Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Srovnání Erste Group a Komerční banky: Která z oblíbených akcií je lepší investicí?

Erste Group i Komerční bance se v náročných ekonomických podmínkách daří. Díky vysokým dividendám a dobrým finančním výsledkům se je vyplatí sledovat. Která z nich je však lepší investicí?

Srovnání Erste Group a Komerční banky: Která z oblíbených akcií je lepší investicí?
Zdroj: commons.wikimedia.org

Komerční banka ani Erste Group nemohou uniknout pozornosti nikoho, kdo hledá investici v regionu střední Evropy. Bankám se daří zvyšovat ziskovost i v náročném prostředí, kdy je ekonomika v útlumu a kdy musí odvádět daň z neočekávaných zisků.

Za poslední rok se však výrazně lépe daří akciím Erste Group. Který ze zmíněných titulů je zajímavější investicí?

Srovnání vývoje ceny akcií Erste Group Bank a Komerční banky za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Erste group / RBAG
Načítání
Načítání
Načítání
Komerční banka / KB
Načítání
Načítání
Načítání

1. Erste Group Bank

Základní ukazatele (stav k 27. 1. 2024):

 • P/E: 5,95
 • P/B: 0,77
 • Loan/Depozit: 87 %
 • Čistá zisková marže: 28,6 %
 • Kapitálová přiměřenost: 14,5 %
 • Dividendový výnos: 6,77 %

Erste Group je bankou, která založila svůj klíčový business na přijímání vkladů a poskytování úvěrů. O tom svědčí ukazatel Loan/Depozit. Ten ukazuje, že 87 % vkladů je použito jako zdroj pro poskytné úvěry. To je v bankovnictví velice zdravý poměr, ze kterého lze usuzovat, že problém, který potkal americkou banku SVB, která loni zkrachovala, u Erste Group nehrozí.

Investoři do Erste Group by se ale v každém případě měli zajímat o kvalitu úvěrového portfolia. Podle posledních dostupných výkazů za 3Q 2023 je v tomto ukazateli Erste Group velice dobrá

Erste Group má pouze 2 % úvěrů se selháním (tzv. non performing loans) z celkového objemu poskytnutých úvěrů.

Krytí těchto úvěrů formou opravných položek je až do 96 % hodnoty těchto úvěrů. Riziko nějakého zásadního negativního překvapení v důsledku selhání splácení úvěrů je tedy minimální.

Silná rozvaha společnosti, rostoucí a vyvážený objem poskytnutých úvěrů i depozit a konzervativní způsob řízení banky ale nejsou jediná lákadla pro akcionáře.

Banka také nabízí pravidelnou dividendu, která při aktuální ceně a dosahuje 6,7 %.

Tato dividenda se vyplácí po schválení na valné hromadě akcionářů, která proběhne v druhé polovině května 2024. Ex-dividend den je 27. 5. 2024.

Technická analýza

Podívejme se na měsíční cenový graf:

Zdroj: www.tradingview.com
Erste, bankovnictví,
Měsíční graf akcie Erste Group Bank

Akcie EBG se už nějakou dobu roste, jak ukazuje rostoucí trendová linie. Cena je ale již poměrně vysoko, blížíme se k rezistenci, která je v oblasti 43-45 euro za akcii. Obchodníci, kteří se zaměřují na technickou analýzu tedy vidí přibližně 10% růstový potenciál.

To potvrzuje i skupina 15 analytiků na Investing.com, která dává cílovou cenu 47 euro v horizontu 12 měsíců s doporučením “outperform”.

2. Komerční banka

Základní ukazatele (stav k 27. 1. 2023): 

 • P/E: 8,33
 • P/B: 1,16
 • Loan/Depozit: 87 %
 • Čistá zisková marže: 44,68 %
 • Kapitálová přiměřenost: 20,2 %
 • Dividendový výnos: 8 %

Komerční banka je dalším příkladem typického konzervativního bankovního modelu s vysokým poměrem úvěrů vůči přijatým vkladům (depozitům) od klientů a velmi dobrou kapitálovou přiměřeností na úrovni 20,2 %. Proto ani u této banky bezprostředně žádné zásadní problémy nehrozí.

Banka má pouze 2 % úvěrů se selháním (non performing loans), které jsou kryty specifickými opravnými položkami do výše 50 %. Zbytek bude pravděpodpobně pokryt hodnotou zástavy, která je s úvěry spojená (detaily k tomu nejsou ve zprávě uvedeny).

Atraktivitu akcie KB pro akcionáře zvyšuje také pravidelně vysoká dividenda.

Při aktuální ceně nabízí KB dividendový výnos kolem 8 %, pokud by letošní dividenda byla vyplacena na stejné úrovni jako v minulém roce.

Datum vyplácení dividendy není v tuto chvíli přesně známý, ale očekává se, že to bude v rozmezí posledního dubnového a prvního květnového týdne.

Technická analýza

Měsíční graf máme i pro Komerční banku:

Zdroj: www.tradingview.com
Komerční banka, KB, akcie v bankovnictví
Měsíční graf akcie Komerční banky

Vývoj ceny akcií Komerční banky vytváří prakticky podobnou formaci rostoucího trojúhelníku jako Erste Group. Aktuální cena 746 Kč je již blízko rezistence 777 Kč. Další významná cenová hladina pak je 1 011 Kč. Analytici na Investing.com předvídají, že Komerční banka se do 12 měsíců dostane na cenu 822 Kč.

Obě banky čelí úrokovému riziku

Obě banky bude v krátkodobém a střednědobém horizontu negativně ovlivňovat očekávaný pokles úrokových sazeb, ke kterému budou banky nuceny přistoupit v souvislosti s tím, jak bude klesat inflace. To vyvolá tlak na pokles úrokového výnosu z úvěrů.

Na druhou stranu, nižší sazby by měly povzbudit zájem klientů, takže výpadek na procentuální výši úroků by banky měly být schopny kompenzovat vyšším objemem úvěrů.

Obě banky jsou na tom z pohledu kvality fundamentů pro investora velmi podobně. Podle technické analýzy se však zdá, že Komerční banka má vyšší potenciál dalšího růstu.

Investorům by rozhodně neměly uniknout zprávy o hospodaření za rok 2023. Komerční banka je bude reportovat již 8. 2. 2024. U Erste si musíme počkat až do 29. 2. 2024. 

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
22
3

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.