Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Druhá polovina roku bude pro akcie náročná! Je šance na medvědí trh kvůli vysokým úrokovým sazbám?

Je víceméně rozhodnuto, že úrokové sazby v letošním roce nezačnou klesat do konce roku. Nehrozí potom akciovým trhům velké nebezpečí?

Druhá polovina roku bude pro akcie náročná! Je šance na medvědí trh kvůli vysokým úrokovým sazbám?
Zdroj: depositphotos.com

Federální rezervní systém měl ve středu (12.6) již čtvrté zasedání v letošním roce. Zasedání bylo i tentokrát středobodem pozornosti, protože trhy vyhlížejí jakékoliv informace, které by nám naznačily, kdy začnou klesat úrokové sazby.

Explicitně sice nic řečené nebylo, ale vedle měnově-politického rozhodnutí Fed zveřejnil i ekonomickou projekci, která je vždy klíčová.

Součástí ekonomické projekce je výhled pro vývoj úrokových sazeb, inflace, HDP a nezaměstnanosti.

Z těchto výhledů lze potom vcelku snadno odhadnout, jak se v dohledné době vyvine měnová politika americké centrální banky. A z výhledu vyplývá jedna nepříjemná skutečnost pro finanční trhy.

Poznámka

Když znáte ekonomickou historii a teorii, není opravdu tak těžké si vytvořit hrubý odhad toho, co centrální banka podnikne v následujících 12 měsících. Není to žádná raketová věda, ale vyžaduje dost času.

Nás jako investory nejvíce zajímá, jak se budou chovat akciové trhy, bitcoin a komodity. Když zůstanou úrokové sazby dalšího půl roku na současných úrovních, jsou trhy pod ohromným tlakem a rizikem zároveň. Proč? Vysvětlíme si.

Mé shrnutí zasedání a ekonomické projekce Fed s implikacemi

Fed většinou finanční trhy s růstem sazeb potopil

Prvně si ukážeme názornou motivaci, proč se vlastně měnovou politikou centrálních bank zabývat. Když se zaměříme na Fed, zjistíme, že jednotlivé cykly růstu úrokových sazeb vedly k velkým poklesům na akciových trzích.

Někdy trhy začaly klesat už s předstihem, když si uvědomovaly, že sazby porostou. Typickým příkladem je přelom let 2021 a 2022.

Jsou ovšem případy, kdy trhy posilovaly do doby, než vysoké úrokové sazby způsobily (přispěly) v reálné ekonomice nebo v nějakém segmentu finančního trhu problémy. Příkladem je třeba rok 2007.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Základní úroková sazba a akciové trhy
Základní úroková sazba a akciové trhy

Pro centrální banku je totiž dost problematické odhadnout, kdy mají jít se sazbami nahoru nebo dolů. Když to nezvládnou, způsobí inflaci nebo naopak velký útlum v ekonomické aktivitě, což vede k ekonomickým recesím nebo krizím. To posléze vede k poklesům na akciových trzích.

Nejhorší je kombinace obojího. Prvně způsobit vysokou inflaci a poté ekonomickou recesi.

Obojí totiž způsobuje medvědí trhy. Příkladem jsou 70. léta a začátek 80. let.

Nyní je situace podobná. Prvně Fed způsobil vysokou inflaci velmi akomodativní měnovou politikou (přispěla k tomu i disrupce v globální ekonomice). Jakmile si byly trhy vědomy, že musí úrokové sazby znatelně nahoru, propsalo se očekávání do kurzů akcií, takže nastal zhruba roční medvědí trh.

Podotýkám, že spousta titulů se z toho medvědího trhu stále nevyhrabala. Nyní de facto celé indexy táhne jen několik akciových titulů.

Nyní se však hraje o to, jestli vysoké úrokové sazby způsobí další hluboké poklesy. Pro Fed je totiž takový folklór nechat vysoké sazby dost dlouho na to, aby vyplývající restrikce způsobila ekonomickou recesi.

Varování

Když se ještě vrátíme ke grafu s úrokovými sazbami, zaměřte se na rok 1995. Akciové trhy a reálná ekonomika tehdy růstový cyklus sazeb ustály. Proč?

Zřejmě kvůli tomu, že Fed restrikce tolik nepřehnal. To znamená, že sazby nezvýšil moc a nedržel příliš dlouho na vrcholu.

Fed sníží úrokové sazby až za půl roku

Vůbec nejzásadnější informací, vyplývající z ekonomické projekce (dot plot diagramu – bodového grafu), je, že Fed znatelně změnil výhled pro finální výši úrokových sazeb pro aktuální rok.

Oproti březnové projekci vzrostla mediánová hodnota o horentního 0,5 procentního bodu. Tedy z 4,6 % na 5,1 %. Výhled implikuje 1,5 snížení, respektive maximálně 1 snížení do konce roku. Původně přitom členové FOMC odhadovali 3 snížení.

Co je dot plot diagram?

Dot plot diagram vizualizuje formou teček odhad jednotlivých členů FOMC, kde vidí konečnou výší úrokových sazeb pro dané období. Nejde o závazek, pouze o projevený názor.

Připomínám, že si trhy ještě začátkem března malovaly, jak v tomto roce Fed sníží sazby 7krát. Krásný příklad, kdy se realita naprosto odlišuje od očekávání.

Naplňuje se tedy můj odhad, že první snížení přijde asi až v prosinci. Možná v listopadu těsně po prezidentských volbách v USA.

Varování

Když se pozorně podíváte na přiložený dot plot diagram, několik členů FOMC nechce hnout se sazbami dolů ani jednou.

Zdroj: federalreserve.gov
Dot plot březen 2024
Dot plot březen 2024

Z celkové ekonomické projekce vyplývá, že inflační odhad pro aktuální a následující rok vzrostl u mediánových hodnot o 0,2 a 0,1 procentního bodu. To platí i pro jádrovou složku. Medián u míry nezaměstnanosti je pořád na 4 %. Odhad pro HDP je též stejný.

Ekonomická projekce Fed

Co se týká úvodní řeči předsedy Fedu, Jeroma Powella, během tiskové konference, obecné vyznění je pořád jestřábí. Tentokrát to však nemělo ten “velký” moment uvědomění jako v květnu, kdy přiznal, že očekávali mnohem lepší inflační vývoj.

Závěrem: Trhy a reálná ekonomika zůstanou pod tlakem po celý zbytek roku

Když bych měl celý svůj dnešní příspěvek shrnout, jednoduše hrozí, že přijde druhý medvědí trh.

Slovo hrozí zdůrazňuji, protože nikdo nemá věšteckou kouli.

Třeba se americké centrální bance povede to stejné, co v roce 1995. Čím déle však drží úrokové sazby na stávajících úrovních, tím panuje větší riziko, že se v reálné ekonomice nebo na finančních trzích cokoliv “zlomí”.

Jak z toho ven? Nebo spíše, jak se před tím chránit? V obecné řeči je třeba být spíše defenzivní a vyhnout se titulům, které mají za sebou příliš velké růsty. Rozumějte ale, že defenzivní přístup neznamená, že nebudete čelit v medvědím trhu ztrátám. Jenom jich budete mít méně.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.