Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kolik akcií byste měli ideálně držet ve svém portfoliu?

Kolik akcií byste měli ideálně držet ve svém portfoliu?
Zdroj: Depositphotos.com

Investoři si často lámou hlavu, jaký je optimální počet akcií, které by měli držet ve svém portfoliu. Tato otázka stará jako investování samo přitom trápí nejen investory z řad široké veřejnosti, ale i správce velkých fondů s aktivy v hodnotě miliard dolarů.

Ze všech koutů slýcháváme o důležitosti diverzifikace, že bychom neměli vsázet vše na jednu kartu a že je potřeba rozhodit sítě. Dále také že je přílišná koncentrace portfolia na jedno odvětví značně riziková a že bychom měli alokovat své prostředky do různých vzájemně nekorelujících titulů. Na druhou stranu zase mnozí varují před rizikem přílišné diverzifikace, kterou se zbytečně ochuzujeme o část zisků.

Kolik akcií bychom tedy měli vlastnit, aby byla alokace našich prostředků optimální? Dobrá otázka, na kterou bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Ale nezoufejte! V tomto článku se vám pokusíme nastínit, jaký počet akcií bude optimální právě pro vás a jak to můžete zjistit.

Jaký na to mají názor velikáni světa investování?

Pokud hledáme odpověď na otázku “Kolik akcií bychom měli vlastnit?”, je určitě dobrý nápad začít u velkých hráčů z dob současných i minulých, kteří s železnou pravidelností porážejí či poráželi tržní průměr. Na celém světě totiž není nikdo povolanější.

Peter Lynch

Každému, kdo se o investování aktivně zajímá, asi postavu Petera Lynche netřeba představovat. Pokud jste však na tohoto chameleona ještě nenarazili, vězte, že se jedná o věhlasného manažera, jenž v letech 1977 až 1990 spravoval podílový fond Magellan Fund spadající pod křídla Fidelity Investments. Během 13 let vedení fondu dokázal dosáhnout neuvěřitelného zhodnocení 29 % ročně, což je více než dvojnásobek zhodnocení indexu S&P 500 za tu dobu.

Zdroj: Fidelity.com

Peter Lynch

Spravování velkých podílových fondů má určitá specifika. Pokud máte zhodnocovat miliardy dolarů, je pro vás vcelku obtížné investovat jen do několika málo titulů – jakékoliv nákupy a prodeje totiž můžou způsobit výrazný cenový pohyb a navíc jste pod přísným dohledem regulačních orgánů. Lynch tak v jednu dobu držel v portfoliu fondu až 1 400 akcií.

Je však nutné zmínit, že to nedělal z důvodu diverzifikace. Když to zjednodušíme, Lynch zkrátka investoval do všeho, co považoval za zajímavou a hodnotnou investici. Taktéž je namístě podotknout, že nepracoval sám, nýbrž měl pod sebou armádu analytiků, jimž věřil a kteří pro něj prováděli fundamentální analýzu.

Peter Lynch je zastáncem názoru, že byste měli držet libovolný počet zajímavých investičních příležitostí, přičemž horní hranice by měla být stanovena vaší schopností každou jednotlivou investici průběžně monitorovat. Současně tvrdí, že je diverzifikace “na sílu” hloupost a že není ani rozumné držet jen jeden nebo dva akciové tituly, protože se vždy může objevit něco nečekaného, s čímž nikdo nepočítal a co vaši investici může poslat do červených čísel.

Co se týče malých portfolií, klidně bych vlastnil tři až deset akcií.

Celková konstrukce Lynchova portfolia vypadala zhruba následovně – třetina v růstových akciích, třetina v konzervativních akciích a třetina v cyklických titulech. Konzervativní složka měla za cíl ochránit portfolio během propadů, zatímco ta agresivnější přinášela krásné zhodnocení během býčích trhů.

Warren Buffett

Vyhraněný názor na diverzifikaci má i Warren Buffett, legendární věštec z Omahy a vlastník Berkshire Hathaway. I on se může pochlubit tradicí pravidelného porážení indexu S&P 500, přičemž o diverzifikaci si myslí následující:

Víte, myslíme si, že diverzifikace – pokud je praktikována obecně – má velmi malý smysl pro každého, kdo ví, co dělá. Diverzifikace je v mnoha případech pouhou ochranou před nevědomostí.

Buffett stejně jako Lynch klade důraz na fundamentální analýzu a průběžné monitorování investic. Současně zastává názor, že pokud ve svém portfoliu držíte sbírku titulů, v jejichž budoucnost věříte a které stojí na zdánlivě neotřesitelných základech, měli byste tyto pozice rozšiřovat a zbytečně nehledat příležitosti jinde.

Zdroj: Depositphotos.com

Warren Buffett

Věštec z Omahy také varuje před nesmyslností přílišné diverzifikace. Pokud věnujete spoustu času rozhazování sítí a snažíte se připravit své portfolio na všechny eventuality, takže investujete do širokého spektra firem z různých odvětví, dumáte nad správným vybalancováním vaší sbírky aktiv, nakupujete na zahraničních trzích a tak dále, proč si rovnou nekoupíte ETF na globální akciový trh (např. VTI)? V praxi dosáhnete téhož a aspoň budete mít svatý klid.

Buffettův přístup dokládá i skutečnost, že portfolio Berkshire Hathaway zahrnuje “pouhých” 50 akcií, přičemž 5 titulů s největším podílem tvoří necelých 71 %. Pokud tedy investujete už nějakou dobu, je dost možné, že nejlepší příležitosti už vlastníte. Stačí jen přikoupit, jako to dělají Buffett a jeho společník Charlie Munger mimo jiné v případě jejich oblíbené Coca-Coly (KO).

Racionální vs. rozumný přístup

Na tomto místě nám dovolte zmínit jeden zdánlivě nedůležitý koncept, jenž však s otázkou optimálního počtu akcií v portfoliu a potažmo jeho složení bezprostředně souvisí. Týká se investorovy povahy, což je zde stěžejní faktor. Morgan Housel, autor skvělého bestselleru Psychologie peněz, říká:

Pokud se budete snažit být rozumní, dosáhnete lepších výsledků než když se vydáte cestou chladné racionality.

Co tím chceme naznačit? Z dlouhodobého hlediska je jasné, že jsou akcie jako celek výnosnější než např. dluhopisy, ale že s pečlivým výběrem jednotlivých titulů dosáhnete lepších výsledků než pokud budete investovat např. do ETF na S&P 500.

Znamená to však, že by se z nás všech měli stát stockpickeři, jak by nám zde velel chladný, racionální přístup? Nikoliv! Ve hře jsou totiž emoce. Ne nadarmo se říká, že na akciových trzích je nejdůležitějším orgánem žaludek, nikoliv mozek.

Zdroj: Pixabay.com

panika na trzích

Pokud ve svém portfoliu držíte sbírku slibných dynamických akcií s obrovským potenciálem, které se však s příští nevyhnutelnou korekcí poroučí níž než tržní průměr, načež vy vedeni strachem z ještě vyšších ztrát tyto akcie spláchnete do záchodu, znamená to, že máte vysokou averzi k riziku a že je ve vašem případě hloupost řídit se racionálním přístupem.

Mnohem lepší je zde zvolit onen rozum – pokud máte z volatility noční můry, bude pro vás vhodnější vytvořit si portfolio ETF s dlouhodobým investičním horizontem. Koneckonců tento přístup doporučuje jak sám Warren Buffett, tak Peter Lynch, a to o něm druhý zmiňovaný psal již před téměř 30 lety ve své knize Beating the Street. Portfolio můžete případně doplnit méně rizikovými dluhopisy.

Co z toho vyplývá? Něco jako ideální nebo optimální portfolio jednoduše neexistuje. Existuje jen takové portfolio, které bude ideální či optimální pro vás. Zkrátka s přihlédnutím k tomu, co dokážete snést, kolik toho stíháte průběžně monitorovat a s čím se budete cítit v pohodě.

Kolik akcí byste měli držet… vy?

Je zřejmé, že optimální počet akcií v portfoliu je záležitost dosti individuální a mnohdy problematická. Neexistuje zde správná ani špatná odpověď. Je to otázka, kterou si musí zodpovědět každý sám, a to na základě následujících faktorů.

V prvé řadě jde o to, kolik firem nebo akciových titulů jste schopni průběžně monitorovat. Pokud na to máte čas, pak můžete držet i desítky titulů, pokud však nikoliv, bude asi vhodnější držet několik vybraných a zbytek prostředků investovat třeba do ETF.

Dále si uvědomte, kolik prostoru jste ochotni dát jednotlivým titulům. To vám dost usnadní práci s ohledem na minimální počet akcií, jenž budete považovat za optimální. Pokud např. uznáte, že nechcete, aby jakýkoliv akciový titul měl ve vašem portfoliu více než 10% podíl, pak nikdy nebudete držet méně než 10 akcií.

Další na řadě je váš psychologický profil – dokážete s ledovým klidem ustát ztráty a věřit svým pečlivě vybraným titulům stůj co stůj? Anebo při 15% korekcích rozbíjíte doma talíře, zadáváte SELL příkazy a pak jste naštvaní a frustrovaní, když se vše vrací nahoru? V prvním případě doporučujeme držet akcie, ve druhém pak ETF nebo dokonce i dluhopisy. S akciemi se zkrátka pojí riziko volatility, s nímž je třeba počítat.

Jaký je váš časový horizont? Pokud před sebou máte pár desítek let produktivního věku, investujte do akcií. Pokud vám však klepe na dveře důchod, rádi byste si ho užili a nemáte čas “vysedět” možné propady, doporučujeme investice do akcií omezit na úkor “bezpečnějších” aktiv.

A nakonec široce opomíjená, ale naprosto stěžejní součást obchodování i investování – PLÁN. Vědět proč to děláte, co od toho očekáváte, co budete dělat při propadech nebo i co vlastně máte dělat při propadech, to je přesně to, co do vašeho investování vnese klid a krásně ho učeše.

Pokud budete vědět, co a proč děláte, můžete držet libovolný počet akcií – samozřejmě takový, který budete stíhat průběžně monitorovat, jak už bylo zmíněno výše.

Několik slov na závěr a otázky na čtenáře

Znát své limitace a mít konkrétní plán – toto jsou nejdůležitější vlastnosti každého investora. V kombinaci se zodpovědným přístupem a řádnou analýzou vás dovedou ke kýženým ziskům. Pokud si toto uvědomíte, k optimálnímu počtu akcií nebo jakýchkoliv jiných aktiv ve svém portfoliu pak dojdete sami.

  • Kolik akcií držíte vy?
  • Myslíte si, že přesto existuje nějaké univerzální a “ideální” číslo?
  • Jaká jsou specifika vašeho investičního plánu?
  • Pokud už investujete nějakou dobu, co byste udělali jinak a kterých chyb nejvíc litujete?

Povězte nám o tom v komentářích pod článkem!

Líbil se vám tento článek?
25
3

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.