Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcionáři Tesly schválili miliardové odměny pro Elona Muska, které soudce zrušil!

Obří balík odměn pro Elona Muska byl schválen akcionáři Tesly. Stejně tak i přesun sídla společnosti z Delaware, kde soud balík zrušil.

Akcionáři Tesly schválili miliardové odměny pro Elona Muska, které soudce zrušil!
Zdroj: depositphotos.com

Začátkem roku soudce v Delawaru zrušil obří balíček odměn pro Elona Muska, který měl mít hodnotu miliard dolarů. Na čtvrtečním výročním zasedání Tesly tak bylo akcionáři odhlasováno, že se sídlo společnosti přesune z Delawaru do Texasu a balíček byl znovu schválen.

Kompenzační balíček zahrnuje 303 milionů opcí na nákup akcií Tesly za výrazně sníženou cenu.

Původně (začátkem roku) byl oceněn na 51 miliard dolarů a ke čtvrtečnímu závěru trhu měl hodnotu 48,3 miliardy dolarů, což způsobil pokles ceny akcií Tesla v tomto roce.

Současné výzvy Tesly

Znovu schválený balíček odměn přichází v době, kdy je Musk vnímán kontroverzněji než kdykoli předtím.

Jeho akvizice společnosti Twitter (nyní známé jako X) v hodnotě 44 miliard dolarů v roce 2022 zahrnovala prodej akcií Tesly v hodnotě 22,9 miliardy dolarů, což byl krok kritizovaný v několika žalobách akcionářů.

Obvinění z antisemitismu na platformě X a Muskova podpora antisemitského tweetu pak odradily mnoho inzerentů na této sociální síti.

Kromě toho bývalí zaměstnanci SpaceX nedávno podali žalobu na nezákonné propuštění, diskriminaci na základě pohlaví a sexuální obtěžování ve společnosti.

Snad nejpalčivější obavy akcionářů Tesly vzbuzuje její vlastní výkonnost. Zatímco od schválení původního mzdového balíčku v roce 2018 do svého maxima v listopadu 2021 akcie Tesla vzrostly o více než 1 700 %, od té doby ztratily více než polovinu své hodnoty, včetně 27% poklesu v letošním roce.

Společnost byla nucena snížit ceny kvůli slabší poptávce a zvýšené konkurenci ze strany dalších výrobců automobilů, kteří vstupují na trh s elektromobily.

Cena akcií Tesly od začátku roku 2024

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nejde tady o peníze, ale o Muskovy nápady

Začátkem letošního roku soudkyně Delawarského soudního dvora Kathaleen McCormicková zrušila platnost Muskova balíčku odměn s odkazem na chybný postup představenstva Tesly.

Kritizovala představenstvo za to, že je příliš úzce spjato s Muskem, než aby mohlo adekvátně zastupovat zájmy akcionářů.

Ve výboru představenstva, který byl za balíček zodpovědný, zasedali Muskův osobní přítel Antonio Gracias a jeho bývalý rozvodový právník Todd Maron, kteří byli považováni za příliš zaujaté, než aby mohli rozhodovat nestranně.

McCormicková ve svém rozhodnutí zdůraznila, že již existující podíl na základním kapitálu společnosti zajišťoval Muskovi už tak značné finanční odměny.

Představenstvo společnosti argumentovalo tím, že zachování balíčku odměn je zásadní pro udržení Muskova plného zapojení do vedení, zejména v době, kdy se společnost potýká s několika problémy.

Mezi něž patří:

  • Výrazný pokles ceny akcií z jejich vrcholu, kdy koncem roku 2021 dosáhla tržní kapitalizace Tesly bilionu dolarů
  • Neuspokojivé prodeje a ziskové marže stlačené globální cenovou válkou na poli elektromobilů, kterou inicioval sám Musk

“Tady samozřejmě nejde o peníze,” napsala předsedkyně představenstva Tesly, Robyn Denholmová, v dopise akcionářům.

Zdůraznila, že Musk, jeden z nejbohatších lidí na světě, by jím zůstal i bez kompenzačního balíčku. Místo toho se zaměřila na motivaci Muska, aby i nadále vytvářel hodnotu pro akcionáře.

Denholmová zdůraznila Muskův omezený čas a množství nápadů a příležitostí, které by mohl realizovat jinde. “Chceme, aby tyto nápady, tato energie a tento čas byly v Tesle, ve prospěch vás, našich vlastníků. To však vyžaduje vzájemný respekt,” napsala.

Zastánci a opozice

Mezi prominentní zastánce platového balíčku patří Cathie Woodová, generální ředitelka společnosti Ark Invest a Ron Baron, generální ředitel společnosti Baron Capital. Obě investiční společnosti drží v Tesle významné podíly v hodnotě miliard dolarů.

Baron označil Muska za dokonalého “klíčového muže” a úspěch Tesly přičítá jeho neutuchajícímu elánu a nekompromisním standardům.

Někteří významní akcionáři se však postavili proti této transakci, včetně Kalifornského státního penzijního fondu učitelů a norského státního investičního fondu, který drží 28 milionů akcií společnosti Tesla.

Norský fond vyjádřil obavy ohledně celkové výše odměny, přestože uznal významnou hodnotu vytvořenou pod Muskovým vedením od roku 2018.

Tesla nezveřejnila přesný počet hlasů, ale uvedla, že předběžné výsledky potvrdily přijetí obou opatření. Musk výsledky oznámil prostřednictvím tweetu, v němž tvrdil, že obě iniciativy získaly potřebnou podporu.

Přidal také dort, který na oslavu virtuálně poslal do Delawaru.

Uvažujete o investování do akcií Tesla? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.