naopak čisté výnosy z poplatků a provizí zaznamenaly 9% nárůst a dosáhly 1,817 miliardy Kč, a to především díky nárůstu investic klientů do podílových fondů.

Ostatní provozní výnosy pak meziročně vzrostly o 35 % a dosáhly 1,108 miliardy Kč.

Provozní zisk ve výši 4,892 miliard Kč lehce překonal konsenzus a v meziročním srovnání klesl o 14 %. Čistý zisk 3,259 miliardy korun pak lehce zaostal za očekáváním a meziročně klesl o téměř 30 %.

Vývoj ceny akcií Komerční banky za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Řízení nákladů

Náklady Komerční banky zůstaly nad očekáváním, když vzrostly v meziročním srovnání o více než miliardu Kč, zejména kvůli rostoucím mzdovým a administrativním nákladům vlivem inflace.

Komerční banka rovněž vykázala solidní kapitálovou přiměřenost ve výši 18,8 % a ukazatel krytí likvidity ve výši 149 %, což odráží silnou likvidní pozici.

Výhled na rok 2024 a dividenda

Při pohledu do budoucna Komerční banka revidovala svůj výhled pro rok 2024 – očekává růst výnosů o nižší až střední jednociferné procento, přičemž provozní náklady by měly růst také, ovšem pomaleji.

Investory určitě potěší, že banka navrhuje vyplatit 100 % ročního zisku za rok 2023 ve formě dividendvýplata by tak měla činit 82,66 Kč na akcii – tedy dividendový výnos přes 10 %. Stejný plán pak nastínila banka i pro rok 2024 – tedy rovněž výplatní poměr na úrovni 100 %.

Cena akcií Komerční banky reagovala pozitivně a po oznámení hospodářských výsledků vzrostla o přibližně 5 %.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎